Σελίδα 293 από 393 ΠρώτηΠρώτη ... 193243283291292293294295303343 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 2.921 έως 2.930 από 3923

Θέμα: Θεόφιλος [Theofilos, Pollux, Abel Tasman, Nils Holgersson]

  1. #2921
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.104

    Προεπιλογή

    ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ Η 35 ΕΤΙΑ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΣΩΘΕΙ.ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΤΕΤΟΙΑ ΤΥΧΗ.
    [FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][I]Το ζήτημα είναι από που βλέπει κανείς τον Ουρανό.
    Εγώ τον έχω δει από καταμεσίς της Θάλασσας.[/I][/SIZE]
    (Οδ. Ελύτης)
    __________________________________________

    [/FONT]

  2. #2922

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kapas Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα συμφωνισω με τον φιλο gnikles και θα πω και κατι αλλο..."μηδενα προ του τελους μακαριζε"... ακομα το πλοιο καλα καλα δεν εχει φτασει στον πειραια και πεσανε ολοι να το φανε... αλλοι μιλανε ακομα και για σκραπ... πιστευω οτι για την εικονα του πλοιου ηταν προσεγμενη τωρα δεν θα υπηρχαν αυτα τα σχολια και θα μιλαγαμε απλα για μια ακομα βλαβη... :roll:
    θα συμφωνήσω και με τους δυο πιο πάνω μου... Δεν νομίζω ούτε ότι είμαστε στο θέμα, αλλά ούτε και ότι ειναι σωστό να λέμε εμεις της ΑΝΕΚ εμεις της ΝΕΛ κλπ, για έναν ακόμα λόγο:κάποια πράγματα δεν είναι στο χέρι μας:όταν δηλαδή η ΝΕΛ έκανε αυτές τις ηλιθιες από κάθε άποψη κινήσεις και σπατάλησε όλα της τα λεφτά στα ταχύπλοα δεν μας ρώτησε για να το κάνει. Τι να κάνουμε και μεις;να τους σπάσουμε στο ξύλο;(κανονικά αυτό θα έπρεπε αλλά λέμε τωρα)ομοιως και για όλες τις εταιρείες που στέλνουν πρώτα τα πεπαλαιωμένα πλοία, μειωμένης επιχειρησιακής αξίας (ως καραβολάτρης και όχι μόνο γι αυτό δεν μ αρέσει να λέω υπερηλικα)και άμα δουν τα σκούρα με τον ανταγωνισμό να ανακρούουν πρύμναν, ντροπή δηλαδή.
    Τέλος για τον Θεόφιλο, μπας και επανερθουμε στο θέμα μας, ο βάπορας ακόμα φτάνει, δεν είναι η πρώτη φορά που ακούμε διάφορα. Αν κάηκε η lube oil (από τα λίγα τεχνικά που ξέρω καθώς ναυτικός δεν είμαι-> μη με βαρέσετε) δεν είναι εντελώς τεράστια σαν ζημιά και πάντως αντιμετωπίσιμη, απλά μπορεί να θέλει συνεργείο εξειδικευμένο κλπ. Αν τώρα λόγω της χαμηλής πίεσης άρπαξε και ο στροφαλος φυσικά είναι πιο δύσκολα τα πράγματα αλλά κατά δεύτερον τι διάολο η βάρδια μηχανής δεν βλέπει τις πιέσεις και τις θερμοκρασίες; εκεί είναι η ένσταση μου, και ξαναλέω δεν είναι ναυτικός, ούτε μάστορας στο μηχανοστάσιο, λίγες γνώσεις έχω...
    Πάντως ας μην προτρέχουμε, δεν χρειάζεται νομίζω να υπενθυμίσω σε όλους τις υπεράπειρες φήμες που υπήρχαν την περίοδο μετά το ατύχημα:πώληση/σκραπ/ναύλωση ερυθρά και πόσα ακόμα... ¶ρα υπομονη και σε λίγες μέρες θα ξέρουμε.
    Ας βρεθεί πρώτα αντικαταστάτης των δρομολογίων του (αν χρειάζεται) να σταλεί επάνω ΑΜΕΣΑ και όλα τα άλλα έπονται...

  3. #2923
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΛΕΣΒΟΣ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    404

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nikosnasia Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ Η 35 ΕΤΙΑ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΣΩΘΕΙ.ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΤΕΤΟΙΑ ΤΥΧΗ.
    ΝΙΚΟ ΜΗΠΩΣ ΟΜΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ Η 35 ΕΤΙΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΝΕΛ?

  4. #2924
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Καρέας-Σφακιά-Νέα Μάκρη
    Μηνύματα
    708

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gnikles Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΝΙΚΟ ΜΗΠΩΣ ΟΜΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ Η 35 ΕΤΙΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΝΕΛ?
    η θα ειχαμε μονο κεντερηδες....
    Βγαλτε μου εισιτηριο να φυγω την τεταρτη,
    για δεν αντεχω να θορω την κρητη απ' το χαρτη...

  5. #2925

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gnikles Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΝΙΚΟ ΜΗΠΩΣ ΟΜΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ Η 35 ΕΤΙΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΝΕΛ?
    Και όχι μόνο η ΝΕΛ φίλε...γενικά το σκηνικό θα ήταν εντελώς διαφορετικό και δεν ξέρω αν θα ήταν και ριζικά καλύτερο, για λόγους που όλοι λίγο ως πολύ φανταζόμαστε Αν και φυσικά δεν έχω τίποτα εναντίον των νεότευκτων βαποριών, δεν είναι δυνατόν να έχω δηλαδή, κατά την άποψή μου, καράβια δεν είναι μονο λαμαρίνες του 2000 ή του 1975, είναι πολλά πράγματα. Προσωπικά αν υπάρχουν σωστά κριτήρια αξιολόγησης και αυστηρες-αξιόπιστες μέθοδοι ελέγχου και τα βαπόρια είναι αξιοπρεπή μέσα δεν με ενοχλεί να είναι 35-40 ετών. ΑΝ όμως τηρούνται οι σχετικοί κανονισμοί για την ασφάλεια πλοίων/πλόων. Αν όχι και όλα είναι μπάχαλο, και ένα νεότευκτο πλοίο κάποια στιγμή μπορεί να τα βρει σκούρα.
    Κοινώς η 35ετία είναι ένα μέτρο, αλλά κατά πόσο αποδίδει απόλυτα εχω πολλές αμφιβολίες. Σε κάθε περίπτωση μέχρι στιγμής (αν και δεν έχει πολύ καιρό που καταργήθηκε πάλι) έτσι κι αλλιώς ένα βαπόρι μετά τα 40 δύσκολα τη βγάζει. Οπότε αντι να έχουμε 35τια πχ, και τα βαπόρια να τα παρατάνε από τα 30 τους, σε τελική ανάλυση έχουμε ελευθερη ηλικία αλλά μετα τα 35 έτσι κι αλλιώς ξεκινά σταδιακή υποβάθμιση και εκεί γύρω στα 37-40 μας αποχαιρετούν. Δεν συμφέρει έτσι κι αλλιώς δηλαδή, μετράς αντίστροφα γιατί πέρα από λαμαρίνες είναι και μηχανές και από ένα σημείο κι έπειτα υπάρχουν προβλήματα που θα τα αντιμετωπίζεις συνέχεια.
    Βέβαια δεν ξέρω τι θα γίνει στο μέλλον αλλά δεν νομίζω ότι αυτό θα/μπορεί να αλλάξει...
    ένα ακραίο (το παραδέχομαι) παράδειγμα για να καταλάβετε τι εννοώ είναι το le joola, που νεο πλοίο ήταν και παρόλα αυτά πήγε στον πάτο με 1860 άτομα επειδή δεν τηρήθηκαν στοιχειώδεις κανόνες ασφάλειας...
    Οπότε, ενώ δεν είμαι καθόλου αρνητικός, ισα ισα ΠΡΕΠΕΙ να έχουμε νεότευκτα πλοία, δεν είμαι και αρνητικός στο να υπάρχουν και πιο παλιά αρκει να ειναι αξιοπρεπή και όχι πλωτά φέρετρα...

  6. #2926
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.104

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gnikles Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΝΙΚΟ ΜΗΠΩΣ ΟΜΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ Η 35 ΕΤΙΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΝΕΛ?
    ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ;
    [FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][I]Το ζήτημα είναι από που βλέπει κανείς τον Ουρανό.
    Εγώ τον έχω δει από καταμεσίς της Θάλασσας.[/I][/SIZE]
    (Οδ. Ελύτης)
    __________________________________________

    [/FONT]

  7. #2927
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΛΕΣΒΟΣ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    404

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nikosnasia Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ;
    ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙ ΛΕΣ ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ!!!ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ

  8. #2928
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    1.530

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nikosnasia Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ Η 35 ΕΤΙΑ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΣΩΘΕΙ.ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΤΕΤΟΙΑ ΤΥΧΗ.
    τί εννοείττε ρε παιδιά "θα είχαμε σωθεί?"
    δέν σας κατάλαβα..

  9. #2929
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.104

    Προεπιλογή

    ΚΑΝΤΕ ΣΥΓΚΡΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΚΕΦΘΗΤΕ ΟΤΙ ΣΚΟΠΟΣ ΤΗΣ ΥΔΡΥΣΗΣ ΤΗΣ ΝΕΛ ΗΤΑΝ Η ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΚΑΙ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΩΝ ΝΗΣΙΩΝ ΤΟΥ Β.ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ.
    1973 MYTILENE 37 1974 EUROPEAN EXPRESS 36 1975 THEOFILOS 35 1976 TAXIARCHIS 34 1987 COLOSSUS 23 1991 IPPOTIS 19 2001 AEOLOS KENTERIS II 9 2001 AEOLOS KENTERIS 9 2003 AQUA JEWEL 7 ΔΕΙΤΕ ΗΛΙΚΙΕΣ ΠΛΟΙΩΝ ΠΟΥ ΕΞΥΠΗΕΤΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΗΣΙΑ, ΚΟΥΒΑΛΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΟΥΝ ΤΑ ΝΗΣΙΑ . ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΝΕΛ. ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΩ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΝΕ ΑΚΟΜΑ;
    [FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][I]Το ζήτημα είναι από που βλέπει κανείς τον Ουρανό.
    Εγώ τον έχω δει από καταμεσίς της Θάλασσας.[/I][/SIZE]
    (Οδ. Ελύτης)
    __________________________________________

    [/FONT]

  10. #2930
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    1.530

    Προεπιλογή

    γιατί δηλαδή τί έχουν αυτά τα καράβια απο τη στιγμή που είναι σε καλή κατάσταση και ταξιδεύουν? τόσα χρόνια δουλεύουν ακούραστα και έχουν βγάλει τα λεφτά τους και με το παραπάνω. αν είναι θέμα ηλικίας, είδα και τους Αίολους που απο τότε που ήρθαν στην Ελλάδα, με τα προβλήματα που έχουν βγάλει δέν έχουν σταυρώσει γραμμή πάβω απο χρόνο.. το μόνο που κατάφεραν είναι να σέρνονται στα ενδοκυκλαδικά με 18 κόμβους....
    νομίζω πως αν δεν είχε κατάργηθεί η 35ετία θα είχαμε την κατάργηση την Ελληνικής ακτοπλοίας σιγά σιγά.. και απο καραβολατρικής απόψεως εγώ γουστάρω να βλέπω τέτοια πλοία να ταξιδεύουν ακόμα στις θάλασσες μας και τα προτιμώ για τα ταξίδια μου σε σχέση με τα νέας τεχνολογίας και απίστευτης ασχήμιας "αεροστεγή" κουτιά..

Σελίδα 293 από 393 ΠρώτηΠρώτη ... 193243283291292293294295303343 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας