Σελίδα 390 από 393 ΠρώτηΠρώτη ... 290340380388389390391392 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 3.891 έως 3.900 από 3923

Θέμα: Θεόφιλος [Theofilos, Pollux, Abel Tasman, Nils Holgersson]

  1. #3891
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από alkeos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καθώς ετοιμαζόμαστε να το αποχαιρετήσουμε, οι αναμνήσεις ζωντανεύουν... Ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ σε πιο "άσπρες" και καλές γι' αυτόν εποχές, μπαίνει στο λιμάνι της Χίου... Η φωτο (σκαναρισμένη απ' το αρχείο μου) είναι τραβηγμένη από τον ΑΓ. ΡΑΦΑΗΛ, καλοκαίρι 1998. Σε αυτό το επεισοδιακό ταξίδι, ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ είχε έρθει προς βοήθειά μας (των επιβατών του ΑΓ. ΡΑΦΑΗΛ εννοώ), να μας παραλάβει για Πειραιά. Τι είχε συμβεί λοιπόν; Εμείς είχαμε επιβιβαστεί στο ΑΓ. ΡΑΦΑΗΛ, και με το που απομακρύνθηκε κάνα δυο μέτρα απ' το ντόκο, καπούτ (αργότερα είχα ακούσει φήμη για στρόφαλο, δεν έμαθα αν όντως ίσχυε). Περιμέναμε λοιπόν για ώρες μέχρι να έρθει ο "σωτήρας" ΘΕΟΦΙΛΟΣ... Οι περισσότεροι μες στα νεύρα για την καθυστέρηση, εγώ μες στην τρελή χαρά που θα έμπαινα στο βάπορα (και θα έμπαινα για πρώτη φορά). Το ταξίδι μετά ήταν - πραγματικά - μια απόλαυση.

    16.jpg

    Υ.Γ.: Αν και off topic, μιας και αναφέρθηκα στον εργάτη της ΝΕΛ ΑΓ. ΡΑΦΑΗΛ, θυμάμαι τότε που στη Μυτιλήνη ποταμόπολοιο τον ανεβάζανε, ποταμόπλοιο τον κατεβάζανε (κλασική υποτιμητική έκφραση άσχετων, καμία σχέση φυσικά). Πάντως ο ΑΓ. ΡΑΦΑΗΛ ήταν στην ουσία ο πρόγονος, ο προπομπός, πείτε το όπως θέλετε, των σημερινών ro-pax. Παίζει να ήταν και το μοναδικό - μαζί με το ΚΑΠΕΤΑΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ του της Libra και της Agoudimos - ro-pax της εσωτερικής ακτοπλοΐας, εννοείται πριν την πολύ μεταγενέστερη έλευση των - με τη σημερινή έννοια του όρου - σύγχρονων ro-pax.
    Ωραία φωτό από την ιδιαίτερη πατρίδα μου! Το "ποταμόπλοιο" το λέγανε κυρίως για τα πρώτα γιαπωνέζικα λόγω της περίεργης εμφάνισής τους.Μάταια προσπαθούσα να τους εξηγήσω ότι αυτό είναι λάθος.Παρεμπιπτόντως,γενικά αποφεύγω να ανοίγω συζητήσεις περί πλοίων με άσχετους.

  2. #3892
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    930

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία φωτό από την ιδιαίτερη πατρίδα μου! Το "ποταμόπλοιο" το λέγανε κυρίως για τα πρώτα γιαπωνέζικα λόγω της περίεργης εμφάνισής τους.Μάταια προσπαθούσα να τους εξηγήσω ότι αυτό είναι λάθος.Παρεμπιπτόντως,γενικά αποφεύγω να ανοίγω συζητήσεις περί πλοίων με άσχετους.
    Και πολύ καλά κάνεις (εξαιρούνται οι περιπτώσεις ατόμων που όντως θέλουν να μάθουν, ενδιαφέρονται και έχουν "ανοιχτά αυτιά". Αλλά αυτό που είπα για ποταμόπλοιο δεν ειπώθηκε σε συζήτηση, αλλά ατάκα που απλώς άκουγα από ντόπιους. ¶σχετο / σχετικό... Το μεγάλο κτήριο δεξιά στη φωτο το ξενοδοχείο του Χανδρή δεν είναι;

  3. #3893
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από alkeos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πολύ καλά κάνεις (εξαιρούνται οι περιπτώσεις ατόμων που όντως θέλουν να μάθουν, ενδιαφέρονται και έχουν "ανοιχτά αυτιά". Αλλά αυτό που είπα για ποταμόπλοιο δεν ειπώθηκε σε συζήτηση, αλλά ατάκα που απλώς άκουγα από ντόπιους. ¶σχετο / σχετικό... Το μεγάλο κτήριο δεξιά στη φωτο το ξενοδοχείο του Χανδρή δεν είναι;
    Αναφέρω 2 χαρακτηριστικά από άσχετους: Eπιστροφή από Κω με ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ,συνάντηση στο Σούνιο με BS IΘΑΚΗ κ κάποιος δίπλα μου λέει να με αυτό πήγαμε! Προφανώς είχε παει με ΒS1/2...
    Mέσα στο ΑΡΙΑΔΝΗ από/προς Χίο κάποια κυρούλα λέει,αυτό είναι παλιό δεν πάει...Εννοώντας αργό κ μάλλον συνηθισμένη από το Ν ΧΙΟΣ. Ε με τέτοιους ανθρώπους δεν θα προσπαθήσω να τους γεμίσω το κεφάλι.
    Του Χανδρή σωστά,το μόνο αξιόλογο μέσα στην πόλη.

  4. #3894
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    930

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφέρω 2 χαρακτηριστικά από άσχετους: Eπιστροφή από Κω με ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ,συνάντηση στο Σούνιο με BS IΘΑΚΗ κ κάποιος δίπλα μου λέει να με αυτό πήγαμε! Προφανώς είχε παει με ΒS1/2...
    Mέσα στο ΑΡΙΑΔΝΗ από/προς Χίο κάποια κυρούλα λέει,αυτό είναι παλιό δεν πάει...Εννοώντας αργό κ μάλλον συνηθισμένη από το Ν ΧΙΟΣ. Ε με τέτοιους ανθρώπους δεν θα προσπαθήσω να τους γεμίσω το κεφάλι.
    Του Χανδρή σωστά,το μόνο αξιόλογο μέσα στην πόλη.
    Κάποια χρόνια πριν τη λήψη της φωτογραφίας αυτής είχα μείνει στο ξενοδοχείο αυτό, και είχα τρελαθεί με το προσπέκτους για τα κ/ζ του Χανδρή που είχε στη ρεσψιόν, μιλάμε για 100 (που λέει ο λόγος) σελίδες "βιβλίο" που το έδιναν έτσι, σε όποιον ήθελε, λες και ήταν φυλλάδιο rent a car! Σε τουριστικά πρακτορεία, για να σου δώσουν τέτοια μπροσούρα, έπρεπε να κλείσεις κρουαζιέρα ή απλά στην έδειχναν,δε στην έδιναν. Φυσικά και το έχω στο αρχείο μου.

  5. #3895
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από alkeos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποια χρόνια πριν τη λήψη της φωτογραφίας αυτής είχα μείνει στο ξενοδοχείο αυτό, και είχα τρελαθεί με το προσπέκτους για τα κ/ζ του Χανδρή που είχε στη ρεσψιόν, μιλάμε για 100 (που λέει ο λόγος) σελίδες "βιβλίο" που το έδιναν έτσι, σε όποιον ήθελε, λες και ήταν φυλλάδιο rent a car! Σε τουριστικά πρακτορεία, για να σου δώσουν τέτοια μπροσούρα, έπρεπε να κλείσεις κρουαζιέρα ή απλά στην έδειχναν,δε στην έδιναν. Φυσικά και το έχω στο αρχείο μου.
    Τώρα τι να πω,πραγματικά τραβάω τα μαλλιά μου που μου ξέφυγε τέτοιο κελεπούρι.
    Έχω μπει όλο κ όλο 2 φορές στου Χανδρή κ αυτό γιά δεξίωση γάμου.Αν το ήξερα θα το είχα αναζητήσει!
    Ποιά χρονιά έγινε αυτό;;;
    77 με 85 πήγαινα στα γραφεία του Χανδρή κ μου έδιναν μπροσούρες κ κάρτες,ελπίζω να είμαι καλυμένος τουλάχιστον!
    Είχα προλάβει κ το ΑΥΣΤΡΑΛΙΣ το οποίο περνούσε από Ηράκλειο γιά Αυστραλία !

  6. #3896
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    930

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα τι να πω,πραγματικά τραβάω τα μαλλιά μου που μου ξέφυγε τέτοιο κελεπούρι.
    Έχω μπει όλο κ όλο 2 φορές στου Χανδρή κ αυτό γιά δεξίωση γάμου.Αν το ήξερα θα το είχα αναζητήσει!
    Ποιά χρονιά έγινε αυτό;;;
    77 με 85 πήγαινα στα γραφεία του Χανδρή κ μου έδιναν μπροσούρες κ κάρτες,ελπίζω να είμαι καλυμένος τουλάχιστον!
    Είχα προλάβει κ το ΑΥΣΤΡΑΛΙΣ το οποίο περνούσε από Ηράκλειο γιά Αυστραλία !
    Αυτό πρέπει να το πήρα το '92 ή το '93, κάπου εκεί. Θα το ανεβάσω κάποια στιγμή.

  7. #3897
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από alkeos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό πρέπει να το πήρα το '92 ή το '93, κάπου εκεί. Θα το ανεβάσω κάποια στιγμή.
    To περιμένω με ΠΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ενδιαφέρον κ αγωνία!!!

  8. #3898
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    930

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    To περιμένω με ΠΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ενδιαφέρον κ αγωνία!!!
    Η επιθυμία σας κύριε "πολεμικέ ανταποκριτά", scanner επιτρέποντος, θα γίνει πράξη

  9. #3899
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από alkeos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η επιθυμία σας κύριε "πολεμικέ ανταποκριτά", scanner επιτρέποντος, θα γίνει πράξη
    Μιάς κ το αναφέρεις,αυτοί στον Ε εκμεταλλευόντουσαν το "ψώνιο" του καθένα από εμάς κ έκαναν την δουλειά τους τσάμπα! Πάντως σε ευχαριστώ γιά την πρόθεση.

  10. #3900
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    930

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιάς κ το αναφέρεις,αυτοί στον Ε εκμεταλλευόντουσαν το "ψώνιο" του καθένα από εμάς κ έκαναν την δουλειά τους τσάμπα! Πάντως σε ευχαριστώ γιά την πρόθεση.
    Είπαμε, γι' αυτό είναι το φόρουμ, ο καθένας προσφέρει τον "οβολό" του είτε σε φωτογραφίες και ντοκουμέντα είτε σε γνώσεις και πληροφορίες... είναι και το ζήτημα του ελεύθερου χρόνου βέβαια, πέρα απ' τις προθέσεις. Ό,τι μπορούμε κάνουμε

Σελίδα 390 από 393 ΠρώτηΠρώτη ... 290340380388389390391392 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας