Σελίδα 391 από 393 ΠρώτηΠρώτη ... 291341381389390391392393 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 3.901 έως 3.910 από 3923

Θέμα: Θεόφιλος [Theofilos, Pollux, Abel Tasman, Nils Holgersson]

  1. #3901
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    Eπειδή ο καθείς συνεισφέρει ο,τι έχει, ας βάλω κι εγώ το κατιτίς μου..

    THEOFILOS 002.jpgTHEOFILOS 011.jpgTHEOFILOS 028.jpgTHEOFILOS 050.jpgTHEOFILOS 060.jpg

  2. #3902
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από threshtox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eπειδή ο καθείς συνεισφέρει ο,τι έχει, ας βάλω κι εγώ το κατιτίς μου..

    THEOFILOS 002.jpgTHEOFILOS 011.jpgTHEOFILOS 028.jpgTHEOFILOS 050.jpgTHEOFILOS 060.jpg
    Να πω την αλήθεια,παρά τα δάκρυα που πέφτουν,το βαπόρι ποτέ δεν με συγκίνησε.Κάτι το κουτί,κάτι που ήταν παραμελημένο από την ΝΕΛ...Μιλάω κ εσωτερικά,το μόνο που μου άρεσε,ένας χάρτης επί ΤΤ Line με φωτογραφίες των 2 αδελφών.
    Χωρίς να τρελλαίνομαι,το ΦΑΙΔΡΑ ήταν πιό όμορφο.

  3. #3903
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Εν πλω!
    Μηνύματα
    3.090

    Προεπιλογή

    Τίτλοι τέλους για το πάλαι ποτέ καμάρι της ΝΕΛ, καθώς ρυμουλκείται για να παραδοθεί στην φλόγα του διαλυτή στην Aliaga. Καλό ταξίδι γερο-Θεόφιλε...

  4. #3904
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Προδιαγεγραμμένη η πορεία του, τουλάχιστον έφυγε όρθιο, παρά να σαπίζει απο την πλήρη εγκατάλειψη. Πολλά ταξείδια, πολλές αναμνήσεις ευχάριστες. Τελευταία φορά πριν 10 χρόνια, καλοκαίρι του 2012 οταν είχα προαισθανθεί οτι το πλοίο αργά η' γρήγορα θα ερχόταν το τέλος του, το είχα τριγυρίσει απ' άκρη σε άκρη, εκτος απο το μηχανοστάσιο !

  5. #3905
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Φεύγει στα 60χρονα της ΤΤ Line όταν το 6ο Νils Holgersson μόλις παραδόθηκε...

  6. #3906
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Μυτιλήνη,Λέσβος
    Μηνύματα
    514

    Προεπιλογή

    Ήρθε λοιπον αυτή μέρα... Το φοβόμουν... Αλλά διατηρούσα μια ελπίδα ότι μπορεί και να τη γλίτωνε πάλι... Από τη στιγμή που το διάβασα έχω μια περίεργη νοσταλγία, η οποία θα γίνει εντονότερη όταν έρθει η είδηση ότι παραδόθηκε στο Αλιάγα, μέχρι τότε δεν μπορώ να το πιστέψω ότι δεν θα το ξαναδώ... Σε ευχαριστούμε Θεόφιλε για τις αναμνήσεις που μας χάρισες... Καλό ταξίδι...

  7. #3907
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    sea
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τα ταξίδια και τις αναμνήσεις βαπόραρε!

  8. #3908
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από tolaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήρθε λοιπον αυτή μέρα... Το φοβόμουν... Αλλά διατηρούσα μια ελπίδα ότι μπορεί και να τη γλίτωνε πάλι... Από τη στιγμή που το διάβασα έχω μια περίεργη νοσταλγία, η οποία θα γίνει εντονότερη όταν έρθει η είδηση ότι παραδόθηκε στο Αλιάγα, μέχρι τότε δεν μπορώ να το πιστέψω ότι δεν θα το ξαναδώ... Σε ευχαριστούμε Θεόφιλε για τις αναμνήσεις που μας χάρισες... Καλό ταξίδι...
    Δεν υπήρχε καμία περίπτωση να ξαναταξιδέψει φίλε μου.¨Ολα έχουν ένα τέλος που είναι το φυσιολογικό γιά τα περισσότερα καράβια.

  9. #3909
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Μυτιλήνη,Λέσβος
    Μηνύματα
    514

    Προεπιλογή

    Το ξέρω ότι το πλοίο είχε ελάχιστες έως μηδαμηνές πιθανότητες να ξαναβγεί στο ανοιχτό πέλαγος εκτός αν ήταν για να πάει απέναντι για διάλυση... απλά λέω ότι αφού ακούγεται και είναι εξακριβωμένο ότι ένα πλοίο θεωρείται ξεγραμμένο μόνο αν βγει στην παραλία του διαλυτή (έχει ειπωθεί εδώ μέσα), είχα μια ελπίδα...
    Αυτές οι πιθανότητες να βγει στο πέλαγος για να υπηρετήσει ξανά την ναυτιλία λιγόστεψαν ακόμα πιο πολύ με την κρίση του κορωναιού όπου πολλές εταιρίες θα πουλήσουν καράβια επιπέδου Ν. Σάμος και Αριάδνη για καλή και συμφέρουσα τιμή για να βγάλουν τα σπασμένα... Οπότε δεν βλέπω το λόγο ένας πλοιοκτήτης να αγοράσει στην ίδια τιμή ένα βαπόρι, όταν χρειάζεται να δώσει άλλα τόσα για τα χρέη που το βαραίνουν και άλλη μια φορά το ίδιο ποσό για να το κάνει αξιόπλωο... και όταν μάλιστα πρόκειται για ένα πλοίο τόσο καταπονημένο και τέτοιας ηλικίας όσο το Θεόφιλος...

  10. #3910

    Προεπιλογή

    Κανένα στιγμιότυπο του από Πάτρα ως Pollux άραγε θα υπάρχει;;

Σελίδα 391 από 393 ΠρώτηΠρώτη ... 291341381389390391392393 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας