Σελίδα 1 από 9 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 81

Θέμα: Γραμμή Κυλλήνης - Ζακύνθου (Kyllini - Zakynthos route)

  1. #1

    Προεπιλογή Γραμμή Κυλλήνης - Ζακύνθου (Kyllini - Zakynthos route)

    Είδα ότι δεν υπάρχει θέμα για τη γραμμή που εξυπηρετεί το νησί μου και είπα να το ανοίξω.
    Ξεκινάω λοιπόν με τα στοιχεία όλων των πλοίων που δούλεψαν στη γραμμή από το 1968 και μετά, οπότε και μπήκε το πρώτο πλοίο κλειστού τύπου. Η γραμμή ξεκίνησε να εξυπηρετείται με Ε/Γ - Ο/Γ ανοιχτού τύπου γύρω στα 1960.

    Ε/Γ - Ο/Γ Μάρθα (Μοίρας Ferries) 1968 (?) - 1988 (δρομολογήθηκε στα Κύθηρα to 1989)
    Ε/Γ - Ο/Γ Πρωτεύς (Τυρογαλάς Ferries) 1973 - 2006 (πωλήθηκε στην ΑΝΕΣ)
    Ε/Γ - Ο/Γ Ζάκυνθος (ΑΝΕΖ) 1981 - 1989. Με αυτό τα πλοία της γραμμής έγιναν τρία. Ναυάγησε λίγο μετά τον απόπλου από την Κυλλήνη στις 28-12-1989.
    Ε/Γ - Ο/Γ Δημήτριος Μοίρας (Μοίρας Ferries) 1988 - 2001. Αντικατέστησε το Μάρθα. Κατασχέθηκε λόγω χρεών της εταιρείας και εν συνεχεία αποκτήθηκε από τη ΣΑΟΣ του Μανούση για να ταξιδέψει ως Νόνα Μαίρη.
    Ε/Γ - Ο/Γ Παναγία Φανερωμένη (ναύλωση από ΑΝΕΖ) 1990 - 1991. Κάλυψε το κενό του Ζάκυνθος για κάτι παραπάνω από ένα χρόνο μέχρι η ΑΝΕΖ να δρομολογήσει το επόμενο πλοίο της.
    Ε/Γ - Ο/Γ Ζάκυνθος Ι (ΑΝΕΖ) 1991 - . Αντικατέστησε το Παναγία Φανερωμένη. (παροπλισμένο λόγω ηλικίας από τον Οκτώβριο του 2007)
    Φ/Γ - Ο/Γ Άγιος Διονύσιος Ι (ΑΝΜΕΖ) 1991 - 1995. Το 1ο πλοίο της ΑΝΜΕΖ.
    Ε/Γ - Ο/Γ Ιονίς (Τυρογαλάς Ferries) 1994 - .
    Φ/Γ - Ο/Γ Άγιος Διονύσιος Σ. (ΑΝΜΕΖ) 1995 - 1999. Αντικατέστησε το Άγιος Διονύσιος Ι.
    Ε/Γ - Ο/Γ Διονύσιος Σολωμός (ΑΝΜΕΖ) 1999 - . Αντικατέστησε το Άγιος Διονύσιος Σ. και αποτέλεσε το εισιτήριο της ΑΝΜΕΖ για την Κοινοπραξία.
    Ε/Γ - Ο/Γ Ανδρέας Κάλβος (ΑΝΜΕΖ) 2003 - . Το πρώτο πλοίο που αγοράστηκε από ζακυνθινή εταιρεία για να εξυπηρετήσει - κυρίως - τις ανάγκες της Κεφαλονιάς.
    Ε/Γ - Ο/Γ Ιόνιαν Σταρ (Τυρογαλάς Ferries) 2003 - . Αποτέλεσε ουσιαστικά τον αντικαταστάτη του Πρωτέα αν και συνυπήρξαν για δύο χρόνια και τέσσερις μήνες.

    Όλα τα παραπάνω - εκτός ίσως από το Άγιος Διονύσιος Σ. - εντάχθηκαν και ταξίδεψαν εντός της Κοινοπραξίας που έχει τα δρομολόγια Ζακύνθου - Κυλλήνης. Για μικρά ή μεγάλα χρονικά διαστήματα δούλευαν εκτός κοινοπραξίας τα Άγιος Διονύσιος Ι, Δημήτριος Μοίρας, Διονύσιος Σολωμός και Ζάκυνθος Ι.

    Περιμένω υποδείξεις & διορθώσεις, κυρίως από τους παλαιότερους...

  2. #2
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Πολύ αξιέπαινη προσπάθεια, φίλε Komajec

  3. #3

    Προεπιλογή

    ΕIMAI ΑΠΟ ΚΥΛΛΗΝΗ ΚΑΙ ΤΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΟΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ
    ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΑΓΑΠΗ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΕΑ ΒΕΒΑΙΑ

    ΤΟ ΑΓΙΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΜΕΤΕΦΕΡΕ ΜΟΝΟ ΦΟΡΤΗΓΑ
    ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ 3 ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΕ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΝΤΑΚΙΛΕΣ ΚΑΙ ΦΟΡΤΗΓΑ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.
    ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΗΣΕΣ..ΑΞΕΧΑΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ....
    ΤΟ ΑΓΙΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΗΤΑΝ ΕΚΤΟΣ ΚΟΙΝΟΠΡΑΞΙΑΣ ΖΑΚΥΝΘΗΝΩΝ ΟΧΗΜΑΤΑΓΩΓΩΝ ΠΛΟΙΟΝ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΜΟΙΡΑΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ
    ΤΟ ΑΓΙΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΜΕΤΟΧΟΙ[ΚΥΡΙΩΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ ΜΕ ΦΟΡΤΗΓΑ]ΛΟΜΠΟΤΕΣΗΣ,ZANTE TRANS ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trakman : 19-01-2010 στις 13:22

  4. #4

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι η λίστα μου έχει δύο λάθη τουλάχιστον!!! 1ον Το Δημήτριος Μοίρας ξεκίνησε το 1989 και 2ον το Διονύσιος Σολωμός ξεκίνησε το 2000 μετά την ολοκλήρωση της μετασκευής του.

    Πράγματι το Πρωτεύς στη δεκαετία του '70 ήταν το κάτι άλλο! Προσωπικά όμως θεωρώ το αδικοχαμένο ξαδελφάκι του Ζάκυνθος το "βασιλιά" της γραμμής στη δεκαετία του '80!

  5. #5
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Athens-Patras-Mytikas
    Μηνύματα
    1.585

    Προεπιλογή

    Πολύ ενδιαφέρουσα αναφορά. Θα ήθελα αν κάποιος έχει πληροφορίες σχετικά
    με το 'Παναγία Φανερωμένη' να μας τις παραθέσει. Το πλοίο προσέγγιζε το Μύτικα για κάποιο δίαστημα, αλλά και Ιθάκη, Κεφαλονιά και Λευκάδα, αν δεν απατώμαι, λογικά Νυδρί. Το θυμάμαι στο Μύτικα, βράδια, στο μώλο μπροστά στον Άγιο Νικόλαο. Άσχημο σκαρί αλλά αδημονούσα να το δω. Δεν ήμουν πάνω από 6 ετών νομίζω. Μικρή αναφορά στο πλοίο είχε γίνει και στον 'Ε' πριν κάποια χρόνια.

  6. #6

    Προεπιλογή

    ΣΥΝΦΩΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    ΒΥΘΗΣΤΙΚΕ ΜΟΛΙΣ ΒΓΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ
    ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΑΡΟ ΤΗΣ ΚΥΛΛΗΝΗΣ
    ΕΙΧΕ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΕΦΥΓΕ ΓΙΑ ΖΑΚΥΝΘΟ,ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΧΕ ΜΟΝΟ ΦΟΡΤΗΓΑ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ[12 ΝΤΑΛΙΚΕΣ]ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ
    ΧΑΘΗΚΕ ΝΟΜΙΖΩ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΗΡΩΜΑ[Ο ΛΟΣΤΡΟΜΟΣ]ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΕΜΠΑΣΕ ΝΕΡΑ ΣΤΟ ΓΚΑΡΑΖ ΚΑΙ ΜΠΑΤΑΡΕ ΑΡΙΣΤΕΡΑ

  7. #7

    Προεπιλογή

    Περισσότερα στο θέμα του πλοίου και συγκεκριμένα στην τρίτη σελίδα:
    http://www.nautilia.gr/forum/showthr...t=22927&page=3

  8. #8

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από .voyager Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ενδιαφέρουσα αναφορά. Θα ήθελα αν κάποιος έχει πληροφορίες σχετικά
    με το 'Παναγία Φανερωμένη' να μας τις παραθέσει. Το πλοίο προσέγγιζε το Μύτικα για κάποιο δίαστημα, αλλά και Ιθάκη, Κεφαλονιά και Λευκάδα, αν δεν απατώμαι, λογικά Νυδρί. Το θυμάμαι στο Μύτικα, βράδια, στο μώλο μπροστά στον Άγιο Νικόλαο. Άσχημο σκαρί αλλά αδημονούσα να το δω. Δεν ήμουν πάνω από 6 ετών νομίζω. Μικρή αναφορά στο πλοίο είχε γίνει και στον 'Ε' πριν κάποια χρόνια.
    Το θέμα του πλοίου:
    http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=35053

    Από τα εκεί αναγραφόμενα αντιλαμβανόμαστε ότι το βαπόρι την έχει κάνει από καιρό για άλλες θάλασσες. Από αυτά που γράφει το γνωστο σουηδικό site - υπάρχει το link στο θέμα του πλοίου - ξέρουμε ότι ήρθε στην Ελλάδα το 1989. Από όσα εσύ μας παραθέτεις καταλαβαίνουμε ότι πέρασε από άλλες γραμμές του Ιονίου πριν η εταιρεία του κάνει την τύχη της και το "δανείσει" στην ΑΝΕΖ για ένα περίπου χρόνο μετά το ναυάγιο του "Ζάκυνθος". Μετά τη λήξη της ναύλωσης το πλοίο ξαναπωλήθηκε σχεδόν αμεσως!
    Το πλοίο, συγκρινόμενο με τα "Δ. Μοίρας" και "Πρωτεύς" ήταν τότε ένα "όνειδος" για την ΑΝΕΖ αλλά και τους Ζακυνθινούς. Είχε μικρή χωρητικότητα, κακό ταξίδεμα (αρκετά ψηλό για τον όγκο του) και σε συνδυασμό και με την τρομάρα από το ναυάγιο, ο κόσμος το φοβόταν! Θυμάμαι επαγγελματία οδηγό (ΚΤΕΛ) να λέει σε κάποιον επιβάτη έξω από το πλοίο ότι δεν ήθελε να μπάσει μέσα το αυτοκίνητό του και θα περίμενε το επόμενο δρομολόγιο.

  9. #9

    Προεπιλογή

    ΕΓΩ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΟΔΗΓΟΙ[ΚΥΡΙΩΣ ΝΤΑΛΙΚΕΣ]ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΟ,ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΒΡΑΔΥΝΟ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΠΟ ΚΥΛΛΗΝΗ[22:00]KAI ΕΙΔΙΚΑ ΧΕΙΜΩΝΑ
    ΤΟ ΕΙΧΑΝΕ ΓΙΑ ΦΟΥΝΤΟ
    ΚΟΣΤΙΖΕ ΠΟΛΛΑ...

  10. #10
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Athens-Patras-Mytikas
    Μηνύματα
    1.585

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για την υπενθύμιση, Komajec.

Σελίδα 1 από 9 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας