Σελίδα 7 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 61 έως 70 από 81

Θέμα: Γραμμή Κυλλήνης - Ζακύνθου (Kyllini - Zakynthos route)

  1. Προεπιλογή

    Aπο όσο διακρίνω και από το βίντεο είναι το ΙΟΝΙΑΝ ΣΤΑΡ..

  2. #62

    Προεπιλογή

    Το πλοίο που βλέπουμε στο βίντεο είναι ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ το Ionian Star. Τώρα για το τι πραγματικά έγινε ας περιμένουμε κάποιον πιο σχετικό από τις ΧΟΝΔΡΕΣ ΠΡΩΗΝ ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΕΣ ΚΥΡΙΕΣ να μας ενημερώσουν. Έχω και άλλη περιπτώση ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗΣ & ΚΙΤΡΙΝΙΣΜΟΥ της ΕΡΤ να σας αναφέρω και μάλιστα εν όσω ήταν σε νόμιμη λειτουργία. ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΠΕΙΡΑΤΕΣ.

    On topic. Από χθες ξεκίνησαν τα "θερινά" δρομολόγια της γραμμής, επτά καθημερινά σε αντίθεση με τα 6 πέρσι. Αυτό είναι σίγουρα μια θετική εξέλιξη. Ionis & Ionian Star στην εξυπηρέτηση της γραμμής τις τελευταίες μέρες. ΔΕΝ πραγματοποιείται όπως τα προηγούμενα χρόνια η μεσημεριανή σκάτζα στην Κυλλήνη, τουλάχιστον όχι ακόμη. Μιλάω για το ένα μεσημεριανό δρομολόγιο από Κυλλήνη προς Πόρο και ένα μεσημεριανό από Πόρο προς Κυλλήνη που έκανε ή το Star ή ο Σολωμός (συνήθως επανερχόταν στη γραμμη της Ζακύνθου με το 17.00 από Κυλλήνη). Θα δούμε αν ξεκινήσει να γίνεται η σκάτζα τις επόμενες ημέρες που αναμένεται και ο κύριος όγκος της κίνησης.

    Πάντως όπως είναι αυτη τη στιγμή τα δρομολόγια της γραμμής Κυλλήνη - Πόρος νομίζω ότι η Κοινοπραξία χαραμίζει δυο πλοια στη γραμμή αυτή. Εκτός και αν θέλει να κοντράρει πολύ τον ανταγωνισμό (βλ. Λυκούδης).

  3. #63
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Φίλε Komajec, άσχετα με το παρελθόν όπου συμφωνώ μαζί σου εν μέρει, τώρα πειρατική είναι μόνο η κυβέρνηση, που εδώ και εβδομάδες με το έτσι θέλω δεν εφαρμόζει νόμιμη απόφαση δικαστηρίου. Ξέρεις καμιά άλλη χώρα που η ίδια η κυβέρνηση να μην εφαρμόζει δικαστικές αποφάσεις ...;

    Και επειδή τα πολιτικά καλό είναι να λείπουν από το αγαπητό μας φόρουμ, θα παρακαλούσα πολύ τους διαχειριστές να σβήσουν την πρώτη σου παράγραφο και μετά βεβαίως και τη δική μου απάντηση. Ευχαριστώ πολύ.

  4. #64
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Μηνύματα
    1.108

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από KOMAJEC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πλοίο που βλέπουμε στο βίντεο είναι ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ το Ionian Star. Τώρα για το τι πραγματικά έγινε ας περιμένουμε κάποιον πιο σχετικό από τις ΧΟΝΔΡΕΣ ΠΡΩΗΝ ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΕΣ ΚΥΡΙΕΣ να μας ενημερώσουν. Έχω και άλλη περιπτώση ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗΣ & ΚΙΤΡΙΝΙΣΜΟΥ της ΕΡΤ να σας αναφέρω και μάλιστα εν όσω ήταν σε νόμιμη λειτουργία. ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΠΕΙΡΑΤΕΣ
    Να είμαστε και λίγο πιο ευγενικοί για ανθρώπους μιλάμε, όχι για ζώα. Μην μετατραπούμε και σε μπλόγκ.
    Δεν νομίζω να είπαν κάτι το οποίο δεν ευσταθούσε εκτός του μπερδέματος για την κοινοπραξία και τον καπετάνιο. Μην νομίζετε ότι επειδή γράφουμε εδώ γινόμαστε και σχετικοί και καλό είναι να σταματήσει πια αυτή η αποστροφή στους άσχετους δημοσιογράφους που λένε αρλούμπες, εμείς εδώ μέσα έχετε αντιληφθεί τι πετάμε (και εγώ μέσα) καθημερινά??
    Αν μη τι άλλο ας πούμε και κανένα ευχαριστώ στο μόνο ελληνικό κανάλι που ασχολήθηκε με την ελληνική ναυτιλία, με τους φάρους της χώρας και την ναυσιπλοΐα, με την ακτοπλοΐα μας με αφιέρωμα π.χ. στον Βενιζέλο πριν πολλά χρόνια, με τα ακριτικά μας νησιά και με την ελληνική παράδοση που συνεχώς προέβαλε.
    Ας πληρώνει λοιπόν όποιος φίλος θέλει τα 340 εκ το χρόνο ενοίκιο στο ΜΕΓΚΑ για να βγάζει ένα κανάλι με το σήμα της Πολίτικης Άνοιξης και του ΔΝΤ και την αντίστοιχη αισθητική των ιδιωτικών καναλιών και τότε φίλε μου να δεις πως θα εξαφανιστούν οι χοντρές και θα έρθουν καθημερινές ξανθιές της διπλανής πόρτας με μεγάλα στήθη να μας ενημερώνουν σωστά.
    Ένα ευχαριστώ νομίζω πρέπει να πούμε στην ΕΡΤ γιατί μας προσέφερε πολύ περισσότερα από όλα τα εμπορικά που είναι σκέτο βαρίδι από κάθε άποψη.
    Όσο για τα λύματα ελπίζω να ήταν ένα λάθος και τίποτα παραπάνω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ilias 92 : 27-07-2013 στις 23:31

  5. #65

    Προεπιλογή

    Θα μου επιτρέψετε να κάνω μια παρένθεση για ναθυμίσω κάτι από τους Κανόνες του φόρουμ που συμφωνήσαμε να τηρούμε όλοι όταν γραφτήκαμε εδώ:
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Admin Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. Όλες οι συζητήσεις θα πρέπει να παραμένουν εντός θέματος και στη σωστή κατηγορία του Forum. Η χρήση του Search θα σας βοηθήσει να εντοπίζετε θέματα που ίσως έχουν ξανασυζητηθεί και να μην κάνετε Post σε λάθος κατηγορίες. Διαβάστε τα μηνύματα στην κάθε κατηγορία πριν κάνετε Post, για να καταλάβετε τι περιέχει η κάθε κατηγορία.

    6. Οι χρήστες δέχονται να μη στέλνουν, ούτε να μεταβιβάζουν στο Forum πληροφορίες που θα μπορούσαν λογικά να ερμηνευτούν ως λανθασμένες, ή δυσφημιστικές όσον αφορά άτομα, επιχειρήσεις, κυβερνητικούς ή άλλους οργανισμούς, προϊόντα ή υπηρεσίες.
    Επίσης ας μου επιτρέψετε μια συμβουλή, ας μην μπάινουμε στην παγίδα του argumentum ad hominem δηλαδή να συζητάμε ποιος λέει κάτι και όχι τι λέει (επιγραμματικά, γκουγκλίστε αν θέλετε τον όρο για περισσότερα).

    Μετά την παρένθεση ας γυρίσουμε στο θέμα. Το περιστατικό εγώ το βλέπω σαν παρεξήγηση. Γιατί μου έρχονται διάφορες απορίες. Που κατάλαβε ο επιβάτης ότι είναι λύματα, έκανε καμιά ανάλυση; Γιατί το πλήρωμα να αδειάσει τα χόλντινγκ τάγκια (είναι το αντίστοιχο με το βόθρο) ή τη σεντίνες μέσα στο λιμάνι; Οπουδήποτε αλλού μπορεί να μην τους έπαιρναν χαμπάρι αλλά στο λιμάνι έιναι σίγουρα λιμενοφύλακας στον ντόκο, δηλαδή έλεγαν ελάτε να μας ρίξετε πρόστιμο.

    Η MARPOL ορίζει στον κανονισμό 9:
    Whenever visible traces of oil are observed on or below the surface of the water in the immediate vicinity of
    a ship or its wake, the Governments of Parties to the Convention should, to the extent they are reasonably
    able to do so, promptly investigate the facts bearing on the issue of whether there has been a violation of the
    provisions of this regulation or regulation 9 of this Annex. The investigation should include, in particular, the
    wind and sea conditions, the track and speed of the ship, other possible sources of the visible traces in the
    vicinity, and any relevant oil discharge records.

    Δηλαδή αν ήταν σεντινόνερα έπρεπε το λιμαναρχείο να κάνει ανακρίσεις με το που έιδε λαδιές

    Επίσης για τα λύματα η MARPOL λέει:

    Subject to the provisions of regulation 9 of this Annex, the discharge of sewage into the sea is
    prohibited, except when:
    (a) the ship is discharging comminuted and disinfected sewage using a system approved by the
    Administration in accordance with regulation 3(l)(a) at a distance of more than 4 nautical
    miles from the nearest land, or sewage which is not comminuted or disinfected at a distance
    of more than 12 nautical miles from the nearest land, provided that in any case, the sewage
    that has been stored in holding tanks shall not be discharged instantaneously but at a
    moderate rate when the ship is en route and proceeding at not less than 4 knots;
    (...)
    (1) The Government of each Party to the Convention undertakes to ensure the provision of facilities at
    ports and terminals for the reception of sewage, without causing undue delay to ships, adequate to
    meet the needs of the ships using them.

    Δηλαδή θα μπορούσε να αδειάσει τα επεξεργασμένα λύματα στα ανοιχτά ή να τα δώσει σε εγκαρτάσταση υποδοδοχής στο λιμάνι.

    Βλέποντας το βίντεο βλέπω ένα κομμάτι από σκούρα νερά να ξεκινά από λίγο πριν από την πλώρη και να μεγαλώνει όσο φτάνει προς τον ντόκο. Μήπως ανακάτεψε το βυθό στο ανάποδα όπως πήγαινε να δέσει; Και τη λάσπη που ανέβηκε πάνω την νόμιζε ο επιβάτης για λύματα; Αυτό πιστεύω εγώ ότι έγινε.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 28-07-2013 στις 11:07

  6. #66
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη, σαφώς και έχεις δίκιο και ζητώ συγγνώμη που δεν μπόρεσα να κρατηθώ να απαντήσω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Appia_1978 : 28-07-2013 στις 10:59

  7. #67
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Μηνύματα
    833

    Προεπιλογή

    Λάσπη είναι κύριοι...συμβαίνει συχνά στην κυλλήνη αυτό....

  8. #68

    Προεπιλογή

    Σήμερα είχαμε ένα πρωτοφανές γεγονός για τη γραμμή: 2 διαφορετικές εταιρειες είχαν επιβατικο δρομολογιό την ίδια ακριβώς ώρα, στις 11. Το Νήσος σφύριξε μέσα στο λιμάνι πριν τρία λεπτά. Το Star θέλει ακόμη ένα εικοσάλεπτο για να δέσει.

    Α ρε μεγαλεία, ανδροτηνομυκονια γίναμε!

  9. #69
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΚΥΛΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.112

    Προεπιλογή Έρχεται το “Φιόρο του Λεβάντε”

    * Καθοριστικής σημασίας για την ιστορία των ακτοπλοϊκών συγκοινωνιών του νησιού μας θα έχει μια ακόμη συνεδρίαση του Συμβουλίου Ακτοπλοϊκών Συγκοινωνιών (ΣΑΣ) που θα πραγματοποιηθεί την προσεχή Τετάρτη 5 Φεβρουαρίου 2015 στον Πειραιά.
    * Αυτή τη φορά με την δρομολόγηση του νέου πλοίου “ΦΙΟΡΟ ΤΟΥ ΛΕΒΑΝΤΕ” που ανήκει στη ναυτιλιακή εταιρεία ΛΕΒΑΝΤΕ.
    * Η πρόταση, σύμφωνα με πληροφορίες, που κατέθεσε στην αρμόδια υπηρεσία θαλασσίων συγκοινωνιών αναφορικά με τη δρομολόγηση του νέου της πλοίου, περιλαμβάνει την εκτέλεση τριών δρομολογίων τη χειμερινή περίοδο και τέσσερα την θερινή σε καθημερινή βάση.
    * Πέραν τούτου μετά την αποχώρηση του πλοίου “ΖΑΚΥΝΘΟΣ” από την Κοινοπραξία, η ΑΝΕΖ κατέθεσε αίτημα για την καθημερινή εκτέλεση ενός δρομολογίου προς την Κυλλήνη και δυο προς την Κεφαλλονιά.

    Πηγη : http://imerazante.gr/

  10. #70

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ilias 92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλοίο της γραμμής πέταξε ( βαριά ) λύματα μέσα στο λιμάνι της Κυλλήνης οπως είπε η ΕΡΤ πριν λίγο.
    Πλοίο με ανεξάρτητο καταπέλτη πάνω γκαράζ όπως φάνηκε στο βίντεο.
    Ionian Star (όπως φαίνεται)...

Σελίδα 7 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας