Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 10

Θέμα: Ιστοπλοΐα με ψάρεμα

  1. #1
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή Ιστοπλοΐα με ψάρεμα

    ...

  2. #2
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Ελπίζω να το κανονίσουμε :!:

  3. #3
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    30

    Lightbulb

    Έχει κάποιος σχετική εμπειρία για ψάρεμα απο ιστιοπλοϊκό να μας δώσει τα φώτα του?

  4. #4
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Προεπιλογή

    Σε μικρές ταχύτητες - βολεύει η συρτή
    Ο Παρωπιδισμός είναι μια ασθένεια όπου η αντίληψη περιορίζεται από την άγνοια, διαστρεβλώνεται από τα συμφέροντα και πολλαπλασιάζεται όταν ο εγκέφαλος είναι λιγότερο δραστήριος απ' τον εγωισμό. [I]"Τρυποκάρυδος/Still Life with Woodpecker"[/I]

  5. #5
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Kyriakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μικρές ταχύτητες - βολεύει η συρτή
    Mε μηχανή πήγαινες ή με τα πανιά ?
    Δεν έχω αποπειραθεί ακόμα να ψαρέψω με συρτή από ιστιοπλοϊκό ενώ ταξιδεύω παρά μόνο αρόδου με καλάμι ή καθετή . Για συρτή βυθού μιλάς Κυριάκο?

  6. #6
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Προεπιλογή

    Για συρτή επιφανείας. και βολεύει είτε με πανιά είτε με μηχανή, αλλά στα 6 μίλια μόνο δελφίνια - που δεν τα ψαρεύουμε. Έτσι?

    1-3 μίλια είναι οκ. οπότε μάλλον με πανιά και λίγο αέρα, αν βαριέσαι.
    Ο Παρωπιδισμός είναι μια ασθένεια όπου η αντίληψη περιορίζεται από την άγνοια, διαστρεβλώνεται από τα συμφέροντα και πολλαπλασιάζεται όταν ο εγκέφαλος είναι λιγότερο δραστήριος απ' τον εγωισμό. [I]"Τρυποκάρυδος/Still Life with Woodpecker"[/I]

  7. #7
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Σε καταλαβαίνω. Όχι τα δελφίνια δεν τα πειράζουμε, μόνο τα θαυμάζουμε
    Εγώ μάλλον δεν θα τα κατάφερνα με πανιά και με τόσο λίγο αέρα γιατί δεν θα είχα ελεύθερα χέρια να ασχοληθώ με τη συρτή.Μέχρι τώρα όταν εχουμε λίγο αέρα εγώ είμαι μονίμως η "άρρωστη" που ταξειδεύω με τις σκότες στα χέρια για να κερδίσω και το ελάχιστο αεράκι ενώ οι υπόλοιποι παρακαλάνε να κατεβάσουμε πανιά και να πάμε με τη μηχανή....

    Γράψε αν θέλεις μερικές απο τις εμπειρίες σου με συρτή. Τι και που το βγάλατε? Ποιο είναι το μεγαλύτερο που βγάλατε?

  8. #8
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Προεπιλογή

    Για να είμαι ειλικρινής, δεν νομίζω οτί ιστιοπλοΐα και ψάρεμα συνδιάζονται επιτυχώς και για αυτό το έχω "πάθει" μόνο μία φορά. Και αν υποθέσουμε οτί πιάνεις κάτι, θα το φέρεις που? εκεί που ο άλλος μπλέκει με τις σκότες, μου έπιασε το αγκίστρι, και πάτησε η Μαρία που έφερνε τους καφέδες?

    Για αυτό και συμπληρώνω "αν βαριέσαι". στην δικιά σου περίπτωση... μάλλον άλλος θα έπρεπε να ψαρεύει....

    Αν πρόκειται για Αρόδου, δεν έχει σημασία αν είσαι σε ιστιοπλοϊκό, ταχύπλοο, βάρκα ή σαμπρέλα.

    Συρτή, όταν είχα δοκιμάσει από σκάφος, και με πανιά, λέγαμε για τίποτα μεγάλο, δλδ ξιφία κτλ, αλλά δεν πιάσαμε τίποτα. Από βάρκα, συνήθως Σεπτέμβριο για ζαργάνες, με ρεκόρ κυνηγούς.
    Ο Παρωπιδισμός είναι μια ασθένεια όπου η αντίληψη περιορίζεται από την άγνοια, διαστρεβλώνεται από τα συμφέροντα και πολλαπλασιάζεται όταν ο εγκέφαλος είναι λιγότερο δραστήριος απ' τον εγωισμό. [I]"Τρυποκάρυδος/Still Life with Woodpecker"[/I]

  9. #9
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Kyriakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να είμαι ειλικρινής, δεν νομίζω οτί ιστιοπλοΐα και ψάρεμα συνδιάζονται επιτυχώς και για αυτό το έχω "πάθει" μόνο μία φορά. Και αν υποθέσουμε οτί πιάνεις κάτι, θα το φέρεις που? εκεί που ο άλλος μπλέκει με τις σκότες, μου έπιασε το αγκίστρι, και πάτησε η Μαρία που έφερνε τους καφέδες?
    Kάτι παρόμοιο είχα πάθει κι εγώ πέρσι το καλοκαίρι όταν κάποιος απο την παρέα αποφάσισε να ψαρέψει λίγο έξω απο τις Σπέτσες. Πηγαίναμε ναι μεν με τη μηχανή γιατί δεν είχε καθόλου αέρα για αρκετή απόσταση ,αλλά δεν ξέρω πως τα είχε καταφέρει και είχε γεμίσει όλο τη χαβούζα με λέπια και ζουμιά απο τη φρέσκια σαρδέλα που είχε την φαεινή ιδέα να κουβαλήσει μαζί του σε ταπεράκι! Περιττό να σου πω ότι μετά απο μια ώρα αναγκάστηκε να τα μαζέψει και να τα κάνει μαλάγρα γιατί μας είχε ποτίσει η ψαρίλα μέχρι το μεδούλι!

    Απο κάτι τέτοιες εμπειρίες έχω διαμορφώσει και μια αρνητική στάση στον συνδυασμό ψαρέματος και ιστιοπλοίας εκτός και αν αυτός που θέλει να ψαρέψει έχει φροντίσει να βρεί τρόπο να αποθηκεύσει τα σύνεργά του αλλά και ότι μπορεί να πιάσει χωρίς να δημιουργήσει πρόβλημα στους υπολοίπους.

  10. #10

    Προεπιλογή

    Με λίγη προσπάθεια το ψάρεμα προσθέτει τις διαστάσεις της πρόκλησης και ο χρόνος γίνεται παιχνίδι στη θάλασσα , επίσης όταν η θάλασσα θέλει ενισχύει και το ψυγείο του σκάφους .

    http://www.nautilia.gr/forum/album.p...&pictureid=240

    http://www.nautilia.gr/forum/album.php?albumid=70&pictureid=239


    http://www.nautilia.gr/forum/album.p...&pictureid=238

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας