Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 75

Θέμα: Παυσανίας [Pavsanias]

  1. #21
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Είπες μεγάλη κουβέντα !

  2. #22
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Tasos@@@ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θαναση μου να'σαι καλα για τα λογια σου!Σε ευχαριστω πολυ!Ως αντιποινο αφιερωνω σε σενα,τον cptbabis,τον φιλο Ben,τον φιλο T.S.S.Apollon και τον φιλο JIMMARG75 μια φωτο του Παυσανια,με την πανεμορφη φορεσια του και το τοσο ιδιαιτερο σχημα του,το μακρινο 1991 ενω μολις εχει δεσει στο ...οχι λιμανι,δεν θα το πω,στον ντοκο της Αρκιτσας.Οι διαφορες με το σημερα πολλες!
    Σε ευχαριστω πολυ Τασο για την αφιερωση αυτης της πανεμορφης φωτογραφιας!!!
    Να εισαι καλα!!!
    Και σε ευχαριστω για κατι αλλο που θα στο πω τωρα, απο το 2000 οταν ρωτησα εναν πλοιαρχο της γραμμης για το που ειναι ο Παυσανιας μου ειπε οτι δεν υπαρχει πια.....Δεν τον πιστεψα αλλα δεν του το ειπα,και πριν λιγους μηνες βρηκες μια φωτο του 2007 ή 8 δεν θυμαμαι που ηταν πλαγιοδετημενος στο Ηρακλειο και ειπες μακαρι να μην εχει συμβει κατι κακο.Σε ευχαριστω που ενα ονειρο τοσα χρονια ηταν και ειναι πραγματικοτητα και το ανακαλυψες εσυ.
    Να εισαι καλα φιλε μου !!!

  3. #23
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    AIΔΗΨΟΣ-ΗΛΙΑ
    Μηνύματα
    491

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Tasos@@@ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θαναση μου να'σαι καλα για τα λογια σου!Σε ευχαριστω πολυ!Ως αντιποινο αφιερωνω σε σενα,τον cptbabis,τον φιλο Ben,τον φιλο T.S.S.Apollon και τον φιλο JIMMARG75 μια φωτο του Παυσανια,με την πανεμορφη φορεσια του και το τοσο ιδιαιτερο σχημα του,το μακρινο 1991 ενω μολις εχει δεσει στο ...οχι λιμανι,δεν θα το πω,στον ντοκο της Αρκιτσας.Οι διαφορες με το σημερα πολλες!
    Τότε που όταν είχε καιρό ξεφόρτωναν πίσω απ΄το φάρο κοντά στις Λιβανάτες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leo : 17-12-2009 στις 17:07

  4. #24
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθηνα - Πατρα - Αιδηψος
    Μηνύματα
    1.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από cpt babis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστω πολυ Τασο για την αφιερωση αυτης της πανεμορφης φωτογραφιας!!!
    Να εισαι καλα!!!
    Και σε ευχαριστω για κατι αλλο που θα στο πω τωρα, απο το 2000 οταν ρωτησα εναν πλοιαρχο της γραμμης για το που ειναι ο Παυσανιας μου ειπε οτι δεν υπαρχει πια.....Δεν τον πιστεψα αλλα δεν του το ειπα,και πριν λιγους μηνες βρηκες μια φωτο του 2007 ή 8 δεν θυμαμαι που ηταν πλαγιοδετημενος στο Ηρακλειο και ειπες μακαρι να μην εχει συμβει κατι κακο.Σε ευχαριστω που ενα ονειρο τοσα χρονια ηταν και ειναι πραγματικοτητα και το ανακαλυψες εσυ.
    Να εισαι καλα φιλε μου !!!
    Φιλε μου Μπαμπη σ'ευχαριστω πολυ για οσα ειπες.Μεγαλωσα μεσα σ'αυτα τα βαπορακια,ηταν η πρωτη μου επαφη με την μαγισσα θαλασσα και οι συναισθηματικοι δεσμοι ειναι πολυ ισχυροι.Να'σαι καλα!
    [SIZE=3][COLOR=black][FONT=Arial Black][I]POSEIDON EXPRESS[/I][/FONT][/COLOR][/SIZE]

  5. #25
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθηνα - Πατρα - Αιδηψος
    Μηνύματα
    1.299

    Προεπιλογή

    Η τιμονιερα του.Το σπιτι του καπταν-Σπυρου(οπως μου λεγανε τοτε ο καλυτερος και πιο εμπειρος πλοιαρχος της γραμμης-μετα πηγε στο Αμαλθεια) για πολλα χρονια.Αφαιρεσα τον εαυτο μου για ευνοητους λογους!
    Θυμαμαι σε ενα δρομολογιο ημουν με την μητερα μου,ειχαμε κανα τεταρτο που ειχαμε ξεκινησει απο Αιδηψο,καθομασταν στο καταστρωμα,η θαλασσα λαδι,ελαφρυ καλοκαιρινο αερακι,βλεπουμε τον καπταν Σπυρο να κατεβαινει απο την τιμονιερα και ερχεται και λεει στην μητερα μου:" παρτε το παιδι μεσα ερχεται μπουρινι"...δεν περασαν 5 λεπτα...8-9 μποφωρ ηταν....τα κυματα μας σκεπαζαν ολοκληρους.Θυμαμαι χαρακτηριστικα να ειμαι στο πανω σαλονακι και μια γυναικα να εχει παιζει στα γονατα η κακομοιρα και να προσευχεται με κλαματα...και ομως χαρη στην εμπειρια του φτασαμε Αρκιτσα,ξεφορτωσαμε,το γυρισε κοντρα στα κυματα,το βαπορακι επαιρνε τρελες κλισεις και χαρη στον Αη-Νικολα και τον καπετανιο μας φτασαμε Αιδηψο σαν να μην ειχε γινει τπτ.Ποτε δεν θα ξεχασω εκεινα τα λογια που ειπε στην μητερα μου.Να'σαι καλα καπταν-Σπυρο.

    [SIZE=3][COLOR=black][FONT=Arial Black][I]POSEIDON EXPRESS[/I][/FONT][/COLOR][/SIZE]

  6. #26

    Προεπιλογή

    Μεγαλοι καπετανιοι δεν ειναι μονο σε προβεβλημενες και πραγματικα δυσκολες γραμμες, αλλα ουτε μονο στους ωκεανους.Οπως μου εχει πει μεγαλος διασημος πλοιαρχος των κυκλαδων των 90' οτι υπαρχουν και πολλοι καπετανιοι που δεν τους πιανει το ματι σου και σε αλλα πλοια και σε αλλες γραμμες.Και αυτο ο φιλος τασος με τη διηγηση του μας το υπενθυμιζει

  7. #27
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Tasos@@@ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τιμονιερα του.Το σπιτι του καπταν-Σπυρου(οπως μου λεγανε τοτε ο καλυτερος και πιο εμπειρος πλοιαρχος της γραμμης-μετα πηγε στο Αμαλθεια) για πολλα χρονια.Αφαιρεσα τον εαυτο μου για ευνοητους λογους!
    Θυμαμαι σε ενα δρομολογιο ημουν με την μητερα μου,ειχαμε κανα τεταρτο που ειχαμε ξεκινησει απο Αιδηψο,καθομασταν στο καταστρωμα,η θαλασσα λαδι,ελαφρυ καλοκαιρινο αερακι,βλεπουμε τον καπταν Σπυρο να κατεβαινει απο την τιμονιερα και ερχεται και λεει στην μητερα μου:" παρτε το παιδι μεσα ερχεται μπουρινι"...δεν περασαν 5 λεπτα...8-9 μποφωρ ηταν....τα κυματα μας σκεπαζαν ολοκληρους.Θυμαμαι χαρακτηριστικα να ειμαι στο πανω σαλονακι και μια γυναικα να εχει παιζει στα γονατα η κακομοιρα και να προσευχεται με κλαματα...και ομως χαρη στην εμπειρια του φτασαμε Αρκιτσα,ξεφορτωσαμε,το γυρισε κοντρα στα κυματα,το βαπορακι επαιρνε τρελες κλισεις και χαρη στον Αη-Νικολα και τον καπετανιο μας φτασαμε Αιδηψο σαν να μην ειχε γινει τπτ.Ποτε δεν θα ξεχασω εκεινα τα λογια που ειπε στην μητερα μου.Να'σαι καλα καπταν-Σπυρο.
    Ποσες φορες ειχα μπει σε εκεινη τη γεφυρα...
    Να εισαι καλα Τασο!!!

  8. #28

    Προεπιλογή

    Φιλε Tasos@@@ καταπληκτικες οι φωτογραφιες του Παυσανια! και πολυ ομορφες οι περιγραφες σου! Ευχαριστω για τις αφιερωσεις.

  9. #29

    Προεπιλογή

    Πραγματικα ειναι πολυ ωραια βαπορια, και εκεινες τις εποχες το εβλεπες εντελως διαφορετικα το ταξιδι αναλογως σε ποια παντοφλα θα εμπαινες. Ηταν σαν διαφορετικη εμπειρια.Εγω που ταξιδευα συνεχεια για Αιγινα (εχω ταξιδεψει σε ολα τα πορθμεια πλην της Θασου παντως) εκανα και επιλογες με κρητιριο το ποσο καιρο ειχα να ταξιδεψω με καποιο πλοιο! Ταυτιζομαι με αυτα που εγραψε ο BEN BRUCE 2 σελιδες πριν, πραγματικα μπραβο για τις φωτο, κυριως γιατι αυτες τις εποχες δεν θα τις ξαναζησουμε και ο καθενας μας απο αυτες τις φωτογραφιες ανατρεχει στις δικες του αναμνησεις... Α παρατηρησα επισης στη φωτο ου παυσανια στο Ηρακλειο εχουν κοψει το πρυμνιαιο deck!

  10. #30
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθηνα - Πατρα - Αιδηψος
    Μηνύματα
    1.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από PIANOMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικα ειναι πολυ ωραια βαπορια, και εκεινες τις εποχες το εβλεπες εντελως διαφορετικα το ταξιδι αναλογως σε ποια παντοφλα θα εμπαινες. Ηταν σαν διαφορετικη εμπειρια.Εγω που ταξιδευα συνεχεια για Αιγινα (εχω ταξιδεψει σε ολα τα πορθμεια πλην της Θασου παντως) εκανα και επιλογες με κρητιριο το ποσο καιρο ειχα να ταξιδεψω με καποιο πλοιο! Ταυτιζομαι με αυτα που εγραψε ο BEN BRUCE 2 σελιδες πριν, πραγματικα μπραβο για τις φωτο, κυριως γιατι αυτες τις εποχες δεν θα τις ξαναζησουμε και ο καθενας μας απο αυτες τις φωτογραφιες ανατρεχει στις δικες του αναμνησεις... Α παρατηρησα επισης στη φωτο ου παυσανια στο Ηρακλειο εχουν κοψει το πρυμνιαιο deck!
    Φιλε μου εχεις απολυτο δικο σε οτι λες.Καταρχας ο φιλος Ben περιεγραψε με τον δικου του μοναδικο τροπο κατι πολυ σωστο και εννοειται πως με βρισκει και εμενα συμφωνο.Τωρα οσον αφορα το οτι εμπαινες σε παντοφλες αναλογα με το ποσο ειχες να ταξιδεψεις μαζι τους,εκανα και εγω το ιδιο με τις παντοφλες τις Αιδηψου!Και οσο για τον Παυσανια οντως του εχουν κοψει το πρυμναιο deck καθως μαλλον τωρα δουλευεται σαν ro/ro...
    [SIZE=3][COLOR=black][FONT=Arial Black][I]POSEIDON EXPRESS[/I][/FONT][/COLOR][/SIZE]

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας