Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 49

Θέμα: Ιάσων [Iason - LCT Fatih, Jason, Ιωάννης Μ]

  1. #21
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθηνα - Πατρα - Αιδηψος
    Μηνύματα
    1.299

    Προεπιλογή

    Δικια μου ειναι Παντελη μου αλλα πολυ καλα εκανες και την ανεβασες!!Την ειχα ξεχασει!Ειχε ανεβει παλια στο θεμα της Αιδηψου.
    Δυστηχως ειναι βεβαια κακης ποιοτητας γιατι ειναι τραβηγμενη με αναλογικη μηχανη μεσα απο τζαμι που γυαλιζει.Υπηρχε σε κορνιζα στο σαλονι του.
    Απεικονιζει το πλοιο την εποχη που εκανε Ερετρια -Ωρωπο...
    Οι διαφορες σε σχεση με την μετεπειτα πορεια του ελαχιστες...μονο στα μαγουλα μπροστα.
    [SIZE=3][COLOR=black][FONT=Arial Black][I]POSEIDON EXPRESS[/I][/FONT][/COLOR][/SIZE]

  2. #22

    Προεπιλογή

    Πολυ σπανια φωτο της σουπερ χαρακτηριστικης παντοφλας που γνωρισα στα 70's.
    Bεβαια με τον καιρο αποδυκνειεται οτι η ελληνικη κλασικη παντοφλα ηταν σουπερ αξιοπλοη και αξιοπιστη, αφου σημερα παντοφλες 40 και ετων ταξιδευουν κανονικα σε χωρες που η λεξη συντηρηση και ασφαλης διαχειριση ειναι παντελως αγνωστες.

  3. #23
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Sorry φίλε Τάσο, αλλά το ανέφερα δεν είναι δική μου και δεν θυμάμε που τι βρήκα!!!!! Χαίρομαι που είναι δική σου.

  4. #24
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθηνα - Πατρα - Αιδηψος
    Μηνύματα
    1.299

    Προεπιλογή

    Εννοειται Παντελη μου και πολυ καλα εκανες και την ανεβασες γιατι εγω την ειχα ξεχασει παντελως οτι την εχω!!
    Κωστα θα συμφωνησω 100 % με τα λεγομενα σου...με μια μονο διαφορα...οπως εσυ πολυ καλα εμαθες πρωτα απ'ολους....οι περισσοτερες ταξιδευουν σε χωρες που η ασφαλεια κτλπ ειναι αγνωστες λεξεις...με την μονη διαφορα να ειναι η Ιταλια.Εκει μιλαμε για νοικοκυρηδες ανθρωπους που ειτε 5 χρονων ειναι ενα καραβι,ειτε 20,ειτε 40 το προσεχουν σαν τα ματια τους...
    Και καλα κανουν οι ανθρωποι εννοειται....εμεις εδω να δουμε ποτε θα ανοιξουμε τα ματια μας....
    [SIZE=3][COLOR=black][FONT=Arial Black][I]POSEIDON EXPRESS[/I][/FONT][/COLOR][/SIZE]

  5. #25

    Προεπιλογή

    Μου εβαλες ωραια ιδεα.Οι παντοφλες θα μπορουσαν να αξιοποιηθου πολυ ωραια σε καποιες γραμμες που εχουν σοβαρο προβλημα σταθερης γραμμης.Οπως για παραδειγμα το αγκιστρι, απεναντι απο την αιγινα.Μια μικρη παντοφλα και 5 δρομολογια μπρος πισω απο την αιγινα καθε μερα και με ενα ολιγομελες πληρωμα και μια κατωναλωση ισως μικροτερι του αγκιστρι εξπρες , που την κυριακη ΔΕΝ κανει δρομολογια,ισως να ειναι μια καλη λυση σε ενα ατυχες, απο πλευρας συνδεσης , παραδειγμα

  6. #26
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθηνα - Πατρα - Αιδηψος
    Μηνύματα
    1.299

    Προεπιλογή

    Θα συμφωνησω φιλε Κωστα.Καποιες παλιες παντοφλες κανουν ανετα γι'αυτη την δουλεια...οπως πχ ο Ιασωνας.με τρομερα χαμηλη καταναλωση.Γιατι καινουργιες παντοφλες οπως πχ τον Ποσειδωνα θα τον ανεβαζα ανετα να κανει και μια γραμμη Παρος-Ναξος 3 φορες την μερα.Και πιστευω γεματος θα ανεβοκατεβαινε.Τις εχουμε υποτιμησει πολυ τις παντοφλες.
    [SIZE=3][COLOR=black][FONT=Arial Black][I]POSEIDON EXPRESS[/I][/FONT][/COLOR][/SIZE]

  7. #27
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθηνα - Πατρα - Αιδηψος
    Μηνύματα
    1.299

    Προεπιλογή

    Το αγαπημένο σε πολλούς ανοιχτό φέρρυ των γραμμών Ωρωπού-Ερέτριας και Αιδηψού-Αρκίτσας ΒΥΘΙΣΤΗΚΕ.Πιο συγκεκριμένα, το πλοίο στις 29/5/2009 και ενώ ήταν έτοιμο να αγκυροβολήσει στο λιμάνι της Ζανζιβάρης Malindi,προερχόμενο από το Dar es Salaam, ανετράπη.
    Ο πλοίαρχος ανέφερε οτι παρατήρησε νερά να εισέρχονται στο σκάφος στο Chumbe, λίγα χιλιόμετρα μακριά από το λιμάνι και ενεργοποιήσε την αντλία ενώ παράλληλα επικοινώνησε με το λιμεναρχείο στο Malindi, αυτοι όμως του συνέστησαν να συνεχίσει το ταξίδι του.Σύμφωνα με μια άλλη εκδοχή παρατήρησε πρόβλημα στο πηδάλιο και στην συνέχεια διαπίστωσε την εισροή νερών.Το πλοίο ανετράπη και σύμφωνα με ότι πηγές εχω βρεί μέχρι τώρα υπήρξαν 6 θύματα ενώ 27 άτομα σώθηκαν (σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία).
    Δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες δυστηχώς ούτε για τα ακριβή αίτια του ατυχήματος, ούτε για το πόσο φορτωμένο και με τι ήταν το σκάφος, ούτε ο ακριβής αριθμός των επιβαίνοντων.
    3 πολύ στενάχωρες φωτογραφίες...

    http://www.google.com/imgres?imgurl=...:0&tx=78&ty=66

    http://www.google.com/imgres?imgurl=...1t:429,r:1,s:0

    http://www.google.com/imgres?imgurl=...w=1024&bih=432

    Το σκάφος σύμφωνα με τα τελευταία ΤΟΤΕ στοιχεία,μετά την ανέλκυσή του,βρισκόταν παροπλισμένο και μισοβουλιαγμένο σε μια κοντινή παραλία και περίμενε την επιτόπου διάλυσή του.
    [SIZE=3][COLOR=black][FONT=Arial Black][I]POSEIDON EXPRESS[/I][/FONT][/COLOR][/SIZE]

  8. #28
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    πολύ περίεργο μου φαίνετε φίλε Tasos@@@. Κρίμα στο Ferry.

  9. #29
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθηνα - Πατρα - Αιδηψος
    Μηνύματα
    1.299

    Προεπιλογή

    Παντελη μου και εμενα το ιδιο.Βεβαια σκεφτομαι πως απο την μια ο ορος σωστη φορτωση δεν υπαρχει εκει στα μερη τους οπως και ο ορος πρωτοκολλο (καλα ειδικα αυτος).Επισης αναφερθηκε οτι ο πατος του καραβιου ειχε 3 μεγαλες τρυπες.Τωρα ουτε αυτο μου στεκει εμενα.
    [SIZE=3][COLOR=black][FONT=Arial Black][I]POSEIDON EXPRESS[/I][/FONT][/COLOR][/SIZE]

  10. #30

    Προεπιλογή Ιάσων (LCT Fatih, Jason, Ιωάννης Μ)

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την πολυ χαρακτηριστικη πρυμη πρεπει να δουμε
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Tasos@@@ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οντως χαρακτηριστικοτατη οπως πολυ σωστα παρατηρησες Κωστη...με ολιγον ζουμ και λιγο κοψιμο και ραψιμο απο αλλη φωτο,οριστε....

    0066.jpg
    Δύο φωτογραφίες με διαφορά κάπου στα 20 (???) χρόνια. Στην Αιδηψό στην πιό πάνω φωτό, αλλά και στην Ζανζιβάρη το 2009.

    32.jpg
    Πηγή : flickr - Χρήστης : zolgy

    Ολόκληρη ιστορία το θρυλικό ΙΑΣΩΝ, με άγνωστες πτυχές της ιστορίας του μέχρι το πρόσφατο παρελθόν.

    Κατασκευάστηκε το 1965 ως ΙΩΑΝΝΗΣ Μ (δεν γνωρίζουμε ναυπηγείο) με πρώτο του λιμάνι νηολόγησης την Θεσσαλονίκη, αριθμό νηολογίου Ν.Θ. 34 και ιδιοκτήτες τους αδελφούς Μανσόλα (από εκεί πιθανότατα και το Μ στο όνομα του), ως φορτηγό γενικού φορτίου. Ως Ε/Γ - Ο/Γ το βρίσκουμε λίγα χρόνια αργότερα, τον Μάρτιο 1970, όταν και μετεγγράφη στα νηολόγια του Πειραιά με αριθμό νηολογίου Ν.Π. 3557 (στοιχεία : emmpapad (ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ). Λογικά τότε μετονομάστηκε σε ΙΑΣΩΝ και πήρε αρίθμο ΙΜΟ 7011474.

    Κατ' εξοχήν πλοίο του Ευβοικού αφού δούλεψε σε όλες τις γραμμές του, ξεκινώντας αμέσως μετά την ναυπήγηση του το 1965 από τις γραμμές της Ραφήνας προς Νέα Στύρα, Μαρμάρι και Κάρυστο, μαζί με μία άλλη γνωστή μας παντόφλα, το ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ που αργότερα πέρασε στη γραμμή του Ρίου και συνεχίζει να ταξιδεύει μέχρι τις ημέρες μας ως ΕΙΡΗΝΗ Κ. Υπάρχει στο φόρουμ μία εκπληκτική φωτογραφία του πλοίου ως ΙΩΑΝΝΗΣ Μ στο χιονισμένο Μαρμάρι το 1967, που έχει παραθέσει εδώ ο μοναδικός Roi Baudouin, και στην οποία βλέπουμε το πλοίο στην αρχική του μορφή, πριν την μετασκευή στην δεκαετία του '80 στην οποία "ψήλωσε" κατά ένα ντεκ.

    Τέλη της δεκαετίας του '90 πωλείται στην Μαδαγασκάρη (νότια Αφρική) όπου συνεχίζει να δραστηριοποιείται ως JASON μαζί με μία άλλη ιστορική μας παντόφλα, το ΔΙΡΚΗ - ΚΩΣΤΗΣ ΚΑΒΑΦΗΣ του Ιονίου.

    Αύγουστος 2006 - Μαδαγασκάρη
    33.jpg
    Πηγή : flickr - Xρήστης : toxico97438

    Το 2007 πουλήθηκε σε εταιρεία της Τανζανίας και μετονομάστηκε σε LCT FATIH.

    Φεβρουάριος 2009 - Τανζανία-Ζανζιβάρη
    34.jpg
    Πηγή : flickr - Xρήστης : marco prete

    Όπως έχει αναφερθεί και σε προηγούμενο ποστ, ανετράπη και βυθίστηκε τον Μάιο του 2009, αλλά ανελκύστηκε πολύ γρήγορα και έκτοτε παραμένει εγκαταλελειμμένο σε παραλία της Ζανζιβάρης, από όπου το είδαμε σε φωτό στην αρχή του ποστ.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας