Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 49 από 49

Θέμα: Ιάσων [Iason - LCT Fatih, Jason, Ιωάννης Μ]

  1. #41
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Θα πρέπει να κάνω μια διόρθωση στο παρακάτω
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρά τις ομοιότητες, τελικά το πλοίο είχε πραγματικά ναυπηγηθεί στην Ελλάδα και μάλιστα στο ναυπηγείο Δ. Χωματά "στην παραλία Μ. Ρυσσίου" όπως αναφέρεται κατά την εγγραφή του σκάφους στο νηολόγιο τον Ιανουάριο του 1960. Αρχικοί ιδιοκτήτες ήταν οι αδελφοί Μανσολα.
    Προφανώς κάτι έγραψα λάθος μιας και τελικά η νηολόγηση του σκάφους έγινε το 1965. Μάλιστα λόγω προβλημάτων στην αποπληρωμή του ναυπηγείου, η ιδιοκτησία του σκάφους παρέμεινε στο ναυπηγείο για τέσσερα χρόνια.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α
    Το θέμα είναι να βρούμε -αν βέβαια μπορέσουμε ποτέ και εφ' όσον υπάρχουν- στοιχεία που να αποδεικνύουν πέραν πάσης αμφιβολίας ότι το πλοίο δεν κατασκευάστηκε εξ' αρχής το 1965 αλλά ότι μετασκευάστηκε - ανακατασκευάστηκε από πρώην αποβατικό σε τόσο μεγάλη έκταση ώστε να χαρακτηριστεί ως καινούργια κατασκευή (όπως στη περίπτωση του ΠΑΛΙΡΡΟΙΑ που μας είπε ο Ellinis).
    Ωστόσο δεν προκύπτει κάτι κατά τη νηολόγηση του σκάφους που να υποδηλώνει οτι δεν ήταν νεότευκτο. Αντίθετα τα στοιχεία κάνουν λόγο για "υπό ναυπήγηση" σκάφος "με προβλεπόμενες διαστάσεις". Από την άλλη τίποτα δεν αποκλείεται μιας και το 1950 έχω εντοπίσει τουλάχιστον δυο περιπτώσεις σιδηρών φορτηγών πλοίων που καταγράφηκαν ως νεότευκτα με βάση δήλωση του ναυπηγού και ενώ οι τότε ναυπηγικές υποδομές μάλλον δεν επέτρεπαν κάτι τέτοιο. Βέβαια άλλο 1950 και άλλο 1965...

  2. #42
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Το πλοίο αναφέρεται στον Lloyd's Register 1979-80 με τα ακόλουθα στοιχεία :
    Lloyd's Register 1979-80 has the following info about the ship :

    IOANNIS M. (IMO 7011474), reg. at Piraeus (off. no 3557), built 1965, 376 gt, 45,45 m X 9,40 m. Owner : Filia Naftiki Etairia E.P.E.

  3. #43

    Προεπιλογή

    Νεκτάριε μου σε ευχαριστούμε για τα στοιχεία. Εγώ όμως τώρα (δικαιώνοντας το ...ρητό : "Πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι" ) θα αντιπαραβάλλω τα χαρακτηριστικά του, 376 gt, 45,45 m X 9,40 m. με αυτά των αποβατικών LCT Mk1, 372 gt, 46,3 m X 8,84 m.

    Kαι μία απορία. Η διατύπωση "με προβλεπόμενες διαστάσεις" που είχε αναφέρει ο φίλος Άρης,

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωστόσο δεν προκύπτει κάτι κατά τη νηολόγηση του σκάφους που να υποδηλώνει οτι δεν ήταν νεότευκτο. Αντίθετα τα στοιχεία κάνουν λόγο για "υπό ναυπήγηση" σκάφος "με προβλεπόμενες διαστάσεις".
    τι άραγε σημαίνει ??? Προβλεπόμενες ως προς τι ??? Υπήρχαν εκείνη την εποχή (1965) ή υπάρχουν ακόμα προβλεπόμενες - ορισμένες - περιοριστικές διαστάσεις στην ναυπήγηση ενός πλοίου ανοικτού τύπου ??? Μήπως άραγε το "προβλεπόμενες" ήταν μία ...sic απόδοση του ..."προυπάρχουσες" ??? Λέω εγώ τώρα, μία υπόθεση κάνω βρε αδρεφέ !!!

  4. #44
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την άλλη τίποτα δεν αποκλείεται μιας και το 1950 έχω εντοπίσει τουλάχιστον δυο περιπτώσεις σιδηρών φορτηγών πλοίων που καταγράφηκαν ως νεότευκτα με βάση δήλωση του ναυπηγού και ενώ οι τότε ναυπηγικές υποδομές μάλλον δεν επέτρεπαν κάτι τέτοιο. Βέβαια άλλο 1950 και άλλο 1965...
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νεκτάριε μου σε ευχαριστούμε για τα στοιχεία. Εγώ όμως τώρα (δικαιώνοντας το ...ρητό : "Πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι" ) θα αντιπαραβάλλω τα χαρακτηριστικά του, 376 gt, 45,45 m X 9,40 m. με αυτά των αποβατικών LCT Mk1, 372 gt, 46,3 m X 8,84 m.

    Kαι μία απορία. Η διατύπωση "με προβλεπόμενες διαστάσεις" που είχε αναφέρει ο φίλος Άρης,



    τι άραγε σημαίνει ??? Προβλεπόμενες ως προς τι ??? Υπήρχαν εκείνη την εποχή (1965) ή υπάρχουν ακόμα προβλεπόμενες - ορισμένες - περιοριστικές διαστάσεις στην ναυπήγηση ενός πλοίου ανοικτού τύπου ??? Μήπως άραγε το "προβλεπόμενες" ήταν μία ...sic απόδοση του ..."προυπάρχουσες" ??? Λέω εγώ τώρα, μία υπόθεση κάνω βρε αδρεφέ !!!
    Αυτές οι "αναγεννήσεις" στην ημερομηνία κατασκευής γινόταν μέχρι και το 1967 περίπου, στα τελευταία κυρίως με μπάριζες και ρυμουλκά. Κατόπιν σταματούν, ίσως να άλλαξαν οι κανονισμοί και να μην επιτρεπόταν. Οπότε θα μπορούσε όντως να είναι μετασκευασμένο Mk1 καθώς τα στοιχεία όπως και η εμφάνιση του παραπέμπουν έντονα σε αυτό τον τύπο πλοίου. Ξέρουμε μήπως αν δούλευε στην ευρύτερη περιοχή κανένα Mk1 που να μην έχουμε την ιστορία του ?

  5. #45
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαι μία απορία. Η διατύπωση "με προβλεπόμενες διαστάσεις" που είχε αναφέρει ο φίλος Άρης,



    τι άραγε σημαίνει ??? Προβλεπόμενες ως προς τι ??? Υπήρχαν εκείνη την εποχή (1965) ή υπάρχουν ακόμα προβλεπόμενες - ορισμένες - περιοριστικές διαστάσεις στην ναυπήγηση ενός πλοίου ανοικτού τύπου ??? Μήπως άραγε το "προβλεπόμενες" ήταν μία ...sic απόδοση του ..."προυπάρχουσες" ??? Λέω εγώ τώρα, μία υπόθεση κάνω βρε αδρεφέ !!!
    Oι "προβλεπόμενες διαστάσεις" ειναι κάτι συνηθισμένο στις καταχωρήσεις των νηολόγων για τα υπό ναυπήγηση πλοίων. Η πρώτη εγγραφή γίνεται κατά την διαδικασία της ναυπήγησης οπότε ακόμη το πλοίο δεν έχει πάρει τις τελικές του διαστάσεις. Έτσι οι αρχές καταγράφουν ως διαστάσεις αυτές που προβλέπει το ναυπηγικό σχέδιο. Στην πορεία μπορεί να τους βγεί λίγο διαφορετικό (ή πολύ σε κάποιες περιπτώσεις...) και θα καταγραφούν οι τελικές διαστάσεις.

    Για το ΙΑΣΩΝ δεν προκύπτει κάτι παράξενο στην εγγραφή του που να έχει "οσμή" προυπάρχοντος κατασκευής. Οι ομοιότητες στην πρυμνή με Mk1 είναι σαφείς, αλλά πρέπει να βρούμε κάτι παραπάνω για να μπορέσουμε να τεκμηριώσουμε την τυχόν ανακατασκευή του από προϋπάρχον σκάφος. Εξάλλου νομίζω οτι ήταν το μοναδικό πορθμείο που ναυπηγήθηκε εκεί και μπορεί απλά ο σχεδιαστής να πήρε ιδέες και από το σχέδιο των Mk1.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτές οι "αναγεννήσεις" στην ημερομηνία κατασκευής γινόταν μέχρι και το 1967 περίπου, στα τελευταία κυρίως με μπάριζες και ρυμουλκά. Κατόπιν σταματούν, ίσως να άλλαξαν οι κανονισμοί και να μην επιτρεπόταν.
    Και 20 χρόνια πιο μετά έγιναν οι νεκρανάστασεις του ΤΑΚΗΣ σε ΠΑΝΑΓΙΑ ΣΚΙΑΘΟΥ και του ΛΕΑΝΔΡΟΣ σε ΜΥΡΙΝΑ ΕΞΠΡΕΣ... τελικά μόνο τα αρσενικά αναστένονται;;;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 20-04-2018 στις 08:33

  6. #46

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το ΙΑΣΩΝ δεν προκύπτει κάτι παράξενο στην εγγραφή του που να έχει "οσμή" προυπάρχοντος κατασκευής. Οι ομοιότητες στην πρυμνή με Mk1 είναι σαφείς, αλλά πρέπει να βρούμε κάτι παραπάνω για να μπορέσουμε να τεκμηριώσουμε την τυχόν ανακατασκευή του από προϋπάρχον σκάφος.
    Όσον αφορά την πρύμη του, δεν μπορούμε να μιλάμε για "ομοιότητες" αλλά για ...πανομοιότυπες, αυτό που κοινώς λέμε "βγάζει μάτια" !!! Επίσης μην ξεχνάμε τα "ακρόπλωρα" του (οι άκρες στις πλώρες) στα οποία έχω ξανααναφερθεί (ποστ Νο 32), το χαρακτηριστικότατο "τσάκισμα" στο σκάφος που είχαν και τα Μk 1 - Mk3, και βέβαια τις διαστάσεις και το τονάζ του στα οποία αναφέρθηκα εχθές.

    Από εκεί και πέρα συμφωνώ, πράγματι δεν μπορούμε να τεκμηριώσουμε την τυχόν ανακατασκευή του από προϋπάρχον σκάφος αν δεν βρεθούν επίσημα στοιχεία (ούτε καν μαρτυρίες ή μνήμες που δεν μπορούν να αποδειχθούν, καταλαβαίνεις τι εννοώ). Ωστόσο, η προσωπική μου άποψη για το ΙΩΑΝΝΗΣ Μ - ΙΑΣΩΝ, την οποία σαφώς και δεν επιθυμώ να επιβάλλω σε κανέναν, συνοψίζεται πολύ απλά στο σοφό ...ερώτημα του λαού μας : "Τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια ???"

  7. #47
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Μια μερική άποψη του ΙΩΑΝΝΗΣ Μ. στη Ραφήνα, πριν ψηλώσει κατά ένα ντεκ και έχοντας και ένα ψεύτικο φουγάρο. Πιθανώς δίπλα του να είναι το ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ μιας και στην ίδια θέση τα έχουμε ξαναδεί εδώ.

    ΡΑΦΙΝΑ.jpg

  8. #48

    Προεπιλογή

    Παραπομπή, στην ιστορική και σπάνια (με όλη την σημασία της λέξεως) φωτογραφική καταγραφή, που παρέθεσα σήμερα στο θέμα των ιστορικών φωτογραφίων της Θεσσαλονίκης.

  9. #49
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Το ΙΩΑΝΝΗΣ Μ. σε φωτογραφία που εντόπισα στους πάγκους στο Θησείο

    ioannis m-1.jpg

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας