Σελίδα 15 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 51314151617 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 141 έως 150 από 164

Θέμα: ΛΙΜΕΝΙΚΟ ΣΩΜΑ

  1. #141

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ λέει στην εβδομη παράγραφο ότι ο έστορας πάιρνει και πενηντάρι αλλά και πολυβόλα 7,62 και βοβμβιβοβόλο. Μηπως βαλουν τα FN Mag που αποσύρθηκαν από το Στρατό;
    Νομίζω το ΛΣ έχει δικά του FN Mag.Aν δεν κάνω λάθος τα FN Mag υπήρχαν/υπάρχουν στούς καταδρομείς κ πεζοναύτες.
    To site ανήκει στο μέλος D-Mitch.
    Έχει κανει πολύ καλή δουλειά και πρέπει να είναι η μοναδική πληρης παρουσιαση. Καλύτερη και από του Λιμανικού.
    Τα FN Mag τα είχαν στις Ειδικές Δυνάμεις όπως τα υπόλοιπα βέλγικα όπλα FN.Από το 2000 περίπου οι Ειδικές Δυνάμεις χρησιμοποιούν οπλιμσο διαμετρίματος 5,56 οπότε χρησιμοποιούν το FN Minimi που είναι η εκδοχή toy Mag me διαμέτρημα 5,56 . Τα Mag αν δεν ΄πήγαν στις μονάδες επιστρατευσεως ίσως πήγαν στο Λιμενικό.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 27-12-2020 στις 19:04

  2. #142
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει κανει πολύ καλή δουλειά και πρέπει να είναι η μοναδική πληρης παρουσιαση. Καλύτερη και από του Λιμανικού.
    Τα FN Mag τα είχαν στις Ειδικές Δυνάμεις όπως τα υπόλοιπα βέλγικα όπλα FN.Από το 2000 περίπου οι Ειδικές Δυνάμεις χρησιμοποιούν οπλιμσο διαμετρίματος 5,56 οπότε χρησιμοποιούν το FN Minimi που είναι η εκδοχή toy Mag me διαμέτρημα 5,56 . Τα Mag αν δεν ΄πήγαν στις μονάδες επιστρατευσεως ίσως πήγαν στο Λιμενικό.
    Όντως πολύ καλή δουλειά.Είχε παρουσιάσει κ το "ιταλικό" ΕΛΛΗ,τον βοήθησα κ εγώ.Καλά σε αυτά ΛΣ κ ΠΝ είναι γιά κλάματα!
    Τυφέκια FN FAL είχε κ το ΛΣ. Πάντως είναι πολλά τα FN Mag του Στρατού γιά να πήγαιναν εκεί.Τέτοια είχαν κ οι αύρες της Αστυνομίας αν θυμάσαι,ελβετικές Μοwag.

  3. #143

    Προεπιλογή

    Η ασαφεια στα τεχνικά χαρακτηριστικά των περιπολικών ξεπερναει ό,τι έχουμε δει, στο δελτίο τύπου γράφουν:

    " Τα σκάφη έχουν ναυπηγηθεί στην Ιταλία με προδιαγραφές που εκπονήθηκαν από στελέχη του Λιμενικού Σώματος - Ελληνικής Ακτοφυλακής έτσι ώστε να καλύπτουν στο ακέραιο τις επιχειρησιακές ανάγκες του Φορέα .
    Τα τεχνικά χαρακτηριστικά των σκαφών είναι τα ακόλουθα:
    - Ολικό Μήκος:36,30 μέτρα.

    - Ολικό Πλάτος: 7,45 μέτρα.
    - Μέγιστη Ταχύτητα: Άνω των 35 κόμβων.
    - Υπηρεσιακή Ταχύτητα: Άνω των 32 κόμβων.
    - Μέγιστη ακτίνα ενέργειας με την οικονομική ταχύτητα: άνω των 1000 Ν.Μ.
    - Επιχειρησιακή Ικανότητα (SeaState) με κατάσταση θαλάσσης 5 κατά Douglas.
    - Αριθμός Επιβαινόντων: 32 άτομα (12 μέλη πλήρωμα + 20 επιβάτες/διασωθέντες).
    - Μέσο πρόωσης: Δύο (02) σύγχρονοι ναυτικοί κινητήρες.
    - Καύσιμο: Diesel ναυτικού τύπου.
    Τα σκάφη διαθέτουν σύγχρονο μηχανολογικό και ναυτιλιακό εξοπλισμό, σύγχρονα μέσα επιτήρησης και αστυνόμευσης του θαλασσίου πεδίου, καθώς επίσης και Τ/Χ παρακολούθημα (
    Tender) μήκους: 7,5μ και ταχύτητας άνω των 40 κόμβων. "

    Τι να σχολιασουμε; To ότι δνε δίνει ακριβή στοιχέια για τα χαρακτηριστικά. Tο συντακτικό λάθος στην επιχειρισιακή ικανότητα. Τη φοβερή αποκάλυψη ότι ΄χει μεσο πρόωσης δύο σύγχρονους ναυτικούς κινητήρες ώστα να μας φύγει η αμφιβολία αν θα κινείτια με παλινδρομικές ατμομηχανές. Το ό,τι έχει για καυσιμό νίζελ ναυτικού τύπου για ν ενημ,ερώσει όσους νόμιζαν ότι καίνε κάρβουνο.

  4. #144
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Δημόσιο, τι να πει κανείς...

  5. #145
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω πού να το γράψω, αλλά νομίζω ότι εδώ ταιριάζει.

    Κατά την πρωινή βόλτα μου στο λιμάνι, κατεβαίνοντας στο ύψος της παγόδας, κατάφερα να μπω μέσα στα αιγινήτικα. Όλες οι προηγούμενες πόρτες ήταν κλειστές. Αρκετός κόσμος, που πήγαινε για βόλτα ή για τη γυμναστική του, έμπαινε εκεί. Μετά τον ηλεκτρικό η επόμενη ανοιχτή έξοδος ήταν η Ε2. Έφτασα ως το ΥΕΝ και ένα ζευγάρι, με το οποίο μιλήσαμε και προφανώς ήθελε να πάει στα λιπάσματα, είπε ότι χθες η Ε1 ήταν κλειστή.

    Πρώτον. Αν απαγορεύεται η είσοδος στο λιμάνι, ας το ανακοινώσουν, ας το κλείσουν όλο, να πάμε κι εμείς να φουντάρουμε ή να πέσουμε στα ψυχοφάρμακα. Αλλά να το ξέρουμε. Πέντε πόρτες κλειστές, δύο ανοιχτές, μία ναι, δύο όχι και τρεις μέσα, μία έξω, είναι επιεικώς ανεξήγητο.

    Δεύτερον. Υπάρχει κόσμος που έχει ανάγκη να ηρεμήσει και να ξεφύγει, χωρίς συνωστισμούς, χωρίς φασαρία. Δεν είναι όλοι για Φλοίσβους και κέντρο. Και, σε τελική ανάλυση, κάποιοι δεν μπορούν. Και το μεγάλο πλεονέκτημα του λιμανιού είναι ότι, όσο κόσμο και να έχει, δεν γεμίζει ποτέ. Oι χώροι του είναι αχανείς..

    Φίλοι λιμενικοί. Είναι δύσκολη η ζωή όλων μας. Μην την κάνετε δυσκολότερη. Μερικά πράγματα είναι απλά ρε γμτ..

  6. #146
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Ίσως είναι κ θέμα security ΟΛΠ. Υποψιάζομαι ότι κάποια στιγμή θα μας το κλείσουν το λιμάνι...

  7. #147
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    Ναι φίλε Βίκτωρα. Κι εγώ πιστεύω ότι θα συμβεί. Αλλά αυτό εδώ δεν έχει εξήγηση. Τέλος πάντων, τι ψάχνω κι εγώ..

  8. #148
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από threshtox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι φίλε Βίκτωρα. Κι εγώ πιστεύω ότι θα συμβεί. Αλλά αυτό εδώ δεν έχει εξήγηση. Τέλος πάντων, τι ψάχνω κι εγώ..
    Eπίσης όταν δεν έχει δρομολόγια,αφήνουν ανοιχτές τις αναγκαίες κατ'αυτούς πύλες γιά να μην υπάρχει διαμπερής κυκλοφορία των αυτοκινήτων.Θα μπορούσαν βέβαια να αφήνουν μισό μέτρο γιά τους πεζούς.
    Δεν νομίζω οι αρχές να αντιμετωπίζουν το λιμάνι ως χώρο περιπάτου,άσχετα με το πως το βλέπουμε εμείς.

  9. #149
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Να ρωτήσω κάτι;

    Οσες φορές έχω πάει σε ταξίδια στο εξωτερικό (Ευρώπη) υπάρχει έλεγχος στα λιμάνια ποιος μπαίνει και ποιος βγαίνει, και μάλιστα αρκετές φορές το λιμάνι κλείνει ειδικά το βράδυ και περιμένω σε χώρους εκτός αυτού. Μόνο εδώ συμβαίνει αυτό να βλέπω κόσμο να κόβει βόλτες στο λιμάνι του Πειραιά. Είχα την εντύπωση πως τα λιμάνια είναι περίκλειστοι και φυλασσόμενοι χώροι όπως τα αεροδρόμια, οι εγκαταστάσεις ενέργειας, τα καταστήματα κράτησης, όχι δημόσιοι χώροι για περίπατο και αναψυχή.

  10. #150
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    Εννοείται ότι, έχετε δίκαιο και οι δύο. Δεν είναι χώρος περιπάτου και αναψυχής. Και όσοι έχουν πάει σε λιμάνια του εξωτερικού, το καταλαβαίνουν. Αλλά είμαστε σε καθεστώς δύσκολων και παράξενων συνθηκών. Το να μπορεί κάποιος αυτές τις δύσκολες μέρες να ξεφύγει στο λιμάνι, δεν είναι έγκλημα.
    Αυτό που λέω, είναι ότι, αν αποφασίσουν να το κλείσουν, όπως πρέπει, ας το κάνουν. Δεν μας αρέσει, αλλά έτσι είναι. Αλλά να το κλείσουν όλο και κανονικά.
    Αλλιώς, να αφήσουν μισό μέτρο άνοιγμα στις πόρτες, όπως λέει ο φίλος Βίκτωρας, να γλιτώσουμε τον ψυχίατρο.

Σελίδα 15 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 51314151617 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας