Σελίδα 5 από 182 ΠρώτηΠρώτη ... 345671555105 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 1813

Θέμα: Εξπρές Πήγασος [Express Pegasus, Express Dionysos, Espresso Malta, Espresso Venezia]

  1. #41
    Εγγραφή
    Sep 2007
    Περιοχή
    chalkida
    Μηνύματα
    1.267

    Προεπιλογή

    Λές για το 1996?Δεν γνωρίζω πολλά παρά μόνο ότι είχα ταξιδέψει με αυτό τέσσερεις μέρες πριν γίνει το συμβάν για Μήλο.Την ημέρα που έγινε το συμβάν ταξίδευε και ο πατέρας του Σ.Γονίδη όπου και πέθανε.

  2. #42
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Aθηνα
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    ναι γι αυτο το συμβαν μιλαω

  3. #43
    Εγγραφή
    Sep 2007
    Περιοχή
    chalkida
    Μηνύματα
    1.267

    Προεπιλογή

    τι να σου πω φίλε μου...Δεν ξέρω λεπτομέρειες.Πάντως πολλά ακούστηκαν μια και τα δύο αδέρφια είχαν αποτύχει στην αδριατική και ίσως να είχε γίνει σκόπιμα για να εισπραξουν κάποια αποζημίωση από τις ασφαλιστικές εταιρίες.Τα αδέρφια ήταν μπλεγμένα σε "πολλά".....

  4. #44

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kalypso Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...και ίσως να είχε γίνει σκόπιμα για να εισπραξουν κάποια αποζημίωση από τις ασφαλιστικές εταιρίες....
    Φίλη Καλυψώ δεν λέω, στην Ελλάδα ζούμε, και όπως να το κάνουμε όλους μας έχουν επηρρεάσει τα γεγονότα των τελευταίων ημερών με τις συνωμοσιολογίες και τα λοιπά φαιδρά.

    Στην συγκεκριμμένη περίπτωση όμως του Πήγασου νομίζω ότι η θεωρία σου είναι λίγο παρατραβηγμένη, από την άποψη και μόνο ότι αν η εταιρεία ήθελε να εισπράξει κάποια αποζημίωση θα έβρισκε κάποιον καλύτερο τρόπο για να το κάνει.

    Να πούμε λοιπόν ότι το πλοίο στο συγκεκριμμένο ατύχημα, είχε προσκρούσει με την πλώρη στην νησίδα Πάτροκλος (λίγο πριν το Σούνιο) φεύγοντας από Πειραιά, επειδή είχε κολλήσει αριστερά το τιμόνι. Φυσικά η πλώρη είχε γίνει ''φυσαρμόνικα'' και αντικαταστάθηκε αλλά πέρα τούτου (και του θανάτου βέβαια του άτυχου επιβάτη) ουδέν.

    Όσον αφορά τώρα το ότι τα αφελφά πλοία ήταν μπλεγμένα σε πολλά, εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω κάτι άλλο ''ύποπτο'' τουλάχιστον για τον Πήγασο, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει και τίποτα το ιδιαίτερο μιας, και δεν γνωρίζω και τα πάντα περί την άκτοπλοία μας.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 26-01-2008 στις 00:31

  5. #45
    Εγγραφή
    Sep 2007
    Περιοχή
    chalkida
    Μηνύματα
    1.267

    Προεπιλογή

    δεν εννοούσα τα αδελφά πλοία αλλά τα αδέρφια Βεντούρη όπου ήταν μπλεγμένοι σε πολλά ύποπτα κυκλώματα.αυτό ήταν γνωστό 2 χρόνια πριν με αποτέλεσμα το κλείσιμο των 2 εταιρίων στην αδριατική λόγω οικονομικών προβλημάτων και χρέη εκατομμυρίων.το σενάριο που παρέθεσα δεν είναι δικό μου αλλά κοινό γνωστό στο χώρο της ναυτιλίας αλλά και στην περιοχή της Ν.Αρτάκης μια και η συζυγος του ενός καταγώταν από εκεί.Οταν ξέσπασε το σκάνδαλο με το διαζύγιο ειπώθηκαν πάρα πολλά στο δικαστήριο....

  6. #46
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή "Πήγασος'

    Νομίζω ότι ο Espresso Venezia έχει δίκιο.
    Αυτός ο οποίος ειδικευόταν σε τέτοιου είδους λοβιτούρες, δεν ήταν ο συγκεκριμένος Γιώργος Βεντούρης.

  7. #47
    Εγγραφή
    Sep 2007
    Περιοχή
    chalkida
    Μηνύματα
    1.267

    Προεπιλογή

    εγώ φίλε Roi δεν είμαι δικαστης για να δικάσω απλά και μόνο παραθέτω αυτά που ακούγονταν εκείνο τον καιρό.είχα την τύχη ή ατυχία να βρεθώ στο συγγενικό τους περιβάλλον και ξέρω αν και πού μπορεί να ήταν μπλεγμένοι και πόσο....

  8. #48
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Βεντούρηδες

    Καλέ μου φίλε, απλά ανάφερα κάτι που πιστεύω. Την εποχή που μπήκε το "Πήγασος" στη γραμμή των Δυτικών Κυκλάδων φαινόταν ότι η εταιρεία του ήθελε να το στηρίξει. Είχε έρθει, μάλιστα, στη Σίφνο, και σίγουρα και στα άλλα νησιά, ο Χριστόφορος Κοτσαμπάς για για να βολιδοσκοπήσει την κατάσταση. Και νομίζω ότι το πλοίο πέτυχε, με εξαίρεση ότι έγινε με τη συγκεκριμένη σύγκρουση.
    Στην πλώρη του πλοίου (στο γνωστό χώρο της πλώρης) λέγεται ότι βρισκόταν την ώρα της σύγκρουσης ο λοστρόμος του πλοίου. Ο συγκεκριμένος άνθρωπος ήταν αυτός που είχε πέσει στο νερό για να σώσει επιβάτες που είχαν πέσει στη θάλασσα με ένα αυτοκίνητο στην Ηγουμενίτσα. Μια αφελής σκέψη είναι ότι ότι αν θέλανε να το στουκάρουνε, καλό θα ήταν ο συγκεκριμένος άνθρωπος να μην βρισκόταν στο χώρο αυτό. Μπορεί, βέβαια, αυτό να είναι αφελές.
    Πάντως ο Γιώργος ο Βεντούρης, πέρα από όσα έγιναν με την πρώην γυναίκα του, είναι ένας άνθρωπος που από το 1980 βρίσκεται μέσα στα πράγματα της ακτοπλοΐας. Και παρά τα σκαμπανεβάσματα που περνάει, αυτή τη στιγμή πάει καλά.
    Μπορεί, βέβαια, όλα αυτά να είναι αφελή (το επαναλαμβάνω) και ζητώ την κατανόησή σας.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Roi Baudoin : 26-01-2008 στις 14:15

  9. #49
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Επειδη ο φιλος Espresso Venezia σε αλλο thread μου εκανε μια πολυ ομορφη αφιερωση θελω να του την ανταποδωσω εστω και με μια πολυ μετρια φωτογραφια.Δυστυχως ειναι η μοναδικη του βαποριου που εχω στη νεα ψηφιακη μηχανη και ειναι ενα πολυ μικρο μερος μια μεγαλυτερης φωτογραφιας...Εστω και ετσι,του την αφιερωνω.Ο Πηγασος το ξημερωμα της 9/7/2007 στον Πειραια.Η φωτογραφια τραβηγμενη απο το Πρεβελη.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  10. #50

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΔΥΝΑΤΟ ΣΟΚ, το δίχως άλλο !!!
    Για την ιστορια, δεν εχει αποκατασταθει το ονομα του πλοιου στην αριστερη πρυμνια μπαντα.

Σελίδα 5 από 182 ΠρώτηΠρώτη ... 345671555105 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας