Σελίδα 5 από 67 ΠρώτηΠρώτη ... 345671555 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 668

Θέμα: Επτάνησος [Eptanissos, Pollux, Valencay]

  1. #41

    Προεπιλογή

    Πραγματι ειναι απιστευτες ......... Ειχε θαλασσιτσα εκεινη τη μερα
    [COLOR=#ff4400][FONT=Palatino Linotype][FONT=Verdana][COLOR=darkgreen][FONT=Palatino Linotype][FONT=Verdana][FONT=Verdana][COLOR=#000000][FONT=Palatino Linotype][COLOR=darkgreen][URL="http://kyriakidis.fotopic.net/"][I][B][SIZE=4][COLOR=darkred]Να'χω το νου μου αδειανο[/COLOR][/SIZE][/B][/I][/URL][/COLOR][/FONT][COLOR=darkgreen][URL="http://kyriakidis.fotopic.net/"]
    [I][B][SIZE=4][FONT=Palatino Linotype][COLOR=#ff4400]Να΄χω και πριμο τον καιρο[/COLOR][/FONT][/SIZE][/B][/I]
    [/URL][/COLOR][/COLOR][/FONT]
    [/FONT][/FONT][/COLOR][/FONT][/FONT][/COLOR][URL="http://kyriakidis.fotopic.net/"]
    [/URL]

  2. #42
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Jinhae Κορέα
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Να σας υπενθυμισω οτι αντιστοιχες στιγμες έζησε και το βαπόρι στην Ελλάδα, αφού ο καπετάν Κώστας με αυτό έσπαγε τα απαγορευτικα με 10 και 11 μποφωρ....

    Μάλλον όποιος πλοιαρχούσε αυτό το πλοίο δεν κρατιόταν στο λιμάνι...

    Ξέρει κανεις για ποιο λόγο πρώρα από τις σωσιβιες λεμβους και προς πλώρα τα καταστρωματα χαμήλωναν? Φαινεται από τη διαταξη των παραθύρων του. Θυμάμαι και στο εσωτερικό του ειχε 3-4 φαρδιά σκαλοπάτια. Στις πρώτες του φωτογραφίες όπως αυτή πριν απο την καθέλκυση (πολύ ωραια φωτογραφια) φαινεται καθαρά οτι ειναι σε ενα επίπεδο. Πρέπει να εγινε καποιου είδους μετασκευή, οπου "ψήλωσε" η τσιμινιέρα, αφαιρέθηκε η πρυμια γέφυρα και επεκτάθηκε το σαλονακι κάτω από αυτή (το πιο δροσερό του πλοίου το καλοκαιρι). Μήπως κόπηκε και ξαναενώθηκε?

    Το ίδιο ισχυει και για το ΔΗΛΟΣ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos_D : 22-01-2008 στις 19:13

  3. #43
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Ναί φίλε κόπηκε και ψήλωσε το γκαράζ

  4. #44
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Και ένα διαφημιστικό του Στρίντζη από τα μέσα δεκαετίας 80.

    eptanisos.jpg

  5. #45
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Απο την παραπανω φωτογραφια φαινεται ξεκαθαρα ο τετραγωνικος χωρος με τα πολλα παγκακια διπλης οψεως που ειχε το πλοιο μετα την μετασκευη που του εγινε πριν ερθει στην Ελλαδα.Πραγματικα ο συγκεκριμενος χωρος ηταν σκετη απολαυση.Ωραια θεα,επαφη με τη θαλασσα και απλετος διαθεσιμος χωρος.Βλεπετε ακομα και οταν το βαπορι ηταν απο το 1992 εως τις αρχες του 1995 στη γραμμη Πατρα-Σαμη που το καλοκαιρι το γκαραζ ηταν παντα γεματο μεχρι τον καταπελτη δεν ειχαμε ποτε προβλημα στο που θα βρουμε να κατσουμε σε αντιθεση με τα επομενα χρονια που δεν μπορουσαμε να καστουμε...Ενα ΒΑΠΟΡΙ πρεπει πρωτα να βολευει τους επιβατες του και μετα ολα τα αλλα και το Επτανησος το εκανε και με το παραπανω.Επισης να πω για μια μοναδικη και σημαδιακη για μενα στιγμη που τη θυμαμαι σαν τωρα.Σε ηλικια 5,5 χρονων το καλοκαιρι του 1994 ημουν στη δεξια βαρδιολα στη αγκαλια του πατερα μου βλεποντας τη καταπληκτικη θεα.Μας βλεπει λοιπον ο καπετανιος και λεει φερε τον πιτσιρικο μεσα.Τη στιγμη που μπηκαμε στη γεφυρα ηταν ωρα για να στριψουμε δεξια και να σημαδεψουμε Πατρα εχοντας μολις περασει τη μυτη του κολπου της Σαμης.Με παιρνει λοιπον αγκαλια ο τιμονιερης και μου λεει στριψ' το δεξια!!!Το στριβω λοιπον και μετα με αφησαν περιπου αλλα πεντα λεπτα να το κραταω ευθεια.Στη ζωη μου εχω μπει σε πολλες γεφυρες,αλλα εχω τιμονεψει μονο ενα βαπορι και τι βαπορι...Πραγματικα ειναι το μονο πραγμα που θυμαμαι τοσο εντονα απο τα πολυ παιδικα μου χρονια...

  6. #46
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Και μετά υπάρχει πιθανότητα να μήν αγαπάς ένα βαπόρι?

  7. #47
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Jinhae Κορέα
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Καπτα-Νιόνιο αντίστοιχα συναισθήματα εχω και εγώ αφού όταν ημουν μμικρός και πηγαιναμε στην Άνδρο, δεν ξεκόλαγα από τη γέφυρα. Εγώ δεν το τιμόνεψα βέβαια, αλλά θυμάμαι ενα Αυγουστιάτικο πρωινό (ήμουν γύρω στα 9), με άσχημο καιρό στον Κάβο-ντόρο, πόσο εντυπωση μου εκανε το πιτσιλισμα από το κυμα, που εφτανε στα παράθυρα της γέφυρας. Καθώς επίσης και το κουμπάκι με το πορτοκαλί λαμπάκι που άναβε (προφανώς) όταν ήταν ανοιχτά τα πτερύγια αφού είχε απάνω του ενα σκιτσο με ένα πλοίο "σταθερό" στο κύμα και λίγο πριν φτάσουμε Γαύριο καποιος αξιωματικός πάτησε κάποια κουμπιά (μπορει και ο καπεταν-Κώστας, δεν το θυμάμαι), έσβησε το λαμπακι αυτό και αρχισε να ταλαντευεται το πλοιο στον καιρό.

    Σαν παιδί το εβλεπα με δέος και το αγαπούσα σα φιλο μου. Τα τετράδια και τα μπλοκ ζωγραφικής τα ειχα γεμισει με σκίτσα αυτού του πανεμορφου πλοίου. Και στην επόμενη συνάντηση που θα έρθω, θα τα φέρω, γιατί θα εχει πολύ ενδιαφέρον, το πως το έβλεπα και το απεικόνιζα μικρός αλλά και καθώς μεγάλωνα (και άλλα πλοία αλλά το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ ειχε την τιμητική του).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos_D : 24-01-2008 στις 17:57

  8. #48
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Ηθελα να ρωτησω τους παλιοτερους αν το Επτανησος ερχοταν συχνα Πειραια οταν ακομα βρισκοταν στη γραμμη Ραφηνας-Ανδρου-Τηνου-Μυκονου για σκατζα σε βαπορια του Πειραια που πηγαιναν για ετησια;Το ρωταω αυτο γιατι εχω δει πολλες φωτογραφιες του στον Πειραια και λεω μηπως γινοταν κατι αναλογο με αυτο που κανει το Superferry II στη σκατζα του με τα Blue Star του Πειραια.

  9. #49
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    523

    Προεπιλογή

    Όχι, το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ δεν έκανε ποτέ δρομολόγια από τον Πειραιά. Μόνο το αδελφό ΔΗΛΟΣ.

  10. #50
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Το Δηλος εκανε μονιμο δρομολογιο ή σκατζα;Δηλαδη το Επτανησος δεν εκανε ουτε ενα δρομολογιο εστω και για αντικατασταση αλλου βαποριου απο Πειραια;

Σελίδα 5 από 67 ΠρώτηΠρώτη ... 345671555 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας