Τον τελευταιο καιρο ειχα βαρεθει τα ιδια και τα ιδια(δουλεια, σπιτι) και εφοσον δεν εχω τον απαιτουμενο χωρο να φτιαξω μια εξαμετρη Υδρεϊκη που το εχω σκοπο(καποια στιγμη θα γινει),ειπα να φτιαξω ενα καγιακ για να περναει και η μερα πιο ευχαριστα και για να αντικαταστησω το προηγουμενο που ειχα(επαθε ενα μικρο ατυχημα).Σκεφτηκα λοιπον να μοιραστω με τους φιλους του Forum, την διαδικασια κατασκευης.Προκειται για ενα σκαφος οχι παραδοσιακα κατασκευασμενο αλλα απο κοντρα πλακε,υαλονημματα και εποχικες κολες.Το σκαφακι εχει μηκος 5.48 μετρα
και 62.5cm μεγιστο πλατος(ειναι πλατυ για τα δεδομενα καγιακ).
Καταρχην αγοραζουμε το κοντρα πλακε.Ιδανικο ειναι να ειναι κοντρα πλακε θαλασσης (BS 1088) απο οκουμε 4mm παχος.Χρειαζομαι για το σκαφος 6 τεμ.29cm Χ 220cm και 6 τεμ.27cm X 220cm.Εγω χρησιμοποιησα κοντρα πλακε εξωτερικης χρησης για οικονομια.Αφου εχουμε τα ξυλα κατοπιν τα ενωνουμε μεταξυ τους ανα 3 (3 τεμ. 29εκ.χ220 μαζι ωστε να μας κανουν ενα συνολικο μηκος περιπου 6.60μετρα)+τα υπολοιπα με τον ιδιο τροπο.Ο τροπος της ενωσης ποικιλει.Αυτη την φορα χρησιμοποιησα μια δακτυλοειδη ενωση(finger joint)
http://i272.photobucket.com/albums/j...o/kayak002.jpg
Η ενωση ειναι κολημενη με εποχικη κολα ανακατεμενη με πολυ ψιλο πριονιδι(σαν αλευρι) μεχρινα γινει παχυρευστη σαν μελι ας πουμε.