Σελίδα 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 71 έως 80 από 91

Θέμα: Ενα καγιακ για να περναει η ωρα πιο ευχαριστα

  1. #71

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστω ΟΛΟΥΣ παρα πολυ για τα καλα σας λογια και για την ενθαρυνση ολο αυτο τον καιρο.!!!

  2. #72

    Προεπιλογή

    Aν εβαζες και αλλες φωτο απο το τελειωμενο καγιακ θα ηταν τελεια!

  3. #73

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν εβαζες και αλλες φωτο απο το τελειωμενο καγιακ θα ηταν τελεια!
    Φιλε Βen η ψηφιακη τα επαιξε.Υποσχομαι με την πρωτη ευκαιρια να επανελθω με πιο πολλες φωτο.Ευχαριστω.

  4. #74
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Έτσι κι αλλιώς το εγχείρημα μοναδικό και το αποτέλεσμα μιλάει μόνο του. Όταν η νέα ψηφιακή πάρει την θέση της σττο κατάστρωμα του σκάφους, θα χαρούμε να πάρουμε και εμείς μια γεύση από τα θαλασσινά μονοπάτια σου..... Καλά ταξίδια!

  5. #75
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΕΛΙΟ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ
    ΚΑΙ Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΑΙ ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΣΤΙΚΕΣ ΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΜΑΖΙ ΜΑΣ

  6. #76

    Προεπιλογή

    Στέλιο
    είμαι ο Γιώργος που είχαμε γνωριστέι στην Χαλκίδα. Μπράβο ρε φίλε.
    Γράψε μας όμως και εντυπώσεις από την πλέυση του.

  7. Προεπιλογή

    Καλησπέρα, Στέλιο η κατασκευή σου είναι φοβερή, θέλω κάνω και εγώ μία προσπάθεια αλλά το κόστος της εποξικής ρητίνης είναι απίστευτα μεγάλο!
    Το κιλό 23 ευρώ(με το φπα) και θέλεις 10 κιλά!Υπάρχει άλλος τρόπος για να γίνει η κατασκευή;Δηλαδή να κολλήσεις εσωτερικά τις ραφές με κόλλα ξυλουργού ή άλλο υλικό και να μονώσεις την εξωτερική πλευρά με κάποιο άλλο, ποιο φθηνό, υλικό;

  8. #78
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    ioannina
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimitris1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, Στέλιο η κατασκευή σου είναι φοβερή, θέλω κάνω και εγώ μία προσπάθεια αλλά το κόστος της εποξικής ρητίνης είναι απίστευτα μεγάλο!
    Το κιλό 23 ευρώ(με το φπα) και θέλεις 10 κιλά!Υπάρχει άλλος τρόπος για να γίνει η κατασκευή;Δηλαδή να κολλήσεις εσωτερικά τις ραφές με κόλλα ξυλουργού ή άλλο υλικό και να μονώσεις την εξωτερική πλευρά με κάποιο άλλο, ποιο φθηνό, υλικό;

    Η λογική του συγκεκριμένου τρόπου κατασκευής ( Stitc and glue - ράψε και κόλα δηλ ) , με την επικάλυψη του ξύλου με εποξική ρητίνη και υαλούφασμα , είναι να μη έρθει πότε το ξύλο σε επαφή με το νερό ή υγρασία . Με την προστασία που παρέχει το βερνίκι ή το χρώμα από την UV ( υπεριώδη ακτινοβολία που καταστρέφει την εποξική ) έχεις ένα σκάφος που θα κρατήσει σχεδόν μια ζωή .
    Και εδώ μπαίνει το θέμα του κόστους .
    Θες ένα σκάφος που θα διατηρηθεί σαν καινούργιο για πολλές - πολλές δεκαετίες με κόστος κοντά στα 500€ μαζί με τα σχέδια ή θες να φτιάξεις ένα σκάφος με 300€ που θα κρατήσει καμιά 10αρία χρόνια ??

    Το κόστος , λοιπόν είναι μεγάλο ? ίσως για τις εποχές που ζούμε , αλλά αν σκεφτείς οτι ένα μέτριο , έως χάλια , πλαστικό καγιάκ κοστίζει 500-600€, αρκετά λιγότερα για ένα ξύλινο , χειροποίητο , πανέμορφο και μοναδικό σκάφος , είναι τζάμπα .Προσωπική άποψη βέβαια ,αλλά μάλλον επιβεβαιώνεται, από το ότι παρόμοια καγιάκ στις USA και στον Καναδά , πουλιούνται έτοιμα γύρω στα 4000$

    Αν θες να γλυτώσεις το κόστος των σχεδίων , υπάρχουν και site με ελεύθερα και καλά σχέδια , Αν θες πες μου να ανεβάσω μερικά .

    Η εποξική είναι όντως ακριβή , αλλά αναντικατάστατη στην δουλειά που κάνει .
    Και το κόστος είναι λίγο μικρότερο από αυτό που λες . 18€ το κιλό για 10κιλο .
    Για την δική μου κατασκευή , που τέλειωσε πέρυσι το κόστος δεν ξεπέρασε τα 400€ , αλλά φυσικά πολύ δουλειά , αν και όχι δύσκολη .
    Η εποξική που χρησιμοποιώ και σε άλλες παρόμοιες κατασκευές είναι της r&g.de με Εποξική L και hardener GL2. Την πήρα από http://www.pervinca.gr/

  9. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από paxjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η λογική του συγκεκριμένου τρόπου κατασκευής ( Stitc and glue - ράψε και κόλα δηλ ) , με την επικάλυψη του ξύλου με εποξική ρητίνη και υαλούφασμα , είναι να μη έρθει πότε το ξύλο σε επαφή με το νερό ή υγρασία . Με την προστασία που παρέχει το βερνίκι ή το χρώμα από την UV ( υπεριώδη ακτινοβολία που καταστρέφει την εποξική ) έχεις ένα σκάφος που θα κρατήσει σχεδόν μια ζωή .
    Και εδώ μπαίνει το θέμα του κόστους .
    Θες ένα σκάφος που θα διατηρηθεί σαν καινούργιο για πολλές - πολλές δεκαετίες με κόστος κοντά στα 500€ μαζί με τα σχέδια ή θες να φτιάξεις ένα σκάφος με 300€ που θα κρατήσει καμιά 10αρία χρόνια ??

    Το κόστος , λοιπόν είναι μεγάλο ? ίσως για τις εποχές που ζούμε , αλλά αν σκεφτείς οτι ένα μέτριο , έως χάλια , πλαστικό καγιάκ κοστίζει 500-600€, αρκετά λιγότερα για ένα ξύλινο , χειροποίητο , πανέμορφο και μοναδικό σκάφος , είναι τζάμπα .Προσωπική άποψη βέβαια ,αλλά μάλλον επιβεβαιώνεται, από το ότι παρόμοια καγιάκ στις USA και στον Καναδά , πουλιούνται έτοιμα γύρω στα 4000$

    Αν θες να γλυτώσεις το κόστος των σχεδίων , υπάρχουν και site με ελεύθερα και καλά σχέδια , Αν θες πες μου να ανεβάσω μερικά .

    Η εποξική είναι όντως ακριβή , αλλά αναντικατάστατη στην δουλειά που κάνει .
    Και το κόστος είναι λίγο μικρότερο από αυτό που λες . 18€ το κιλό για 10κιλο .
    Για την δική μου κατασκευή , που τέλειωσε πέρυσι το κόστος δεν ξεπέρασε τα 400€ , αλλά φυσικά πολύ δουλειά , αν και όχι δύσκολη .
    Η εποξική που χρησιμοποιώ και σε άλλες παρόμοιες κατασκευές είναι της r&g.de με Εποξική L και hardener GL2. Την πήρα από http://www.pervinca.gr/
    Μετά από ψάξιμο βρήκα με 17 ευρώ το κιλό.
    Εάν καταφέρω να "χώσω" έναν φίλο μου να μου τα φέρει από τον βόλο είμαι μία χαρά!
    Μου είπαν πως η ρητίνη που χρειάζεται για εμποτισμό είναι περίπου 1,5 φορά το βάρος του υφάσματος.
    Θα χρειαστώ περίπου 16 μέτρα χ 1 μέτρο χ 146γρ = 2,336kg X 1,5 = 3.5 κιλά, βάζω πολλά μπόσκα για τα κολλήματα και τα γεμίσματα και το πάω στα 9 κιλά.
    Οπότε σύνολο περίπου θα βγώ για ρητίνη και ύφασμα στα 175 ευρώ.
    Εάν δεν βρώ κόντρα πλακέ θαλάσσης 4mm να βάλω ότι βρώ ή θα έχω πρόβλημα ρε παιδιά;

  10. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από paxjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θες να γλυτώσεις το κόστος των σχεδίων , υπάρχουν και site με ελεύθερα και καλά σχέδια , Αν θες πες μου να ανεβάσω μερικά .
    Άρχισα αν σχεδιάζω κάτι δικό μου αλλα εάν θέλεις εννοείτε να τα ανεβάσεις να πάρω ιδέες!

Σελίδα 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας