Σελίδα 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 78910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 81 έως 90 από 91

Θέμα: Ενα καγιακ για να περναει η ωρα πιο ευχαριστα

  1. #81
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    ioannina
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Δημήτρη . Γεια χαρά

    Λοιπόν η τιμή στην εποξική , όπως και στα άλλα πράγματα , είναι σημαντικό κομμάτι , αλλά σε τέτοιες κατασκευές , παίζουν ρόλο και άλλα πράγματα.
    Χρησιμοποιώ εποξικές ρητίνες 2 δεκαετίες τώρα , και εχω χρησιμοποιήσει πολλές μάρκες .
    Εκεινο που χρειαζόμαστε σε συγκεκριμένη κατασκευή , ειναι η εποξική , να εμποτίζει εύκολα το ύφασμα , δηλ αν έχει μικρό ιξώδες ( μεγάλη ρευστότητα ) . Αυτη που χρησιμοποιώ ρέει λίγο ποιό αργά απο το νερό . ( σαν πολύ αραιό σιρόπι ) . Αυτό το χρειαζόμαστε για να μην ανασηκώνεται το ύφασμα , οταν απλώνουμε την κόλα.
    Άλλος πολύ σημαντικός παράγοντας , είναι το pot life , δηλ , σε πόσο χρόνο απο την ώρα που θα αναμείξουμε τον εποξική με τον σκληρυντή , το προϊόν θα αρχίζει να πολυμεριζεται , οπότε πήζει και δεν μπορούμε να το δουλέψουμε πλέον .
    Η αυτη που χρησιμοποιώ εγώ , για να καταλάβεις σε θερμοκρασίες εργαστηρίου 23C , ο χρόνος αυτός ειναι 240 λεπτά . Καταλαβαινεις λοιπόν οτι μπορώ να δουλέψω με άνεση .
    Επίσης να ξέρεις οτι ποτέ δεν κάνουνε πολύ κόλα μαζί , συνήθως γύρω στα 200-300gr κάθε φορά.
    Απ τον Βόλο , ( μάλλον fibermax εννοείς ) προμηθεύομαι τα περισσότερα υλικά .Από εκεί παίρνω το ύφασμα , για τα καγιακ , αλλά και για αερομοντελα που φτιάχνω .
    Μάλλον κατάλαβα , ποια εποξική εννοείς .Κοίτα το pot life
    Αν δεν την ξέρεις την εποξική , αγόρασε 1 κιλό δοκίμασε την και μετά προχωράς σε μεγαλύτερη ποσότητα .

    Σχετικά με το κοντρα πλακέ . Στο πρώτο καγακ χρησιμοποίησα φτηνό θαλάσσης . 17€ το φύλλο ( 1,7 χ 2,2 ) .δηλ 68€ για όλο το καγιάκ !!
    Στο δεύτερο που υπήρχε και η σχετική εμπειρία , έβαλα occume AB , ακριβότερο ,αλλά αν σου αρέσει η εικόνα του ξύλου είναι κορυφαίο .

    Για τα σχέδια . Αν δεν έχεις εμπειρία στην σχεδίαση και κατασκευή , καλύτερα ( προσωπική μου άποψη ) να χρησιμοποιήσεις την σχεδίαση κάποιου επαγγελματία .
    Εχεις αποφασίσει τι θα φτιάξεις ??
    sit on top , όπως το δικό μου ή sit in όπως του Στέλιου , που καταχραζομαστε το θέμα . ( Στέλιο αν νομίζεις ότι πρέπει , διαχώρισε το θέμα , από τα μηνύματά μας )

    Ελεύθερα σχέδια απο sit on top δεν έχω βρεί . Αντίθετα το ιντερνετ είναι γεμάτο με ελεύθερα σχέδια sit in

    Πιθανότατα το επόμενο δικό μου , χειμωνιάτικο project θα είναι αυτό στα αρχεία που επισυνάπτω .
    Μελέτησε το
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

  2. Προεπιλογή

    Την εταιρία την πέτυχες!!!
    Για sit on top θα πάω για πολούς και διαφόρους λόγους.
    Λογικά θα κάνω το δικό σου αλλα θέλω να δώ εάν γίνεται να το φέρω ποιό πολύ για τα μέτρα μου(3,80Χ80).
    Τελικά μάλον θα πάρω marin εποξική με fast σκλυριντή, θα δουλέυω πολύ μικρές ποσότητες(100-200 γρ).
    Ύφασμα 140γρ.
    Θα πάω με 4χιλ οκουμε 22 ευρώ το φύλο για αρχή και εάν κάνω άλλο βλέπουμε!

    Το επόμενο Project σου θα είναι φαντασμαγορικό χαχαχαχα!
    Δυστηχώς δεν θα με βολέψει καθόλου ένα sit in.

  3. #83

    Προεπιλογή

    να σας καλησπερησω με τη σειρα μου μετα απο παρα παρα πολυ καιρο που εχω να γραψω.Δημητρη οπως σου γρα φει ο φιλος paxjohn παραπανω ετσι ακριβως ειναι.Κανε λιγες οικονομιες ,παρε τις σωστες κολες και υφασματα και θα εχεις με μικρη συντηρηση ενα σκαφος για πολλα χρονια.Φτιαχνω καγιακ με αυτο τον τροπο απο το 2000(8 κατασκευες συνολικα) περιπου.Το πρωτο που εφτιαξα ακομα ζει παρατημενο κυριολεκτικα στα στοιχεια της φυσης χειμωνα καλοκαιρι τα τελευταια δεκα χρονια. χρησιμοποιησα κοντρα πλακε οκουμε εξωτερικης χρησης.Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Εποξικες κολες και υφασματα εχω παρει απο το εξωτερικο,αλλα τα τελευταια χρονια απο το Δημητρη στη Fibermax.Aυτη τη στιγμη ολοκληρωνω ενα night heron hybrid για το οποιο ευελπιστω οτι θα ειναι ενα γρηγορο και σταθερο σκαφος για 51cm πλατος.
    Στο μονο που θα εφιστησω την προσοχη ειναι να μη βιαστης να αγορασεις καποιο σχεδιο.Διαβασε reviews σε αλλα site και βρες αυτο που πραγματικα σου ταιριαζει.Ειναι κριμα να φταξεις με τοσο κοπο ενα σκαφος και να δεις τη στιγμη που θα το δοκιμαζεις ,οτι αλλιως το περιμενες να συμπεριφερεται στο νερο.Μου εχει συμβει και δεν ειναι οτι καλυτερο.
    Καλη επιτυχια.

  4. #84
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    ioannina
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Στέλιο , το night heron ίσως είναι το ομορφότερο kayak.
    Πολύ θα ήθελα να δω φωτογραφίες ειδικά από την κατασκευή strip του καταστρώματος .
    Όταν με το καλό "χορτάσω" το sit on top και μπω λίγο στο πνεύμα των sit in , τότε θα ναι η ώρα του night heron

    Donnelly_Night_Heron1.jpg

  5. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από στελιος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο μονο που θα εφιστησω την προσοχη ειναι να μη βιαστης να αγορασεις καποιο σχεδιο.Διαβασε reviews σε αλλα site και βρες αυτο που πραγματικα σου ταιριαζει.Ειναι κριμα να φταξεις με τοσο κοπο ενα σκαφος και να δεις τη στιγμη που θα το δοκιμαζεις ,οτι αλλιως το περιμενες να συμπεριφερεται στο νερο. Μου εχει συμβει και δεν ειναι οτι καλυτερο.
    Καλη επιτυχια.
    Στέλιο καλώς σας βρήκα!
    Ψάχνοντας δεν βρήκα sot να κρατάει βάρος 100 κιλά καθαρά(με τα rigs) και γενικά είναι μακρυά σε μήκος και μηκρού πλάτους, πού να φορτώσω στις σχάρες του clio το 4 μετρο που έχετε φτιάξει!!!Θα με πηγαίνει η τροχαία απο κοντά!!!
    Σίγουρα θα χάσω σε ταχύτητα αλλά ψάχνω να βρώ κάτι που να μοιάζει με τα πλαστικά ψαρευτικά καγιάκ του εμπορίου στις διαστάσεις, δηλαδή μέχρι 3,7 Χ 80 και να σηκώνουν γύρω στα .

  6. #86
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    ioannina
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Δημήτρη . το sea island sport είναι 4,8 μέτρα . Αλλά όταν το φορτώνουμε στην οροφή δεν πρέπει να ξεπερνά τις ακρες του αυτοκίνητου ,περισσότερο από ένα μέτρο , απο κάθε πλευρά. Δηλ το clio δεν μπορείς να είναι μικρότερο από 4 μέτρα. Αρα μπορείς , χωρίς προβλήματα με τον νόμο , να κουφάλας φορτίο στην οροφή , έως 6 μέτρα.
    το καγιακ μου φορτωμένο στην φωτο
    SAM_2813.jpg

  7. #87

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από paxjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στέλιο , το night heron ίσως είναι το ομορφότερο kayak.
    Πολύ θα ήθελα να δω φωτογραφίες ειδικά από την κατασκευή strip του καταστρώματος .
    Όταν με το καλό "χορτάσω" το sit on top και μπω λίγο στο πνεύμα των sit in , τότε θα ναι η ώρα του night heron

    Donnelly_Night_Heron1.jpg
    Γιαννη ειναι πολυ ομορφο καγιακ.Δυστυχως καποιες φωτο που ειχα στο smartphone χαθηκαν γιατι το εβρεξα στη θαλασσα και χαλασε.Αν θες μπορεις να δεις μερικες φωτο απο αλλες κατασκευες στο facebook (Stelios Mantziaras).γνωμη μου,αν μπεις σε sit in δεν ξαναμπαινεις σε sit on.

  8. #88

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimitris1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στέλιο καλώς σας βρήκα!
    Ψάχνοντας δεν βρήκα sot να κρατάει βάρος 100 κιλά καθαρά(με τα rigs) και γενικά είναι μακρυά σε μήκος και μηκρού πλάτους, πού να φορτώσω στις σχάρες του clio το 4 μετρο που έχετε φτιάξει!!!Θα με πηγαίνει η τροχαία απο κοντά!!!
    Σίγουρα θα χάσω σε ταχύτητα αλλά ψάχνω να βρώ κάτι που να μοιάζει με τα πλαστικά ψαρευτικά καγιάκ του εμπορίου στις διαστάσεις, δηλαδή μέχρι 3,7 Χ 80 και να σηκώνουν γύρω στα .
    Dημητρη με την τροχαια δεν ειχα ποτε προβλημα με 5,50 μετρα καυακ.Ταξιδευω περιπου με 90-120 χιλ χωρις προβλημα εκτος και εαν εχει δυνατο αερα οποτε κοβω.
    https://www.google.gr/search?q=fishi...MITa1WsgN5M%3A
    γιατι δεν κοιτας κατι τετοιο για ψαρεμα? λεγεται sup (stand up paddleboard)

  9. #89

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από στελιος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Dημητρη με την τροχαια δεν ειχα ποτε προβλημα με 5,50 μετρα καυακ.Ταξιδευω περιπου με 90-120 χιλ χωρις προβλημα εκτος και εαν εχει δυνατο αερα οποτε κοβω.
    https://www.google.gr/search?q=fishi...MITa1WsgN5M%3A
    γιατι δεν κοιτας κατι τετοιο για ψαρεμα? λεγεται sup (stand up paddleboard)
    https://www.google.com/search?q=sit+...TiQPW6V1KrM%3A
    Θα εδινα πολυ σημασια στο παραπανω σχεδιο!!!

  10. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από paxjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημήτρη . το sea island sport είναι 4,8 μέτρα . Αλλά όταν το φορτώνουμε στην οροφή δεν πρέπει να ξεπερνά τις ακρες του αυτοκίνητου ,περισσότερο από ένα μέτρο , απο κάθε πλευρά. Δηλ το clio δεν μπορείς να είναι μικρότερο από 4 μέτρα. Αρα μπορείς , χωρίς προβλήματα με τον νόμο , να κουφάλας φορτίο στην οροφή , έως 6 μέτρα.
    το καγιακ μου φορτωμένο στην φωτο
    SAM_2813.jpg
    Άμα σου πώ ρε Γιάννη πως δεν το μέτρησα κάν;;
    Με το μάτι έτσι όπως το είδα μου φάνηκε πολύ γελοίο ένα μικρό clio να κουβαλά στις σχάρες 5 μέτρα καγιάκ!
    Ρε Γιάννη με το νερό στο πάτωμα πώς πάει;Παίζει με κάποιον τρόπο να αυξήσουμε την άνωση του για 100 κιλά;(στεγανά, rigers κλπ.)

    EDIT: Λοιπόν, είναι 3,70...μικρούλη δηλαδή!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitris1980 : 12-09-2015 στις 12:12

Σελίδα 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 78910 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας