Σελίδα 123 από 124 ΠρώτηΠρώτη ... 2373113121122123124 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1.221 έως 1.230 από 1235

Θέμα: Aqua Myth [Al Salmy 4, Εξπρές Σαντορίνη- Express Santorini, Chartres]

  1. #1221
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από despo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα για να είμαι ειλικρινής με εξέπληξε και μάλιστα πολύ ευχάριστα η αναμενόμενη επιστροφή του Εξπρες Σαντορίνη, ένα πλοίο θρύλος της ακτοπλοίας μας, το οποίο πέρασε απο τόσες και τόσες γραμμές. Ενα πλοίο που μπαίνει άνετα σε όλα σχεδόν τα λιμάνια, λογικό είναι να μπορεί να προσφέρει ακόμα, με την επιβεβλημένη μηχανική συντήρηση, όσο και στο ξενοδοχειακό. Δεν αμφιβάλει κανείς οτι τα χρόνια περνάνε, αλλά μην ξεχνάμε να κάνουμε συγκρίσεις στη γειτονική μας Ιταλία με τη σύγχρονη ναυπηγική βιομηχανία, οπου βλέπουμε επίσης πλοία μεγάλης ηλικίας να συνεχίζουν να δουλεύουν στην ακτοπλοία. Μπορεί να θεωρούμε σημείο παρακμής το συγκεκριμένο, αλλά ξεφεύγοντας λίγο απο το θέμα του πλοίου, πως μπορεί να σχολιάσει κανείς οτι πρόσφατα 'φορτωθήκαμε' ο,τι 'παλιατζούρες' λεωφορεία κυκλοφορούσαν σε Γερμανία, Βέλγιο, Ολλανδία μέχρι και απο τη Νορβηγία (!) με τα κατα το ήμισυ ανοιγόμενα παραθυράκια λες και είμαστε χώρα με πολικές θερμοκρασίες ; Αρα λοιπόν τίποτα το περίεργο η' μεμπτό πάντοτε κατα τη γνώμη μου.
    Aυτό με τα λεωφορεία είναι πραγματικά οπισθοδρόμηση.Παλιά κατασκευάζαμε κ εξάγαμε λεωφορεία.Γύρω στο 1980 άρχισαν οι εισαγωγές καινούργιων οχημάτων.Τώρα φθάσαμε στο leasing μεταχειρισμένων 10ετίας.
    Όλα αυτά είναι ενδεικτικά σε τι επίπεδο βρισκόμαστε,μιά τριτοκοσμική χώρα στην Ευρώπη.
    Γιά να έλθουμε στο θέμα μας,αμφιβάλλω εάν η εν λόγω εταιρεία κάνει την επιβεβλημένη συντήρηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 12-05-2021 στις 09:17

  2. #1222
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Εν πλω!
    Μηνύματα
    3.089

    Προεπιλογή

    Το αγαπημένο Σαντορινάκι από σήμερα εκπέμπει στο AIS με το νέο του όνομα ως AQUA MYTH.

  3. #1223
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    To νέο όνομα είναι υβρίδιο απο το προθεμα Aqua που επικράτησε δυστυχώς στα συμβατικά της εταιριας και του Myth που είχε ήδη δωθει στο κρουαζιεροπλοιο της. Μηπως στην ίδια λογική δουμε και το Superferry II να γίνεται Aqua Majesty η Aqua Queen;

    Καλώς να έρθει πσντως το πλοιο και ελπίζω να μπορέσει να προσφερει στην ακτοπλοΐα όπως και παλια.

  4. #1224
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από karavofanatikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αγαπημένο Σαντορινάκι από σήμερα εκπέμπει στο AIS με το νέο του όνομα ως AQUA MYTH.
    Mε σημαία Κομόρες προς το παρόν.

  5. #1225
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    Η ανανέωση του στόλου συνεχίζεται. Όσο και αν είναι λατρεμένο το Σαντορινακι, εδώ μιλάμε για "αναγερωση".

    Ζω για τη στιγμή της ανέλκυσης του ΑΙΓΑΙΟΝ και της εκ βάθρων ανάστασής του. Γιατί να μην έχω κι εγώ όνειρα;;;

  6. #1226
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από threshtox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ανανέωση του στόλου συνεχίζεται. Όσο και αν είναι λατρεμένο το Σαντορινακι, εδώ μιλάμε για "αναγερωση".

    Ζω για τη στιγμή της ανέλκυσης του ΑΙΓΑΙΟΝ και της εκ βάθρων ανάστασής του. Γιατί να μην έχω κι εγώ όνειρα;;;
    Μην τους βάζεις ιδέες...

    Η αλήθεια είναι οτι ο στόλος συμβατικών της εταιρίας με τις δυο τελευταίες προσθήκες θα έχει μ.ο. ηλικίας τα 44 χρόνια. Αν δεν υπολογίσω το AQUA SOLUTION που λογικά δεν θα το δούμε να ταξιδεύει πάμε στα 42. Το AQUA JEWEL το υπολογίζω με βάση το πότε καθελκύσθηκε. Θα μπορούσαν παράλληλα με το σλόγκαν "ο μεγαλύτερος στόλος ταχυπλόων" να βαλουν και ένα φρέσκο όπως "ο γηραιότερος στόλος συμβατικών"

    Προσωπικά δεν με στεναχωρεί καθόλου να βλέπω τα κλασσικά ποστάλια της Μάγχης στα λιμάνια μας, αλλά δεν μπορώ να κρύψω και τον προβληματισμό για την πορεία του ακτοπλοϊκού στόλου...

  7. #1227
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Προσωπικά δεν μου αρέσει αυτή η επιστροφή υπερήλικων βαποριών όσο κ αγαπημένα να ήταν κ ειδικά όταν αυτό γίνεται από ανθρώπους οι οποίοι δεν εμπνέουν καμία εμπιστοσύνη.

  8. #1228
    Εγγραφή
    May 2006
    Μηνύματα
    611

    Προεπιλογή !

    Σε ποιο δρομολογιο θα παει; Σποραδες;

  9. #1229

    Προεπιλογή

    Μπορεί να ανοίξει καμιά καινούργια επιδοτούμενη γραμμή από τον Νοέμβριο , γιατί τώρα τι να προλάβει να κάνει μέχρι να έρθει .

  10. #1230
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από basi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να ανοίξει καμιά καινούργια επιδοτούμενη γραμμή από τον Νοέμβριο , γιατί τώρα τι να προλάβει να κάνει μέχρι να έρθει .
    Κατά πως λένε έχει στρόφαλο αλλά κ στα χέρια που ήταν,σίγουρα θέλει συμμάζεμα.

Σελίδα 123 από 124 ΠρώτηΠρώτη ... 2373113121122123124 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας