Σελίδα 1 από 21 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 206

Θέμα: Αιγαίον [Aegaeon, Artevelde]

  1. #1

    Προεπιλογή Αιγαίον [Aegaeon, Artevelde]

    Μια και μιλησαμε για το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ..
    Μου ηρθε στο μυαλο ενα πλοιο που δεν ηταν τοσο μεγαλο βεβαια αλλα με μια αξιοπρεπη παρουσια που ομολογω πως ειναι η δικια μου νοσταλγια και αγαπη μια και ειχα ενα "ιδιαιτερο" δεσιμο μαζι του...
    Το ARTEVELDE λοιπον ναυπηγηθηκε στο Βελγιο το 1958 για την RTM μια Βελγικη εταιρεια...
    Δρομολογηθηκε μεταξυ Αγγλιας-Βελγιου.
    Το 1970 ειχε ενα ατυχημα και αναγκαστηκα σταματησε για επισκευες περιπου για ενα χρονο...
    1976 και το πλοιο ναυλωνεται στη γνωστη μας Sealink οπου για εκεινο το καλοκαιρι ταξιδευει Dover-Calais
    Αμεσως μετα τον Οκτωβρη το πλοιο γινεται το γνωστο ΑΙΓΑΙΟΝ.Πωλειται στο Βασιλη Αγαπητο και ξεκιναει δρομολογια αρχικα απο Περιαια για Παρο Ναξο Καλυμνο Κω Ροδο και Τηνο Μυκονο Κω Ροδο
    Το Νοεμβρη του 1977 δρομολογειται μεταξυ Πειραια Συρου Τηνου Μυκονου Ικαριας Σαμου ενω το 78 αρχιζει δρομολογια Συρο Παρο Ναξο Ικαρια Σαμο
    που τελικα κατεληξαν σε δρομολογια Παρο Ικαρια Σαμο...
    Το 1989 αλλαζει γραμμη και μπαινει σε...γνωστα λημερια!Παρο Ναξο Ιο Σαντορινη..
    Και τα διατηρει ακομα και το 1992 που οι εταιρειες των Αγαπητων γινονται δυο και εκεινο αλλαζει σινιαλα και παιρνει εκεινα της Agapitos Express Ferries του Κωστα Αγαπητου.
    Το 1993 ομως και μετα την ελευση του ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ παροπλιζεται μεχρι που το 1995 μετονομαζεται σε ΚΑΛΛΙΣΤΗ (συγωρεστε τον γραφωντα για τις προσωπικες προτιμησεις...αλλωστε το ειπα οτι του ειχα μεγαλη αδυναμια...) και ξεκιναει μετασκευη για κρουαζιεροπλοιο κατα πασα πιθανοτητα μεταξυ Σαντορινης Κρητης κατι που δεν εγινε ποτε ομως αφου το πλοιο επιασε φωτια και τελικα βυθιστηκε κοντα στην Αταλαντη....
    Δεν μπορω να πω οτι ηταν το πλοιο θρυλος ποτε του δυστυχως...Μαλλον ο θρυλος περι...τσιμεντων αντι λαμαρινας σε καποια σημεια του σκαριου το ακολουθησε περισσοτερο στην πορεια του στα Ελληνικα νερα...
    Παρ'ολα αυτα θυμαμαι ενα πλοιο ομορφο πραγματικα που ητανε σταθερο στην ωρα του...Δουλεψε για 20 χρονια σαν παλικαρι εδω και δεν ξερω για αλλους..εγω παντως το λατρεψα...οπως κανενα αλλο...
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spyros : 18-04-2006 στις 23:27
    [SIZE=6][COLOR=blue][COLOR=blue][FONT=Arial][SIZE=4]Γιατρέ μου....τα βλέπώ ΟΛΑ μπλε!!![/SIZE][/FONT]
    [/COLOR][/COLOR][/SIZE]

  2. #2

    Προεπιλογή

    ¨Εχω ακούσει κι εγώ διάφορα για την ιστορία με τα τσιμέντα. Τι ακριβώς έχει γίνει ?

  3. #3
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Jinhae Κορέα
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    [quote=Spyros;11842] το 1995 μετονομαζεται σε ΚΑΛΛΙΣΤΗ [quote]

    Δε θυμάμαι να ονομάστηκε ΚΑΛΛΙΣΤΗ...
    Μάλιστα θυμάμαι από φωτογραφίες στον ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ όταν καιγόταν που ήταν γραμμένο το όνομα ΑΙΓΑΙΟΝ (λες να κάνω λάθος?? )
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos_D : 13-11-2007 στις 17:49

  4. #4
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    Marousi
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Επειδη ειμαι 39αρης και Σαμιωτης, εκανα πολλα ταξιδια με το εν΄λογο πλοιο. Θα μου μεινη και εμενα αξεχαστο.Οσο για τα τσιμεντα ηταν δεν ηταν φημες??? αν ξερει καποιος μας λεει.

  5. #5
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Jinhae Κορέα
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Το οτι τοποθετούν τσιμέντο στα πλοία ως μόνιμο έρμα είναι δεδομένο και παρατηρείται συχνά σε πολλά πλοία, ίδιως ακτοπλοϊκά μετά από μετασκευή.
    Επίσης σε περίπτωση ρήγματος στα ύφαλα χρησιμοπιείται τσιμέντο ταχείας πήξεως για τη στεγανοποίηση του, προσωρινά μέχρι το βαπόρι να πάει δεξαμενή και να επισκευαστεί.
    Με την περίπτωση όμως του ΑΙΓΑΙΟΝ δεν ξερω τι συνέβη.

  6. #6

    Προεπιλογή

    Στο Αιγαιον λεγανε οτι συνεβαινε η δευτερη περιπτωση με τη διαφορα οτι ποτε δε διορθωθηκε οπως λεγανε....
    Δεν νομιζω να συνεβαινε αυτο το πραγμα ποτε αλλα πολυς κοσμος το πιστευε παρα το οτι ταξιδευανε μαζι του...
    Επισης το ονομα ΚΑΛΛΙΣΤΗ το πηρε μονο στα χαρτια...Δεν προλαβανε να το αλλαξουνε και στο πλοιο το ιδιο...(ευτυχως)
    [SIZE=6][COLOR=blue][COLOR=blue][FONT=Arial][SIZE=4]Γιατρέ μου....τα βλέπώ ΟΛΑ μπλε!!![/SIZE][/FONT]
    [/COLOR][/COLOR][/SIZE]

  7. #7

    Προεπιλογή

    Mia aploiki erwtisi... Exw akoysei pws egine fasaria gia to thema twn tsimentwn (se kykloys makrya apo dimisiothta) den to exoyn ereynisei ? me videoskopisi `h anakriseis ?

  8. #8

    Προεπιλογή

    Εχω ταξιδεψει και εγώ αρκετά καλοκαίρια γιά Ικαρία.Ηταν καλοτάξιδο και σταθερό σκαρί.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  9. #9
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Πραγματικά βρέ παιδιά άλλες φώτο του πλοίου δέν εχω βρεί. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

  10. #10
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    To Αιγαιον καθελκυστηκε την 1η Φλεβαρη 1958, και παραδοθηκε στην πλοιοκτητρια εταιρεια RMT (Regie Voor Maritiem Transport), κρατικη εταιρια θαλασιων μεταφορων τον Μαη ττης ιδιας χρονιας. Ξεκινησε ταξιδια συνδεοντας τα λιμανια Oostende-Dover στις 2 Ιουνιου. Το πλοιο ειχε παρει το ονομα του απο τον Jacob Van Artevelde (1290-1345), εναν Βελγο πολιτικο ηγετη, ο οποιος εγινε πλουσιος απο την εκβιομηχανιση της υφαντουργιας στο Βελγιο. Ειχε ναυπηγηθει στο Hoboken, απο τα ναυπηγεια Cockerill-Ougree S.A. με hull number 794.

    Στα χρονια που δουλεψε για την Βελγικη εταιρια, δυο ηταν τα αξιοσημειωτα συμβαντα. Το πρωτο εγινε στις 14-11-1967, οταν συγκρουστηκε με το Δανεζικο reefer Alameda, και η επισκευη του Αrtevelde εγινε στην Αμβερσα, απο το ναυπηγειο Beliard & Crichton. Το δευτερο και πιο σοβαρο συμβαν, εγινε στις 7-10-1970, οταν συγκρουστηκε με ενα Αγγλικο πλοιο στο ταξιδι για το Dover. Το αλλο πλοιο βυθιστηκε. Το Artevelde επαθε σοβαρη ζημια στην πλωρη, και οι επισκευες κρατησαν 6 εβδομαδες. Το 1974, χρησιμοποιηθηκε ως εκπαιδευτικο πλοιο, απο την Ναυτικη ακαδημια της Αμβερσας για 4 εβδομαδες. Απο το 1975, χρησιμοποιουταν ως εφεδρικο. Την επομενη χρονια ομως, ναυλωθηκε απο την Αγγλικη Sealink για ταξιδια μεταξυ Dover-Calais, μελος της οποιας ηταν και η RMT απο το 1970. Mε το τελος των ταξιδιων του, παροπλιστικε και λιγες μερες αργοτερα, αγοραστηκε απο τους αδελφους Αγαπητου, που το μετονομασαν ΑΙΓΑΙΟΝ. Ξεκινησε απο την Oostende με προορισμο τον Πειραια στις 6 Νοεμβριου 1976.

    Τα πρωτα του ταξιδια εγιναν στα Δωδεκανησα τον Ιουνιο του 1977. Απο τον Νεομβρη του ιδιου ετους, περασε στη γραμμη Πειραια-Κυκλαδων-Ικαριας-Σαμου, γραμμη την οποια υπηρετησε μεχρι το 1989. Τοτε, ξεκινησε δρομολογια στην γραμμη Πειραια-Παρου-Ναξου-Σαντορινης. Μετα την διασπαση της πλοιοκτητριας, περασε στην ιδιοκτησια του Γιαννη Αγαπητου, και συνεχισε τα ταξιδια του μεχρι τον Νοεμβρη του 1993, οποτε και παροπλιστηκε λογω ηλικιας. Το 1995, επαναδραστηριοποιηθηκε παλι, και αρχισαν εργασιες μετασκευης του σε κρουαζιεροπλοιο στο νεο μωλο Δραπετσωνας. Εκει, στις 19 Φλεβαρη του 1996, κατα τη διαρκεια ηλεκτροσυγκολησεων, αρπαξε φωτια ενας σωρος με σωσιβια. Το πλοιο μεταφερθηκε στην Αταλαντη, οπου συνεχιστηκαν οι προσπαθειες για κατασβεση της πυρκαγιας. Σε καποιο αδεξια μανουβρα των ρυμουλκων, αυτο χτυπησε πανω στο μισοβυθισμενο Melody και ανετραπη, με αποτελεσμα να βυθιστει εκει.

    Οσο αναφορα το ΚΑΛΛΙΣΤΗ, δεν ξερω αν μετονομαστηκε. Στο internet, ολες οι database, το εχουν ως Αιγαιον. Κι εγω που ειχα περασει απο την Δραπετσωνα, λιγες μερες πριν, Αιγαιον θυμαμαι που εγραφε στην πρυμη!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Finnpartner_1966 : 13-11-2007 στις 10:21
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

Σελίδα 1 από 21 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας