Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 208

Θέμα: Αιγαίον [Aegaeon, Artevelde]

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1

    Προεπιλογή Αιγαίον [Aegaeon, Artevelde]

    Μια και μιλησαμε για το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ..
    Μου ηρθε στο μυαλο ενα πλοιο που δεν ηταν τοσο μεγαλο βεβαια αλλα με μια αξιοπρεπη παρουσια που ομολογω πως ειναι η δικια μου νοσταλγια και αγαπη μια και ειχα ενα "ιδιαιτερο" δεσιμο μαζι του...
    Το ARTEVELDE λοιπον ναυπηγηθηκε στο Βελγιο το 1958 για την RTM μια Βελγικη εταιρεια...
    Δρομολογηθηκε μεταξυ Αγγλιας-Βελγιου.
    Το 1970 ειχε ενα ατυχημα και αναγκαστηκα σταματησε για επισκευες περιπου για ενα χρονο...
    1976 και το πλοιο ναυλωνεται στη γνωστη μας Sealink οπου για εκεινο το καλοκαιρι ταξιδευει Dover-Calais
    Αμεσως μετα τον Οκτωβρη το πλοιο γινεται το γνωστο ΑΙΓΑΙΟΝ.Πωλειται στο Βασιλη Αγαπητο και ξεκιναει δρομολογια αρχικα απο Περιαια για Παρο Ναξο Καλυμνο Κω Ροδο και Τηνο Μυκονο Κω Ροδο
    Το Νοεμβρη του 1977 δρομολογειται μεταξυ Πειραια Συρου Τηνου Μυκονου Ικαριας Σαμου ενω το 78 αρχιζει δρομολογια Συρο Παρο Ναξο Ικαρια Σαμο
    που τελικα κατεληξαν σε δρομολογια Παρο Ικαρια Σαμο...
    Το 1989 αλλαζει γραμμη και μπαινει σε...γνωστα λημερια!Παρο Ναξο Ιο Σαντορινη..
    Και τα διατηρει ακομα και το 1992 που οι εταιρειες των Αγαπητων γινονται δυο και εκεινο αλλαζει σινιαλα και παιρνει εκεινα της Agapitos Express Ferries του Κωστα Αγαπητου.
    Το 1993 ομως και μετα την ελευση του ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ παροπλιζεται μεχρι που το 1995 μετονομαζεται σε ΚΑΛΛΙΣΤΗ (συγωρεστε τον γραφωντα για τις προσωπικες προτιμησεις...αλλωστε το ειπα οτι του ειχα μεγαλη αδυναμια...) και ξεκιναει μετασκευη για κρουαζιεροπλοιο κατα πασα πιθανοτητα μεταξυ Σαντορινης Κρητης κατι που δεν εγινε ποτε ομως αφου το πλοιο επιασε φωτια και τελικα βυθιστηκε κοντα στην Αταλαντη....
    Δεν μπορω να πω οτι ηταν το πλοιο θρυλος ποτε του δυστυχως...Μαλλον ο θρυλος περι...τσιμεντων αντι λαμαρινας σε καποια σημεια του σκαριου το ακολουθησε περισσοτερο στην πορεια του στα Ελληνικα νερα...
    Παρ'ολα αυτα θυμαμαι ενα πλοιο ομορφο πραγματικα που ητανε σταθερο στην ωρα του...Δουλεψε για 20 χρονια σαν παλικαρι εδω και δεν ξερω για αλλους..εγω παντως το λατρεψα...οπως κανενα αλλο...
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spyros : 18-04-2006 στις 23:27
    [SIZE=6][COLOR=blue][COLOR=blue][FONT=Arial][SIZE=4]Γιατρέ μου....τα βλέπώ ΟΛΑ μπλε!!![/SIZE][/FONT]
    [/COLOR][/COLOR][/SIZE]

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας