Σελίδα 13 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 31112131415 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 121 έως 130 από 164

Θέμα: Ταξιδιωτικός οδηγός - Ελλάδα (Travel guide Geece)

  1. #121
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Μηνύματα
    625

    Προεπιλογή Αλόνησσος.


    Η Αλόννησος είναι ένα πανέμορφο νησί με πυκνή βλάστηση και ανεπανάληπτες ομορφιές. Περιβάλλεται από μια συστάδα μικρών νησιών. Κύριο χαρακτηριστικό του τοπίου της είναι οι απότομοι βράχοι και οι πολλές θαλάσσιες σπηλιές στις οποίες βρίσκει καταφύγιο η μεσογειακή φώκια. Εξάλλου το θαλάσσιο πάρκο που έχει δημιουργηθεί στο νησί, αποτελεί ένα από τα λιγοστά καταφύγια της φώκιας «Monachus – Monachus» και είναι το σήμα κατατεθέν της Αλοννήσου.
    Είναι το δεύτερο σε μέγεθος νησί των Βόρειων Σποράδων. Βρίσκεται σε απόσταση δύο περίπου μιλίων ανατολικά της Σκοπέλου και απέχει 62 ν.μ. από το Βόλο.
    Η Αλόννησος ξεχωρίζει για το φυσικό της κάλλος. Η περιήγηση στο νησί είναι μια εμπειρία ανεπανάληπτη που χαρίζει στον κάθε επισκέπτη αξέχαστες αναμνήσεις. Καταπράσινα τοπία, πυκνά πευκοδάση, παρθένες παραλίες με καταγάλανα νερά και υπέροχα ακρογιάλια, συνθέτουν την υπέροχη φύση της.
    Τα γραφικά χωριά, τα άσπρα φρεσκοβαμμένα σπίτια με κεραμοσκεπές, τα πλακόστρωτα σοκάκια, οι εκκλησιές και οι καλοσυνάτοι άνθρωποι δημιουργούν όλες τις προϋποθέσεις για αξέχαστες διακοπές.
    Η Αλόννησος ανήκει στα νησιά που δεν έχουν κορεστεί ακόμη από τον τουρισμό. Έτσι διατηρεί τις ομορφιές της και προσελκύει χιλιάδες φυσιολάτρες που σπεύδουν κάθε καλοκαίρι στο νησί για να περάσουν τις διακοπές τους σ’ έναν από τους λιγοστούς επίγειους παραδείσους.
    Οι τουριστικές υποδομές του νησιού ικανοποιούν τις απαιτήσεις των επισκεπτών του. Εκτός από τη διαμονή στα ξενοδοχεία και στα συγκροτήματα ενοικιαζόμενων δωματίων που θα σας προσφέρουν όλες τις ανέσεις, εκείνο που πραγματικά θα σας μείνει αξέχαστο από τις διακοπές στην Αλόννησο είναι το φαγητό.
    Η κουζίνα του νησιού φημίζεται για τις ξεχωριστές της συνταγές. Αν είστε λάτρεις των θαλασσινών θα απολαύσετε λουκούλλεια γεύματα, καθώς η Αλόννησος είναι ο παράδεισος του φρέσκου ψαριού. Δοκιμάστε την κακαβιά, το γεμιστό καλαμάρι, τη αστακομακαρονάδα, την μπάρμπεκιου μελιτζάνα και την Αλοννησιώτικη τυρόπιτα. Κι επειδή ένα καλό γεύμα πρέπει να συνοδεύετε από ένα νόστιμο επιδόρπιο, προτιμήστε τα παραδοσιακά γλύκα του νησιού. Ανάμεσά τους ξεχωρίζουν το ρυζόγαλο, η καρυδόπιτα, τα αμυγδαλωτά και τα ψημένα σύκα με μέλι.

    ΧΡΗΣΙΜΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ Κωδικός περιοχής 24240
    Δήμος Αλοννήσου 65555
    Λιμεναρχείο 65595
    Αστυνομία 65205
    Συλ. Ιδιοκτητών Ενοικ/νων Δωματίων 65573, 66188
    Ένωση Ξενοδόχων Αλοννήσου 65219, 65424, 65212

    πηγή holiday

  2. #122
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    600

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Κ γω για ηρεμα πάω, αλλα θέλω να ξερω απο παραλίες και φαγητό τι παίζει?Μετά Σκόπελο και Σκιάθο ακούω τα καλύτερα, εχει πάει κανείς?

  3. #123
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    600

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από efouskayak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι απο τα αγαπημένα μου νησιά καταπράσινο με ωραίες παραλίες και ήσυχο ο κόσμος που το επισκέπτεται ως επι το πληστον οικογένειες και ζευγάρια δεν είναι νησί για ξεσάλωμα αλλα για ηρεμία και ξεκούραση.

    http://www.dimitrispension.gr/index-gr.htm

    εγώ εκεί έμεινα και αν ξαναπάω πάλι εκεί θα μείνω

    οσο για την διατροφή σπελιαλιτέ του νησιού είναι η αστακομακαρονάδα... αλλα ας μην το αναλύσουμε γιατι ειναι και η ώρα δύσκολη και το στομάχι έχει πάει στην πλατη
    Θεα θαλασσα?Θα το κοιτάξω...Μην ψάχνομαι. Τι σου άρεσε καλύτερα, ποια περιοχή?Thanks...

  4. #124
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Στο Βότση που έμενα ήταν πολύ όμορφα και τα περισσότερα ενοικιαζόμενα (95%) είναι χτισμένα αμφιθεατρικά αγκαλιάζοντας ενα γραφικό λιμανάκι με καταπράσινα νερά και 1-2 ψαροταβέρνες στην κυριολεξία πάνω στο κύμα .

  5. #125
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    600

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από GiorgosS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Triad, τα πολύ παλιά χρόνια τα είχα με μια τύπισα που είχε φάει μια πετριά με τις φώκιες και έτρεχε όλο το καλοκαίρι στην Αλόννησο. Καθώς είχα φάει και εγώ μια πετριά με την τύπισα...την ακολουθούσα.
    Πρέπει να πέρασα εκεί τέσσερα με πέντε καλοκαίρια σερί. Την εποχή εκείνη το φαγητό δε παίζονταν. Φρέσκο και φτηνό. Στη Στενή Βάλα, ωραιότατα μπαρμπούνια καθαρισμένα και πλυμένα στη θάλασσα και στο Πατητήρι το καλύτερο ίσως τσιπουράδικο της χώρας με το όνομα Καμάκι.
    Έχω πολλά χρόνια να πάω. Περισσότερα από 10 και μάλλον θα έχουν αλλάξει πολλά απο τότε. Μακάρι όμως να βρεις το καμάκι αν πας και να πιείς και ένα τσιπουράκι στην υγεία μου γιατί το έχω πεθυμήσει.
    4-5 χρονια πετρια, μαλιστα. αμα ειναι ερωτευμενος ο ανθρωπος τι κανει... Anyway, οταν λες αν βρω το καμακι, τι εννοεις?

  6. #126
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    600

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από triad Εμφάνιση μηνυμάτων
    4-5 χρονια πετρια, μαλιστα. αμα ειναι ερωτευμενος ο ανθρωπος τι κανει... Anyway, οταν λες αν βρω το καμακι, τι εννοεις?

    Οκ το ξαναδιαβασα, καταλαβα(μας εχει χαλασει ο κλιματισμός στο γραφειο κ εχουμε χαζεψει). Θα το φροντισω

  7. #127
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή ΙΤΑΛΙΑ 1

    Αν επισκευθεί κανείς την Λομβαρδία στην Ιταλία και δεν επισκευθεί τη λίμνη Κόμο, δεν εχει δει τον παράδεισο. Η λίμνη Κόμο βρίσκεται 40χλμ περίπου βόρεια του Μιλάνου, κοντά στα Ιταλοελβετικά σύνορα, τα οποία βρίσκονται σε απόσταση 5χλμ απο το Κόμο.
    Πλοία εκτελούν δρομολόγια, προς τις παραλίμνιες πόλεις, οπως το υπέροχο Μπελάτζιο, που βρίσκεται σε απόσταση 6 περίπου ωρών, απο το Κόμο, καθώς επίσης και κρουαζιέρες.
    [I]"Δύο πράγματα είναι αιώνια, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο."[/I]
    [B]Αινστάιν[/B]

    [IMG]http://smiley-msn.com/Gif-Anime/Vehicules/Bateaux//38-Smiley-msn.com-Bateaux.gif[/IMG]

  8. #128
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή ΙΤΑΛΙΑ 2

    35χλμ απο το Κόμο, μεσα στην Ιταλόφωνη Ελβετία, βρίσκεται το Λουγκάνο, με τη μαγευτική λίμνη.

    Τα σύνορα Ιταλίας-Ελβετίας, βρίσκονται στην πλατεία του χωριού Κιάσο, το οποίο ανήκει μισο στην Ιταλία, μισό στην Ελβετία.
    Λίγο πριν φτάσει κανείς στο Λουγκάνο απο το Κόμο, βρίσκεται η Μελίντε, την οποία αξίζει κανείς να επισκευθεί, εκτός απο τη θέα που προσφέρει στη λίμνη και για το πάρκο με την Ελβετία σε μικρογραφία.
    [I]"Δύο πράγματα είναι αιώνια, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο."[/I]
    [B]Αινστάιν[/B]

    [IMG]http://smiley-msn.com/Gif-Anime/Vehicules/Bateaux//38-Smiley-msn.com-Bateaux.gif[/IMG]

  9. #129
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή ΙΤΑΛΙΑ 3

    Μιλάνο. Η πρωτεύουσα της Λομβαρδίας. Η τεράστια πόλη, με τα απέραντα πάρκα, έδρα των μεγαλύτερων οίκων μόδας, με τη via Monte Napoleone και τη Galleria Vittorio Emanuele, οπου βρίσκονται οι μπουτίκ των πιο ονομαστών οίκων (πχ PRADA ή GUCCI).
    Στο κέντρο του Μιλάνου, δεσπόζει η εκκλησία Duomo

    πολύ κοντά η περίφημη ΣΚΑΛΑ.
    [I]"Δύο πράγματα είναι αιώνια, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο."[/I]
    [B]Αινστάιν[/B]

    [IMG]http://smiley-msn.com/Gif-Anime/Vehicules/Bateaux//38-Smiley-msn.com-Bateaux.gif[/IMG]

  10. #130
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή ΙΤΑΛΙΑ 4

    Μπολώνια. Βιομηχανικό κέντρο της Ιταλίας, με πλούσια ιστορία, πρωτεύουσα της Εμίλια Ρομάνα.
    Στο κέντρο της πόλης, ένα απο τα πιο παλια συντριβάνια της Ευρώπης, η Fontana di Nettuno.
    [I]"Δύο πράγματα είναι αιώνια, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο."[/I]
    [B]Αινστάιν[/B]

    [IMG]http://smiley-msn.com/Gif-Anime/Vehicules/Bateaux//38-Smiley-msn.com-Bateaux.gif[/IMG]

Σελίδα 13 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 31112131415 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας