Σελίδα 16 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 614151617 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 151 έως 160 από 164

Θέμα: Ταξιδιωτικός οδηγός - Ελλάδα (Travel guide Geece)

  1. #151
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Μηνύματα
    625

    Προεπιλογή ΡΟΔΟΣ.

    Η πόλη της Ρόδου, η πρωτεύουσα του νησιού και του Νομού Δωδεκανήσου, είναι κτισμένη στο βορειότερο άκρο του νησιού, σε μια περιοχή που κατοικείται από τα αρχαία χρόνια.
    Η φυσιογνωμία της έχει επηρεαστεί από τους κατακτητές που κατά καιρούς κυριάρχησαν στο νησί. Είναι μια πόλη αρχοντική, κοσμική, σύγχρονη και ρομαντική. Ουσιαστικά πρόκειται για δύο πόλεις.







    Την Παλιά ή Μεσαιωνική πόλη, που αποτελεί ένα ζωντανό κομμάτι της ιστορίας του νησιού, και τη Νέα Πόλη. Η Νέα Πόλη, το εμπορικό και διοικητικό κέντρο του νησιού, έχει όλα τα χαρακτηριστικά μοντέρνας πόλης.
    Περπατώντας στις στοές των κτιρίων της ιταλικής κατοχής.



    Η γοητευτική πρωτεύουσα χαρακτηρίζεται από τα νεοκλασικά κτίρια και άλλα μοντέρνας αρχιτεκτονικής που της προσδίνουν μια ξεχωριστή κοσμοπολίτικη ατμόσφαιρα. Η καρδιά της πόλης χτυπά στην πλατεία Κύπρου και στους γύρω από αυτήν εμπορικούς δρόμους όπου θα βρείτε επώνυμα παραδοσιακά προϊόντα.
    Ο,τι καλύτερο έχει να επιδείξει η Νέα Πόλη είναι η παραλιακή λεωφόρος. Εκεί βρίσκονται τα επιβλητικά κτίρια της Νομαρχίας, του Εθνικού θεάτρου, το Ταχυδρομείο, η Εκκλησία του Ευαγγελισμού, κ.ά., τα οποία κτίστηκαν την περίοδο της ιταλικής κατοχής, 1912 - 43.
    Το παλάτι του Μαγίστρου
    Το ακριβό στολίδι της Ρόδου είναι η Μεσαιωνική Πόλη. Η πόλη των Ιπποτών. Ενα ζωντανό κομμάτι της ιστορίας του νησιού και είναι η μοναδική στο είδος της, σε όλο τον κόσμο, που σώζεται σε τόσο καλή κατάσταση και που κατοικείται έως τις μέρες μας, από περίπου 6.000 κατοίκους και έχει χαρακτηριστεί ως Μνημείο Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς και προστατεύεται από την UNESCO.
    Είναι κτισμένη στη θέση της αρχαίας πόλης και τη σημερινή μορφή της την απέκτησε τον 14ο αιώνα από το τάγμα των Ιπποτών του Αγίου Ιωάννη. Η πόλη είχε εσωτερική ακρόπολη, το γνωστό Καστέλο, μέσα στην οποία βρίσκονταν τα κτίρια των ιπποτών.
    Ανάμεσά τους ξεχωρίζει το επιβλητικό Παλάτι του Μεγάλου Μαγίστρου, το Νοσοκομείο των Ιπποτών, η λεωφόρος των Ιπποτών, όπου κατά μήκος των δύο πλευρών της είναι κτισμένες οι οικίες των Ιπποτών, οι οποίες είναι χωρισμένες ανάλογα με το Τάγμα στο οποίο ανήκαν οι επικεφαλής τους. Ακόμα και σήμερα στις εισόδους τους σώζονται τα οικόσημα.
    Η Μεσαιωνική πόλη διαθέτει εμπορικό κέντρο, όπου μπορείτε να αγοράσετε αναμνηστικά που θα σας θυμίζουν την περιήγησή σας στα λημέρια των ιπποτών. Θα πιείτε τον καφέ σας στις καφετέριες της Παλιάς Πόλης και στον περίπατό σας θα απολαύσετε τα μοναδικά αρχιτεκτονικά δημιουργήματα.
    Η ιστορία του περίφημου Κολοσσού
    Ενα από τα επτά θαύματα του αρχαίου κόσμου, ένα μοναδικό αριστούργημα τεχνικό και καλλιτεχνικό, δημιουργήθηκε στη Ρόδο. Ο περίφημος Κολοσσός της Ρόδου, που, δυστυχώς, σώζεται μόνο ο θρύλος του. Η κατασκευή του διήρκεσε 12 ολόκληρα χρόνια, από το 305 έως το 293 π.Χ.
    Το 305 π.Χ. οι Ρόδιοι αντιστάθηκαν στον πανίσχυρο πολιορκητή Δημήτριο. Τη σωτηρία τους την απέδωσαν στον προστάτη του νησιού θεό Ηλιο.
    Για να δείξουν την ευγνωμοσύνη τους, φιλοτέχνησαν ένα άγαλμα θριάμβου, μοναδικό στον κόσμο. Το άγαλμα, που απεικόνιζε τον θεό Ηλιο, ήταν κατασκευασμένο από χαλκό και το βάρος του έφτανε τα 225 κιλά. Το ύψος του ήταν 70 πήχεις, δηλαδή 32 μέτρα. Για τα χαρακτηριστικά του, δεν υπάρχουν ακριβείς απεικονίσεις παρά μόνο εικασίες, με βάση τα νομίσματα που έχουν βρεθεί από εκείνη την περίοδο. Πιστεύεται πάντως, ότι είχε στεφάνι και κρατούσε στο χέρι πυρσό ή ξίφος ή τόξο.
    Ο Κολοσσός, που δικαίως αποτέλεσε το ένα από τα επτά θαύματα του κόσμου, έμεινε στημένος στη θέση του μόνο 66 χρόνια.
    Το 227 π.Χ. έγινε ένας μεγάλος σεισμός που προκάλεσε πολλές καταστροφές στη Ρόδο, μαζί και την πτώση του Κολοσσού. Οι Ρόδιοι πίστεψαν ότι επρόκειτο για κάποια κατάρα, κι έτσι άφησαν για αιώνες τον Κολοσσό πεσμένο.
    Το 653 π.Χ. οι Αραβες λεηλάτησαν το νησί. Τότε οι κουρσάροι με αρχηγό τον Μωαβία άρπαξαν τον Κολοσσό και τον μετέφεραν στη Συρία. Η παράδοση λέει ότι για να μεταφερθούν τα κομμάτια του Κολοσσού χρειάστηκαν 900 καμήλες.
    Μικρά... θαύματα εντός των τειχών
    Το επιβλητικό Παλάτι του Μαγίστρου, χτίστηκε τον 7ο αιώνα, καταστράφηκε από έκρηξη στην εκκλησία του Αγίου Ιωάννου και ανακατασκευάστηκε το 1940 από τους Ιταλούς
    Τα σημαντικότερα κτίρια - αξιοθέατα της Παλιάς Πόλης είναι: Το επιβλητικό Παλάτι του Μαγίστρου, βρίσκεται στο υψηλότερο σημείο του κάστρου. Το συναντάμε στο τέρμα της οδού των Ιπποτών, απέναντι από την εκκλησία του Αγίου Ιωάννη. Κτίστηκε στο τέλος του 7ου αιώνα με σκοπό να γίνει η Ακρόπολη του πρωτοβυζαντινού «φρουρίου». Τον 14ο αιώνα οι Ιππότες έκαναν οικοδομικές επεμβάσεις στο παλάτι με σκοπό να αποτελέσει την κατοικία του μεγάλου Μαγίστρου και το διοικητικό κέντρο του ιπποτικού κράτους.
    Οι αλλαγές αυτές όμως, δεν του αφαίρεσαν την ταυτότητά του ως ακρόπολης της Μεσαιωνικής πόλης. Εμεινε ανέπαφο κατά τη διάρκεια της πολιορκίας του 1522, χάρη στη γερή κατασκευή του, αλλά καταστράφηκε ολοκληρωτικά από την έκρηξη της εκκλησίας του Αγίου Ιωάννου.
    Οι Ιταλοί το ανακατασκεύασαν το 1940, διατηρώντας πιστά την αρχική του μορφή. Η Οδός των Ιπποτών είναι ο σημαντικότερος δρόμος της παλιάς πόλης και ο πιο καλοδιατηρημένος -στο είδος του- της Ευρώπης. Το μήκος του είναι 200μ. και το πλάτος του 6μ. Οδηγεί στο Κάστρο του Μεγάλου Μαγίστρου. Κατά μήκος των δύο πλευρών του είναι κτισμένες οι οικίες των Ιπποτών, οι οποίες είναι χωρισμένες ανάλογα με το Τάγμα στο οποίο ανήκαν οι επικεφαλής τους. Ακόμα και σήμερα στις εισόδους τους σώζονται τα οικόσημα.
    Το νοσοκομείο των Ιπποτών, το σημαντικότερο ιπποτικό κτίριο στην πόλη. Αρχικά χρησιμοποιήθηκε για την περίθαλψη προσκυνητών των Αγίων Τόπων και μετά των σταυροφόρων. Αρχισε να κτίζεται το 1440 από τον μάγιστρο de Lastic και ολοκληρώθηκε από τον μάγιστρο DAubusson το 1484. Το μεγαλύτερο μέρος του επάνω πατώματος καταλάμβανε ο μεγάλος «θάλαμος των ασθενών».
    Στο ισόγειο βρίσκονταν οι αποθήκες ενώ υπήρχε και εσωτερική αυλή. Εκεί σήμερα στεγάζεται το αρχαιολογικό μουσείο της πόλης, όπου εκτίθεται σημαντικός αριθμός γλυπτών και άλλων έργων τέχνης. Επίσης, υπάρχουν παλαιοχριστιανικές τοιχογραφίες. Η Καστελλανία κτίστηκε το 1597 και βρίσκεται στην πλατεία Ιπποκράτους. Πρόκειται για ένα ακόμη σπουδαίο ιπποτικό κτίριο που αποτελούσε εμπορικό κέντρο της εποχής.
    Στο ισόγειο στεγαζόταν και ειδικό δικαστήριο για επίλυση εμπορικών υποθέσεων. Η οδός Αριστοτέλους οδηγεί από την πλατεία Ιπποκράτους στην πλατεία της εβραϊκής συνοικίας.
    Στο κέντρο της πλατείας βρίσκεται ένα σιντριβάνι, το οποίο είναι διακοσμημένο με τρεις μεγάλους μεταλλικούς ιππόκαμπους και άλλες θαλασσινές παραστάσεις. Το όνομά της το χρωστά στη μνήμη των 2.000 Εβραίων που κατοικούσαν στη συνοικία και στάλθηκαν σε στρατόπεδα συγκέντρωσης κατά τον Β Παγκόσμιο Πόλεμο.
    Στη βόρεια πλευρά της πλατείας συναντάμε το Παλάτι των Ναυάρχων, που πριν από την τουρκική κατοχή στέγαζε τον ορθόδοξο αρχιεπίσκοπο της Ρόδου. Η πύλη του λιμανιού, η θαλασσινή. Βρίσκεται στη νότια πλευρά της πλατείας Ιπποκράτους.
    Περιλαμβάνει δύο μεγαλοπρεπείς πύργους, που σύμφωνα με τις γκραβούρες της εποχής ήταν ακριβώς πάνω από τη θάλασσα. Το τζαμί του Σουλεϊμάν βρίσκεται στην οδό Σωκράτους, στον δρόμο με τη μεγαλύτερη εμπορική κίνηση. Κτίστηκε το 1808 προς τιμήν του Σουλεϊμάν του Μεγαλοπρεπή, κατακτητή της Ρόδου. Λειτουργεί ως τζαμί ακόμη και σήμερα.
    Πώς θα πάτε
    Η Ρόδος απέχει 260 ναυτικά μίλια από τον Πειραιά. Καθημερινά υπάρχουν αρκετές πτήσεις από την Αθήνα. Η διάρκεια είναι 55 λεπτά. Επίσης υπάρχουν και 2-3 πτήσεις την εβδομάδα από τη Θεσσαλονίκη, όλο τον χρόνο. Η διάρκεια είναι 1 ώρα και 10 λεπτά.
    Από τον Πειραιά υπάρχουν καθημερινά 1-2 δρομολόγια πλοίων το καλοκαίρι. Η διάρκεια είναι 15 - 19 ώρες.
    Συνδέεται αεροπορικώς επίσης και με Κάρπαθο, Κάσο, Κω, Μεγίστη, Ηράκλειο, Σαντορίνη και Μύκονο.
    Πηγή Εθνος

  2. #152

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από MIRSINI Εμφάνιση μηνυμάτων


    Aμμος και ψιλό βότσαλο. Δίπλα στον δρόμο. Αγκυροβόλιο δεν θα βρείτε. Αρόδο λοιπόν και καλές βουτιές.
    πηγη εθνος
    Η φωτογραφία είναι από τον όρμο της Πόλης και είναι και παλιά!
    Ούτε ο Αετός ούτε η Πόλη πάντως είναι από τις καλές παραλίες του νησιού

  3. #153

    Προεπιλογή Βόλτα στην Ελλάδα

    http://www.VoltaStinEllada.gr

    Σας καλωσορίζουμε στον ηλεκτρονικό τουριστικό και ταξιδιωτικό οδηγό www.VoltaStinEllada.gr. Η αγάπη μας για τα ταξίδια και για τις απίστευτες ομορφιές που κρύβει η χώρα μας, μας ώθησε να δημιουργήσουμε τούτο τον διαδικτυακό τόπο. Μέσω του site μας μπορείτε να ενημερωθείτε για την ιστορία του κάθε τόπου, να βρείτε ξενοδοχεία, προτάσεις για φαγητό και να πάρετε μια πρώτη γεύση για τα αξιοθέατα και τα μέρη της κάθε περιοχής που, κατά τη γνώμη μας, αξίζουν λίγο από τον πολύτιμο χρόνο σας.

    Επιπλέον, μέσω του forum, προσδοκούμε στη δημιουργία μιας μεγάλης παρέας, στην οποία θα συζητάμε για εκδρομές, δραστηριότητες και πακέτα διακοπών, θα αναπτύσσουμε συζητήσεις για συγκεκριμένα μέρη και θέματα και θα σχολιάζουμε τα καλά και τα, δυστυχώς αρκετά, κακά του Ελληνικού τουρισμού. Όσοι νιώθετε ότι αποκομίσατε κάποιες παραπάνω εμπειρίες από ένα ταξίδι ή μια εκδρομή, μπορείτε να τις μοιραστείτε με την υπόλοιπη παρέα του site, στέλνοντάς μας το δικό σας οδοιπορικό.

    Εκδρομή χωρίς φωτογραφίες φυσικά δεν υπάρχει. Έτσι κάθε περιοχή έχει και το δικό της μικρό φωτογραφικό album. Εμείς έχουμε δημοσιεύσει τις δικές μας φωτογραφίες και αναμένουμε τις δικές σας. Και επειδή η δύναμη του κάθε site είναι οι αναγνώστες του, περιμένουμε από εσάς τα δικά σας σχόλια και τις δικές σας παρατηρήσεις πάνω στην αρχική δουλειά που σας παρουσιάζουμε. Σας ευχαριστούμε και σας ευχόμαστε να απολαύσετε μια υπέροχη Βόλτα Στην Ελλάδα…

    Το groupaki μας στο facebook...
    http://www.facebook.com/home.php#/gr...id=63442567815
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  4. #154
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Προεπιλογή

    Καταρχήν, το λινκ δεν δουλεύει.

    Κατά δεύτερο, εγώ σαν αναγνώστης, είμαι εξαρχής αρνητικός όταν κάποιος μπαίνει μέσα στο σπίτι μου, και μου κολλάει μία διαφήμιση στην μούρη.

    Στην συγκεκριμένη περίπτωση μπαίνεις, γράφεσαι, ποστάρεις και φεύγεις.

    Αν νομίζεις οτί αυτό είναι "επιθετική διαφήμιση", να είναι!! Γίνομαι επιθετικός λόγω της διαφήμισής σου!!!:evil::evil::evil:
    Ο Παρωπιδισμός είναι μια ασθένεια όπου η αντίληψη περιορίζεται από την άγνοια, διαστρεβλώνεται από τα συμφέροντα και πολλαπλασιάζεται όταν ο εγκέφαλος είναι λιγότερο δραστήριος απ' τον εγωισμό. [I]"Τρυποκάρυδος/Still Life with Woodpecker"[/I]

  5. #155

    Προεπιλογή

    kyriako πολυ καλα τα γραφεις και εγω το ιδιο αισθανθηκα !
    [B]οτι γυαλιζει δεν ειναι διαμαντι[/B]

  6. #156

    Προεπιλογή

    Οκ αν ενόχλησα έχουν το ελεύθερο οι admin να διαγράψουν το θέμα...

  7. #157
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Προεπιλογή

    Αυτό κατάλαβες? οτί αν σβήσει το θέμα τελείωσε? Οτί εν μέρει η απόπειρά σου ήταν καταστροφή?

    Εγώ από τις πρώτες γραμμές κατάλαβα τί είναι, όμως συνέχισα να διαβάζω...
    Έχω πολύ καιρό να γράψω στο φόρουμ (για διάφορους λόγους) και οπωσδήποτε δεν θα έγραφα για να ζητήσω λεφτά!!
    Ο Παρωπιδισμός είναι μια ασθένεια όπου η αντίληψη περιορίζεται από την άγνοια, διαστρεβλώνεται από τα συμφέροντα και πολλαπλασιάζεται όταν ο εγκέφαλος είναι λιγότερο δραστήριος απ' τον εγωισμό. [I]"Τρυποκάρυδος/Still Life with Woodpecker"[/I]

  8. #158

    Προεπιλογή

    Κυριάκο, κάθε κίνηση έχει αρνητικές ή θετικές συνέπειες. Στην δική μου περίπτωση η κίνηση που έκανα σίγουρα έχει αρνητικές και δεν το παραγνωρίζω. Δε σε αδικώ που θυμώνεις καθώς είδες την κίνησή μου από διαφορετική οπτική γωνία.

    Ωστόσο πιστεύω πως δεν ζήτησα από καποιον ούτε να δώσει λεφτά, ούτε είπα διαφημηστείτε στο μεγάλο και τρανό site. Απλά να δει το site και να πει τη γνώμη του ζήτησα.

    Όσο αφορά το πρώτο post, οκ σίγουρα χτύπησε άσχημα το πρώτο μου post στο forum να είναι "διαφημιστικό", ωστόστο στο forum είμαι μέλος πάνω από 1 χρόνο παρακολουθώντας κυρίως τα θέματα της ακτοπλοϊας.

    To post μου γίνεται σε ήπιο ύφος και δεν έχω σκοπό ούτε να τσακωθούμε, ούτε να σε κρίνω.

  9. #159
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από loufis81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωστόσο πιστεύω πως δεν ζήτησα από καποιον ούτε να δώσει λεφτά, ούτε είπα διαφημηστείτε στο μεγάλο και τρανό site. Απλά να δει το site και να πει τη γνώμη του ζήτησα.
    Όταν διαφημίζεις, λεφτά ζητάς. Όσο για το site, το λινκ δεν μου δούλεψε...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από loufis81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο αφορά το πρώτο post, οκ σίγουρα χτύπησε άσχημα το πρώτο μου post στο forum να είναι "διαφημιστικό", ωστόστο στο forum είμαι μέλος πάνω από 1 χρόνο παρακολουθώντας κυρίως τα θέματα της ακτοπλοϊας.
    Αν είσαι στο forum πάνω από χρόνο (που δεν το πρόσεξα, για να είμαι ειλικρινής) λογικό είναι να νιώθεις μεγαλύτερη οικειότητα, που δικαιλογεί..

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από loufis81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To post μου γίνεται σε ήπιο ύφος και δεν έχω σκοπό ούτε να τσακωθούμε, ούτε να σε κρίνω.
    Μπράβο για τον ήπιο τόνο, που δεν κράτησα εγώ λόγω εκνευρισμού..

    Αλλά άμα θες να με κρίνεις, ελεύθερα. Εγώ σε έκρινα (έμεσα) και έχεις το δικαίωμα να το κάνεις και εσύ.
    Ο Παρωπιδισμός είναι μια ασθένεια όπου η αντίληψη περιορίζεται από την άγνοια, διαστρεβλώνεται από τα συμφέροντα και πολλαπλασιάζεται όταν ο εγκέφαλος είναι λιγότερο δραστήριος απ' τον εγωισμό. [I]"Τρυποκάρυδος/Still Life with Woodpecker"[/I]

  10. #160
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή Η γιορτή της αγκινάρας, Τήνος

    Τα τελευταία 4 χρόνια, το πρώτο Σαββατόβραδο του Μάη, στο χωριό Κώμη της Τήνου, γιορτάζεται η γιορτή της αγκινάρας. Στην περιοχή καλιεργούνται οι αγκινάρες, ένα προϊόν που εξάγει η Τήνος. Ο Δήμος Εξωμβούργου, σε συνεργασία με το τοπικό διαμέρισμα της Κώμης και την εθελοντική εργασία των κατοίκων και του συλλόγου του χωριού διοργανώνουν αυτή την γιορτή. Καθαρίζονται περίπου 8,000 αγκινάρες και προσφέρονται στους πολυάριθμους επισκέπτες που παρευρίσκονται στην γιορτή (μαγειρεμένες με διαφορετικούς τρόπους). Φυσικά υπάρχει αύθονο κρασί , βιολιά και χορός (τουλάχιστον ένα μέλος ακόμη ήταν παρόν και ένα άλλο άκουσε απο το τηλ τι ακριβώς παίζει εκεί). Ουσιαστικά με αυτήν την γιορτή ο Δήμος κάνει την έναρξη των καλοκαιρινών του εκδηλώσεων του. Φέτος το έμβλημα της εκδήλωσης ήταν ένα ιστιοφόρο καραβάκι, που συμβολίζει την δια θαλάσσης μεταφορά του προϊόντος που εξάγει η Τήνος.

    Αν βρεθείτε ποτέ εκεί ή ακόμη και να προγραμματίσετε αυτό το σαββατοκύριακο στο μέλλον να παρευρεθείτε σε συνδιασμό με τον βασικό λόγο που επιεκέπτεται κανείς την Τήνο, το προσκύνημα στην Μεγαλόχαρη. Έχει ενδιαφέρον και θα σας μαγέψει η Τηνιακή φιλοξενία. Η φωτογραφία είναι του κολλητού μου φίλου και μέλους του ναυτιλία roussosf.

    DSC01363.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leo : 06-05-2009 στις 21:22

Σελίδα 16 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 614151617 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας