Σελίδα 66 από 68 ΠρώτηΠρώτη ... 16566465666768 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 651 έως 660 από 672

Θέμα: ΕΓ/ΟΓ Ανοιχτού τύπου (Open Type Ferries)

  1. #651

    Προεπιλογή

    ΟΚ ευχαρηστω .

  2. #652
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    Ναυπακτος
    Μηνύματα
    262

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που έχει συμβεί φίλε μου gioros, είναι ότι η παρουσίαση αυτή αφορά -όπως έχω γράψει και στην πρώτη φράση της- τα πλοία ανοικτού τύπου. Το ΑΧΑΙΟΣ είναι αμφίπλωρο - αμφίδρομο κλειστού τύπου.
    Και ο Κανάρης λείπει Γιώργο από το Ρίο Αντίρριο!!!

  3. #653

    Προεπιλογή

    Σωστός ο φίλος apost, τον ξέχασα τον ...μπουρλοτιέρη !!! Αλλά γιατί γράφεις "και ο ΚΑΝΑΡΗΣ λείπει" ??? Λείπει και κανένα άλλο ???

  4. #654

    Προεπιλογή

    Επισκεφτηκα σημερα την ιστοσελιδα Hellas ships sale και παρατηρησα πως το Γλυκοφιλουσα(2015) δηλαδη το σημερινο Elena αλλα και το Πρωτοπορος IV ειναι προς πωληση ,μηπως ειναι αυτα τα δυο πλοια τα οποια οπως εχει αναφερθει σε προηγουμενα post εχουν πουληθει(μαλλον) ?

    Επισης κοιταξα στο marinetraffic και ειδα πως και τα δυο πλοια δηλαδη το Elena & Protoporos IV εχουν κλειστο το συστημα AIS τους ...χωρις προφανως να σημαινει και κατι
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _evoikos : 10-01-2019 στις 13:47

  5. #655
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Nafpaktos
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Εγώ προσωπικά έχω βρει όλα τα πλοία σε διάφορα πωλητήρια , όχι μόνο στο ΗELLAS SHIP SALES που πράγματι μόνο αυτά έχει προς το παρόν , εκτός από το πρώην Άγιος Λαυρέντιος.

    Όσο για τα δρομολόγια όλα τα πλοία έχουν σταματήσει από τα τέλη του 2018 ( τα περισσότερα τέλη Οκτωβρίου) . Θεωρώ πως η γραμμή δεν εξυπηρετείται καθόλου πλέον από επιβατηγά- οχηματαγωγά, μόνο 2 φορτηγά τα οποία παίρνουν τρένα απ' οτι βλέπω πάντα με βάση το AIS.

  6. #656

    Προεπιλογή

    Εγώ θα έλεγα (προσέθετα) ότι όλα τα πλοία διατίθενται προς πώληση, και ότι δεν σημαίνει απολύτως τίποτα να δεις οποιοδήποτε πλοίο σε αγγελία "μεσιτικού" site. Δεν το λέω όμως , διότι το έχω πει τόσες φορές που βαρέθηκα πιά !!!!!

    Το μόνο ενδιαφέρον που έχουν αυτά τα sites αγοραπωλησιών για ανθρώπους που δεν προτίθενται να αγοράσουν ή να πουλήσουν πλοία (σαν εμάς τους μπατίρηδες δηλαδή !!!), είναι τα αναλυτικότατα τεχνικά χαρακτηριστικά τους που παραθέτουν, και που δύσκολα μπορείς να τα βρεις από άλλη πηγή.

  7. #657

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gioros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο καλύτερα θα ήταν αν δεν υπήρχε στο παρελθών αυτός ο τρεισκαταρατος νόμος περί 35ετον ?
    Από ποιά άποψη "θα ήταν καλύτερα" φίλε gioros ???

  8. #658

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ποιά άποψη "θα ήταν καλύτερα" φίλε gioros ???
    Θα είχαν μείνει πολλά περισσότερα πλοία στην Ελλάδα
    Θα είχαν κάνει καλύτερες επισκευές και συντηρήσεις
    Ισος (λόγο χαμηλού κόστους) να είχαν ανοίξει και άλλες γραμμές
    Ενδεχομένως να μιλάγαμε για χαμηλότερα ναύλα (λιγότερα κεφαλαία για απόσβεση)
    Δεν ξέρω αν θα είχαμε μύωση στης ναυπηγήσεις πιστεύω πως όχι .Διότι το νέο πλοίο πάντα είναι και ποιο οικονομικό και ποιο ανταγωνηστηκο. Ισος είχαμε οδηγηθεί σε άλλου τύπου νέα πλοία για να μπορούν καλύτερα να ανταγονιστουν τα παλαιά .Αλλα και οι επιχιριματιες ποιο άνετα θα ξόδευαν λόγο της εμπορικής αξίας που θα κρατούσαν τα παλαιότερα
    Γενικά πιστεύω οτι το μεταφορικό έργο θα είχε διαφορετική εικόνα .Και βέβαια μια επένδυση την αφήνεις απο μόνη της να κάνει τον κύκλο της και δεν παρεμβαίνεις με νόμους ΦΡΑΓΜΟΥΣ. Η πραγματικά ελεύθερη αγορά απο μόνη της ρυθμίζεται δεν χρειάζεται προστάτες .
    Ασ δούμε και την ακτοπλόοια ,ποσα πλοία έφυγαν και κακοσηντηριθικαν στο τέλος του βίου τους που θα μπορούσαν ακόμα να εξυπηρετούν γραμμές και άγονες με αξιοπιστία και οπωσδήποτε με χαμηλότερο κόστος .
    Για αυτά τα λίγα που τώρα σκευτομαι πιστεύω οτι ο νόμος αυτός ήταν οπιστοδρομοκς και μόνο ζημιά προκάλεσε .
    Δεν θέλω να ξεχάσω (για να είμαι κατά τη γνώμη μου αντικημενηκος ) το γεγονός οτι μόνο τα τελευταία
    χρόνια μιλάμε για ελεύθερη επιλογή νηογνώμονα με οτι αυτό μπορεί να επηρεάζει .

  9. #659

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ποιά άποψη "θα ήταν καλύτερα" φίλε gioros ???
    Φιλε Γιωργο αυτες ειναι λιγες δικες μου σκεψεις (δες παραπανο ποστ )

  10. #660

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gioros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε Γιωργο αυτες ειναι λιγες δικες μου σκεψεις (δες παραπανο ποστ )
    Σε αυτο συμφωνω κι εγω. Η ακτοπλοοια ετσι κι αλλιως παει μπροστα, δε σημαινει πως αν δεν υπηρχε ο νομος θα ταξιδευαμε με τις συνθηκες του ΄80 και ΄90 γιατι παντα καποιος θα εφερνε νεα καραβια και θα υπηρχε ανταγωνισμος σε περισσοτερα επιπεδα. Οφελημενοι θα ηταν και οι πλοιοκτητες και οι επιβατες πιστευω.

Σελίδα 66 από 68 ΠρώτηΠρώτη ... 16566465666768 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας