Σελίδα 51 από 68 ΠρώτηΠρώτη ... 41495051525361 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 501 έως 510 από 672

Θέμα: ΕΓ/ΟΓ Ανοιχτού τύπου (Open Type Ferries)

  1. #501

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέρον το άρθρο οπωσδήποτε, τόσο από την παρουσιάση των πορθμειακών γραμμών τον Μάιο 1964, όσο και γενικότερα με την περιγραφή μίας "άλλης εποχής". Θα ήταν βέβαια πολύ πιό ενδιαφέρον αν παρέθετε και τα ονόματα των πορθμείων.

    Στη γραμμή του Ρίου αναφέρει οκτώ πορθμεία, και δεν γνωρίζω αν συμπεριλαμβάνει σε αυτά και τα πορθμεία που κάνανε την γραμμή Πάτρας - Κρυονερίου. ΙΑΣΕΜΙΔΗΣ, ΡΟΔΟΣ, ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ, ΑΓΙΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ, ΜΕΛΙΝΑ, ΕΛΕΑΝΝΑ, ΖΑΜΠΑΖΑΣ, και πιθανώς κάποια εκ των ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Κ, ΠΟΛΥΞΕΝΗ Θ, ΠΑΛΙΡΡΟΙΑ, ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ.

    Στη γραμμή Ηγουμενίτσας - Κέρκυρας αναφέρει δύο πορθμεία, ενώ ήδη από το 1960 υπήρχαν τρία, τα ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ, ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ, ΚΕΡΚΥΡΑ.
    Στη γραμμή Ωρωπού - Ερέτριας, αναφέρει τρία πορθμεία, υποψήφια τα ΕΥΒΟΙΚΟΣ, ΕΥΒΟΙΑ, ΚΥΜΗ, ΕΡΕΤΡΙΑ (1943).
    Στη γραμμή της Αιδηψού αναφέρει δύο πορθμεία, πιθανώς τα ΑΛΙΝΑ και ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Α (το ΑΛΚΥΩΝ μάλλον δεν υπήρχε στη γραμμή το 1964).
    Στη γραμμή Αιγίου - Ιτέας δυό πορθμεία, υποψήφια τα ΕΡΕΤΡΙΑ (1943), ΘΑΛΕΙΑ, ΑΛΚΥΩΝ.
    Στη γραμμή Ζακύνθου - Κεφαλληνίας (προφανώς εννοεί Ζακύνθου - Κυλλήνης) δύο πορθμεία, τα ΑΓΙΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ και ΖΑΚΥΝΘΟΣ.
    Στη γραμμή Πάτρας - Κεφαλληνίας αναφέρει ένα πορθμείο, πιθανώς κάποιο από τα πρώην αποβατικά που αναφέρω πιό πάνω από την γραμμή του Ρίου.
    Τέλος, στη γραμμή Καβάλας - Θάσου αναφέρει ένα πορθμείο, ίσως το ΘΑΣΟΠΟΥΛΑ μιας και το ΑΜΦΙΠΟΛΙΣ ξεκίνησε στη γραμμή τον Ιούνιο του 1964, ένα μήνα δηλαδή μετά το δημοσίευμα. Αυτό που αναφέρει ως "πρώτο δρομολογηθέν το 1962" λογικά ήταν το ΕΛΕΝΗ - ΕΡΕΤΡΙΑ (1957).

    Στο δημοσίευμα δεν αναφέρεται καθόλου η γραμμή Γλύφας - Αγιόκαμπου που λειτουργούσε ήδη από το 1960, αρχικά με το πρώτο ΚΥΡΙΑΚΟΣ Κ (μετέπειτα ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Α) και από το 1962 με το δεύτερο ΚΥΡΙΑΚΟΣ Κ, αλλά ούτε και η γραμμή Πειραιά - Νησιών Αργοσαρωνικού που εν έτει 1964 είχε τουλάχιστον δύο πορθμεία, τα ΘΑΛΑΣΣΙΟΣ ΛΕΩΝ, ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ, πιθανώς και το (πρώτο) ΣΟΛΩΝΑΚΙ.

    Τέλος να πω ότι μου προξενεί μεγάλη εντύπωση, ότι τόσο στο παρόν δημοσίευμα όσο και στη λίστα των πορθμείων του 1963 από την εγκυκλοπαίδεια Πάπυρος Λαρούς, δεν αναφέρονται καθόλου τα πλοία που υπήρχαν στη γραμμή Περάματος - Σαλαμίνας, από τις πρώτες στην Ελλάδα μαζί με αυτή του Ρίου, και στην οποία εν έτει 1964 υπολογίζω πως πρέπει να δούλευαν γύρω στα επτά με οκτώ πορθμεία.
    Τα μονα που θα ηθελα να πω για το θεμα αυτο -μια και την εζησα αυτη την εποχη και την θυμαμαι καλα- ειναι τα εξης:
    1. Η γραμμη Γλυφας Αγιοκαμπου ισως ηταν πολυ τοπικη και εντελως αγνωστη στους Αθηναιους συγγραφεις και δημοσιογραφους. Πραγματι εγω δεν θυμαμαι καθολου την γραμμη αυτη την εποχη εκεινη (1960-64).
    2. Οι αλλες γραμμες που αναφερονται παρα πανω ηταν σχεδον καθαρα γραμμες πορθμειων με την εξαιρεση της γραμμης Πατρων-Κεφαλληνιας
    3. Αντιθετα, την εποχη εκεινη η γραμμη Αργοσαρωνικου εθεωρειτο γραμμη επιβατηγων πλοιων, οχι πορθμειων και τα τελευταια (δυο) ηταν εξαιρεση παρα κανονας.


    Για του λογου το ασφαλες προσθετω εδω κομματια απο ενα μεγαλο ταξιδιωτικο χαρτη της ΒΡ (British Petroleum) του 1960 η 1961 που δειχνει ξεκαθαρα εξη κατ εξοχην γραμμες φερρυ μπωτ

    IMG_1112.jpgIMG_1113.jpgIMG_1119.jpgIMG_1122.jpgphoto[3].jpg

    (Συνεχιζεται)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicholas Peppas : 27-03-2013 στις 07:04

  2. #502

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα μονα που θα ηθελα να πω για το θεμα αυτο -μια και την εζησα αυτη την εποχη και την θυμαμαι καλα- ειναι τα εξης:
    1. Η γραμμη Γλυφας Αγιοκαμπου ισως ηταν πολυ τοπικη και εντελως αγνωστη στους Αθηναιους συγγραφεις και δημοσιογραφους. Πραγματι εγω δεν θυμαμαι καθολου την γραμμη αυτη την εποχη εκεινη (1960-64).
    2. Οι αλλες γραμμες που αναφερονται παρα πανω ηταν σχεδον καθαρα γραμμες πορθμειων με την εξαιρεση της γραμμης Πατρων-Κεφαλληνιας
    3. Αντιθετα, την εποχη εκεινη η γραμμη Αργοσαρωνικου εθεωρειτο γραμμη επιβατηγων πλοιων, οχι πορθμειων και τα τελευταια (δυο) ηταν εξαιρεση παρα κανονας.


    Για του λογου το ασφαλες προσθετω εδω κομματια απο ενα μεγαλο ταξιδιωτικο χαρτη της ΒΡ (British Petroleum) του 1960 η 1961 που δειχνει ξεκαθαρα εξη κατ εξοχην γραμμες φερρυ μπωτ

    IMG_1112.jpgIMG_1113.jpgIMG_1119.jpgIMG_1122.jpg

    (Συνεχιζεται)
    Το 1960 η 1961 η γραμμη Πατρων Κεφαλληνιας δεν φαινεται οτι ειχε πορθμεια (ποτε ηλθε το Αγιος Γερασιμος; ). Το ιδιο και με Κεραμωτη Θασο η Καβαλα Θασο.
    IMG_1120.jpg IMG_1123.jpg

    Στον Αργοσαρωνικο δεν υπηρχε πορθμειο το 1961 αλλα και αν υπηρχε θα ηταν η εξαιρεση
    IMG_1116.jpg

    Και αυτο αφηνει την απορια για την συγκοινωνια Πειραια Σαλαμινος... Υπηρχαν φυσικα αλλα ηταν λιγα σε σχεση με τα μικρα επιβατηγα... Ιδου τι δειχνει ο χαρτης του 1961. Τιποτε.
    IMG_1115.jpg

    Η συγκοινωνια ηταν με τα μικρουλια τα καραβακια...
    Σαλαμις.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicholas Peppas : 27-03-2013 στις 07:10

  3. #503
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Φίλε Νικόλα Πειραιά -Σαλαμίνα όντως γινόταν με τα βενζινάκια. Αλλά Παλούκια - Πέραμα είναι απο πολύ παλαιότερα. Δεν θυμάμε που είχα ανεβάσει το παρα κάτω κείμενο (σε αυτό το θέμα δεν υπάρχει) ή αν σβήστηκε. Ας δούμε λοιπόν στοιχεία απο Σαλαμίνια εφημερίδα και τι μου είχαν πει παλαιοί πλοιοκτήτες.
    Υπάρχουν μαρτυρίες για καθημερινή συγκοινωνία μεταξύ Σαλαμίνος – Αττικής από το 17ο αιώνα. Κατά τον Ανδρέα Ζιρώ, εννοείται ως «πέραμα» ο διάπλους από τη Σαλαμίνα προς την απέναντι «σκάλα του ψαριού», όπου εκεί συγκεντρώνονται και διαθέτουν στον Πειραιά και την Αθήνα τα αλιεύματα τους Κουλουριώτες και Καματεριώτες ψαράδες. Ως επί το πλείστον οι κάτοικοι ασχολούνται με την αλιεία ψαριών και οστράκων, κυρίως κυδώνια και αχιβάδες και με τα «περάματα», δηλαδή τη μεταφορά ατόμων από το Καματερό στο Πέραμα Αττικής και αντίστροφα.
    Το 1948 οι Παναγής, Ιωάννης και Κυριάκος Καρνέσης φέρνουν στην γραμμή το πρώτο ferry boat, το «Αλίκη», ξύλινο, Αγγλικής κατασκευής (φωτο 1). Για την ιστορία: Το «Αλίκη» μετέφερε στην Ύδρα το κινηματογραφικό συνεργείο για τις ανάγκες των γυρισμάτων της ταινίας «το παιδί και το δελφίνι» με τη Σοφία Λόρεν και τον Άλαν Λάντ το 1958 και παρέμεινε εκεί για τρεις μήνες.
    Ακολούθησαν το «Θηρεσία» 1951-52 των Γιάννη & Παναγή Καρνέση σιδερένιο Γερμανικής κατασκευής (φωτο 2), το «Ευαγγελία» το 1953 των Σπύρου & Χαράλαμπου Φουρίκη, ξύλινο Αγγλικής κατασκευής, το «Μαίρη» το 1954 των Σταύρου Τσαπαρλή & Ηλία Περδικούρη, ξύλινο Αγγλικής κατασκευής, το «Σαλαμίς» το 1955 των Γιάννη Καρνέση & Δημήτρη Παπανικολάου Γερμανικής κατασκευής σιδερένιο, Το «Αη Γιώργης» το 1955 του Δημητρίου Παπανικολάου, σιδερένιο Γερμανικής κατασκευής, το «Αγγελική» το 1955 του Ιωάννη Αποστόλη, ξύλινο Αγγλικής κατασκευής (φωτο 3), το «Παναγής» των Παναγή, Γιάννη και Βαγγέλη Καρνέση, ξύλινο κατασκευασμένο στο ναυπηγείο «Μητσάκη» στο Πέραμα το 1955-56 (φωτο 4), το «Ελένη» με Ν.Π 1544 των Δημήτρη Δημητριάδη και Δημήτρη & Ιωάννη Σοφρά, ξύλινο κατασκευασμένο στο Πέραμα το 1957, το οποίο στην αρχή έκανε δρομολόγιο Θάσο-Κεραμωτή (φωτο 5), μετά ονομάζεται «Ερέτρια» και κάνει δρομολόγια Ωρωπό-Ερέτρια και από 1961-63 κάνει δρομολόγιο Παλούκια – Πέραμα, όπου και έχει αποκτήσει … γέφυρα (φωτο 6), το «Θηρεσία» των Γιάννη & Παναγή Καρνέση σιδερένιο, κατασκευασμένο στο Πέραμα το 1956 στο ναυπηγείο Αναστασιάδη- Τσορτανίδη (φωτο 7), ενώ το 1962 το σιδερένιο έπειτα «Ευαγγελία» (χωρίς φωτο) μετέφερε το κινηματογραφικό συνεργείο στην Αντίπαρο για τα γυρίσματα της ταινίας «Μανταλένα» με την Αλίκη Βουγιουκλάκη.
    Με αυτά τα ferry boat το εισιτήριο κόστιζε 19,50 δραχμές και το δρομολόγιο ήταν ανάλογα με τις απαιτήσεις των οδηγών για Καματερό ή κυρίως Παλούκια. Σταθερά πλέον τα Παλούκια θα εξελιχθούν γρήγορα από την δεκαετία του 1950 σε επίνειο της νήσου. Αρχικά κάθε ferry boat αξιοποιούσε τα κέρδη που έβγαζε το ίδιο. Πολύ νωρίς όμως άρχισε να συζητείται το ενδεχόμενο ίδρυσης μιας κοινοπραξίας, η οποία άτυπα λειτούργησε μέχρι το 1968, οπότε και δημιουργήθηκε.
    Σήμερα η γραμμή Παλούκια – Πέραμα έχει εκσυγχρονιστεί και διαθέτει το μεγαλύτερο, πιο σύγχρονο και πιο εξοπλισμένο στόλο ferry boat παγκοσμίως και διακρίνεται για την άμεση εξυπηρέτηση, δείχνοντας αρκετές φορές το κοινωνικό της πρόσωπο.
    Τα στοιχεία είναι από παλαιό τεύχος τοπικής εφημερίδας και παλαιούς πλοιοκτήτες, όπου και οι φωτο. Τους ευχαριστώ που τα μοιράστηκαν μαζί μου, για να τα μάθει ακόμη περισσότερος κόσμος και έξω από τη Σαλαμίνα.

  4. #504

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Νικόλα Πειραιά -Σαλαμίνα όντως γινόταν με τα βενζινάκια. Αλλά Παλούκια - Πέραμα είναι απο πολύ παλαιότερα. Δεν θυμάμε που είχα ανεβάσει το παρα κάτω κείμενο (σε αυτό το θέμα δεν υπάρχει) ή αν σβήστηκε. Ας δούμε λοιπόν στοιχεία απο Σαλαμίνια εφημερίδα και τι μου είχαν πει παλαιοί πλοιοκτήτες.
    ...................
    Τα στοιχεία είναι από παλαιό τεύχος τοπικής εφημερίδας και παλαιούς πλοιοκτήτες, όπου και οι φωτο. Τους ευχαριστώ που τα μοιράστηκαν μαζί μου, για να τα μάθει ακόμη περισσότερος κόσμος και έξω από τη Σαλαμίνα.
    Δεν το ειχα διαβασει και σε ευχαριστω Παντελη... Πως θα δουμε τις φωτογραφιες;

    N

  5. #505
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Οι πρώτες 4 ......Αλίκη του 1948, Θηρεσία του 1951-52, Αγγελική του 1955 και Παναγής του 1955-56.
    Για σένα Νικόλα, Espresso Venezia, Ellinis και όλους τους φίλους του θέματος.

    ΑΛΙΚΗ 1948.jpgΘΗΡΕΣΙΑ 1951-52.jpgΠΑΝΑΓΗΣ 1 1955-56.jpgΑΓΓΕΛΙΚΗ 01 1955.jpg
    Θα ακολουθήσουν και οι άλλες.

  6. #506

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ κ. Πέππα, το κείμενο που είχε ανεβάσει παλαιότερα ο Παντελής και με τις ανάλογες φωτό, βρίσκεται εδώ. Μάλιστα όταν τότε το είχε παρουσιάσει τον είχατε συγχαρεί.

    Επίσης, την απορία μου γιατί δεν υπήρχε καμμία αναφορά στη λίστα των πορθμείων του 1963 από την εγκυκλοπαίδεια Πάπυρος Λαρούς για τα πορθμεία που υπήρχαν στη γραμμή Περάματος - Σαλαμίνας, την είχα ξαναεκφράσει εδώ, αναφέροντας και τα πορθμεία που δούλευαν στη Σαλαμίνα στις αρχές της δεκαετίας '60, και μάλιστα με είχατε ευχαριστήσει για την "προσθήκη".

    Το ότι λοιπόν σε ένα χάρτη της BP του 1961 δεν ανεφέρετο πορθμειακή γραμμή στη Σαλαμίνα, δεν αποτελεί βέβαια στοιχείο ότι δεν υπήρχαν τότε εκεί πορθμεία ή πολύ περισσότερο ότι "Η συγκοινωνια ηταν με τα μικρουλια τα καραβακια" όπως γράψατε, αλλά -το ακριβώς αντίθετο- ενισχύει την απορία μου γιατί δεν υπήρχαν αναφορές για αυτή τη γραμμή και τα πλοία της, ούτε το 1961 στον χάρτη, ούτε στην Πάπυρος Λαρούς του 1963, ούτε στην "Ελευθερία" του 1964. Αν θέλετε την γνώμη μου η οποία είναι τελείως υποθετική, αυτό είχε γίνει ίσως γιατί λόγω της πολύ κοντινής απόστασης Πέραμα - Καματερό Σαλαμίνας (τότε τα πορθμεία δένανε στο Καματερό και όχι στα Παλούκια) η γραμμή τότε να μην είχε ακόμα αναγνωριστεί ως πορθμειακή αλλά ως "απλό, μικρό πέρασμα". Επαναλαμβάνω, αυτή η γνώμη μου είναι εντελώς υποθετική.

    Ακόμα,

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γραμμη Γλυφας Αγιοκαμπου ισως ηταν πολυ τοπικη και εντελως αγνωστη στους Αθηναιους συγγραφεις και δημοσιογραφους. Πραγματι εγω δεν θυμαμαι καθολου την γραμμη αυτη την εποχη εκεινη (1960-64).
    δεν γνωρίζω αν μπορούμε να αποκαλούμε μία γραμμή "πολύ τοπική" ή "λιγότερο τοπική". Όπως και να έχει το πράγμα, είτε ήταν άγνωστη στους Αθηναίους δημοσιογράφους, είτε ήταν "πολύ τοπική" (η γραμμή Αρκίτσα - Αιδηψός ήταν "λιγότερο τοπική ???) το αποτέλεσμα δεν αλλάζει. Στο δημοσίευμα της "Ελευθερίας" του 1964, είχε παραληφθεί λανθασμένα η γραμμή Γλύφας - Αγιόκαμπου που λειτουργούσε ήδη τότε επί τέσσερα χρόνια.

  7. #507

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι πρώτες 4 ......Αλίκη του 1948, Θηρεσία του 1951-52, Αγγελική του 1955 και Παναγής του 1955-56.
    Για σένα Νικόλα, Espresso Venezia, Ellinis και όλους τους φίλους του θέματος.

    ΑΛΙΚΗ 1948.jpgΘΗΡΕΣΙΑ 1951-52.jpgΠΑΝΑΓΗΣ 1 1955-56.jpgΑΓΓΕΛΙΚΗ 01 1955.jpg
    Θα ακολουθήσουν και οι άλλες.
    Τα βλέπω και μου έρχεται να κλάψω. Απιθανε Παντελή. Χαιρε nautilia.gr. Νούμερο 1

  8. #508

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ κ. Πέππα, το κείμενο που είχε ανεβάσει παλαιότερα ο Παντελής και με τις ανάλογες φωτό, βρίσκεται εδώ. Μάλιστα όταν τότε το είχε παρουσιάσει τον είχατε συγχαρεί.
    Ευχαριστω πολυ. Την ειχα ξεχασει αυτη την συζητηση και παρουσιαση, και οτι ειχα ευχαριστησει τον Παντελη τοτε! Ου γαρ ερχεται μονον !

    .......

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι λοιπόν σε ένα χάρτη της BP του 1961 δεν ανεφέρετο πορθμειακή γραμμή στη Σαλαμίνα, δεν αποτελεί βέβαια στοιχείο ότι δεν υπήρχαν τότε εκεί πορθμεία ή πολύ περισσότερο ότι "Η συγκοινωνια ηταν με τα μικρουλια τα καραβακια" όπως γράψατε, αλλά -το ακριβώς αντίθετο- ενισχύει την απορία μου γιατί δεν υπήρχαν αναφορές για αυτή τη γραμμή και τα πλοία της, ούτε το 1961 στον χάρτη, ούτε στην Πάπυρος Λαρούς του 1963, ούτε στην "Ελευθερία" του 1964. Αν θέλετε την γνώμη μου η οποία είναι τελείως υποθετική, αυτό είχε γίνει ίσως γιατί λόγω της πολύ κοντινής απόστασης Πέραμα - Καματερό Σαλαμίνας (τότε τα πορθμεία δένανε στο Καματερό και όχι στα Παλούκια) η γραμμή τότε να μην είχε ακόμα αναγνωριστεί ως πορθμειακή αλλά ως "απλό, μικρό πέρασμα". Επαναλαμβάνω, αυτή η γνώμη μου είναι εντελώς υποθετική.
    Μικρο περασμα... Μου αρεσει αυτη η εκδοχη!

  9. #509
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Φίλε Γιώργο (Espresso Venezia) πρέπει να έλθει σπίτι μου να μου μάθεις πως να τα βρίσκω και γω.
    Φίλε Νικόλα τα υπόλοιπα τρία μην τα ......ξανα ανεβάσω, τα είδες που είναι.

  10. #510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..............
    Ακόμα,
    δεν γνωρίζω αν μπορούμε να αποκαλούμε μία γραμμή "πολύ τοπική" ή "λιγότερο τοπική". Όπως και να έχει το πράγμα, είτε ήταν άγνωστη στους Αθηναίους δημοσιογράφους, είτε ήταν "πολύ τοπική" (η γραμμή Αρκίτσα - Αιδηψός ήταν "λιγότερο τοπική ???) το αποτέλεσμα δεν αλλάζει. Στο δημοσίευμα της "Ελευθερίας" του 1964, είχε παραληφθεί λανθασμένα η γραμμή Γλύφας - Αγιόκαμπου που λειτουργούσε ήδη τότε επί τέσσερα χρόνια.
    Φιλτατε... Και του λογου το ασφαλες... Τα πορθμεια στις 1 Απριλιου 1963 απο την Ναυτεμπορικη.

    19630401 Πορθμεια Ναυτεμπορικη.jpg

Σελίδα 51 από 68 ΠρώτηΠρώτη ... 41495051525361 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας