Σελίδα 59 από 68 ΠρώτηΠρώτη ... 9495758596061 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 581 έως 590 από 672

Θέμα: ΕΓ/ΟΓ Ανοιχτού τύπου (Open Type Ferries)

  1. #581

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις τροποποιητικές δηλώσεις βλέπουμε μια νέα εμφάνιση για την γραμμή της Αίγινας, που να κατασκευάζεται άραγε??:
    12 Ε/Γ-Ο/Γ ΑΙΓΙΝΑ (ΥΠΟ ΝΑΥΠΗΓΗΣΗ) ΣΤΕΛΛΑ-ΜΑΡΕ Ν.Ε ΑΙΓΙΝΑ-ΣΟΥΒΑΛΑ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Παντελή, αφού τα ξέρεις τώρα, τι ρωτάς ??? Το να δηλώνεται ένα πλοίο ως προς ναυπήγηση για κάποια γραμμή, δεν σημαίνει απαραταίτητα και ότι .....ναυπηγείται !!!!! Πάρε για παράδειγμα τις περσινές τακτικές δηλώσεις (2016-2017) όπου είχαμε βρει να αναφέρεται ως προς ναυπήγηση το Ε/Γ-Ο/Γ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ για την γραμμή Ληξούρι Αργοστόλι, το οποίο μάλιστα μόλις λίγες ημέρες αργότερα, στις τότε τροποποιητικές, είχε .....προλάβει να μετονομαστεί σε ΒΙΚΤΩΡΙΑ (δες σχετικά ποστ Νο 558 & 559 στο παρόν θέμα). Να σημειωθεί μάλιστα ότι ήταν της ίδιας ακριβώς εταιρείας με το ΑΙΓΙΝΑ που αναφέρεις, της ΣΤΕΛΛΑ-ΜΑΡΕ Ν.Ε. δηλαδή. Ε λοιπόν, όσο είδαμε να ναυπηγείται το ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ - ΒΙΚΤΩΡΙΑ, είναι πιθανόν να δούμε να ναυπηγείται και το ΑΙΓΙΝΑ !!!

    Για να μην αναφερθούμε και στο .....σύγχρονο γιοφύρι της Άρτας, το γνωστό ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, το οποίον δηλώνεται ως προς ναυπήγηση για την γραμμή της Κέρκυρας .....τα δέκα τελευταία χρόνια !!!!!

  2. #582

    Προεπιλογή

    Να δούμε μία εικόνα από τα Αμπελάκια, και με τα τέσσερα αμφίπλωρα που κατασκευάζονται αυτόν τον καιρό στην Σαλαμίνα. Από αριστερά προς τα δεξιά, στο ναυπηγείο Παναγιωτάκη τα ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Δ, ΘΕΟΧΑΡΗΣ ΜΑΡΙΑ Λ, ΣΤΑΥΡΟΣ Ν, και στο ναυπηγείο Θεοδωρόπουλου το ΓΛΥΚΟΦΙΛΟΥΣΑ IV.

    IMG_0068.jpg
    Σαλαμίνα - 25/02/2017

    Γνωρίζουμε βέβαια από καιρό ότι στην θέση του ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Δ αμέσως μετά την ολοκλήρωση και καθέλκυση του θα ξεκινήσει η κατασκευή του νέου αμφίπλωρου ΘΕΟΛΟΓΟΣ Β ΙΙ, ενώ μόλις πριν λίγες ημέρες ο Παντελής έμαθε το όνομα και του άλλου νέου αμφίπλωρου που θα ξεκινήσει στην θέση του ΘΕΟΧΑΡΗΣ ΜΑΡΙΑ Λ μετά βέβαια την αντίστοιχη ολοκλήρωση και καθέλκυση του. Όλα βέβαια θα δημοσιοποιηθούν στην ώρα τους, μιας και υπολείπονται κάποιοι μήνες μέχρι να φτάσουν καν στο ναυπηγείο οι πρώτες λαμαρίνες !!!!!

  3. #583

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ευχαριστήσουμε λοιπόν τον φίλο apost που πρώτος μας έδωσε την πληροφορία για την επιστροφή του ZEUS (ΝΙΚΟΣ Π) στα "πάτρια ύδατα", αλλά και εσένα Παντελή που την επιβεβαιώνεις. Λογικά λοιπόν, εφόσον το πλήρωμα παραλαβής του θα αναχωρήσει την 6η Απριλίου, το φέρρυ θα κάνει Πάσχα στην Ελλάδα μετά από πολλά χρόνια (άνευ απροόπτου φυσικά).

    Να πούμε τώρα, έτσι για την ιστορία των Ελληνικών πλοίων ανοικτού τύπου, ότι το ZEUS (ΝΙΚΟΣ Π) θα είναι το τέταρτο φέρρυ που επιστρέφει για να ξαναδουλέψει στην χώρα μας μετά από πώληση στο εξωτερικό. Τα άλλα τρία ήταν τα ΑΓΙΑ ΜΑΡΙΝΑ, ΚΑΠΕΤΑΝ ΒΑΓΓΕΛΗΣ, και πρόσφατα το ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ (νυν ΑΓΙΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΙΙ). Δεν συμπεριλαμβάνω τα ΒΙΚΤΩΡΙΑ και ΜΙΧΑΗΛ Α τα οποία επέστρεψαν μεν στην χώρα μας επίσης μετά από πώληση τους στο εξωτερικό, αλλά υπό ξένη σημαία και δεν ξαναδρομολογήθηκαν ως Ε/Γ-Ο/Γ σε πορθμειακή γραμμή. Και επίσης ας μην ξεχάσουμε και μία ιδιάζουσα περίπτωση, πλοίου μας που πουλήθηκε στο εξωτερικό (Τουρκία), αλλά δουλεύει και στην Ελλάδα αφού συνδέει σε πορθμειακή γραμμή τις δύο χώρες, και δεν είναι άλλο από το CHIOS (ΑΓΙΟΣ ΓΙΩΡΓΗΣ).
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sotiris97 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο να προσθέσω το Άντζελα και τον Αγ.Κωνσαντινο του Ρίου που είχαν πάει Νιγηρία και ξαναγύρισαν πρώτου πωληθούν μια και καλή ξανά στην Αφρική....
    Φίλε μου Σωτήρη (ελπίζω αυτό να είναι το όνομα σου !!!), όσον αφορά το ΑΝΤΖΕΛΑ έχεις δίκιο μεν όμως τα πράγματα δεν είναι και τόσο ξεκάθαρα. Το ΑΝΤΖΕΛΑ πράγματι πριν αρκετά χρόνια είχε φύγει στο εξωτερικό και κατόπιν επιστρέψει και πάλι στην χώρα μας, αλλά οι απόψεις διίστανται. Άλλοι λένε ότι είχε ναυλωθεί για λίγους μήνες στην Τζέντα (Σαουδική Αραβία), άλλοι λένε ότι είχε ναυλωθεί για λίγα χρόνια στην Νιγηρία, όλοι όμως συμφωνούν ότι επρόκειτο για ναύλωση και όχι για πώληση στο εξωτερικό. Αν θέλεις την προσωπική μου γνώμη, θεωρώ πιό πιθανή την εκδοχή της Σαουδικής Αραβίας.

    Τώρα, όσον αφορά το ΑΓΙΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ, ειλικρινά "πέφτω απ' τα σύννεφα" !!!! Ασχολούμαι με την ιστορία των πλοίων μας ανοικτού τύπου (κοινώς παντόφλες) εδώ και χρόνια, έχω καταναλώσει εκατοντάδες (για να μην πω χιλιάδες) ώρες στο ψάξιμο και ταυτοποίηση στοιχείων. Το ότι όμως το ΑΓΙΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ είχε πουληθεί στην Νιγηρία, πήγε και δούλεψε εκεί και κατόπιν επέστρεψε και πάλι στην χώρα μας...... το ακούω για πρώτη φορά. Το απόλυτα βέβαιο είναι ότι το πλοίο εμφανίζεται στα αρχεία των Ελληνικών νηολογίων ως νηολογημένο στον Πειραιά με α/α 2574 συνεχώς από το 1965 (όταν δηλώθηκε η ναυπήγηση του) έως και το 2007 όταν και διαγράφηκε από αυτά οριστικά λόγω πώλησης του στην Αφρική (Καμερούν). Όπως καταλαβαίνεις, είναι κάπως απίθανο να πήγε να δουλέψει στην Νιγηρία με Ελληνική σημαία και το Ελληνικό του όνομα και να γύρισε πάλι μετά από κάποιο χρονικό διάστημα πίσω.

    Αν έχεις ωστόσο περισσότερα στοιχεία (το τονίζω, στοιχεία) τα αναμένω με ενδιαφέρον.

  4. #584
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Nafpaktos
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Γιώργο για το Αγιο Κωνσταντίνο δεν μπορώ να γνωρίζω τίποτε περισσότερο ούτε εάν πήγε με το ίδιο όνομα ούτε με ελληνική σημαία....το ότι ήταν πωλημένο ειτε ναυλωμένο στο εξωτερικό είναι σίγουρο κατά πάσα πιθανότητα Νιγηρία( θα ξαναρωτήσω αν και δύσκολο να βρω τέτοιου είδους στοιχεία ) διότι μου το είπε εδώ και χρόνια άνθρωπος που δούλευε σε αυτό και ''ζει'' το Ρίο-Αντίρριο εδώ και 60 χρόνια από τότε που γεννήθηκε ....όσο αφορά το Άντζελα έχω ακούσει από τον ίδιον ότι ήταν ναυλωμένο όπως πολύ σωστά είπες (δική μου παραληψις) στη Νιγηρία σε ένα ποτάμι 4 ώρες δρόμο ...τώρα σε ποιο ποτάμι δεν ξέρω... πάντως για λίγους μήνες στο εξωτερικό δεν νομίζω διότι στο Ρίο όταν ήρθε το 89 έκατσε ελάχιστα .....μέχρι τις αρχές του 2000 που ξαναγύρισε γενικά στη χώρα μας (στο Ρίο θυμάμαι ξανάρθε το 2002-2003) ......για Σαουδική Αραβία ομολογώ πως δεν το ήξερα .....

  5. #585

    Προεπιλογή

    Τότε φίλε μου Σωτήρη, και μέχρι να βρεθεί κάποιο αδιάψευστο στοιχείο, εγώ θα παραμείνω και θα επιμείνω στα όσα γνώριζα μέχρι σήμερα για το ΑΓΙΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ. Και αυτό διότι αφενός υπάρχει η αδιάψευστη καταγραφή στα Ελληνικά νηολόγια που ανέφερα στο προηγούμενο μου ποστ (μην την επαναλαμβάνω), αφετέρου δεν μπορείς να φανταστείς πόσες φορές έχω ακούσει για "κάποιον που θυμόταν κάτι" και το οποίο τελικά είχε αποδειχθεί λάθος. Όταν τα χρόνια περνούν, οι θύμησες αδυνατίζουν και πολύ εύκολα μπορεί να μπερδέψει κάποιος ένα πλοίο με ένα άλλο, πόσο μάλλον μια παντόφλα με μιά άλλη. Μου έχει τύχει πολλές φορές, πίστεψε με, και όχι σε συζήτηση απλά με "κάποιον ναυτικό", αλλά με παλιούς ναυπηγούς και πλοιοκτήτες παντοφλών (τρανταχτά ονόματα) από Πέραμα - Σαλαμίνα - Ελευσίνα, στο πλαίσιο της ενασχόλησης μου με την ιστορία των Ελληνικών παντοφλών.

    Άλλο πράγμα τα στοιχεία, άλλο το "άκουσα από κάποιον". Διότι εσύ άντε και καλά το άκουσες, ο άλλος όμως.... καλά το θυμόταν ??? Ιδού η απορία !!!

  6. #586
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    Ναυπακτος
    Μηνύματα
    262

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου Σωτήρη (ελπίζω αυτό να είναι το όνομα σου !!!), όσον αφορά το ΑΝΤΖΕΛΑ έχεις δίκιο μεν όμως τα πράγματα δεν είναι και τόσο ξεκάθαρα. Το ΑΝΤΖΕΛΑ πράγματι πριν αρκετά χρόνια είχε φύγει στο εξωτερικό και κατόπιν επιστρέψει και πάλι στην χώρα μας, αλλά οι απόψεις διίστανται. Άλλοι λένε ότι είχε ναυλωθεί για λίγους μήνες στην Τζέντα (Σαουδική Αραβία), άλλοι λένε ότι είχε ναυλωθεί για λίγα χρόνια στην Νιγηρία, όλοι όμως συμφωνούν ότι επρόκειτο για ναύλωση και όχι για πώληση στο εξωτερικό. Αν θέλεις την προσωπική μου γνώμη, θεωρώ πιό πιθανή την εκδοχή της Σαουδικής Αραβίας.

    Τώρα, όσον αφορά το ΑΓΙΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ, ειλικρινά "πέφτω απ' τα σύννεφα" !!!! Ασχολούμαι με την ιστορία των πλοίων μας ανοικτού τύπου (κοινώς παντόφλες) εδώ και χρόνια, έχω καταναλώσει εκατοντάδες (για να μην πω χιλιάδες) ώρες στο ψάξιμο και ταυτοποίηση στοιχείων. Το ότι όμως το ΑΓΙΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ είχε πουληθεί στην Νιγηρία, πήγε και δούλεψε εκεί και κατόπιν επέστρεψε και πάλι στην χώρα μας...... το ακούω για πρώτη φορά. Το απόλυτα βέβαιο είναι ότι το πλοίο εμφανίζεται στα αρχεία των Ελληνικών νηολογίων ως νηολογημένο στον Πειραιά με α/α 2574 συνεχώς από το 1965 (όταν δηλώθηκε η ναυπήγηση του) έως και το 2007 όταν και διαγράφηκε από αυτά οριστικά λόγω πώλησης του στην Αφρική (Καμερούν). Όπως καταλαβαίνεις, είναι κάπως απίθανο να πήγε να δουλέψει στην Νιγηρία με Ελληνική σημαία και το Ελληνικό του όνομα και να γύρισε πάλι μετά από κάποιο χρονικό διάστημα πίσω.

    Αν έχεις ωστόσο περισσότερα στοιχεία (το τονίζω, στοιχεία) τα αναμένω με ενδιαφέρον.
    Και μάλιστα το ¶ντζελα έφυγε νύχτα που λένε από την χ ωρα που ήταν ναυλομενο

  7. #587
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Nafpaktos
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Φυσικά Γιώργο θα παραμείνεις σε αυτά που πιστεύεις έως τώρα(πίστεψε με κι εγώ το ίδιο ακριβώς θα έκανα στη θέση σου)....Ασφαλώς η πληροφορία που μου μεταβίβασε οικείο άτομα δεν είναι απαραίτητο να αληθεύει διότι και αυτός με τη σειρά του άκουσε διάφορες εικασίες για το που μπορεί να πήγε το πλοίο ....αν πήγε......από δεύτερους η τρίτους......από την άλλη δεν διαθέτω στοιχεία να αποδείξω το αντίθετο οπότε το θέμα ας το δεχτούμε σαν θεωρία και τίποτε περισσότερο....πάντως εγώ θα προσπαθήσω από τη μεριά μου να μάθω κάτι περισσότερο ανεπίσημα βεβαία......αλλά ποιος ξέρει ίσως κάποτε καταλήξουμε κάπου..έως τότε...σιγήν ιχθύος!!

  8. #588

    Προεπιλογή

    Το πλοιο Αγιος Κωνσταντινος ειχε παει στην Νιγηρια προ μετασκευης και γυρισε πισω η απιθανη ιστορια ειναι οτι το πλοιο ενω υπηρχαν χρεη απο τους Ναυλωτες εβγαλε ο δικαστης οτι χρωστανε οι πλοιοκτητες(πραγματα τρελα)και το κραταγαν δυο πολεμικα πλοια της Νιγηριας με τον στολαρχο! Ο Στολαρχος λαδωθηκε και το πλοιο εφυγε νυχτα και το κυνηγουσαν τα πολεμικα πλοια αλλα δεν το σταματουσαν!αλλα χρονια και πολυ ωραιες αναμνησεις και ιστοριες!Το πλοιο δουλεψε με ελληνικο πληρωμα και σημαια

  9. #589

    Προεπιλογή

    Απίστευτο !!! Αλλά θα είναι καλύτερο να μεταφερθούμε και να συνεχίσουμε την συζήτηση στο θέμα του πλοίου, Igor [Άγιος Κωνσταντίνος].
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 02-04-2017 στις 22:32

  10. #590
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Nafpaktos
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    https://www.apolloduck.com/feature.p...=521291...Έχει κανείς ιδέα γι'αυτό???...Μήκος 61, πλάτος 15.3 ,μηχανές 2x1200hp , 76 αυτοκίνητα, 12 μίλια ταχύτητα και σαν έτος κατασκευής το 2017 ...μάλιστα διευκρινίζει ότι το πλοίο βρίσκεται ήδη υπό κατασκευή...Γνωρίζει κανείς τίποτε???

Σελίδα 59 από 68 ΠρώτηΠρώτη ... 9495758596061 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας