Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 27

Θέμα: Γενική συζήτηση περί του ναυαγίου του Α/Π ΧΕΙΜΑΡPΑ

  1. #1
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή Γενική συζήτηση περί του ναυαγίου του Α/Π ΧΕΙΜΑΡPΑ

    Αγαπητέ Νάξος

    Η μόνη αναφορά στο Στάλιν και στο Στανλισμό έγινε για να δείξω ότι και οι ίδιοι οι Ρώσσοι δια μέσου της εξουσίας τους παραδέχθησαν τα λάθη του ( σικ ) της εποχής εκείνης.

    Οσον αφορά τα άλλα που γράφεις ..................................................
    .................................................. ................................................
    <Μπορεί να μην έγινε συνωμοσία για να βυθιστεί το πλοίο (προσωπικά πιστεύω ότι το πλοίο είχε εντολή να βυθιστεί, δεν υπήρχε συνομωσία, αλλά ένα καλά στημένο σχέδιο), αλλά ο τρόπος που χειρίστηκαν οι κρατικοί λειτουργοί την υπόθεση πριν και κυρίως μετά το ναυάγιο είναι λίαν συνομωτικός.

    Και ρωτώ: πήγε κανείς χωροφύλακας σπίτι του; Τιμωρήθηκε κανείς από αυτήν την ιστορία; Γίνανε αυτοψίες; Καταδικάστηκαν ποτέ οι υπαίτιοι; Η μόνη σκοτούρα του τότε ελληνικού κράτους ήταν να μη διαφύγουν ζωντανοί όσοι κρατούμενοι γλίτωσαν από το μακελειό και κολύμπησαν ίσαμε την ξηρά. Για πρώτη φορά στην ιστορία ο ναυαγός παύει να είναι άνθρωπος, αλλά πολιτικός κρατούμενος. Είναι το μόνο ναυτικό ατύχημα με τόσες ανθρώπινες απώλειες και αντιστρόφως ανάλογη δικαστική έρευνα, καταλογισμό και απόδοση ευθυνών και βέβαια ιστορική έρευνα.

    Ας μιλήσει ο Jhon Adam που έγραψε :

    <Ούτε σαν ..υποψία κανείς δεν άφησε να ενοηθεί ότι η Κυβέρνηση ήθελε να πνίξει κανέναν, πόσο μάλλον 30 κρατούμενους, την στιγμή που οι εκτελέσεις είχαν προκαλέσει παγκόσμιο ενδιαφέρον.......................>

  2. #2
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή Υπό μετακίνηση

    Antonio,
    Vedi che nel mondo delle volte, ci sta' anche la gustizia.
    Non la gustizia col senso letterario, ma la gustizia col senso umano, antopocentico. Altri lo chiamano Dio. Altri solamente gravita'. Io lo chiamo "PASSAGGIO DI VITA".
    Na volta ancora, grazie.
    j

  3. #3
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή



    Δε μπορώ να καταλάβω γιατί ο πνιγμένος ναυαγός του Χειμάρα να διαφέρει απ οποιονδήποτε άλλον ναυαγό.
    Απλά βόλευε και βολεύει αυτούς που είχαν και έχουν επενδύσει πάνω στο θέμα αυτό.

  4. #4
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή Υπό μετακίνηση

    Ανάμεσα Γρεβενά και Μέτσοβο είναι ένα μικρό χωριουδάκι το Μικρολίβαδο με ένα απλό όμορφο και φτηνό ξενώνα που το επισκεπτόμαστε 1-2 φορές το χρόνο.
    Μια από τις φορές λοιπόν πήγαμε στο Μέτσοβο και καθίσαμε για καφέ.
    Τότε ένα γεγονός μας έκανε τη χειρίστη εντύπωση :
    Οι ντόπιοι γύρω μας στο καφενείο μιλούσαν Ελληνικά όταν όμως ήθελαν να πουν κάτι , ακόμη και το πιο αθώο αλλά δεν ήθελαν να το ακούσουμε-καταλάβουμε εμείς μιλούσαν <Βλάχικα> ή κάποια τοπική τους διάλεκτο.

  5. #5
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή

    Φίλε Τοξότη,
    Και γώ Βλάχος είμαι. Η ελευθερία του λόγου (και όχι μόνο) δεν έχει γλώσσα, ούτε χρώμα, ούτε κανόνες. Γιατί Θίχτηκες ενώ το μύνημα είχε παραλήπτη? Εσύ ξέρεις αν υπάρχει Ιταλός που παρακολουθεί το forum με λίγα ελληνικά που ξέρει? Μήπως πρέπει για κάθε μύνημα που γράφει ο καθένας μας να το εξηγεί?
    Παιδιά, συγγνώμη, τι συμβαίνει ακριβώς?

  6. #6
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    ΘΑ ΦΤΑΙΩ ΤΩΡΑ ΕΓΩ ΦΙΛΕ ELLINIS AN ΑΠΑΝΤΗΣΩ ??????????????

  7. #7
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή

    Αντώνη,
    όπως κατάλαβες,.....κατάλαβες.

  8. #8
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από john adam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Τοξότη,
    Και γώ Βλάχος είμαι. Η ελευθερία του λόγου (και όχι μόνο) δεν έχει γλώσσα, ούτε χρώμα, ούτε κανόνες. Γιατί Θίχτηκες ενώ το μύνημα είχε παραλήπτη? Εσύ ξέρεις αν υπάρχει Ιταλός που παρακολουθεί το forum με λίγα ελληνικά που ξέρει? Μήπως πρέπει για κάθε μύνημα που γράφει ο καθένας μας να το εξηγεί?
    Παιδιά, συγγνώμη, τι συμβαίνει ακριβώς?
    Κοίτα φίλε μου Αντώνης είναι ο ROI και μη μου πείς ότι αναφέρεσαι σε κάποιοιν φίλο σου Ιταλό < Antonio> , γιατί θα μου είναι δύσκολο να το πιστεψω, όταν μάλιστα αμέσως πρίν ο ROI μεταξύ άλλον είχε αναφερθεί και σε σένα γραφοντας < Σε κάποια στιγμή εμφανίστηκε, σαν από μηχανής θεός, και ο καλός φίλος john adam.> ότι ετσι αφθορμητα μέσα απο το forum σου ήρθε να μιλήσεις μαζί του


    Προσωπικά τους γνωστούς μου που είναι άσχετοι με το nautilia ή τους παίρνω τηλέφωνο ή τους στέλνω e-mail.

    Αλίμονο αν ο καθένας χρησιμοποιούσε το χώρο αυτό για να επικοινωνεί με τους γνωστούς συγγενείς και φίλους του και να λέει ο καθένας ότι θέλει, να μη ξέρουμε σε ποιον απευθύνεται ποιος κι αν απαντήσεις να σου λένε < δεν ήταν για σένα για τον άλλον ήταν το γνωστό μου από το Τζιμπουτί θα γινόταν εδώ τις ......μπιπ μπιπ μπιπ μπιπ


    Όσο για την ελευθερία του λόγου μην υποτιμάς την νοημοσύνη μου

    Τέλος προς αποφυγή παρεξηγήσεως το < Βλάχος> δεν εγγράφει ούτε ειρωνικά ούτε υβριστικά ούτε υποτιμητικά απλά έγινε αναφορά στη διάλεκτο ενός ολόκληρου λαού.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη τοξοτης : 23-12-2009 στις 00:39

  9. #9
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τοξότης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα φίλε μου Αντώνης είναι ο ROI και μη μου πείς ότι αναφέρεσαι σε κάποιοιν φίλο σου Ιταλό < Antonio> , γιατί θα μου είναι δύσκολο να πιστεψω, όταν μάλιστα αμέσως πρίν ο ROI μεταξύ άλλον είχε αναφερθεί και σε σένα γραφοντας < Σε κάποια στιγμή εμφανίστηκε, σαν από μηχανής θεός, και ο καλός φίλος john adam.>
    ότι ετσι αφθορμητα μέσα απο το forum σου ήρθε να μιλήσεις μαζί του

    Προσωπικά τους γνωστούς μου που είναι άσχετοι με το nautilia ή τους παίρνω τηλέφωνο ή τους στέλνω e-mail.

    Αλίμονο αν ο καθένας χρησιμοποιούσε το χώρο αυτό για να επικοινωνεί με τους γνωστούς συγγενείς και φίλους του και να λέει ο καθένας ότι θέλει, να μη ξέρουμε σε ποιον απευθύνεται ποιος κι αν απαντήσεις να σου λένε < δεν ήταν για σένα για τον άλλον ήταν το γνωστό μου από το Τζιμπουτί θα γινόταν εδώ τις ......μπιπ μπιπ μπιπ μπιπ

    Όσο για την ελευθερία του λόγου μην υποτιμάς την νοημοσύνη μου
    Μήπως εσύ υποτιμάς την ιδια την ελευθερία? Τι ακριβώς συμαίνουν τα μπιπ σου?

  10. #10
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Φίλε Τοξότη, ο Στάλιν μπορεί να υπήρξε καλός για την πατρίδα του ή για την πλειοψηφία των συμπατριωτών του και για κάποιους άλλους να ήταν ο σατανάς προσωποποιημένος. Το ίδιο και ο Τσώρτσιλ. Δε μπορεί κανείς να τον κατηγορήσει ότι δεν αγωνίστηκε με νύχια και με δόντια για το καλό της Βρετανίας ανεξάρτητα αν η Βρετανία έπνιξε στο αίμα την Ελλάδα, την Κύπρο και ένα μάτσο άλλες αποικίες της. Το θέμα είναι ότι και οι δύο για τη δική μας πατρίδα ήταν νεκροθάφτες. Ο μεν Τσώρτσιλ απεβίβασε στρατό σε μία -υποτίθεται- φίλια χώρα την οποία και βομβάρδισε (την Αθήνα δεν την βομβάρδισε ούτε καν ο Χίτλερ…), ενώ Στάλιν, κρατώντας τη «συμφωνία μεταξύ κυρίων» της Γιάλτα ουδέποτε φρόντισε με τη βαρύτητα που είχε η τότε ΕΣΣΔ να σταματήσει το κακό στην Ελλάδα και η χώρα να μην αλληλοσπαράσσεται (μία κουβέντα βρε αδερφέ σε διπλωματικό επίπεδο).

    Το θέμα είναι ότι σε εκείνη τη δίνη την πλήρωσε η Ελλάδα όσο καμία άλλη χώρα στον κόσμο και το τραγικό είναι ότι η χώρα μας έπρεπε να έχει διαφορετική αντιμετώπιση από τους συμμάχους μόνο και μόνο για το γεγονός ότι αντιστάθηκε σθεναρά με ανύπαρκτα μέσα κόντρα στους ναζιστές. Σε τελική ανάλυση η Αγγλία, οι ΗΠΑ αγωνίστηκαν για να επικρατήσουν στην παγκόσμια αγορά, ενώ εμείς αγωνιστήκαμε για να απελευθερωθούμε.

    Η απώλεια της Κύπρου μέσα από μία μακροπρόθεσμη διαδικασία διπλωματικών διαβουλεύσεων και παραστρατιωτικών πραξικοπημάτων αποδεικνύει το γεγονός ότι η Ελλάδα δεν ήταν ποτέ χώρα ανεξάρτητη. Ούτε και τώρα φυσικά.


    «Ας μιλήσει ο Jhon Adam που έγραψε :

    Ούτε σαν ..υποψία κανείς δεν άφησε να ενοηθεί ότι η Κυβέρνηση ήθελε να πνίξει κανέναν, πόσο μάλλον 30 κρατούμενους, την στιγμή που οι εκτελέσεις είχαν προκαλέσει παγκόσμιο ενδιαφέρον....... »


    Η κυβέρνηση τότε ήταν εκείνη που εκτελούσε τους πολιτικούς κρατούμενους. Είναι δυνατόν εκείνη η κυβέρνηση να επέτρεπε να διαρρεύσει κάτι σαν «ξέρετε, δεν ήταν ατύχημα, εμείς τους φάγαμε;» Όσοι πολίτες εκτελέστηκαν τότε, μέσω αυτοσχέδιων δικαστηρίων που δεν έδιναν τα στοιχειώδη δικαιώματα στους κατηγορούμενους να υπερασπιστούν τον εαυτό τους, εκτελέστηκαν με την κατηγορία του κομμουνιστή και του αναρχικού. Θα μπορούσαμε να φανταστούμε σήμερα κάποιον να εκτελείται επειδή ψηφίζει Πασόκ, ΝΔ, ΚΚΕ ή Χρυσή Αυγή; Ασφαλώς όχι. Τότε όμως, το να έχεις αριστερές πεποιθήσεις ήταν εγγυημένο διαβατήριο για την απομόνωση, την περιθωριοποίηση και δυστυχώς σε πολλές περιπτώσεις με τον θάνατο. Κομμουνιστής βάσει νόμου θεωρείτο προδότης. Τέτοιοι νόμοι, τέτοιες κυβερνήσεις… Οι κυβερνήσεις του τότε (αλήθεια, ο βασιληάς τί ρόλο βαρούσε; ) ήταν 100% υποτελείς στους ξένους και αν μη τί άλλο 400 θύματα παραπάνω, όταν ήδη έχουν σταυρωθεί στό δικό τους Γολγοθά δεκάδες χιλιάδες Έλληνες, δεν ήταν παρά 400 θύματα και τίποτε άλλο.

    Γιατί αυτό το τόσο συγκλονιστικό γεγονός που το έζησε ένας ολόκληρος λαός πέρασε στο ντούκου; Αν ρωτήσουμε 100 Έλληνες για το Μαραντόνα, τον Κέννεντυ, τον Αραφάτ, τους πρώτους Ολυμπιακούς αγώνες, το ναυάγιο του Τιτανικού και το Τσερνόμπιλ, αν όχι οι 100 οι 90 έχουν ακούσει τα παραπάνω ονόματα και σίγουρα θα έχουν έστω και δύο λόγια να πουν. Αφήνω στην κρίση σας να μου πείτε πόσοι ξέρουν για το ναυαγιο του Χειμάρρα.

    «Οι εκτελέσεις προκάλεσαν παγκόσμιο ενδιαφέρον... »

    Ενδιαφέρον πιθανότατα φιλολογικό, του τύπου, «ναι κάτι γίνεται εκεί πέρα στην Ελλάδα». Ουσιαστικό ενδιαφέρον όμως κανένα. Διότι εξακολούθησαν να γίνονται εκτελέσεις για χρόνια και χρόνια. Σε άλλες περιπτώσεις, όπου «κακοί κυβερνήτες» κάνουν του κεφαλιού τους λαμβάνονται από τα διάφορα κράτη μέτρα. Μποϋκοτάζ, εμπάργκο ακόμα και στρατιωτικές επεμβάσεις. Στην Ελλάδα δεν έγινε τίποτε από όλα αυτά. Η μεταπολεμική Ελλάδα ήταν η αμαρτωλή σελίδα της Δύσης και η Δύση φρόντισε καλά η δυσοσμία να μη βγει παραέξω.

    Ποτέ στα χρονικά ο κρατικός μηχανισμός δεν ήταν τόσο απαθής απέναντι σε ναυάγια. Στο ναυάγιο του Ηράκλειον μέχρι και ο βασιληάς συμμετείχε στις έρευνες διάσωσης με ελικόπτερο, σύμφωνα με τον Τύπο της εποχής.

    «Δε μπορώ να καταλάβω γιατί ο πνιγμένος ναυαγός του Χειμάρα να διαφέρει απ οποιονδήποτε άλλον ναυαγό.
    Απλά βόλευε και βολεύει αυτούς που είχαν και έχουν επενδύσει πάνω στο θέμα αυτό.»

    Αναρωτήσου φίλε Τοξότη γιατί πράγματι ο ναυαγός του Χειμάρρα δεν αντιμετωπίστηκε όπως ο ναυαγός του Ηράκλειον, του Χρυσή Αυγή και του Εξπρές Σαμινα. Αναρωτήσου γιατί δεν πήγαν στη φυλακή οι υπαίτιοι, γιατί το κράτος απουσίαζε, γιατί οι οικογένειες τω νεκρών δεν αποζημιώθηκαν, γιατί η ιστορία σώπασε…. Σε τελική ανάλυση οι 30 κρατούμενοι (μπορούμε να έχουμε εμπιστοσύνη σε ένα διεφθαρμένο κράτος και να πιστέψουμε ότι ήταν τελικά μόνο 30; ) δεν ήταν κακούργοι του ποινικού δικαίου. Ήταν πολιτικοί κρατούμενοι.

    Σε μια χώρα που οι μαυραγορίτες και οι γερμανοτσολιάδες (στην Ανατολική Μακεδονία και τη Θράκη τους αποκαλούσαν «Βούλγαρους» και από 'κει κρατά τη ρίζα του το «βούλγαρος» που ακούμε στα γήπεδα, έχει την έννοια του προδότη) έκαναν περιουσίες από το μαρτύριο ενός λαού και έπιασαν πόστα στη δημόσια ζωή του τόπου, περιστατικά σαν το ναυάγιο του Χειμάρρα ήταν για όσους έζησαν εκείνη την εποχή αναμενόμενα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νάξος : 23-12-2009 στις 00:50

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας