Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 24

Θέμα: Α/Τ ΣΦΕΝΔΟΝΗ (D-85)

  1. #1
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή Α/Τ ΣΦΕΝΔΟΝΗ (D-85)

    ΣΦΕΝΔΟΝΗ D – 85


    Όταν ο ναύτης αρμενιστής Λεωνίδας Φύσσας έχει κέφια και είναι κάτω από τις έμπειρες οδηγίες του καπετάνιου Κουτσομιτόπουλου Παναγιώτη και ο καιρός έχει δύναμη 11 μποφόρ, τα αποτελέσματα φαίνονται στις φωτογραφίες. Οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες σε άσκηση γύρω στο Φεβρουάριο του 1983 κάπου κάτω από την Ρόδο, άγνωστο από ποιόν. Πρέπει να ανήκουν στα αρχεία του Πολεμικού Ναυτικού, όπως και πολλά από τα παρακάτω στοιχεία.
    Ήταν τόσο πετυχημένες, που χρησιμοποιήθηκαν στις αφίσες της Ναυτικής εβδομάδας του 1984 και μία απ` αυτές έγινε γραμματόσημο την ίδια εποχή.
    Το Α/Τ «Σφενδόνη» είναι Α/Τ ατμού, τύπου FLETCHER (Βέλος – Λόγχη – Ασπίς, είναι πλοία του ιδίου τύπου).
    Ναυπηγήθηκε στις Η.Π.Α το 1942 με το όνομα AULICK. Στις 21 Αυγούστου 1959 παρεδόθη στην Ελλάδα, μετά απ` τον εκσυγχρονισμό του και εντάχθηκε στο Πολεμικό Ναυτικό το Φεβρουάριο του 1960. Από τότε το Α/Τ «Σφενδόνη» πήρε μέρος σε πολλές αποστολές και σε όλες σχεδόν τις Εθνικές ασκήσεις, με πλήρη επιτυχία. Διακρίθηκε σαν ένα από τα πιο καλοσυντηρημένα και ταχύτερα αντιτορπιλικά του στόλου μας. Το πλοίο είχε δυνατότητα για εκτέλεση ναυτικών επιχειρήσεων μεγάλης χρονικής διάρκειας και αντιμετώπιση αεροσκαφών, πλοίων επιφανείας και υποβρυχίων.
    Οι περισσότερο ενδιαφέρουσες από τις γενικές ιδιότητες του πλοίου ήταν:
    Μεγάλη δύναμη πυρός, μεγάλη ταχύτητα και ακτίνα ενέργειας, καθώς και μεγάλες δυνατότητες αντιμετώπισης βλαβών κατά τη μάχη.
    Το ολικό μήκος ήταν 114 μέτρα, το μέγιστο πλάτος 12 μέτρα και το μέγιστο βύθισμα ήταν 5,1 μέτρα. Η πρόωση του ήταν 60.000 H.P (πρόσω) και 12.000 H.P (ανάποδα). Η μέγιστη ταχύτητα του έφτανε τα 35,5 μίλια. Με την ταχύτητα αυτή η ακτίνα δράσης του ήταν 1100 μίλια. Στον οπλισμό του έφερε:
    4 πυροβόλα των 5 ιντσών, 3 δίδυμα πυροβόλα των 3 ιντσών, 2 πυροβόλα των 50mm, ανθυποβρυχιακές τορπίλες ή Τ/Λ για πλοία επιφανείας και βόμβες βυθού.
    Με το ίδιο όνομα στο Πολεμικό Ναυτικό έχουν δράσει τρία πλοία
    Το πρώτο ήταν μία ατμοημιολία 220 τόνων (κατασκευασμένη στη Γλασκόβη το 1857). Το 1860 χρησιμοποιήθηκε για ανεφοδιασμό της ευρισκόμενης στη Συρία Ελληνικής μοίρας. Μετά από δύο χρόνια έλαβε μέρος στον αποκλεισμό του Ναυπλίου και μετονομάστηκε σε «Ναύπλιο». Εκποιήθηκε το 1896.
    Το δεύτερο ήταν ένα τορπιλοβόλο 390 τόνων (κατασκευάστηκε στο Λονδίνο το1907). Πήρε μέρος στους πολέμους του 1912 και του 1917 – 1922. Επίσης έλαβε μέρος στο Β` Παγκόσμιο πόλεμο. Το 1945 παροπλίστηκε.
    Το τρίτο πλοίο ήταν το Α/Τ για το οποίο μιλάμε. Το 1943 υπέστη μεγάλες βλάβες με το στόλο του Ειρηνικού. Μετά χρησιμοποιήθηκε για λίγο σαν εκπαιδευτικό και στη συνεχεία εντάχθηκε πάλι στο στόλο του Ειρηνικού. Πήρε μέρος σε πολλές επιχειρήσεις. Σε μια από αυτές, το Νοέμβριο του 1944 στο LEYTE υπέστη ζημιές στην πλώρη και στη γέφυρα από επίθεση Ιαπωνικών αεροσκαφών, με αποτέλεσμα να χάσουν πολλοί τη ζωή τους.
    Μετά την ανακατασκευή του ήταν το μόνο FLETCHER με στρογγυλεμένη γέφυρα που έγινε και το κύριο χαρακτηριστικό του. Τον Απρίλιο του 1945 στις Φιλιππίνες έλαβε μέρος στην απόβαση στη νήσο MINDANAO και μετά μπήκε σε εφεδρεία. Για τη δράση του στον Ειρηνικό πήρε πέντε μετάλλια.
    Μετά από μεγάλη προσφορά και θητεία στο Ελληνικό Πολεμικό Ναυτικό, παροπλίσθηκε στις αρχές της δεκαετίας 1990. Θα ήταν μεγάλη παράλειψη να μην αναφέρω λίγα άτομα που θυμάμαι από τότε που υπηρέτησα με τη σειρά μου 82Γ ΕΣΣΟ, που είναι οι κάτωθι:
    Πλοίαρχος Κουτσομιτόπουλος Παναγιώτης, ο Ανθυποπλοίαρχος Μακρής, ο Αρχικελευστής Κανάκης, οι Κελευστές Κουτσιμπής, Κουντούρης, Αντωνόπουλος, Γκιώνης, Βελούδης, και οι Ναύτες Φραγκούλης, Ραπάνης, Κουτσούνης, Βασιλάκης, Κωλέτης, Ποκουλάκης, Τσομπανάκης, Δελληγιάννης, Κουκουράκης,
    Σταυρουλάκης, Στάβαρης, Μεγαγιάννης, Λιεπούρης, Μικιρντισιάν, Φύσσας, και Στόλης.
    Εύχομαι σε όλους όπου και αν βρίσκονται να είναι καλά.

    AT_Sfendoni1.jpg
    AT_Sfendoni2.jpg
    AT_Sfendoni3 copy.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mastrokostas : 25-12-2009 στις 11:41

  2. #2
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ακτή Μερόπης
    Μηνύματα
    880

    Προεπιλογή

    Φανταστικές φωτογραφίες !!!!!!!!!!!!!
    Στην πλώρη τους πάντα ο Αι Νικόλας

  3. #3

    Προεπιλογή

    Τι θυμήθηκες pantelis2009 τότε και εγώ ήμουν μέσα (στον ασύρματο ), ήταν μάλλον (αν θυμάμαι καλά) ¶σκηση ΄΄ΑΣΤΡΑΠΗ΄΄ και πρέπει να είχαμε μαζί και λίγους δοκίμους από ΣΝΔ ,σαν εκπαιδευτικό ταξίδι στην Ν. Ρόδο.

  4. #4
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Απο τις φωτογραφίες που απεικονίζουν το τι σήμαινε να ταξιδεύει κανείς με αυτά τα μυθικά πλέων βαπόρια.

    Θυμάμαι όταν πρωτοείδα τη φωτογραφία, σε ένα πίνακα σε μια είσοδο του πεντάγωνου.... έμεινα και τη κοίταζα άναυδος!

    Όσο για το Σφενδόνη, ίσως και λόγο της διαφορετικής του γέφυρας, μου ήταν το πιο συμπαθές από τα τέσσερα αδελφάκια (που στην πραγματικότητα ήταν 6, μιας και υπήρξαν και τα ΚΙΜΩΝ, ΝΕΑΡΧΟΣ που είχαν παροπλιστεί νωρίτερα).

  5. #5
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Φίλε no name μήπως ήσουν και σύ 82Γ εσσο, όπως το αδελφάκι μου;

  6. #6
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο τις φωτογραφίες που απεικονίζουν το τι σήμαινε να ταξιδεύει κανείς με αυτά τα μυθικά πλέων βαπόρια.

    Θυμάμαι όταν πρωτοείδα τη φωτογραφία, σε ένα πίνακα σε μια είσοδο του πεντάγωνου.... έμεινα και τη κοίταζα άναυδος!

    Όσο για το Σφενδόνη, ίσως και λόγο της διαφορετικής του γέφυρας, μου ήταν το πιο συμπαθές από τα τέσσερα αδελφάκια (που στην πραγματικότητα ήταν 6, μιας και υπήρξαν και τα ΚΙΜΩΝ, ΝΕΑΡΧΟΣ που είχαν παροπλιστεί νωρίτερα).
    Αγαπητέ Ellinis, τα αδελφάκια ήταν πραγματικά 6

    ΑΣΠΙΣ, ΒΕΛΟΣ, ΘΥΕΛΛΑ, ΛΟΓΧΗ, ΝΑΥΑΡΙΝΟΝ, ΣΦΕΝΔΟΝΗ.

    Όσο για τα ΚΙΜΩΝ και ΝΕΑΡΧΟΣ νομίζω πως ήλθαν αργότερα από Γερμανία πρώην Ζ...

  7. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες σε άσκηση γύρω στο Φεβρουάριο του 1983... Ήταν τόσο πετυχημένες, που χρησιμοποιήθηκαν στις αφίσες της Ναυτικής εβδομάδας του 1984 και μία απ` αυτές έγινε γραμματόσημο την ίδια εποχή.
    Χμμ, περίπου... Όντως η τρίτη φωτογραφία χρησιμοποιήθηκε για μια βινιέτα (διαφημιστικό που μοιάζει με γραμματόσημο αλλά διατίθεται δωρεάν και δεν αντιστοιχεί σε ταχυδρομικό τέλος). Εκδόθηκε για τη Ναυτική Εβδομάδα, 1-8 Ιουλίου 1984. Το έχω στη συλλογή μου και ίσως αξίζει να το σκανάρω. Να συμπληρώσω ότι έχει εκδοθεί γραμματόσημο με το Α/Τ Λόγχη (D-56) το 1967 και με το Α/Τ Βέλος (D-16) το 1968.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sv1xv : 25-12-2009 στις 21:49

  8. #8
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από esperos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ Ellinis, τα αδελφάκια ήταν πραγματικά 6

    ΑΣΠΙΣ, ΒΕΛΟΣ, ΘΥΕΛΛΑ, ΛΟΓΧΗ, ΝΑΥΑΡΙΝΟΝ, ΣΦΕΝΔΟΝΗ.

    Όσο για τα ΚΙΜΩΝ και ΝΕΑΡΧΟΣ νομίζω πως ήλθαν αργότερα από Γερμανία πρώην Ζ...
    Έχεις δίκιο, αν δεν κάνω λάθος η διαφορά που είχαν το ΝΑΥΑΡΙΝΟΝ και ΘΥΕΛΛΑ ήταν οτι είχαν κρατήσει και το 5ο πυροβόλο που στα άλλα είχε αντικατασταθεί από τα δίδυμα Α/Α.

    Από τη Γερμανία εκτός των ΚΙΜΩΝ και ΝΕΑΡΧΟΣ είχαμε πάρει και κάνα δυο ακόμη Fletcher που χρησίμευσαν ως πηγή ανταλλακτικών και δεν πήραν ελληνικό όνομα. Ενα από αυτά αργότερα βυθίστηκε ως στόχος.

    Το ΣΦΕΝΔΟΝΗ στα τελευταία του χρησίμευε ως εκπαιδευτικό και έτσι το είχα φωτογραφήσει στην Κέρκυρα. Παροπλίστηκε το 1992 και μετά από 5 χρόνια το τραβήξαν στην Αλιάγκα για να διαλυθεί.

    sfendoni stern.jpg

  9. Προεπιλογή



    Η βινιέτα της Ναυτικής Εβδομάδας 1984 που σας υποσχέθηκα παραπάνω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sv1xv : 28-01-2010 στις 11:59

  10. #10

    Προεπιλογή

    ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΕΣ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΑΓΕ ΚΑΙ ΤΟΥ Α/Τ ΛΟΓΧΗ? Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΗ ΤΗΣ ΑΠΟΛΥΣΕΩΣ.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας