Σελίδα 13 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 3111213141523 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 121 έως 130 από 364

Θέμα: Στέλιος Φιλιάγκος [Stelios Filiagos]

  1. #121
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    ΑΛΙΜΟΣ
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Στέλιος Φιλιάγκος αφού έκανε το μπανάκι του στις 04/09/2010, βρίσκετε τώρα στο ναυπηγείο Σαλαμίς, για να τελειώσει τις εργασίες που του έχουν απομείνει. Φωτο στις 08/09/2010 χαρισμένες σε Thanasis89, Leo, Apostolos, leo85, panagiotis78, Tasos@@@, laz94, BEN BRUCE, T.S.S.APOLLON, JIMMARG75, Nissos Mykonos, φανούλα, Γιάννης Τ, noulos, mastrokostas, john85 και όλους τους φίλους του πλοίου.

    Συνημμένο Αρχείο 106224

    Συνημμένο Αρχείο 106225

    Συνημμένο Αρχείο 106226

    Συνημμένο Αρχείο 106227

    Συνημμένο Αρχείο 106228
    Φίλε Παντελή, ποια παντόφλα είναι δίπλα του ;

  2. #122
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    To ¶γιος Νικόλαος, είναι ακόμη εδώ.

  3. #123
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Thanasis89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάρκο πρέπει να πούμε ότι κάθε νηογνώμονας έχεις τις δικές του απαιτήσεις για κάθε είδος πλοίου. Ας πάρουμε όμως ως παράδειγμα το Enzo D. (πρώην Φαέθων). Το πλοίο πωλήθηκε στην Ιταλία. Πριν όμως κάνει το μεγαλύτερο ταξίδι στην ζωή του υπέστη μετασκευή προκειμένου να συμμορφωθεί με τον νηογνώμονα RINA. Το ίδιο ισχύει και για άλλα πλοία που έφυγαν στο εξωτερικό. Τώρα δεν γνωρίζω ακριβώς τις απαιτήσεις του RINA, αλλά μπορούμε να φέρουμε ως παράδειγμα την τοποθέτηση του συστήματος πυρόσβεσης με springlairs, το οποίο δεν υπήρχε όσο το πλοίο εργαζόταν στην Eλλάδα και υπό την εποπτεία του Ελληνικού νηογνώμονα και της Επιθεώρησης Εμπορικών Πλοίων.

    Τώρα όμως επειδή δεν είμαι και ναυπηγός ή καπετάνιος θα ήθελα να με συγχωρέσετε για οποιοδήποτε λάθος μου (θα ήθελα την βοήθεια των ειδικών σ' αυτό το σημείο). Αν όμως ισχύουν τα περί μετασκευών οι Έλληνες πλοιοκτήτες πραγματικά πιάστηκαν στον ύπνο και αυτό μόνο και μόνο για να μειώσουν το κόστος ναυπήγησης στο ελάχιστο δυνατό.

    Επειδή είχα αμφιβολίες για την υποθέση "νηογνώμονας" σε σχέση με τα ανοιχτού τύπου πλοία, ρώτησα σήμερα τους ειδικούς. Ευτυχώς ή δυστυχώς, το αφήνω στην κρίση σας, τα πλοία αυτά ανήκουν και ελέγχονται από την επιθεώρηση εμπορικών πλοίων του ΥΕΝ. Οπότε δεν σχετίζονται με την παύση λειτουργίας του Ελληνικού Νηογνώμονα.


    Θέλω να με συγχωρέσετε για την παραπληροφόρηση.

  4. #124
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Κανένα πρόβλημα, Θανάση. Εσύ να σαι καλά

  5. #125
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Όταν κάθεσε στα Βασιλικά-Σαλαμίνας για να φάς και έχεις και την Pentax μαζί σου όλο και κάτι καλό θα τραβήξεις, έστω και πολύ μακριά.
    Το Στέλιος Φιλιάγκος έκανε έχθές το μεσημέρι το πρώτο του δοκιμαστικό στη δίαυλο Σαλαμίνας προς Πάχη και φυσικά ο φακός μου το συνέλαβε στις 14.30. Σε ερώτηση μου στον καπετάνιο και πλοιοκτήτη του μου είπε ότι ξεφόρτωτο έπιασε 15,1 μίλια. Αύριο μπορεί να το επισκευτώ. Φωτο Χαρισμένες σε όλους τους αμφίπλωρους φίλους (μην ξεχάσουμε και κανένα)

    ΣΤΕΛΙΟΣ ΦΙΛΙΑΓΚΟΣ 340.jpg

    ΣΤΕΛΙΟΣ ΦΙΛΙΑΓΚΟΣ 341.jpg

  6. #126
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    στη θάλασσα
    Μηνύματα
    195

    Προεπιλογή

    Ωραίες φωτό φίλε Παντελή! Ποιος είναι καπετάνιος?

  7. #127
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Το όνομα του πλοίου είναι και το όνομα του Cpt.

  8. #128
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    στη θάλασσα
    Μηνύματα
    195

    Προεπιλογή

    Σ'ευχαριστώ!:-D

  9. #129
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Μηνύματα
    597

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν κάθεσε στα Βασιλικά-Σαλαμίνας για να φάς και έχεις και την Pentax μαζί σου όλο και κάτι καλό θα τραβήξεις, έστω και πολύ μακριά.
    Το Στέλιος Φιλιάγκος έκανε έχθές το μεσημέρι το πρώτο του δοκιμαστικό στη δίαυλο Σαλαμίνας προς Πάχη και φυσικά ο φακός μου το συνέλαβε στις 14.30. Σε ερώτηση μου στον καπετάνιο και πλοιοκτήτη του μου είπε ότι ξεφόρτωτο έπιασε 15,1 μίλια. Αύριο μπορεί να το επισκευτώ. Φωτο Χαρισμένες σε όλους τους αμφίπλωρους φίλους (μην ξεχάσουμε και κανένα)

    ΣΤΕΛΙΟΣ ΦΙΛΙΑΓΚΟΣ 340.jpg

    ΣΤΕΛΙΟΣ ΦΙΛΙΑΓΚΟΣ 341.jpg
    επειδη ο φιλος μας ειπε για την ταχυτητα του πλοιου (15,1 μίλια).
    γενικη ερωτηση: τα αμφιδρομα ανοιχτου τυπου τι ταχυτητα μπορουν να πιασουν?
    ειδικη ερωτηση:τα αμφιδρομα στο περαμα με τι ταχυτητα κανουν τα δρομολογια?

  10. #130
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sg3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδη ο φιλος μας ειπε για την ταχυτητα του πλοιου (15,1 μίλια).
    γενικη ερωτηση: τα αμφιδρομα ανοιχτου τυπου τι ταχυτητα μπορουν να πιασουν?
    ειδικη ερωτηση:τα αμφιδρομα στο περαμα με τι ταχυτητα κανουν τα δρομολογια?

    Τα αμφίδρομα σε γενικές γραμμές δεν τα πάνε καλά με την "ταχύτητα"... Δηλαδή αν δούμε ένα αμφίδρομο με ταχύτητα της τάξεως των 17 κόμβων, τότε πραγματικά πρέπει να το θαυμάζουμε.

    Αν δεν κάνω λάθος κατά την εκτέλεση του δρομολογίου τους δεν πρέπει να ξεπερνούν τους 10 κόμβους, σ' αυτό όμως θα μπορέσει να απαντήσει με μεγαλύτερη βεβαιότητα ο Παντελής καθώς είναι ο κατ' εξοχήν γνώστης της γραμμής.

    Ελπίζω να βοήθησα... ;-) :-)

Σελίδα 13 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 3111213141523 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας