Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 25

Θέμα: Sea Diamond [Birka Princess]

  1. #11
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kalypso Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνημμένο Αρχείο 1467

    Συνημμένο Αρχείο 1468

    το Sea Diamond με τα χρώματα της Louis cruises!!
    Ο κάτω ντοκος είναι Kουσάνταση ?

  2. #12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο κάτω ντοκος είναι Kουσάνταση ?
    Σιγουροτατα, κανει μπαμ... Με συμπρωταγωνιστη το φοβερο Ocean Monarch!

  3. #13
    Εγγραφή
    Sep 2007
    Περιοχή
    chalkida
    Μηνύματα
    1.267

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο κάτω ντοκος είναι Kουσάνταση ?

    ναι όπως βγαίνεις από το terminal αριστερά!!

  4. #14

    Προεπιλογή

    Mια ερώτηση.
    Δεν μπορούσαν να το πλευρίσουν να το κολλήσουν στα βράχια πάνω, έτσι ώστε να το κρατήσουν στην επιφάνεια? Η να το βγάλουν σε κάποια ξέρα?
    Έπρεπε ντε και καλά να βουλιάξει το βαπόρι? Αποζημιώθηκε απο την ασφαλιστική ο Λούης?
    Μήπως όλα έγιναν για τα καταραμένα τα λεφτά?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Observation76 : 20-05-2010 στις 16:31

  5. #15
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    \\Ελλάδα\Αθήνα\Παραλία..
    Μηνύματα
    280

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Observation76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έπρεπε ντε και καλά να βουλιάξει το βαπόρι? Αποζημιώθηκε απο την ασφαλιστική ο Λούης?
    Μήπως όλα έγιναν για τα καταραμένα τα λεφτά?
    Αποζημιώθηκε απ' ότι ξέρω, (αλλά ακόμα τραβιέται με τους Σαντορινιούς και τα ίξης-αφίξης των Ελληνικών κυβερνήσεων, λόγω ρύπανσης κλπ).
    Αλλά δεν νομίζω πως όλα έγιναν για τα "καταραμένα λεφτά"...
    Πρώτα-πρώτα, αποδείχθηκε ότι υπήρχε λάθος στη χαρτογράφηση του βυθού στη Σαντορίνη.
    Μετά, το βαποράκι αυτό ήταν πολύ αποδοτικό. Σε μόλις 140 μέτρα, χωρούσε 1000 επιβάτες. Και για θυμηθείτε, το 2007 υπήρχε μόνο ο Louis στις κρουαζιέρες (όπως σήμερα), που σημαίνει ότι το Sea Diamond θα ήταν γεμάτο όλο το καλοκάιρι.

    Και μιά και το θυμηθήκαμε, μια φωτό στον Πειραιά 23/3/2007, πριν αναχωρήσει για τη 3ήμερη κρουαζιέρα (μετά από μερικές κρουαζιέρες, συνέβη το ατύχημα).

    R.I.P. Sea Diamond!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lostromos : 20-05-2010 στις 17:55 Αιτία: Διόρθωση ημερομηνίας που τραβήχτηκε η φωτογραφία

  6. #16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από lostromos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά, το βαποράκι αυτό ήταν πολύ αποδοτικό. Σε μόλις 140 μέτρα, χωρούσε 1000 επιβάτες.
    Μικρό στο μήκος μεγάλο όμως στο φάρδος και στο ύψος. Για αυτό είχε τόσες καμπίνες.

    8 πατώματα δεν είναι και λίγα για 140 μέτρα μήκος σκαρί.

    Δέν είμαι ειδικός και μπορεί να έχω λανθασμένη εντύπωση και σκέψη.
    Αλλα έτσι οπως το βλέπω πλαγιασμένο κοντά στα βράχια μου δημιουργείται η απορία αν θα μπορούσαν να το πλευρίσουν στα βράχια η να το βγάλουν σε κάποια ξέρα έτσι ώστε να το σώσουν.



    Η φωτό είναι απο την wikipedia.

    Όσο για την λάθος χαρτογράφηση του βυθού που λές, δεν χρησιμοποιούσε το βυθόμετρο του το καράβι εκείνη την ώρα?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Observation76 : 20-05-2010 στις 18:26

  7. #17
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    αγαπητέ observation76, στα βράχια που αναφέρεις δεν υπάρχουν ρηχά νερά. Ακόμη και αν το ακουμπούσαν πάνω στο γκρεμό θα βυθιζόταν σε βαθιά νερά. Η προσπάθεια να το οδηγήσουν σε αβαθή νερά δεν ολοκληρώθηκε με επιτυχία κυρίως λόγω της έλλειψης κατάλληλου ρυμουλκού που θα μπορούσε να το οδηγήσει εκεί.

  8. #18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    αγαπητέ observation76, στα βράχια που αναφέρεις δεν υπάρχουν ρηχά νερά. Ακόμη και αν το ακουμπούσαν πάνω στο γκρεμό θα βυθιζόταν σε βαθιά νερά. Η προσπάθεια να το οδηγήσουν σε αβαθή νερά δεν ολοκληρώθηκε με επιτυχία κυρίως λόγω της έλλειψης κατάλληλου ρυμουλκού που θα μπορούσε να το οδηγήσει εκεί.
    Να υποθέσω πως σε περιπτωση που το οδηγούσαν με τις μηχανές του (έστω και πλαγιασμένο) σε κάποια ξέρα, αυτό ίσως δημιουργούσε μεγαλύτερη εισροή υδάτων λόγο της κίνησης του, με συνέπεια την γρηγορότερη βυθιση του?

    Πραγματικά κρίμα για ότι έγινε. Ας ελπίσουμε πως δεν θα δημιουργηθεί ζημιά στο νησί με το πετρέλαιο του πλοίου.

  9. #19

    Προεπιλογή

    SEA DIAMOND τον ιουλιο του 2006 εξω απο τα γιουρα.

    IMG_0338.JPG

    Προσωπικα αυτα τα, ας μου επιτραπει η εκφραση, λαικιστικα για το ναυαγιο θεωρω οτι δεν ευσταθουν σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση.Αυτα ειναι ωραιες σκεψεις για τους φιλους του παντα αδικημενου Νικου Ξανθοπουλου που του πινουν το αιμα οι ζαμπλουτοι εφοπλιστες.

  10. #20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων

    Προσωπικα αυτα τα, ας μου επιτραπει η εκφραση, λαικιστικα για το ναυαγιο θεωρω οτι δεν ευσταθουν σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση.Αυτα ειναι ωραιες σκεψεις για τους φιλους του παντα αδικημενου Νικου Ξανθοπουλου που του πινουν το αιμα οι ζαμπλουτοι εφοπλιστες.
    Μπορώ να καταλάβω τι εννοείς και δεν έχεις άδικο. Πολλές φορές χωρίς να υπάρχει ίχνος γνώσης βγαίνουν πολλοί ΄΄ειδήμονες΄΄ και λένε το μακρύ και το κοντό τους.
    Για αυτό και εγώ τονίζω πως έχω απλές ερωτήσεις που μου έχουν δημιουργηθεί. Δεν γνωρίζω. Θέλω να πιστεύω πως έγινε οτι ηταν δυνατόν για να σωθεί το βαπόρι.

    Ίσως ειναι και αυτή η εικόνα του τόσο κοντά στη ξηρά που να δημιουργεί λανθασμένες εντυπώσεις οτι με κάποιο τρόπο θα μπορούσε να σωθεί.

    Καταλαβαίνω πως το λές και εν μερη συμφωνώ.

    Και αν θυμάστε τότε κατα την διάρκεια του ναυαγίου πέρνουσε απο μακριά ένα άλλο καράβι και ένας δημοσιογράφους του Mega είπε πως πιθανόν να κινδυνεύει και άλλο καράβι ανοιχτά του νησιού καθώς βγαίνουν μαύροι καπνοί απο αυτό. Τόλμησε να μιλήσει για φωτιά.

    (Πέρναγε ένα πολεμικό εκεινη την ώρα που καθάριζε τις μηχανές του, όπως είπαν αργότερα, και έβγαζε λίγο παραπανο μαυρίλα απο την τζιμινιέρα του.)

    Αυτό λοιπόν το πέρασε ένδειξη για φωτιά ο ειδήμων δημοσιογράφος και τρόμαξε τον κόσμο χωρίς λόγο.
    Φανταστείτε εκείνη την ώρα να είχατε στείλει κάποιο μέλος της οικογενειας σας ταξίδι στο νησί, τρομάρα που θα πέρνατε !!! Να νομίζετε πως μπορεί να είναι αυτο φλεγόμενο κατα τους δημοσιογράφους καράβι, το βαπόρι που επιβιβάζονται οι δικοί σας.

    Και ο δημοσιογράφος μόλις πλησίασε το καράβι και είδε πως επρόκειτο για πολεμικό το οποιο φυσικά και δεν κινδύνευε, δεν είχε την στοιχειώδη τσίπα να ζητήσει ένα συγνώμη.

    Λίγο of topic αυτή η εξιστόρηση αλλα όποτε το θυμάμαι μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι με την ασυλία στη βλακεία που έχουν ορισμένοι δημοσιογράφοι, τρομάζοντας τον κόσμο χωρίς λόγο.

    Αυτή η κοτσάνα θα ήταν άνετα μηνύσιμη στο εξωτερικό και δικαίως.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Observation76 : 20-05-2010 στις 23:12

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας