Σελίδα 22 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 12202122232432 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 211 έως 220 από 356

Θέμα: Μακεδονία [Macedonia, Ferry Amami]

  1. #211
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Express Pigasos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτη τη φωτογραφια ειδα και εγω σημερα ψαχνοντας για το πλοιο στο shipspotting..και μα τω Θεω..εκανα το σταυρo μου οταν την ειδα...Πριν οταν ηταν στη χωρα του ανατελλοντος Ηλιου ο τυπος του σαν πλοιο πως θα λεγοταν? ro/lo carrier?
    Τα πλοία της εταιρείας του στην Ιαπωνία αν θα δεις είναι κάπως περίεργα, ένα είδος φορτηγοποστάλι.Πλώρα μιά μπίγα γιά κοντέινερ ιαπωνικού τύπου,ακομοντέσιο αλλά όχι τόσο όσο σε σύνηθες ΕΓ/ΟΓ,πρύμα κ λοξά καταπέλτες γιά το γκαράζ που λογικά δεν είναι σε όλο το μήκος του πλοίου.Όλα αυτά γιατί είναι ειδικά χτισμένα γιά ταξίδι προς Οκινάβα κ άλλα νησιά εκεί τριγύρω.
    Υπό άλλες συνθήκες το βαπόρι θα είχε μέλλον στην Ελλάδα με ή χωρίς την άθλια εγχείριση που του έκανε ο Μανούσης κ εάν βρισκόταν κανένας άλλος.Στις εποχές των παχειών αγελάδων πόσα κ πόσα δεν έμεναν ασυμπλήρωτα γιά χρόνια μέχρι να βρισκόταν αγοραστής να τα τελειώσει...Αλλά η κρίση έφαγε βαπόρια κ βαπόρια,αυτό θα γλύτωνε;

  2. #212

    Προεπιλογή

    Έμαθε κανείς αν πήγαν/πάνε προς Αλεξανδρούπολη ή αν έφτασαν aliaga; Από χθες τα ρυμουλκά δεν ξαναφάνηκαν στο ais

  3. #213
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    980

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sylver23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έμαθε κανείς αν πήγαν/πάνε προς Αλεξανδρούπολη ή αν έφτασαν aliaga; Από χθες τα ρυμουλκά δεν ξαναφάνηκαν στο ais
    Η εξαφανιση παντως μου μυριζει Turkish Riviera

  4. #214
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    224

    Προεπιλογή

    Πάντως τελευταία φορά που είδα το Hector στο AIS ήταν Τρίτη ξημερώματα και εκείνη την ώρα βρισκόταν βόρεια της Άνδρου με 5.4 Knts και έχοντας μόλις γυρίσει σε πορεία 80 με 90 μοίρες. Εεε... μάλλον δεν είναι η Αλεξανδρούπολη προς εκείνη τη μεριά του Αιγαίου...
    Μάλλον για Alliaga τους κόβω...

    ΜΦΧ

  5. #215
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Τα μόνα που έμειναν στη ΝΑΥΣΙ είναι οι κάβοι και η ηλεκτρογενήτρια. Τελικά που πήγε;;;;;;;

    MAMI - SAOS 37 20-03-2013.jpg

  6. #216
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Εν πλω!
    Μηνύματα
    3.094

    Προεπιλογή

    Μάλλον Παντελή όπως φαίνεται σύντομα θα περιμένουμε φωτό απ' τον φίλο Selim Sam!
    SL388279.jpg
    Ας το δούμε πως ήταν τον Ιανουάριο του 2012

  7. #217
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    980

    Προεπιλογή

    Η λογικη αυτο λεει .. πως απο Αλιαγα θα δουμε κατι... παντως αυτο που εκαναν κλεινοντας το AIS των ρυμουλκων... και συγνωμη που το γραφω ετσι δημοσιως εδω στο forum... δειχνει πως κατι δεν παει καλα... απαγορευεται αυτο που εκαναν.... οταν ενα πλοιο ρυμουλκειται η πηγαινει αυτοδυναμο πρεπει να εχει ανοιχτο το AIS η το ιδιο η το ρυμουλκο...Το οτι εφυγαν ανημερα αργειας τα πλοια..δειχνει πολλα... Επειδη λογω δουλειας εχω ασχοληθει παρα πολυ με τις διαλυσεις πλοιων...δεν θα μου κανει εντυπωση αν μεινουν αροδου για πολυ καιρο τα πλοια στην Αλιαγα..η εστω σε καποιο λιμανι εκει κοντα.. εφυγαν πολυ "νυχτα".. Θα προσπαθησω να μου στειλουν καμια φωτογραφια παντως οι εκει γνωστοι μου... και οτι λεω τα λεω χωρις να εχω καποιο ιδιο συμφερον..γιατι τα πλοια ηταν σχεδον σιγουρο ποιος θα τα παρει.. απο τη πρωτη στιγμη..αλλα η περιοδος που εφυγαν...μου δημιουργει πολλα ερωτηματικα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Express Pigasos : 21-03-2013 στις 13:20

  8. #218

    Προεπιλογή

    Mία ερώτηση πάνω σε αυτό με το ais . Το ότι στο marine traffic δεν βλέπουμε το σήμα του πλοίου σημαίνει ότι το έχει κλείσει ή ότι δεν μπορούμε να το δούμε εμείς μόνο στο marine αλλά όσοι είναι του κλάδου σε αντιστοιχες υπηρεσίες το βλέπουν;

  9. #219
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά-Σάμη
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sylver23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mία ερώτηση πάνω σε αυτό με το ais . Το ότι στο marine traffic δεν βλέπουμε το σήμα του πλοίου σημαίνει ότι το έχει κλείσει ή ότι δεν μπορούμε να το δούμε εμείς μόνο στο marine αλλά όσοι είναι του κλάδου σε αντιστοιχες υπηρεσίες το βλέπουν;
    Εννοητε πως το βλεπουν υπηρεσιες οπως τα τοπικα λιμεναρχεια τα πλοια που κινουνται στην περιοχη.Δεν σημαινει οτι επειδη δεν εκπεμπει στο Marinetraffic σημα,εχει κλεισει και την συσκευη του.Η συσκευη λειτουργει 24 ωρες το 24ωρο.

  10. #220
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    980

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Αγιος Γερασιμος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοητε πως το βλεπουν υπηρεσιες οπως τα τοπικα λιμεναρχεια τα πλοια που κινουνται στην περιοχη.Δεν σημαινει οτι επειδη δεν εκπεμπει στο Marinetraffic σημα,εχει κλεισει και την συσκευη του.Η συσκευη λειτουργει 24 ωρες το 24ωρο.
    στα ρανταρ φαινεται σιγουρο.... αλλα συνηθως οταν δεν φαινονται σε περιοχες που υπαρχει πχ στο marinetraffic εχει καλυψη ναι τοτε το εχουν κλεισει ..ενω σε αλλες οπως Σικελια μεχρι Μεθωνη η μετα τη Μονεμαβασια δεν εχει καλυψη το Marinetraffic... εχουν γινει πολλες περιεργες κινησεις οταν πανε πλοια για διαλυση...μετα απο 2 χρονια εχουν δει τα ματακια μου αρκετα... π.χ. πως πολλα απο τα Χρηστος του Σπανοπουλου μεχρι τελευταια στιγμη πανε με ανοιχτο το AIS ενω αυτα οχι που ουτως η αλλως ολοι λεγαμε πως δεν πανε Αλεξανδρουπολη ?? Βεβαια ενταξει και Αλεξ/πολη να πηγαιναν..δε θα γινονταν τα πλοια κατι..οποτε μια ωρα αρχητερα για τα ταλαιπωρημενα τους σκαρια... ;-)

    παντως περιμενω φωτο απο Aliaga ..να δω αν πηγαν τελικα!

Σελίδα 22 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 12202122232432 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας