Σελίδα 30 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 202829303132 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 291 έως 300 από 356

Θέμα: Μακεδονία [Macedonia, Ferry Amami]

  1. #291
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Αυτό το πλοίο το είχα δει τον Αύγουστο και μου κίνησε την προσοχή ,από την πλώρη φαίνεται συμπαθητικό από την πρύμνη καλύτερα να πω παναγία μου ,η μετασκευή που έχει δεχθεί κάτι λέει αλλά πολύ κουτί το μόνο που μπορεί να το κρατήσει στην ζωή είναι να το βρει ένας νέος με χρήματα και ιδέες επιχειρηματίας
    σε σχέση με την ναυτιλία να μπορέσει και να καταφέρει να αγαπήσει αυτό το πλοίο και να πει ότι εγώ θα του δώσω ζωή να το τελειώσει να το περιποιηθεί να το φροντίσει και να το δρομολογήσει κάπου γιατί από τις άλλες γνωστές εταιρίες δεν βλέπω φως στον ορίζοντα ,αλλά στην σημερινή εποχή δεν υπάρχει κανένας να τα κάνει όλα αυτά η λαμαρίνα του πλοίου είναι μια δεκαετία ''κολλημένη'' πάνω του είχε έρθει σε μια εποχή που ο Έλληνας έτρωγε τα λεφτά με χρυσά κουτάλια έτσι και το Μακεδονία το είχε φέρει ο Μανούσης υποσχόμενος για μια καλή μετασκευή η οποία δεν τελείωσε ποτέ κρίμα το πλοίο και είναι μόλις 27 χρονών και έχει χρόνια ζωής ακόμη 9 τουλάχιστον αλλά εγώ πιστεύω ότι θα κάνει την διαφορά τα μάτια μου έχουνε δει και χειρότερα

  2. #292

    Προεπιλογή

    Νομίζω φίλε μου πως αυτο θα παραμείνει ενα όνειρο απατηλό. Δεν υπαρχει νοήμων άνθρωπος που να παει να επενδύσει-πετάξει θα έλεγα καλυτερα- χρήματα για ενα πλοιο που ειναι μισοτελειωμένο σχεδόν 10 χρονια, που το βαραίνουν κατασχέσεις, και που οι μεχρι τωρα πιστωτές του έχουν αφαιρέσει απο μεσα οτι πολύτιμο μπορει να υπήρχε! Επισης η κατάσταση της λαμαρίνας μετα απο τόσα χρονια που βολοδέρνει ανοιχτά της Σαλαμινας, λαμαρίνας γυμνής που δεν ειχε προλάβει να δεχτεί ποτε ουτε μίνιο, ουτε αλλα μη διαβρωτικά υλικά νομίζω ειναι απαγορευτική!

  3. #293
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Μηνύματα
    1.498

    Προεπιλογή

    Αν και οι ταξιδιώτες της Αίγινας το βλέπουν από μακρυά είχα την ευκαιρία να το βιντεσκοπήσω από πολύ κοντά πρόσφατα με το drone.

    Η εικόνα τόσο του Παναγια Αγιάσσου, όσο και του Μακεδονία μετά από 3.5 χρόνια εγκατάλειψης στη ράδα ειναι η πλέον αποκαρδιωτική


  4. #294

    Προεπιλογή

    Το πήρε ο άνεμος και πάει !!!

    Με την κοσμοχαλασιά που επικρατούσε την νύχτα, το πλοίο από την ράδα του Πειραιά κατέληξε στα βράχια της Κυνόσουρας, στην νότια πλευρά της. Αυτήν την ώρα κοντά του βρίσκεται ρυμουλκό(α), και να δούμε τι κατάληξη θα έχει η περιπέτεια, η οποία βέβαια ήταν μαθηματικά σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα συνέβαινε.

    Αργότερα θα ανέβει και ήδη υπάρχον πρωτότυπο φωτογραφικό υλικό !!!

  5. #295
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με πρόλαβες. Το Ίδιο λέγαμε σήμερα με τον αδελφό μου leo85. Με τον πουνέντη που είχε πρέπει να παρασύρθηκε.
    Το Χειμώνα μένει να δούμε .........που θα φτάσει-σκάσει. Αίγινα....Φάληρο....Σαλαμίνα ..........
    Όπως είχα γράψει και πριν 3,5 χρόνια εδώ στο Nautilia.gr και το Μακεδονία(Macedonia, Ferry Amami) και το Παναγία Αγιάσου που είναι χρόνια παρατημένα στη ράδα του Πειραιά θα .....έσκαγαν ή Αίγινα ή Φάληρο ή Σαλαμίνα .....ανάλογα που φυσούσε ο άνεμος.
    Σήμερα το πρωί που πήγα για καφέ στα Βοτσαλάκια .....είδα τη τσιμινιέρα και το κατάλαβα. Με τους αέρηδες που φυσούσαν εχθές το βράδυ ......πήρε ρότα για την στεριά και κόλλησε στα βράχια όπως φαίνεται και στη φωτογραφία μου.
    Ο κ. Κουρουμπλής είχε πει ότι θα μαζέψει τα ναυάγια που βρίσκονται στη Σαλαμίνα και την Ελευσίνα και τα πλοία .....του έκαναν τη χάρη. Για να δούμε πότε θα πραγματοποιηθεί αυτό που λέει και πόση ρύπανση θα φάει ακόμη αυτή η ένδοξη Σαλαμίνα.

    MAMI---SAOS-59-17-12-2017.jpg

  6. #296

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο κ. Κουρουμπλής είχε πει ότι θα μαζέψει τα ναυάγια που βρίσκονται στη Σαλαμίνα και την Ελευσίνα και τα πλοία .....του έκαναν τη χάρη.
    Προσωπικά πιστεύω ότι όλοι οι "ανευθυνουπεύθυνοι", πρέπει να πήγαν νωρίς νωρίς σήμερα το πρωί στις εκκλησιές και να άναψαν λαμπάδες ίσαμε το μπόι τους. Για όσους γνωρίζουν πόσο μακριά από την παραλία που κατέληξε βρισκόταν εγκατελειμμένο το ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ, δεν μπορεί παρά να αποτελεί κυριολεκτικά "θαύμα και θεία παρέμβαση" το ότι διήνυσε όλη αυτήν την απόσταση παρασυρμένο από τους ανέμους χωρίς να προσκρούσει σε άλλο πλοίο από τα ευρισκόμενα στην ράδα του Πειραιά (κάποιο τάνκερ για παράδειγμα.......).

    Αν γινόταν κάτι τέτοιο........ ούτε να το σκέφτομαι, εκεί θα έβλεπες γλέντια, θα τρέχανε με αεροπλάνα και διαστημόπλοια να κρυφτούν !!!!!

  7. #297
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Μηνύματα
    1.498

    Προεπιλογή

    To πλοίο από αέρος στο σημείο που έχει προσαράξει. Ευτυχώς που ήταν άδειο καθώς φαίνεται και δεν προκλήθηκε εκ νέου ρύπανση στην πολύπαθη περιοχή.


  8. #298

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αν γινόταν κάτι τέτοιο........ ούτε να το σκέφτομαι, εκεί θα έβλεπες γλέντια, θα τρέχανε με αεροπλάνα και διαστημόπλοια να κρυφτούν !!!!!
    Σοβαρά τώρα βρε Γιώργο, πιστεύεις οτι θα κρυβόταν κανείς; Είδες ποτέ σε αυτή τη χώρα να κρυφτεί κανείς; Εδώ βγαίνουν και κουνάνε και το δάχτυλο..

  9. #299
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω αν είναι τύχη ή ατυχία για το καράβι αλλά η αμμουδιά που σφηνώθηκε μάλλον θα επιτρέψει την παράταση του μαρτυρίου του.
    Όσο για τους κάφρους του ΥΕΝ, ας μη στεναχωριούνται, υπάρχει και το ΑΓΙΑΣΟΥ να ξεσύρει πάνω σε κάνα παραπλέον φέρι και να τους κάνει πρώτες φίρμες διεθνώς...

  10. #300

    Προεπιλογή

    Μπα δεν νομίζω Άρη. Πιστεύω αυτό το περιστατικό θα είναι η αφορμή να τα μαζέψουν, είτε σε καμιά ντάνα, είτε να τα στείλουν απέναντι. Δεν χωράει ο νους μου δηλαδή τόση βλακεία να επιτρέψουν να συνεχίσουν να βρίσκονται ...χύμα στη ράδα μετά από αυτό που έγινε.

    Η κ...φαρδία (που είχαν αυτή τη φορά και δεν άνοιξε ούτε "μύτη" ούτε λαμαρίνα) δεν συνηθίζεται να επαναλαμβάνεται !!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 18-12-2017 στις 19:27

Σελίδα 30 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 202829303132 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας