Σελίδα 1 από 36 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 356

Θέμα: Μακεδονία [Macedonia, Ferry Amami]

  1. #1
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή Μακεδονία [Macedonia, Ferry Amami]

    Ήρθε σήμερα στο Πέραμα το νέο καμάρι της ΣΑΟΣ. Μετονομασμένο σε ΜΑΜΙ και με σημαία Μάλτας, την οποία απ'ότι διαφημίζουν οι της ΣΑΟΣ θα κρατήσει και δεν θα αλλάξει σε ελληνική . Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Υπερβολικά μεγάλη πλώρη (και το αντιαισθητικό κρένι σε αυτήν) πράγμα που κάνει το βαπόρι να δείχνει μικρό. Επίσης έχει δύο πλαϊνούς καταπέλτες και όχι πρύμα. Αυτό βέβαια διορθώνεται. Στα υπόψιν ότι το πλοίο έχει κάγκελα αλα ΣΟΥΠΕΡΦΑΣΤ και όχι ρέλια. Στα φουγάρα είχαν σβήσει το Α που υπήρχε και είχαν βάψει κάτι μικροσκοπικά σινιάλα της ΣΑΟΣ όπως και στις πάντες. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως δεν έχει ακουστεί καθόλου πιο θα είναι το όνομά του. Εκτός αν το αφήσει ΜΑΜΙ κατά το ΝΟΝΑ ΜΑΙΡΗ. Το καλοκαίρι δεν το προλαβαίνει και αυτό είναι πλέον φανερό.

  2. #2
    andreas Guest

    Προεπιλογή

    Το είδα κι εγώ το καράβι. Παρά το ότι βρήκα κάποια τρωτά σημεία θα προσπαθήσω να κάνω μια πιο θετική προσέγγιση. Για αρχή δεν θυμάμαι να έχει ξανάρθει κάποιο άλλο πλοίο στην Ελλάδα με αυτά τα χαρακτηριστικά. Έχει καλό μέγεθος για τα λιμάνια των νησιών αν και δεν ξέρω ποιες είναι οι ελικτικές του δυνατότητες. Φαίνεται να έχει κάποιους εσωτερικούς χώρους αλλά όχι αρκετές καμπίνες. Είμαι σίγουρος πως η πρύμη έχει δουλειά και πως ο ένας από τους δύο καταπέλτες να μπει πρύμα. Είναι και μεγάλοι οπότε νομίζω πως είναι ότι πρέπει. Τέλος στα πολύ θετικά είναι η μικρή του ηλικία (κατασκευή 1989) και η ταχύητητά του (20 κόμβοι) αλλά εγώ πιστεύω πως θα πηγαίνει γύρω στα 17-18. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν το πλοίο ήταν παροπλισμένο ή ταξίδευε.

  3. Προεπιλογή

    Όχι ,δεν ήταν παροπλισμένο..

  4. #4
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Για την ακρίβεια ταξίδευε μέχρι τις αρχές Απριλίου και αμέσως μόλις τελείωσε τα δρομολόγια, παραδώθηκε στη ΣΑΟΣ και ξεκίνησε για εδώ.

  5. Προεπιλογή

    To πλοίο σε τι κατάσταση είναι;; Έχει τις χαρακτηριστικές σκουριές στην πλώρη , όπως όλα τα ιαπωνικά που έρχονται στην Ελλάδα; Καμία φωτο υπάρχει;

  6. #6
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Φωτογραφίες μπορείς να βρεις παρακάτω και να βγάλεις τα συμπεράσματά σου.

    http://www.faktaomfartyg.com/mami_1989_b_2.htm
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη George : 15-05-2006 στις 20:14

  7. Προεπιλογή

    Καλή φαίνεται η κατάστασή του. Δεν είναι βέβαια αντίστοιχη της κατάστασης του ¶πτερα ή του Δαίδαλου όταν τα πουλήσαμε...

  8. #8

    Προεπιλογή

    Θελει ομως πολυ δουλει ομολογουμενως για να ερθει στα ισα του και να γινει της προκοπης. Αληθεια τελικα τι ιν ιμα θα παρει εχουμε μαθει?
    [SIZE=6][COLOR=blue][COLOR=blue][FONT=Arial][SIZE=4]Γιατρέ μου....τα βλέπώ ΟΛΑ μπλε!!![/SIZE][/FONT]
    [/COLOR][/COLOR][/SIZE]

  9. #9
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Aegean Sea
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    Aν και καθυστερημενα εχουμε και λεμε, ονομα ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ, μετασκευη φουλ και μαλον χτισιματακι του καθρεφτη στην πλωρη οπως το μεγαλο αδελφακι NEW AKATSUKI, μετασκευη MARENCO με συμφωνημενη ημερομηνια παραδοσης 25 Μαϊου. Το βαπορι θα αντικαταστησει το ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ στην επιδοτουμενη Καβαλα/Θεσσαλονικη-Λημνο-Μυτιληνη-Χιο-Σαμο/Ικαρια. Αναμενεται να βγει πολυ καλο μετα τηνμετασκευη και χτυπαει τα 19,5 ανετα
    The world is not enough

  10. #10
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Να προσθέσουμε ότι θα τετραγωνοποιηθεί και η πρύμη. Ήδη το κουτάκι προκατασκευάζεται απο την ΜΑΡΕΝΚΟ. Το πλοίο θα κάνει την μετασκευή του έκει που τώρα είναι η Κριμιώτισσα στο Πέραμα

Σελίδα 1 από 36 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας