Σελίδα 34 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 243233343536 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 331 έως 340 από 356

Θέμα: Μακεδονία [Macedonia, Ferry Amami]

  1. #331

    Προεπιλογή

    Μιας και μίλαγα σήμερα με ένα φίλο, και μου έλεγε "μπααααααα, δεν πάει Aliaga, έχει ανέβει πάνω από την Λέσβο, να δεις που θα πάει Τούζλα", ας θυμηθούμε δύο ποστ που είχαν ανέβει πριν πέντε χρόνια στο παρόμοιο ταξίδι (τότε ο προορισμός στο AIS ήταν η ...Αλεξανδρούπολη),

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγιάσσου και Μακεδονια εξω απ την Μυτιλήνη ΤΩΡΑ!!! Για να δούμε φώτο απο εκει!
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sylver23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο ανέβηκαν πάνω από τη Λέσβο και μετά κατέβηκαν Μυτιλήνη. Πήγαιναν όντως Αλεξανδρούπολη και λόγω καιρού βρήκαν καταφύγιο στη ράδα της Μυτιλήνης;
    Η Aliaga πάντως ένα τσιγάρο δρόμος είναι από εκεί...

    χωρίς τίτλο.jpg
    και ας συγκρίνουμε το τότε screenshot και την θέση που είχε ανέβει πάνω από την Λέσβο, με το πριν ολίγων λεπτό παρακάτω screenshot και την προ δύο ωρών θέση ρυμουλκού και ρυμουλκούμενου. Είναι αυτό που λένε, η ιστορία επαναλαμβάνεται !!!

    screenshot_.jpg

  2. #332
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    Έχει ισχυρούς νοτιάδες πάνω. Το Νήσος Μύκονος είναι δεμένο από το πρωί στο λιμάνι της Μυτιλήνης και δεν έχει ακόμα φύγει για Καβάλα. Πρέπει, λογικά, να περιμένουν να πέσει ο καιρός, κόβοντας βόλτες εκεί, για να συνεχίσουν προς τα στενά. Αν, όντως, πηγαίνουν εκεί, γιατί, όπως τα λες, η ιστορία επαναλαμβάνεται και ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται στην Ελλάς του σήμερα..

  3. #333
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Τα δυο πλοία βρίσκονται τώρα βόρεια της Τενέδου και με κατεύθυνση προς τα Στενά! Αυτό δεν το περίμενα...
    Αφού πλέον βρίσκονται εκτός ελληνικών χωρικών υδάτων φαίνεται πως η όποια γραφειοκρατία έχει ολοκληρωθεί. Και επειδή δεν έχω ακούσει για διαλύσεις στη Τούζλα παρά μόνο για ναυπηγήσεις και επισκευές, μένει να δούμε για ποιανού λογαριασμό κατευθύνεται εκεί το σκάφος.

  4. #334
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα δυο πλοία βρίσκονται τώρα βόρεια της Τενέδου και με κατεύθυνση προς τα Στενά! Αυτό δεν το περίμενα...
    Αφού πλέον βρίσκονται εκτός ελληνικών χωρικών υδάτων φαίνεται πως η όποια γραφειοκρατία έχει ολοκληρωθεί. Και επειδή δεν έχω ακούσει για διαλύσεις στη Τούζλα παρά μόνο για ναυπηγήσεις και επισκευές, μένει να δούμε για ποιανού λογαριασμό κατευθύνεται εκεί το σκάφος.
    Πω πω εξελίξεις,Τουζλα????θα έχουμε να γράψουμε,πολλα!

  5. #335
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Οπως φαίνεται το 2ο αυτό ταξείδεμά μου θα είναι πιό τυχερό ! Πάντως το θεωρούσα αναμενόμενο, οχι τόσο για τον αρχικά αναγραφόμενο προορισμό, αλλά επειδή το συγκεκριμένο πλοίο αν και σε πλήρη εγκατάλειψη για πολλά χρόνια, θα μπορούσε να έχει μια καλύτερη τύχη. Βέβαια προτού βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα, θα πρέπει να δούμε τις εξελίξεις.

  6. #336

    Προεπιλογή

    Μου φαίνεται αδιανόητο οτι υπαρχει έστω και μια πιθανότητα το πλοιο να επισκευαστεί για λογαριασμό κάποιου. Αν θυμάμαι καλα τον πρώτο καιρό της πτωχεύσης της Saos το πλοιο επισκέφτηκαν διάφοροι προμηθευτές οι οποίοι ξήλωσαν οτι ειχε τοποθετηθεί καθώς χρήματα δεν πήραν ποτε. Και περα απο την κατάσταση της λαμαρίνας ολα αυτα τα χρονια απο την αρμυρα και τη θάλασσα, θεωρητικά το μηχανοστάσιο δεν θα πρεπει να εχει μείνει ανέπαφο.

  7. #337
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Γιά να ξαναταξιδέψει ως ΕΓ/ΟΓ πολύ απίθανο.Επειδή όμως τα ματάκια μας έχουν δει πολλά ,μπορεί να το δούμε να μετασκευάζεται σε ο,τιδήποτε.Το ΕΛΕΑΝΝΑ του Ευθυμιάδη που κάηκε,έγινε μπάριζα ως γνωστόν.Από την άλλη,μπορεί κ να διαλυθεί στην Τούζλα.Ίδωμεν.

  8. #338

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης Φ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου φαίνεται αδιανόητο οτι υπαρχει έστω και μια πιθανότητα το πλοιο να επισκευαστεί για λογαριασμό κάποιου. Αν θυμάμαι καλα τον πρώτο καιρό της πτωχεύσης της Saos το πλοιο επισκέφτηκαν διάφοροι προμηθευτές οι οποίοι ξήλωσαν οτι ειχε τοποθετηθεί καθώς χρήματα δεν πήραν ποτε. Και περα απο την κατάσταση της λαμαρίνας ολα αυτα τα χρονια απο την αρμυρα και τη θάλασσα, θεωρητικά το μηχανοστάσιο δεν θα πρεπει να εχει μείνει ανέπαφο.
    Συμφωνώ απόλυτα φίλε μου. Και σε μένα φαίνεται αδιανόητο, όχι μόνο για τους λόγους που (πολύ σωστά) ανέφερες αλλά κυρίως για το timing που εκτυλίσσεται όλη αυτή η ιστορία. Ένα πλοίο σε ημιτελή μετασκευή, εγκατελειμμένο πέντε χρόνια στην ΝΕΖ Περάματος, πραγματοποιεί ένα ανεπιτυχές ταξίδι προς το Aliaga για διάλυση, επιστρέφει και πάλι στα μέρη του Πειραιά, εγκαταλείπεται για άλλα πέντε χρόνια στη ράδα, και ένα μόλις μήνα μετά την προσάραξη του στις ακτές της Σαλαμίνας (με ότι μπορεί να επιβάρυνε την προηγούμενη κατάσταση του πλοίου αυτή η προσάραξη), αίφνης εκδηλώνεται ενδιαφέρον και ρυμουλκείται σε ναυπηγείο της Τουρκίας είτε "για να αποπερατωθεί" είτε για να μετασκευαστεί "σε οτιδήποτε". Δεν ξέρω, για εμένα αυτή η "σύμπτωση" είναι tοo much για να την δεχθώ απλά ως σύμπτωση.

    Από την άλλη, πράγματι όπως λέει και ο ΒΙΚΤΩΡ, τα ματάκια μας έχουν δει πολλά. Είναι όμως κάποια πράγματα, που ακόμα και με τα μάτια σου να τα δεις, δεν μπορείς να τα πιστέψεις.

  9. #339
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    Εχουμε αρκετά παραδείγματα,καραβια που τα ειχαμε ξεγράψει!Πεζουν ρολο Αρκετοί παράγοντες,εμενα στο τηλ μου,δυνατή πηγή,
    μου λεει δεν παει αλιαγα,οταν τηλ με φιλο απο εδω με πηρε με τις πετρες!!!!Και εγω μπερδεύτηκα οταν ηταν βορεια στην Χιο!
    Ειναι γρίφος το τι θα γινει!!!!!

  10. #340
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιά να ξαναταξιδέψει ως ΕΓ/ΟΓ πολύ απίθανο.Επειδή όμως τα ματάκια μας έχουν δει πολλά ,μπορεί να το δούμε να μετασκευάζεται σε ο,τιδήποτε.Το ΕΛΕΑΝΝΑ του Ευθυμιάδη που κάηκε,έγινε μπάριζα ως γνωστόν.Από την άλλη,μπορεί κ να διαλυθεί στην Τούζλα.Ίδωμεν.
    Πολυ σωστα,φιλε Βικτωρ,ετσι εχω δει καραβι που κάηκε στο 100% μηχανοστάσιο και κομοδεσιο,και ξανα ταξιδεψε.
    Καλημέρα σε ολους.

Σελίδα 34 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 243233343536 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας