Τέλος θερινής περιόδου, τα κεφάλια μέσα μέχρι του χρόνου.
Σαν Άκης, εγώ θα πω τη γνώμη μου και σε όποιον αρέσει!
- Σίγουρα η επαναλειτουργία της γραμμής
Θεσσαλονίκη - Σποράδες - Κυκλάδες - Κρήτη,
ήταν η απόλυτη έκπληξη τόσο για την επαναλειτουργία της γραμμής όπως προανέφερα, όσο και για το πλοίο που την ανέλαβε!
- Ένα πλοίο που αμφισβητήθηκε αρκετά από πολλούς και από μένα, μόνο που κάποιοι φίλοι με έκαναν να αλλάξω γνώμη με το παραπάνω και κυρίως όταν το γνώρισα καλύτερα.
- Το ατυχές συμβάν που είχε στη Σκιάθο δε νομίζω να πτόησε κανέναν.
- ΣΥΝΕΠΈΣΤΑΤΟ στα δρομολόγιά του και με άκρως ικανοποιητική ταχύτητα για ένα πλοίο της ηλικίας του που νομίζω διέψευσε πολλούς που είχαν αμφιβολίες.
- Μία δρομολόγηση η οποία αποφασίστηκε στο ΠΆΡΑ ΠΈΝΤΕ, όταν πολλοί Βορειοελλαδίτες είχαν κλείσει ακτοπλοϊκά εισιτήρια μέσω του Πειραιά.
- ΔΕΝ ΔΙΑΦΗΜΊΣΤΗΚΕ σχεδόν καθόλου και παρόλα αυτά όσοι το έμαθαν το τίμησαν και κυρίως επιβάτες της "τελευταίας στιγμής".
- ΘΕΩΡΏ ότι η κίνηση που είχε ήταν σχετικά ικανοποιητική! Νομίζω ότι τα 20-25 κατά μέσο όρο φορτηγά [maximum 30] και οι 300-350 κατά μέσο όρο επιβάτες που έπαιρνε σε κάθε δρομολόγιο ήταν σχετικά καλά. Πόσο δε, όταν στα εισιτήρια με επιστροφή στην άμεση έκδοση η έκπτωση άγγιζε μέχρι και το 60%.
- Οι νταλίκες ουδέποτε αντιμετώπισαν πρόβλημα κατά την είσοδό τους ή κατά την έξοδό τους στην είσοδο του γκαράζ του πλοίου, όπως υποστήριζαν κάποιοι επίμονα!
- ΜΕΓΆΛΟ ΜΕΙΟΝΈΚΤΗΜΑ κατά τη γνώμη μου, τα πολλά νησιά που έπιανε στο δρομολόγιό του! Πολλά νησιά/λιμάνια= πολλές ώρες ταξιδιού!
- ΝΟΜΊΖΩ ότι τα δρομολόγιά του μπορούσαν για παράδειγμα να είναι κάπως έτσι.
1. Θεσσαλονίκη - Σκιάθος - Σύρος - Μύκονος - Νάξος - [Ίος] - Σαντορίνη - Ηράκλειο.
2. Θεσσαλονίκη - Σκιάθος - Άνδρος - Τήνος - Μύκονος - Πάρος - Σαντορίνη - Ηράκλειο.
- Σε καμία περίπτωση, δε κερδίζεις πίσω τη πελατεία [μεταφορικές εταιρείες] της εν λόγω γραμμής με μία δρομολόγηση μόνο δύο μηνών!
Οι ΜΙΝΩΙΚΈΣ έχουν τραβήξει όλες τις μεταφορικές από τη Θεσσαλονίκη στον Πειραιά.
Για να επιστρέψουν οι μεταφορικές πρέπει να υπάρχει υπομονή και επιμονή και μόνιμη δρομολόγηση πλοίου από Θεσσαλονίκη και όχι μόνο για το καλοκαίρι, για να ρίχνουμε στάχτη στα μάτια των άλλων ή για να κάνουμε την αρπαχτή του καλοκαιριού ελέω επιδότησης.
- ΕΆΝ ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΉΣΕΙ Η ΓΡΑΜΜΉ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΌΝΟΥ, καλό θα ήταν να γνωστοποιηθεί από νωρίτερα το δρομολόγιο και όχι τη τελευταία στιγμή όπως φέτος!
*Ήθελα να γράψω κι άλλα, αλλά τα ξέχασα..

Κατά τη τελευταία άφιξή του στη Θεσσαλονίκη ερχόμενο από Κρήτη - Κυκλάδες και Σκιάθο.
DSC_0008AquaBlueEnd[1]PH - ανεβασα Φόρουμ Ναυτιλία.jpg