Σελίδα 183 από 208 ΠρώτηΠρώτη ... 83133173181182183184185193 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1.821 έως 1.830 από 2073

Θέμα: Aqua Blue [Ierapetra L, Talos, Kydon, Okudogo No 8, Green Arch]

  1. #1821
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη!!!
    Μηνύματα
    2.239

    Arrow

    Τέλος θερινής περιόδου, τα κεφάλια μέσα μέχρι του χρόνου.
    Σαν Άκης, εγώ θα πω τη γνώμη μου και σε όποιον αρέσει!
    - Σίγουρα η επαναλειτουργία της γραμμής
    Θεσσαλονίκη - Σποράδες - Κυκλάδες - Κρήτη,
    ήταν η απόλυτη έκπληξη τόσο για την επαναλειτουργία της γραμμής όπως προανέφερα, όσο και για το πλοίο που την ανέλαβε!
    - Ένα πλοίο που αμφισβητήθηκε αρκετά από πολλούς και από μένα, μόνο που κάποιοι φίλοι με έκαναν να αλλάξω γνώμη με το παραπάνω και κυρίως όταν το γνώρισα καλύτερα.
    - Το ατυχές συμβάν που είχε στη Σκιάθο δε νομίζω να πτόησε κανέναν.
    - ΣΥΝΕΠΈΣΤΑΤΟ στα δρομολόγιά του και με άκρως ικανοποιητική ταχύτητα για ένα πλοίο της ηλικίας του που νομίζω διέψευσε πολλούς που είχαν αμφιβολίες.
    - Μία δρομολόγηση η οποία αποφασίστηκε στο ΠΆΡΑ ΠΈΝΤΕ, όταν πολλοί Βορειοελλαδίτες είχαν κλείσει ακτοπλοϊκά εισιτήρια μέσω του Πειραιά.
    - ΔΕΝ ΔΙΑΦΗΜΊΣΤΗΚΕ σχεδόν καθόλου και παρόλα αυτά όσοι το έμαθαν το τίμησαν και κυρίως επιβάτες της "τελευταίας στιγμής".
    - ΘΕΩΡΏ ότι η κίνηση που είχε ήταν σχετικά ικανοποιητική! Νομίζω ότι τα 20-25 κατά μέσο όρο φορτηγά [maximum 30] και οι 300-350 κατά μέσο όρο επιβάτες που έπαιρνε σε κάθε δρομολόγιο ήταν σχετικά καλά. Πόσο δε, όταν στα εισιτήρια με επιστροφή στην άμεση έκδοση η έκπτωση άγγιζε μέχρι και το 60%.
    - Οι νταλίκες ουδέποτε αντιμετώπισαν πρόβλημα κατά την είσοδό τους ή κατά την έξοδό τους στην είσοδο του γκαράζ του πλοίου, όπως υποστήριζαν κάποιοι επίμονα!
    - ΜΕΓΆΛΟ ΜΕΙΟΝΈΚΤΗΜΑ κατά τη γνώμη μου, τα πολλά νησιά που έπιανε στο δρομολόγιό του! Πολλά νησιά/λιμάνια= πολλές ώρες ταξιδιού!
    - ΝΟΜΊΖΩ ότι τα δρομολόγιά του μπορούσαν για παράδειγμα να είναι κάπως έτσι.
    1. Θεσσαλονίκη - Σκιάθος - Σύρος - Μύκονος - Νάξος - [Ίος] - Σαντορίνη - Ηράκλειο.
    2. Θεσσαλονίκη - Σκιάθος - Άνδρος - Τήνος - Μύκονος - Πάρος - Σαντορίνη - Ηράκλειο.
    - Σε καμία περίπτωση, δε κερδίζεις πίσω τη πελατεία [μεταφορικές εταιρείες] της εν λόγω γραμμής με μία δρομολόγηση μόνο δύο μηνών!
    Οι ΜΙΝΩΙΚΈΣ έχουν τραβήξει όλες τις μεταφορικές από τη Θεσσαλονίκη στον Πειραιά.
    Για να επιστρέψουν οι μεταφορικές πρέπει να υπάρχει υπομονή και επιμονή και μόνιμη δρομολόγηση πλοίου από Θεσσαλονίκη και όχι μόνο για το καλοκαίρι, για να ρίχνουμε στάχτη στα μάτια των άλλων ή για να κάνουμε την αρπαχτή του καλοκαιριού ελέω επιδότησης.
    - ΕΆΝ ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΉΣΕΙ Η ΓΡΑΜΜΉ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΌΝΟΥ, καλό θα ήταν να γνωστοποιηθεί από νωρίτερα το δρομολόγιο και όχι τη τελευταία στιγμή όπως φέτος!
    *Ήθελα να γράψω κι άλλα, αλλά τα ξέχασα..

    Κατά τη τελευταία άφιξή του στη Θεσσαλονίκη ερχόμενο από Κρήτη - Κυκλάδες και Σκιάθο.
    DSC_0008AquaBlueEnd[1]PH - ανεβασα Φόρουμ Ναυτιλία.jpg


  2. #1822
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.880

    Προεπιλογή

    Στο thread για τις άγονες παρέθεσα το link της Διαύγειας σύμφωνα με το οποίο το Aqua Blue όπως φαίνεται αναλαμβα΄νει την άγονη από Λαύριο προς Αη-Στράτη-Λήμνο-Καβάλα στη θέση του Εξπρές Πήγασος. Προσωπικά σε σχέση με τον Πήγασο βρίσκω πιο ταιριατό το Aqua για τη γραμμή (και λόγω μεγέθους γενικά αλλά κυρίως λόγω κρεβατιών). Από την άλλη όμως δεν βλέπω μετά από αυτή την εξέλιξη και πολύ ευοίωνο το σενάριο επαναλειτουργίας της γραμμής Θεσ/νικης-Κυκλάδων-Κρήτης του χρόνου το καλοκαίρι. Βέβαια μέχρι το καλοκαίρι του 2019 έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας και πολλά μπορούν να συμβούν

  3. #1823
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη!!!
    Μηνύματα
    2.239

    Arrow

    Πιστεύω πως ΑΝ υπάρξει επιδότηση και ΑΝ η SEAJETS αποφασίσει να πάρει κανένα συμβατικό ακόμα [έχω κολλήσει με το ΔΑΙΔΑΛΟΣ εγώ ] η γραμμή της Θεσσαλονίκης θα επαναλειτουργήσει. Εκτός και ΑΝ δούμε κανέναν Πήγασο [όνειρο θερινής νυκτός] σε αυτή τη γραμμή. Πλέον όλα είναι πιθανά σε τούτο το κόσμο....

  4. #1824
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Akis Dionisis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω πως ΑΝ υπάρξει επιδότηση και ΑΝ η SEAJETS αποφασίσει να πάρει κανένα συμβατικό ακόμα [έχω κολλήσει με το ΔΑΙΔΑΛΟΣ εγώ ] η γραμμή της Θεσσαλονίκης θα επαναλειτουργήσει. Εκτός και ΑΝ δούμε κανέναν Πήγασο [όνειρο θερινής νυκτός] σε αυτή τη γραμμή. Πλέον όλα είναι πιθανά σε τούτο το κόσμο....
    Τα superferry θα την πάρουν την γραμμή και χωρίς επιδότηση ...

  5. #1825
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.880

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από OfTheHighSeas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα superferry θα την πάρουν την γραμμή και χωρίς επιδότηση ...
    Με τόσο λίγες καμπίνες? Να το δω και αυτό

  6. #1826

    Προεπιλογή

    Τι να δεις φίλε μου ??? Tην GOLDEN STAR να παίρνει την γραμμή Θεσσαλονίκη - ...Νήσοι Αιγαίου, και να βάζει τα Superferry και μάλιστα χωρίς επιδότηση ??? Δηλαδή να της λένε από το υπουργείο "πάρε την γραμμή, πάρε και χρήματα" και αυτή να ανταπαντά "δεν τα θέλω τα χρήματα, πάω για την δόξα" ??? Προφανέστατα ο φίλος μας OfTheHighSeas αστειεύεται. Και να σου πω, καλά κάνει και αστειεύεται, με τα τόσα "σοβαρά" που έχουν γραφτεί εδώ τον τελευταίο καιρό, χρειάζεται και λίγη πλακίτσα !!!

  7. #1827
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη!!!
    Μηνύματα
    2.239

    Arrow

    Αφού δε διάβασα ότι θα δω "κόντρα" στη Θεσσαλονίκη μεταξύ ΣΟΥΠΕΡΦΕΡΡΥ και ΆΚΟΥΑ ΜΠΛΟΥ, πάλι καλά να λέω....

  8. #1828
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Akis Dionisis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω πως ΑΝ υπάρξει επιδότηση και ΑΝ η SEAJETS αποφασίσει να πάρει κανένα συμβατικό ακόμα
    Έχει κ το ΑQUA SOLUTION ( όνομα κ αυτό! ) στη Δραπετσώνα.

  9. #1829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναχώρησε το Aqua Blue προ ολίγου με την βοήθεια Ρ/Κ
    Γνωρίζουμε για που, ή τουλάχιστον με ποιό ρυμουλκό ???

    IMG_0029.jpg
    Μώλος Δραπετσώνας - 23/12/2018

  10. #1830
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζουμε για που, ή τουλάχιστον με ποιό ρυμουλκό ???

    IMG_0029.jpg
    Μώλος Δραπετσώνας - 23/12/2018
    Ακυρο... Το πλοίο επέστρεψε στην θέση του. Πιθανων να έγινε κίνηση για την καλύτερη ασφάλιση του

Σελίδα 183 από 208 ΠρώτηΠρώτη ... 83133173181182183184185193 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας