Σελίδα 190 από 208 ΠρώτηΠρώτη ... 90140180188189190191192200 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1.891 έως 1.900 από 2073

Θέμα: Aqua Blue [Ierapetra L, Talos, Kydon, Okudogo No 8, Green Arch]

  1. #1891
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη!!!
    Μηνύματα
    2.239

    Arrow

    Δε ξέρω αν κρίθηκε ασύμφορη, γιατί έμαθα ότι δε μπήκε μέσα. Απλά όπως ΌΛΟΙ και οι Στεφάνου π.χ. θέλουν μερίδιο από τον Πειραιά και τη Ραφήνα. Απλά πράγματα. Στο τέλος με τόσα πλοία για τους ίδιους τους προορισμούς, από τα ίδια λιμάνια, καταντάει αηδία...

  2. #1892
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Πειραιά - Νάξο - Σητεία
    Μηνύματα
    311

    Προεπιλογή

    Αστειευομουν ως προς το σχόλιο που έκανα παραπάνω. Είμαι και εγώ κατά της πολιτικολογιας και πιο πολύ της "κομματολογιας ".
    Απλώς είναι κάποιες συμπτώσεις που συμβαίνουν κάποιες εταιρείες να ανθίζουν και να κάνουν ότι θέλουν με κάποιες κυβερνήσεις!

  3. #1893
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Εγώ πάλι άκουσα 2 εκδοχές. α) είχε ζητήσει ακινησία έως 30/07 και από 31/07 θα ξεκίναγε.
    β) ότι μαζί με ΑΤΜ είχε ζητήσει και Ικαρία - Σάμο. Δεν του την έδωσαν και το απέσυρε το πλοίο. Να δούμε τι θα βγει αληθινό.

  4. #1894

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Akis Dionisis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε ξέρω αν κρίθηκε ασύμφορη, γιατί έμαθα ότι δε μπήκε μέσα. Απλά όπως ΌΛΟΙ και οι Στεφάνου π.χ. θέλουν μερίδιο από τον Πειραιά και τη Ραφήνα. Απλά πράγματα. Στο τέλος με τόσα πλοία για τους ίδιους τους προορισμούς, από τα ίδια λιμάνια, καταντάει αηδία...
    Φίλε μου καμία δρομολόγηση δεν κρίνεται ασύμφορη απλά και μόνο αν η πλοιοκτήτρια εταιρεία "δεν μπει μέσα". Κρίνεται ασύμφορη και στην περίπτωση που δεν αποδώσει τα προσδοκώμενα κέρδη. Καμία εταιρεία δεν είναι .....ιεραπόστολος, ώστε να της αρκεί απλά "να μην μπαίνει μέσα", και αυτό -αν δεν το γνωρίζεις- είναι η βασικότερη αρχή της όποιας επιχειρηματικότητας από "γεννέσεως κόσμου". Από εκεί και πέρα, να είσαι απόλυτα βέβαιος, πως αν το "εγχείρημα της Θεσσαλονίκης" απέφερε τα προσδοκώμενα κέρδη, είτε το ίδιο το πλοίο θα συνέχιζε και φέτος εκεί, είτε η ίδια εταιρεία θα δρομολογούσε άλλο στην περίπτωση που ήθελε να το κατεβάσει στον Πειραιά ή στην Ραφήνα, είτε κάποια άλλη εταιρεία θα έσπευδε να γευτεί το .....μέλι της γραμμής.

    Τόσο απλά είναι τα πράγματα. Και αν και κατανοώ την αγάπη σου για τα πλοία και για το λιμάνι της Θεσσαλονίκης, ειλικρινά απορώ που επιμένεις σε κάτι τόσο προφανές.

  5. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Akis Dionisis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε ξέρω αν κρίθηκε ασύμφορη, γιατί έμαθα ότι δε μπήκε μέσα. Απλά όπως ΌΛΟΙ και οι Στεφάνου π.χ. θέλουν μερίδιο από τον Πειραιά και τη Ραφήνα. Απλά πράγματα. Στο τέλος με τόσα πλοία για τους ίδιους τους προορισμούς, από τα ίδια λιμάνια, καταντάει αηδία...
    Επειδή διαβάζω μονίμως ότι "κάπου ακούσατε κάτι" και επειδή διαπιστώνω ότι τα σχόλια σας κάνουν τακτικά επίκληση στο συναίσθημα, θα σας ήταν εύκολη η παράθεση των πηγών , στις οποίες κατά καιρούς, αναφέρεστε;

  6. #1896
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη!!!
    Μηνύματα
    2.239

    Arrow

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από fourtounakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή διαβάζω μονίμως ότι "κάπου ακούσατε κάτι" και επειδή διαπιστώνω ότι τα σχόλια σας κάνουν τακτικά επίκληση στο συναίσθημα, θα σας ήταν εύκολη η παράθεση των πηγών , στις οποίες κατά καιρούς, αναφέρεστε;
    [FONT=lucida sans unicode]Όχι, δεν είναι εφικτή η παράθεση των πηγών, γιατί δεν υπάρχουν κάπου γραμμένες. Από κατ ιδίαν συζητήσεις τα μαθαίνω αυτά. Δε τα κατεβάζω από το μυαλό μου.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από [/FONT
    Espresso Venezia]Φίλε μου καμία δρομολόγηση δεν κρίνεται ασύμφορη απλά και μόνο αν η πλοιοκτήτρια εταιρεία "δεν μπει μέσα". Κρίνεται ασύμφορη και στην περίπτωση που δεν αποδώσει τα προσδοκώμενα κέρδη. Καμία εταιρεία δεν είναι .....ιεραπόστολος, ώστε να της αρκεί απλά "να μην μπαίνει μέσα", και αυτό -αν δεν το γνωρίζεις- είναι η βασικότερη αρχή της όποιας επιχειρηματικότητας από "γενέσεως κόσμου". Από εκεί και πέρα, να είσαι απόλυτα βέβαιος, πως αν το "εγχείρημα της Θεσσαλονίκης" απέφερε τα προσδοκώμενα κέρδη, είτε το ίδιο το πλοίο θα συνέχιζε και φέτος εκεί, είτε η ίδια εταιρεία θα δρομολογούσε άλλο στην περίπτωση που ήθελε να το κατεβάσει στον Πειραιά ή στην Ραφήνα, είτε κάποια άλλη εταιρεία θα έσπευδε να γευτεί το .....μέλι της γραμμής.

    Τόσο απλά είναι τα πράγματα. Και αν και κατανοώ την αγάπη σου για τα πλοία και για το λιμάνι της Θεσσαλονίκης, ειλικρινά απορώ που επιμένεις σε κάτι τόσο προφανές.

    Δε διαφωνώ αλλά ούτε και συμφωνώ.
    Δε πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι όλες οι δρομολογήσεις από Ραφήνα και Πειραιά είναι κερδοφόρες. Ούτε καν οι μισές.
    Επιμένω, γιατί θεωρώ πολύ άδικο το γεγονός ότι για να πάω κάπου σε κάποιο νησί, πρέπει να ταλαιπωρηθώ και να φάω αυτό το λούκι στο να μεταβώ στην Αθήνα και Πειραιά/Ραφήνα ή στη Καβάλα και στο Βόλο.
    Επιμένω γιατί όλοι μας πληρώνουμε ένα κάρο φόρους και αυτά τα χρήματα πάνε ΚΑΙ σε επιδοτήσεις πλοίων, αλλά δε βλέπω να εξυπηρετεί κάτι τη πόλη μου. Άρα με κοροϊδεύουν!
    Επιμένω για να πάψει επιτέλους αυτό το κατεστημένο, αυτή η φράση που την ακούω όπου σταθώ και όπου βρεθώ, ότι Ελλάδα είναι μόνο η Αττική ή μάλλον από τη Λάρισα και κάτω.
    Επιμένω και θα συνεχίσω να επιμένω γιατί ξέρω ότι αυτά που λέω ίσως σε κάποιους να τσούζουν, ανεξάρτητα που ΔΕΝ ιδρώνει το αυτάκι τους ή να φαίνονται παράλογα, αλλά δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια.

    Πλοίο μπορεί εύκολα να μπει από Θεσσαλονίκη για οπουδήποτε, αρκεί το προϊόν που θα προσφέρεις να προσελκύσει κόσμο και να έχεις τη μαγκιά να τον κρατήσεις τον πελάτη, να μη τον διώξεις φέρνοντας ένα π.χ. "σκυλοπνίχτη" για να τον μεταφέρεις κάπου σε ένα νησί.
    Θέλεις κέρδος ?? Φτύσε αίμα, μπες πρώτα μέσα, φτιάξε ένα σωστό τμήμα μάρκετινγκ και μετά το ένα πίσω από το άλλο θα στρώσουν.
    Άμεσα δε θα έχεις απόσβεση. Αυτό είναι νόμος!
    Αν θα έχεις τα κότσια όμως να κρατήσεις τον πελάτη και να τον κάνεις να σε σεβαστεί και να σε στηρίξει προσφέροντάς του σωστό προϊόν, τότε σε βάθος χρόνου όμως ναι, θα κάνεις απόσβεση...

  7. #1897
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Akis Dionisis Εμφάνιση μηνυμάτων
    [SIZE=3][FONT=lucida sans unicode]
    Επιμένω, γιατί θεωρώ πολύ άδικο το γεγονός ότι για να πάω κάπου σε κάποιο νησί, πρέπει να λαιπωρηθώ και να φάω αυτό το λούκι στο να μεταβώ στην Αθήνα και Πειραιά/Ραφήνα ή στη Καβάλα και στο Βόλο.
    Επιμένω γιατί όλοι μας πληρώνουμε ένα κάρο φόρους και αυτά τα χρήματα πάνε ΚΑΙ σε επιδοτήσεις πλοίων, αλλά δε βλέπω να εξυπηρετεί κάτι τη πόλη μου. Άρα με κοροϊδεύουν!
    Επιμένω για να πάψει επιτέλους αυτό το κατεστημένο, αυτή η φράση που την ακούω όπου σταθώ και όπου βρεθώ, ότι Ελλάδα είναι μόνο η Αττική ή μάλλον από τη Λάρισα και κάτω.
    Επιμένω και θα συνεχίσω να επιμένω γιατί ξέρω ότι αυτά που λέω ίσως σε κάποιους να τσούζουν, ανεξάρτητα που ΔΕΝ ιδρώνει το αυτάκι τους ή να φαίνονται παράλογα, αλλά δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια.
    ]
    Εδώ ξέφυγε η κουβέντα...
    Φίλτατε, τους φόρους μας τους πληρώνουμε και μέρος τους αξιοποιείται για να εχουν ολα τα νησιά μας συγκοινωνία με τους προορισμούς που εξυπηρετούν τους κατοίκους τους. Δεν πληρώνουμε για να εχουν οι καραβολατρες της όποιας επαρχιακής πόλης καράβια να βλέπουν!
    Ούτε για να ικανοποιούνται τοπικιστικοι εγωισμοί ή πελατειακά συμφέροντα των κάθε λογις "πολιτικών".
    Προσωπικά θεωρώ την περσινή επιδότηση του ΑΚΟΥΑ ΜΠΛΟΥ στην Θεσσαλονίκη ως σκανδαλώδης. Και αυτό διότι οι τότε κυβερνώντες ξόδεψαν τα χρήματα των φόρων μας για μια επικοινωνιακή κίνηση και πιθανότατα για να πριμοδοτησουν τη συγκεκριμένη φίλα προσκείμενη εταιρία.

    Αγαπητέ, αν θες να συνεχίσεις την κουβέντα για την "αδικημένη" Θεσσαλονίκη να μεταφέρουμε τα ποστ αε αλλο θέμα.

  8. #1898
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη!!!
    Μηνύματα
    2.239

    Arrow

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ ξέφυγε η κουβέντα...
    ..............................
    Προσωπικά θεωρώ την περσινή επιδότηση του ΑΚΟΥΑ ΜΠΛΟΥ στην Θεσσαλονίκη ως σκανδαλώδης. Και αυτό διότι οι τότε κυβερνώντες ξόδεψαν τα χρήματα των φόρων μας για μια επικοινωνιακή κίνηση και πιθανότατα για να πριμοδοτησουν τη συγκεκριμένη φίλα προσκείμενη εταιρία.

    Αγαπητέ, αν θες να συνεχίσεις την κουβέντα για την "αδικημένη" Θεσσαλονίκη να μεταφέρουμε τα ποστ αε αλλο θέμα.
    Όχι, δε θα τη συνεχίσω, γιατί στην ουσία άλλο να τα λέμε εδώ και άλλο τα λέγαμε σε κανέναν μεγάλο [Υπουργό, εφοπλιστή κτλ...]
    Θα παραμείνω σε αυτό που έγραψες για τη "σκανδαλώδης πριμοδότηση".
    Το είχε ξαναγράψει κάποιος αυτό και γι'αυτό και μόνο το λόγο ήρθε εδώ πάνω το πλοίο.


  9. #1899
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    πετραλωνα
    Μηνύματα
    2.121

    Προεπιλογή AQUA BLUE

    Στην Ε1 για μια ήμερα και ξανά στον ΝΜΔ.

    Aqua-Blue-26-7-2019..jpg

    26-07-2019 Πειραιάς.

  10. #1900
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    πετραλωνα
    Μηνύματα
    2.121

    Προεπιλογή

    Και ξανά στην Ε1 το πλοίο, Για να δούμε τη θα δούμε

Σελίδα 190 από 208 ΠρώτηΠρώτη ... 90140180188189190191192200 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας