Σελίδα 135 από 208 ΠρώτηΠρώτη ... 3585125133134135136137145185 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1.341 έως 1.350 από 2073

Θέμα: Aqua Blue [Ierapetra L, Talos, Kydon, Okudogo No 8, Green Arch]

  1. #1341
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα και Κρήτη
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία φωτογραφία Παντελή !!!

    Έχω πάντως την άποψη ότι οι φίλοι του δεν είναι και τόσο πολλοί, ή τουλάχιστον είναι πολύ λιγότεροι σε σχέση με τους φίλους άλλων πλοίων. Ψιλοαδιάφορο πλοίο της ακτοπλοίας μας, και είμαι βέβαιος ότι ελάχιστα μάτια .....θα δακρύσουν όταν φτάσει η ώρα για το "ύστατο χαίρε".....


    Δεν πιστεύω ότι ασπάζεται η πλειοψηφία τα γραφόμενά σου αλλά, έχεις δικαίωμα να γράφεις ό,τι θες. απλά δεν ξέρεις κάποια πράγματα.

    Δεν ξέρεις τον Α' μηχανικό Στέλιο Ξεπαπαδάκη που το έφερε από την Ιαπωνία και ο οοίος πέθανε από το στρες (καρδιακή ανακοπή) λίγο αργότερα, όταν έπιασε φωτια η μια μηχανή έξω από τη διώρυγα του Σουεζ.

    Δεν ξέρεις ποιοί το έφεραν και ποιό ήταν το ειδικό βάρος τους όχι μόνο στην ΑΝΕΚ αλλά και στην ακτοπλοία γενικότερα.

    Δεν εισαι προφανώς σε θέση να γνωρίζεις το ειδικό βάρος που είχε αυτο το πλοίο για χρόνια στη γραμμή της Κασοκαρπαθίας...

  2. #1342

    Προεπιλογή

    Είναι γεγονός αναμφισβήτητο ότι η αντιπαράθεση απόψεων ουδένα -ουδέποτε έβλαψε !!!

    Προσωπικά αγαπητέ φίλε renetoes εξέφρασα την άποψη ότι το πλοίο ήταν ψιλοαδιάφορο και ότι διέθετε πολύ λιγότερους φίλους σε σχέση με άλλα πλοία, στηριζόμενος στο ότι ήταν από εντελώς αδιάφορο έως και αντιαισθητικό όσον αφορά την εξωτερική του εικόνα (εννοείται, κατά τα δικά μου αισθητικά κριτήρια), καθώς και στο ότι ήταν πασιφανώς και ασυζητητί πολύ λιγότερο συζητημένο, προβεβλημένο, φωτογραφημένο, αγαπημένο σε σχέση πάντα με πάρα πολλά άλλα πλοία της ακτοπλοίας μας (δεν παραθέτω .....βαρέων - βαρών ονόματα δια προφανείς λόγους οικονομίας χώρου).

    Από την δική σου πλευρά, προφανώς (εκ των γραφομένων σου) το θεωρείς ένα ενδιαφέρον (τουλάχιστον) πλοίο, και αυτό από ότι είδα το στηρίζεις στο γεγονός του θανάτου του άτυχου Α' μηχανικού του όταν ερχόταν στην Ελλάδα, στους ανθρώπους που το έφεραν και το ειδικό βάρος τους, καθώς επίσης και το ειδικό βάρος που είχε στη γραμμή της Κασοκαρπαθίας.

    Θεωρώ αυτονόητο το ότι δεν μπορούν να αλλάξουν την γνώμη μου τα επιχειρήματα που παρέθεσες, όπως επίσης αυτονόητο θεωρώ το ότι ούτε εγώ επιθυμώ να αλλάξω (προς θεού) την δική σου άποψη.

    Οι απόψεις διίστανται, και όλα καλά !!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 19-04-2016 στις 18:56

  3. #1343
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Μηνύματα
    1.011

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ελμεψη Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Ιεραπετρα Λ. σε μια προσεγγιση στη Συμη τον περασμενο Σεπτεμβρη. Αφιερωμενη στους λατρεις του πλοιου...

    Κι όμως έχει πολλές ωραίες φωτογραφίες, με αυτή του ελμεψη νομίζω καλύτερη απ' όλες! Πραγματι υστερεί σε κομψότητα, ταχύτητα και ηλικία εναντι άλλων. Δεν πρέπει να ξεχνάμε όμως ότι είναι ένα αξιόπλοο στιβαρό και καλοτάξιδο αγονόπλοιο, που έχει οργώσει απ' άκρη σ'άκρη όλο το Αιγαίο. Αργό αλλά συνεπές, σχεδόν ποτέ δεν άφησε τους ακρίτες μας! Γι΄αυτό άλλωστε στα νησιά της άγονης το αγάπησαν όσο και αν κάποιοι δεν το ξέρουν.
    Στην Ικαροσαμία μόνο του έκαναν άσχημο πόλεμο. Είχαν δίκιο γιατί ήθελαν αναβάθμιση της γραμμής, πλην όμως ο τρόπος που φέρθηκαν στο πλήρωμα, και τα συνθήματα της υποδοχής ήταν νομίζω άδικα και μακάβρια.
    Επειδή όμως η ψυχή του πλοίου είναι το πλήρωμά του, αυτό παρά τον πόλεμο συνέχισε να εξυπηρετεί για όσο χρειάστηκε τα νησιά με συνέπεια και προσπάθεια να πιάνει στα λιμάνια και με τις μεγάλες κακοκαιρίες.
    Αυτό δεν πιστεύω να το αμφισβητεί κανείς!
    Τελειώνοντας να γράψω και τη δική μου άποψη. Κάθε πλοίο, όμορφο ή άσχημο, αργό ή γρήγορο, έχει την ιστορία του, και την προσφορά του, έτσι ώστε να μην το λέμε αδιάφορο.

    DSC_0714(1).JPG

  4. #1344
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα και Κρήτη
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από maria korre Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι όμως έχει πολλές ωραίες φωτογραφίες, με αυτή του ελμεψη νομίζω καλύτερη απ' όλες! Πραγματι υστερεί σε κομψότητα, ταχύτητα και ηλικία εναντι άλλων. Δεν πρέπει να ξεχνάμε όμως ότι είναι ένα αξιόπλοο στιβαρό και καλοτάξιδο αγονόπλοιο, που έχει οργώσει απ' άκρη σ'άκρη όλο το Αιγαίο. Αργό αλλά συνεπές, σχεδόν ποτέ δεν άφησε τους ακρίτες μας! Γι΄αυτό άλλωστε στα νησιά της άγονης το αγάπησαν όσο και αν κάποιοι δεν το ξέρουν.
    Στην Ικαροσαμία μόνο του έκαναν άσχημο πόλεμο. Είχαν δίκιο γιατί ήθελαν αναβάθμιση της γραμμής, πλην όμως ο τρόπος που φέρθηκαν στο πλήρωμα, και τα συνθήματα της υποδοχής ήταν νομίζω άδικα και μακάβρια.
    Επειδή όμως η ψυχή του πλοίου είναι το πλήρωμά του, αυτό παρά τον πόλεμο συνέχισε να εξυπηρετεί για όσο χρειάστηκε τα νησιά με συνέπεια και προσπάθεια να πιάνει στα λιμάνια και με τις μεγάλες κακοκαιρίες.
    Αυτό δεν πιστεύω να το αμφισβητεί κανείς!
    Τελειώνοντας να γράψω και τη δική μου άποψη. Κάθε πλοίο, όμορφο ή άσχημο, αργό ή γρήγορο, έχει την ιστορία του, και την προσφορά του, έτσι ώστε να μην το λέμε αδιάφορο.

    DSC_0714(1).JPG

    Συμφωνώ μαζί σου. Θα ήθελα να αναφέρω ότι για λίγα ταξίδια (ή μήπως για ένα μόνο?) είχε κάνει το ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ. ένα πρωτοφανές δρομολόγιο, πριν από 4-5 χρόνια, Πειραιά - Μήλο - Χανιά - Ρέθυμνο - Ηράκλειο - Αγ. Νικόλαο - Σητεία...

  5. #1345
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    Εγω θα αφιερώσω μια φωτό που εβγαλα σήμερα,στον καπτα Νίκο Κορρέ,εναν εξαίρετο Άνθρωπο,
    και Πλοίαρχο που πέρασε απο το καράβι.Ειχα την τύχη να τον γνωρίσω το 1996.

    P1040453.JPG

  6. #1346
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Κρίμα και πάλι κρίμα. Εδώ μετά από τόσα χρόνια.......ξυπνάνε το Menhir, αυτό θα μπορούσε να προσφέρει πάρα πολλά στην άγονη με ένα άξιο καπετάνιο όπως αναφέρει πιο πάνω ο Αδριανός.

  7. #1347
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα και Κρήτη
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κρίμα και πάλι κρίμα. Εδώ μετά από τόσα χρόνια.......ξυπνάνε το Menhir, αυτό θα μπορούσε να προσφέρει πάρα πολλά στην άγονη με ένα άξιο καπετάνιο όπως αναφέρει πιο πάνω ο Αδριανός.
    Έχουν περάσει τα χρόνια, έχουν αλλάξει οι εποχές... Όταν μετασκευαζόταν ως ΤΑΛΩΣ, όλοι στη ναυπηγοεπισκευαστική ζώνη το αποκαλούσαν "Μικρό Βενιζέλο", λόγω του ότι γινόταν τόσο προσεκτική δουλειά και σε αυτό, τόσο καλά/ποιοτικά υλικά έμπαιναν σε αυτό το πλοίο... Από μοκέτες μέχρι έπιπλα μέχρι υλικά για καμπίνες- πάνελς κλπ.

    Το πλοίο το ξεκίνησε ως ΤΑΛΩΣ ο καπετάν Κώστας Δημάκης (αρχιπλοίαρχος σήμερα της ΑΝΕΚ) και ακολούθησαν οι κ.κ. Γ. Σανδαλάκης, Γ. Λουκίσσας, Μ. Καυγαλάκης, Μ. Φραγκιαδάκης, Β. Πασχάλης, Ν. Κορρές και τόσοι άλλοι (εκλεκτοί).

  8. #1348
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Νομιζω οτι το Ιεραπετρα ειναι-ηταν ενα πολυ χρησιμο και λειτουργικο πλοιο της ακτοπλοιας.

    Ειχε πολυ καλο γκαραζ (επαιρνε φορτηγα και πανω), πολλα κρεβατια, ικανοποιητικη ποσοτητα σαλονιων (δεδομενης της υπαρξης του ανω γκαραζ φορτηγων και των πολλων κρεβατιων), αξιοπρεπη ταχυτητα, πολυ ικανοποιητικη μανουβρα και ολα αυτα σε πολυ λογικο μεγεθος.

    Ειδικα για την μανουβρα το εχουν πει πολλοι απο αυτους που εχουν κανει στο βαπορι και βεβαια στη συγκριση με το Πρεβελης σε αυτον τον τομεα το Ιεραπετρα ηταν μαλλον αρκετα εως πολυ καλυτερο.
    Πιο χαμηλο απο το Πρεβελης, με μεγαλυτερη ισχυ, δυο τιμονια και ανοιγματα στο ανω γκαραζ στα οποια εκτονωνοταν σε σημαντικο βαθμο ο πλευρικος ανεμος.

    Εκανα ενα πολυ ευχαριστο ταξιδι μαζι του το καλοκαιρι του 2008 απο Πειραια για Κασο, το θυμαμαι πολυ ομορφα. Δεν μπορεσε να φτασει τον Κορναρο στη καραβολατρικη απολαυση που μου προσφερε-προσφερει ο τελευταιος αλλα αυτο ειναι κατι υποκειμενικο, για αλλους μπορει να ισχυει το αντιστροφο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Captain_Nionios : 21-04-2016 στις 17:41

  9. #1349
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Καρδάμυλα Χίος
    Μηνύματα
    494

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Captain_Nionios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω οτι το Ιεραπετρα ειναι-ηταν ενα πολυ χρησιμο και λειτουργικο πλοιο της ακτοπλοιας.

    Ειχε πολυ καλο γκαραζ (επαιρνε φορτηγα και πανω), πολλα κρεβατια, ικανοποιητικη ποσοτητα σαλονιων (δεδομενης της υπαρξης του ανω γκαραζ φορτηγων και των πολλων κρεβατιων), αξιοπρεπη ταχυτητα, πολυ ικανοποιητικη μανουβρα και ολα αυτα σε πολυ λογικο μεγεθος.

    Ειδικα για την μανουβρα το εχουν πει πολλοι απο αυτους που εχουν κανει στο βαπορι και βεβαια στη συγκριση με το Πρεβελης σε αυτον τον τομεα το Ιεραπετρα ηταν μαλλον αρκετα εως πολυ καλυτερο.
    Πιο χαμηλο απο το Πρεβελης, με μεγαλυτερη ισχυ, δυο τιμονια και ανοιγματα στο ανω γκαραζ στα οποια εκτονωνοταν σε σημαντικο βαθμο ο πλευρικος ανεμος.

    Εκανα ενα πολυ ευχαριστο ταξιδι μαζι του το καλοκαιρι του 2008 απο Πειραια για Κασο, το θυμαμαι πολυ ομορφα. Δεν μπορεσε να φτασει τον Κορναρο στη καραβολατρικη απολαυση που μου προσφερε-προσφερει ο τελευταιος αλλα αυτο ειναι κατι υποκειμενικο, για αλλους μπορει να ισχυει το αντιστροφο.
    Θα συμφωνήσω απόλυτα σε όλα. Απλά να βάλουμε άλλο ένα: +κατανάλωση.

  10. #1350

    Προεπιλογή

    Παρά το γεγονός ότι πράγματι στα δελτία του ΟΛΠ το πλοίο αναφέρεται ως IERA (EX ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ), σε αντίθεση με το ΛΑΤΩ το παλιό του όνομα παραμένει ακόμα γραμμένο πρύμα πλώρα πάνω στο πλοίο στο Πέραμα. Να συμπληρώσω ότι συνεχίζει να υφίσταται η έντονη αριστερή του κλίση.

Σελίδα 135 από 208 ΠρώτηΠρώτη ... 3585125133134135136137145185 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας