Σελίδα 157 από 208 ΠρώτηΠρώτη ... 57107147155156157158159167207 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1.561 έως 1.570 από 2073

Θέμα: Aqua Blue [Ierapetra L, Talos, Kydon, Okudogo No 8, Green Arch]

  1. #1561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Akis Dionisis Εμφάνιση μηνυμάτων

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων


    *Αυτήν μπορέιτε να την δείτε τσάμπα στο δίκτυο εδώ και να επιβέβαιώστε ότι σας λέω αλήθεια.
    Δεν είναι ασφαλής η σύνδεση λέει και δεν επιτρέπει την είσοδο στην εν λόγω ιστοσελίδα..
    Το κάνει καμιά φορά στη σελίδα της NGA. Δοκίμασε να μπεις από το κνετρικό https://msi.nga.mil/ και να διαλέξεις Publications και μετα στο μενού την έκδοση.
    Για την κουβέντα στο συνημμένο αρχείο έχω τις σελίδες που έχουν τις αποστάσεις από Θεσσαλονίκη από την έκδοση Distances Between Ports (Pub. 151) ώστε να μην σας ταλαιπωρούν οι ρυθμίσεις ασφαλειας της σελίδας της NGA (έχω κιτρινήσει καιτο Ηράκλειο).
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

  2. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί αντί να περάσει δευτικά από τη Φολέγανδρο να περάσει τόσο κοντά στην Ίο (έχει καμια γκόμενα ο καπετάνιος στην Ίο ; )
    Ίσως να χει την πεθερά στη Φολέγανδρο...

    Φυσικά, πολύ ενδιαφέρουσεις και οι πληροφορίες-προεκτάσεις που μας αναλύεις.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Akis Dionisis Εμφάνιση μηνυμάτων

    Είναι εφικτό να μου πείτε το πρόγραμμα αυτό πιο είναι ;;
    Όπως ανέφερε και ο φίλος Παναγιώτης, το Google Earth (για τις αποστάσεις, η "προβολή χάρακα", το εικονίδιο με το χάρακα στην οριζόντια σειρά με τα εικονίδια ακριβως πάνω από την οθόνη του χάρτη).

  3. #1563
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.880

    Προεπιλογή

    Και βέβαια η συγκεκριμένη πορεία δεν θα ισχύσει επακριβώς. Δεν θα περνάει δηλαδή δυτικά της Σύρου τη στιγμή που θα έχει προσεγγίσεις σε Ερμούπολη κ ίσως κ Τήνο. Προσωπικά πιστεύω πως με τα standbys στα λιμάνια δυσκολα θα βγαίνει το δρομολόγιο σε λιγότερο από 25 ώρες (με μέσο όρο ταχύτητας πάντα τα 18 μίλια). Επιπλέον γνωρίζουμε εάν οι αναχωρήσεις από Σαλονικα θα είναι πρωί η απόγευμα? Κάποια εικόνα για τα ακριβή δρομολόγια έχουμε?

  4. #1564
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη!!!
    Μηνύματα
    2.239

    Arrow

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από thanos75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και βέβαια η συγκεκριμένη πορεία δεν θα ισχύσει επακριβώς. Δεν θα περνάει δηλαδή δυτικά της Σύρου τη στιγμή που θα έχει προσεγγίσεις σε Ερμούπολη κ ίσως κ Τήνο. Προσωπικά πιστεύω πως με τα standbys στα λιμάνια δυσκολα θα βγαίνει το δρομολόγιο σε λιγότερο από 25 ώρες (με μέσο όρο ταχύτητας πάντα τα 18 μίλια). Επιπλέον γνωρίζουμε εάν οι αναχωρήσεις από Σαλονικα θα είναι πρωί η απόγευμα? Κάποια εικόνα για τα ακριβή δρομολόγια έχουμε?
    Θεωριτικά και υποθετικά θα σου απαντήσω βάσει του δικού μου φτωχού μυαλού...
    Τις Δευτέρες που θα κάνει το δρομολόγιο των Σποράδων λογικά θα αναχωρεί το πρωί μεταξύ 08:00 - 09:00 για να προλαβαίνει να γυρνάει μέχρι τις 23:00
    για να προλαβαίνει και ο κόσμος τις αστικές συγκοινωνίες.
    Ο Ο.Α.Σ.Θ. τα αστικά του έχουν αναχώρηση από τα τέρματα στις 00:00

    Τώρα στα δρομολόγια τις Κρήτης, υποθέτω μεταξύ απογευματινών και βραδυνών ωρών από Θεσσαλονίκη.
    Των Μινωϊκών φεύγανε το καλοκαίρι που έκαναν 3 δρομολόγια
    κάθε Τρίτη στις 15:00, κάθε Πέμπτη στις 19:30 και κάθε Σάββατο στις 21:30 ή στις 00:00 δε θυμάμαι ακριβώς.
    Το χειμώνα που κάνανε δύο δρομολόγια, φεύγανε κάθε Τετάρτη και Σάββατο στις 22:30 το βράδυ.

  5. #1565
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Amorgos Greece
    Μηνύματα
    944

    Προεπιλογή

    Μετα την τελευταια αποφαση του
    ΣΑΣ για ΟΜΟΦΩΝΗ ΑΝΑΒΟΛΗ,στο
    αιτημα για Ραφηνα-....-Σαμο,
    το μονο που απομενει ειναι η
    ανακοινωση για το αλλο σεναριο....

  6. #1566
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη!!!
    Μηνύματα
    2.239

    Arrow

    Άρχισαν τα όργανα....
    Πάντως σε διάφορες ομάδες και σελίδες της Θεσσαλονίκης, βλέπω πολύ απογοήτευση από τη δρομολόγηση του Άκουα Μπλού[μ]
    και δεν έχουν άδικο. Είναι σαν να ρίχνουν ταφόπλακα στη γραμμή με αυτό το πλοίο.
    Οκ...είπαμε να επαναλειτουργήσει η γραμμή πιλοτικά. Συμφωνούμε. Αλλά όχι με αυτό το "πλώτο............"
    Είναι σαν να το κάνουν εσκεμένα για να σβήσουν αυτή τη γραμμή από την ακτοπλοΐα.
    Να λένε του χρόνου ότι δεν είχε κίνηση η γραμμή και δεν ενδιαφέρεται καμιά εταιρεία.
    Λογικό δεν είναι όταν δρομολογείται αυτό το πλοίο ;;
    Τελικά ποιες είναι αυτές οι "άλλες" εταιρείες που υποτίθεται δήλωσαν ενδιαφέρον για τη γραμμή ;; Τι πλοία έχουν ;;
    Ξέρω ξέρω.... Δε θα μάθουμε ποτέ!

  7. #1567
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    644

    Προεπιλογή

    Εντάξει, αφού δεν το θέλουν, να μην τους πάει καθόλου τότε, και να μας το φέρουν εμάς για Ικαρία - Σάμο! Τόσα χρόνια ζητάνε αυτή τη γραμμή και τώρα που ανοίγει με χίλια ζόρια έχουν και παράπονα! Τίποτα, κανένα πλοίο στη Θεσσαλονίκη άμα το θέλουν έτσι, να είναι ευχαριστημένοι. Τους χαρίζουν γάιδαρο και τον κοιτάνε στα δόντια. Μην πω τίποτα χειρότερο και μας διαβάζουν πολλοί...

  8. #1568
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    715

    Προεπιλογή

    Ακομα δεν τον ειδαμε...Γιαννη τον εβγαλαμε...

  9. #1569
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.880

    Προεπιλογή

    Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση! ΟΚ η όλη διαδικασία που ακολουθήθηκε ήταν φως φανάρι για να πάρει ο ημέτερος την άγονη και να χρυσωθεί το χάπι στους Θεσσαλονικιείς! Και εννοείται πως θα πρέπει να γίνει γνωστό εάν υπήρξαν και άλλοι μνηστήρες για τη συγκεκριμένη άγονη, και όχι να συγκαλύπτονται κάποια πράγματα με σκόπιμο πέπλο μυστηρίου. Οπωσδήποτε το Aqua Blue μπορεί να μη φαντάζει και η πιο ελκυστική επιλογή για ένα τόσο μεγάλο ακτοπλοικό ταξίδι, από την άλλη όμως και οι αντιδράσεις των Θεσσαλονικέων καλά καλά δεν είδαν ακόμα το πλοίο δε νομίζω πως κάνουν καλό! Εάν θέλουν αυτή η γραμμή να παραμείνει και του χρόνου- και γιατί όχι να υπάρξει κάποιο καλύτερο πλοίο από το Aqua Blue- καλό θα είναι να μην είναι τόσο αφοριστικοί!

  10. #1570
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    692

    Προεπιλογή

    H αλήθεια είναι ότι το όνομα της εταιρείας δεν προδιαθέτει κάποιον να κάνει καλές σκέψεις. Μακάρι το πλοίο να κάνει τα δρομολόγια και να βγει και αξιόπιστο και να το εμπιστευτεί ο κόσμος (νομίζω ότι αυτή είναι η σειρά), ώστε να έχει κάποιος απαιτήσεις για κάτι άλλο καλύτερο..

    Υπάρχει όμως ένα αλλά και αυτό είναι η πρώτη πρότασή μου..

Σελίδα 157 από 208 ΠρώτηΠρώτη ... 57107147155156157158159167207 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας