Σελίδα 51 από 208 ΠρώτηΠρώτη ... 41495051525361101151 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 501 έως 510 από 2073

Θέμα: Aqua Blue [Ierapetra L, Talos, Kydon, Okudogo No 8, Green Arch]

  1. #501
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Βορειοανατολικό Αιγαίο
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Notis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με λαχτάρα διάβασα φίλε μου την περιγραφή απο το ταξίδι σου στα μαγευτικά Δωδεκάνησα και τις Κυκλάδες.
    Προσωπικά ετοιμάζομαι μεθαύριο για μιά ανάλογη... Οδύσσεια.
    Αποφάσισα ένα προσκύνημα στον Ταξιάρχη τον Πανορμίτη, στη Σύμη.
    Το δρομολόγιο του ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ. την Παρασκευή στις 16.00 βολεύει απόλυτα με άφιξη στη Σύμη το Σάββατο το πρωί, στις 08.50
    Το ίδιο απόγευμα στις 17.30 ταξιδεύω για Ρόδο με καταμαράν και μετά απο 8 ώρες περίπου παραμονή στο νησί επιστροφή με το..απίθανο δρομολόγιο του ΠΡΕΒΕΛΗΣ.
    Αναχώρηση Κυριακή ξημερώματα στις 3 μέσω Καρπάθου-Κάσου-Κρήτης-Θήρας-Μήλου με άφιξη στις 04.30 το πρωί της Δευτέρας για Πειραιά.
    Και αναφέρω απίθανο πιό πάνω γιατί ο πράκτορας στον οποίο απευθύνθηκα με πέρασε για τρελό, μα κάνει 26 ώρες Ρόδο-Πειραιά μου λέει! Τόσο το καλύτερο του απαντάω.
    Έχω βγάλει τετράκλινη καμπίνα και είναι η πρώτη φορά που θα ταξιδέψω με τα 2 αυτά πλοία που φορούν την φορεσιά της ΑΝΕΚ, έχοντας κάνει αρκετά ταξίδια με άλλα πλοία της Εταιρείας.
    Η δρομολόγηση του ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ. κατευθείαν για Σύμη βολεύει πολύ για επίσκεψη στον Πανορμίτη, και αν ήθελα μπορούσα αυθημερόν να επιστρέψω με το ίδιο πλοίο με άφιξη την Κυριακή το πρωί στον Πειραιά.
    Προτίμησα όμως μιά μικρή περιπλάνηση στο νότιο Αιγαίο και πραγματικά θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό για αυτό. Σίγουρα θα βρώ κατανόηση ανάμεσά σας, αλλά απο τους γνωστούς μου στην αρχή αντιμετώπισα σκεπτικισμό.
    Μόνο όταν τους ανέφερα ένα ένα τα νησιά που θα πιάσουμε, τις πολύωρες παραμονές μου σε Σύμη και Ρόδο, αλλά και τον επερχόμενο καύσωνα, άρχισαν να με ζηλεύουν.
    Α, εσύ θα κάνεις ωραία κρουαζιέρα μου είπαν στο τέλος .
    Θα τα ξαναπούμε άμα τη επιστροφή..
    Πες τα φιλε μου, μας λενε τρελους, δεν μπορουν να καταλαβουν, και ξερεις γιατι...??? γιατι εμεις αγαπαμε τη θαλασσα και τα βαπορια ασχετα απο τον προορισμο...!!!

    Χαιρομαι που βρισκω λοιπον τετοιους "τρελους", γιατι κι εγω τετοιος ειμαι....!!!

    Καλα ταξιδια να εχουμε...!!!
    "..Ἀπάνωθέ μου σκούπισε τὴ θάλασσα ποὺ στάζω καὶ μάθε με νὰ περπατῶ πάνω στὴ γῆ σωστά.."
    Ν. Καββαδίας

  2. #502
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Νότια Προάστεια
    Μηνύματα
    146

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του φόρουμ,
    άρτι αφιχθείς μετά απο ένα 60ωρο ναυτοπορικό στο Νότιο Αιγαίο ( 61 ώρες ακριβώς) με ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ, ΣΥΜΗ ΙΙ και ΠΡΕΒΕΛΗΣ μόλις έφθασα σπίτι μου ( αφού προηγήθηκε ένα εξαντλητικό 10 ωρο εργασίας σήμερα) και υπόσχομαι τις επόμενες ημέρες ένα πλήρες ρεπορτάζ.
    Το ταξίδι μου ήταν υπέροχο με όλα τα μέσα που χρησιμοποίησα.
    Οι καιρικές συνθήκες άψογες και οι ταξιδιωτικές μου εμπειρίες πολύτιμες.
    Είχα την ευκαιρία να συναντήσω τον φίλο mike_rodos και να περάσουμε μαζί καταπληκτικές στιγμές αναμένοντας το καθυστερημένο ΠΡΕΒΕΛΗΣ περασμένα μεσάνυχτα Σάββατο προς Κυριακή.
    Μέχρι να συνοψίσω τις σκέψεις μου θα πρέπει να αποφασίσω πιό απο τα δύο λεβεντόπλοια με συγκίνησε περισσότερο.
    Δώστε μου την ευκαιρία να πάρω μιάν ανάσα και θα επανέλθω...

  3. #503
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Μηνύματα
    597

    Προεπιλογή

    ....και φοτος απο το εσωτερικο του!!!!

  4. #504

    Προεπιλογή

    TALOS το 1995 τον ιουνιο μολις μπηκε στον πειραια να τελειοποιησει την μεγαλη του μετασκευη.Φωτο του αειμνηστου φιλου, λογιστου α' του express samina Γιαννη Μαργωνη

    net (366).jpg

  5. #505
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Σαντορινη-Ν.Σμυρνη
    Μηνύματα
    1.419

    Προεπιλογή

    Mολις τωρα εφτασε Σαντορινη με ηδη 1+30 λεπτα καθυστερηση η οποια θα μεγαλωσει και αλλο μεχρι τον Πειραια.
    [B][I][COLOR=navy] RODANTHI[/COLOR][/I][/B]
    [SIGPIC][/SIGPIC] [COLOR=DarkGreen][/COLOR]

  6. #506
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    χανια-πατρα
    Μηνύματα
    1.223

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    TALOS το 1995 τον ιουνιο μολις μπηκε στον πειραια να τελειοποιησει την μεγαλη του μετασκευη.Φωτο του αειμνηστου φιλου, λογιστου α' του express samina Γιαννη Μαργωνη

    net (366).jpg
    τα σινιαλα στις τσιμινιερες ηταν μακραν πιο ομορφα σ αυτες τις διαστασεις που ειχαν τοτε.
    [LEFT][FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=black][B][COLOR=darkgreen][SIZE=2][COLOR=#000000][SIGPIC][/SIGPIC][/COLOR][/SIZE][/COLOR][/B][/COLOR][/SIZE][/FONT][/LEFT]

  7. #507
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Σίφνος
    Μηνύματα
    2.019

    Προεπιλογή

    Νομιζω πως η ΚΡΗΤΗ στο φουγαρο ειναι οπως και παλια αφου υπηρχε αναγλυφη πανω.Τωρα ισως μικριναν το ΑΝΕΚ

  8. #508
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Πειραιάς/Τήνος
    Μηνύματα
    1.718

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Vortigern Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω πως η ΚΡΗΤΗ στο φουγαρο ειναι οπως και παλια αφου υπηρχε αναγλυφη πανω.Τωρα ισως μικριναν το ΑΝΕΚ
    Θανο οχι την ειχαν ξηλωσει οταν τα βαψανε με τα σινιαλα lane sea lines.!!Τωρα απλα την βαψανε πανω στο φουγαρο κ την μικριναν οπως κ το ΑΝΕΚ..!!

  9. #509
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Mellisia-N.makrh-(Τinos)
    Μηνύματα
    2.131

    Προεπιλογή

    Το ΑΝΕΚ δεν εχει μικρυνει απλως εχει κατεβει πιο κοντα στην ισαλο γραμμη το σημα της εχει μικρινει στις μπαντες του

  10. #510
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Νότια Προάστεια
    Μηνύματα
    146

    Προεπιλογή

    Έμαθα να διαβάζω τα πρώτα μου γράμματα, στις αρχές της δεκαετίας του 70, απο τα ονόματα των πλοίων που περνούσαν κοντά στο σπίτι μας στη Σύρα, που μέναμε τότε. ΚΑΝΑΡΗΣ, ΝΑΙΑΣ, ΚΥΚΛΑΔΕΣ,ΜΙΑΟΥΛΗΣ ήταν οι πρώτες λέξεις που έμαθα. Μάλιστα 4 χρονών ήξερα να αποκρυπτογραφώ τα γράμματα της αλφαβήτου βλέποντας τα πλοία που στάθμευαν γτια λίγη ώρα στο λιμάνι της Ερμούπολης, όπου έζησα τα πρώτα 8 χρόνια της ζωής μου.
    Έτσι το δέσιμο μου με τα επιβατικά πλοία ήταν έντονο απο τα πρώτα μου βιώματα. Έπειτα η διαμονή μου για 25 περίπου χρόνια στη Γερμανία και με γονείς που τους άρεσε το καλό και ασφαλές ταξίδι, κατεβαίναμε πολλές φορές με τα πλοία της Αδριατικής στην πατρίδα.
    Και αργότερα μόνος μου, έως την μόνιμη εγκατάσταση στην Ελλάδα.
    Τα δρομολόγια της άγονης γραμμής, που εξυπηρετούνται απο την ΑΝΕΚ ήταν μιά πρόκληση για μένα, για να ταξιδέψω σε τόπους που δεν είχα ως τώρα την ευκαιρία να δώ. ένα προσκύνημα στον Πανορμίτη της Σύμης ήταν το κίνητρο για να σαλπάρω...
    Και ξεκίνησα μεσημέρι της περασμένης Παρασκευής 10/06 στις 16.00 απο Πειραιά μέσα σε καύσωνα και νέφος! Ένοιωθα τυχερός!
    Το ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ. με περίμενε φρεσκοβαμένο και καμαρωτό στην προβλήτα. Η κίνηση μπροστά στο πλοίο τίποτε δεν έδειχνε ότι θα έπιανε αρκετά απο τα λιμάνια της άγονης γραμμής...
    Δεν προτιμούσα την ΑΝΕΚ στα ταξίδια μου μέσω Ιταλίας. Ήμουν οπαδός των ΜΙΝΩΙΚΩΝ στα περισσότερα απο τα ταξίδια μου στην Αδριατική . Μα τούτο το πλοίο μου άλλαξε την εικόνα για την Εταιρεία για πάντα.
    Θα μου πείτε φαντάσου να καβάλαγες τον ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗ!
    Για την ακρίβεια όταν έβγαλα μιά φορά εισιτήριο από ANCONA με το HELLENIC SPIRIT, κεντρισμένος από το ότι θα έκανε το πρώτο του εμπορικό ταξίδι, το πλόιο δεν φάνηκε ποτέ στο λιμάνι, καθώς είχε καθυστερήσει η παραλαβή του. Τότε η ΑΝΕΚ μας είχε προωθήσει με το BLUE STAR 2.
    Κλείνει η παρένθεση...
    Μιά ζεστή ατμόσφαιρα καλωσορίζει τον επισκέπτη του πλοίου ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ.
    Χαμόγελα από όλους και πολιτισμός.

    Καθώς είχα χτυπήσει πρόσφατα το πόδι μου και έχοντας ακόμη ένα πρόβλημα στον τετρακέφαλο, δεν ενθουσιάστηκα βέβαια και τόσο που η πρόσβαση για την καμπίνα ήταν με τις σκάλες προς τα κάτω, ένα επίπεδο κάτω απο τη Reception.
    Η τετράκλινη καμπίνα όμως με αποζημίωσε. Ευρύχωρη, καθαρή και λειτουργική.
    Δυστυχώς όταν έφτασα τα κάτω κρεβάτια είχαν καταληφθεί, αλλά τα κατάφερα και χρησιμοποίησα τη σκάλα για να ανεβώ στο πάνω κρεβάτι αργότερα. Φωτογραφίες από την καμπίνα δεν έβγαλα, επειδή υπήρχαν και άλλα άτομα μέσα.
    Επίσης δεν έχω τραβήξει πολλές εσωτερικές φωτογραφίες, επειδή είτε το πιστεύεται είτε όχι, το δρομολόγιο ήταν γεμάτο από κόσμο.
    Τα σαλόνια εντυπωσιακά για ένα πλοίο αυτής της ηλικίας, παντού επικρατούσε καθαριότητα και τάξη.
    Ο περισσότερος κόσμος ταξίδευε για Πάτμο και Λέρο.
    Και στις 16.05 αναχωρήσαμε, αφήνοντας τη θέση κενή ανάμεσα σε ΒΙΤΣΕΝΤΖΟ ΚΟΡΝΑΡΟ και ΚΡΗΤΗ Ι, ρίχνοντας μια αποχαιρετηστήρια ματιά σε ΛΑΤΩ, ΜΥΤΙΛΗΝΗ και ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ. Παλάτι δεν υπήρχε στο λιμάνι, μια και εκτελούσε ημερήσιο…
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

Σελίδα 51 από 208 ΠρώτηΠρώτη ... 41495051525361101151 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας