Σελίδα 142 από 208 ΠρώτηΠρώτη ... 4292132140141142143144152192 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1.411 έως 1.420 από 2073

Θέμα: Aqua Blue [Ierapetra L, Talos, Kydon, Okudogo No 8, Green Arch]

  1. #1411

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VASILIS CRETA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πλοίο που μόλις αγοράστηκε, μετονομάστηκε και πάει για έναρξη εργασιών, λογικό να είναι προχειρογραμμένα για την ώρα.
    Φίλε VASILIS CRETA θα πρέπει να σου υπενθυμίσω ότι το πλοίο ούτε "μόλις αγοράστηκε", ούτε "μόλις μετονομάστηκε". Πριν εννέα ολάκερους μήνες (Ιούλιος 2016) είχαμε γράψει και για το όνομα ΚΙΑΡΑ και για την νέα του εταιρεία SEA JET.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά το IERA, νέο όνομα για το πλοίο (σύμφωνα τουλάχιστον με το δελτίο του ΟΛΠ) είναι το ΚΙΑΡΑ :

    "ΚΙΑΡΑ (πρώην IERA - ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ)"

    χωρίς όμως να είναι ξεκάθαρο αν διαβάζεται ως ΚΙΑΡΑ ή ως ΚΙΑΠΑ. Σύμφωνα με το equasis πάντως, ονομάζεται ακόμα IERA και φέρει σημαία Palau (απο τον Φεβρουάριο 2016). Τέλος, δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι, αλλά στο δελτίο του ΟΛΠ αναφέρεται ακόμα (εκτός του νέου ονόματος ΚΙΑΡΑ) ως πράκτορας του πλοίου κάποια εταιρεία .....SEA JET (ΣΙ ΤΖΕΤ Ν.Ε.) !!!!!
    και στα δελτία του ΟΛΠ κανένας δεν μπορεί να γράφει ότι θέλει, για να εμφανιζόταν υπό αυτό το "καθεστώς" και το νέο όνομα το πλοίο, σημαίνει ότι υπήρχαν επίσημα έγγραφα που το πιστοποιούσαν.

    Από εκεί και πέρα, εγώ δεν είπα ότι είναι παράλογο να είναι προχειρογραμμένο το νέο όνομα (αν και αφού δεν είχε γραφτεί εννέα μήνες τώρα δεν θα πείραζε να περιμενάνε και λίγο ακόμα ώστε να το γράφανε κατευθείαν με ανάγλυφα γράμματα), είπα απλά, και πιό πολύ ως αστείο, ότι ο τρόπος που έχει γραφτεί (εντελώς πρόχειρα) μου κάνει περισσότερο για πλοίο που ετοιμάζεται για το τελευταίο του ταξίδι. Τέλος, όσον αφορά το σχόλιο σου : "πάει για έναρξη εργασιών", η όποια πείρα μου με έχει διδάξει να περιμένω πρώτα να την δω εμπράκτως αυτήν την έναρξη
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 03-04-2017 στις 21:23

  2. Προεπιλογή

    Μα ακριβώς αυτά εννοώ και γω και συμφωνώ μέχρι τελευταίας τελείας με τα γραφόμενά σου! Δεν σε αμφισβητώ ούτε σου αντιπαρατίθεμαι. Εννοώντας ότι η γραφή του ονόματος είναι έτσι για τεχνικούς λόγους (τους θεσμικούς τους γνωρίζω) μια και δεν ξέρουμε τι εργασίες θα γίνουν (και ΑΝ γίνουν). Και όλα σύμφωνα πάντα με ότι οι ίδιοι έχουν ανακοινώσει και επίσημα (πχ στις δρομολογήσεις που ζητάνε).

    Τώρα με το τι ρυθμούς πάνε οι εργασίες και οι διαδικασίες μπορεί να σημαίνει απο τίποτα μέχρι πολλά...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VASILIS CRETA : 03-04-2017 στις 21:35

  3. #1413

    Προεπιλογή

    Μα και να μου αντιπαρατεθείς καλέ μου φίλε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το αντίθετο μάλιστα, η αντιπαράθεση απόψεων επιβάλλεται μέσα σε μία συζήτηση. Εγώ απλώς έκρινα πως έπρεπε να σχολιάσω κάποια σημεία σε αυτά που έγραψες, και κυρίως το σχόλιο σου ότι το πλοίο "μόλις αγοράστηκε, μετονομάστηκε και πάει για έναρξη εργασιών".
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 03-04-2017 στις 21:44

  4. #1414
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VASILIS CRETA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πλοίο που μόλις αγοράστηκε, μετονομάστηκε και πάει για έναρξη εργασιών, λογικό να είναι προχειρογραμμένα για την ώρα. Τα μόνιμα (κατά πάσα πιθανότητα ανάγλυφα) θα μπουν στην πορεία (με ενδιαφέρον σε τί γλώσσα και σημαία). Πάντα εφόσον θελήσει να το εκμεταλλευτεί.
    Πολλές φορές είναι ενδεικτικό του ποιός αγοράζει το πλοίο.Αν είναι από σοβαρή χώρα ή σοβαρή ελληνική εταιρεία,νοικοκύρηδες τεσπά,το γράφουν όμορφα κ ωραία με καλούπι.Τα κολλητά ή με περίγραμμα ίσως κ να μην μπουν ποτέ.

  5. #1415

    Προεπιλογή

    Οποτε το νεο του ονομα ειναι περαν πασης αμφιβολιας το <ΚΙΑΡΑ>

  6. Προεπιλογή

    Πάντως δεν είναι ασυνήθιστα τα "ονόματα μετασκευής" (να το πω έτσι) με πιο πρόσφατο το Golden ferry και παλαιότερα το Διαγόρα σαν Λίνδος ή, το Ionian Queen σαν Ionian Glory. Βέβαια, εδώ δεν είχαμε ταξίδι όπως στα προαναφερθέντα. Δεν ξέρω αν εξυπηρετεί κάποιο θεσμικό/οικονομικό ρόλο όπως η ξένη σημαία. Όσο να ναι, το ΚΙΑΡΑ σαν μόνιμο όνομα δε μου λέει τίποτα (πόσω μάλλον που ο Ηλιόπουλος μας έχει συνηθίσει στα "εμφατικά ονόματα")... Ιδωμεν....

  7. Προεπιλογή

    Πίσω απο την τσιμινιέρα του πλοίου βρίσκονται κάτι σκαλωσιές ενώ φαίνετε να έχουν καθαριστεί μερικά σημεία του καμμένου μέρουςΣυνημμένο Αρχείο 182362

  8. #1418
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από George_345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πίσω απο την τσιμινιέρα του πλοίου βρίσκονται κάτι σκαλωσιές ενώ φαίνετε να έχουν καθαριστεί μερικά σημεία του καμμένου μέρουςΣυνημμένο Αρχείο 182362
    Μπορείς να την ξανανεβάσεις γιατί δεν φαίνεται

  9. Προεπιλογή

    Ορίστε DSC02395.jpg

  10. #1420
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από George_345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ορίστε DSC02395.jpg
    Σε ευχαριστώ πολύ

Σελίδα 142 από 208 ΠρώτηΠρώτη ... 4292132140141142143144152192 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας