Σελίδα 149 από 208 ΠρώτηΠρώτη ... 4999139147148149150151159199 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1.481 έως 1.490 από 2073

Θέμα: Aqua Blue [Ierapetra L, Talos, Kydon, Okudogo No 8, Green Arch]

  1. #1481
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Βορειοανατολικό Αιγαίο
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    Πάντως αν και δεν πολυσυμπαθώ την πλοιοκτητριά του κι επειδή μ ενδιαφέρει πάντα η Λήμνος, θεωρώ πως το πλοιο είναι πολύ καλύτερο απο το ΠΗΓΑΣΟΣ.
    Αλλά η πλοιοκτήτρια του ΠΗΓΑΣΟΣ έχει άλλο κύρος.
    Ο φάκελος που κατέθεσαν για την άγονη ήταν ενας απο αυτους που απορίφθηκαν στην πρώτη φάση χωρις να γνωρίζω τι σημαίνει αυτό για την συνέχεια.
    Το όνομα κατα τ άλλα παραπέμπει μάλλον σε γραμμές Αδριατικής!!
    Γαλάζιο του Νερού.. Ελληνιστί!!!
    "..Ἀπάνωθέ μου σκούπισε τὴ θάλασσα ποὺ στάζω καὶ μάθε με νὰ περπατῶ πάνω στὴ γῆ σωστά.."
    Ν. Καββαδίας

  2. Προεπιλογή

    Ακόμα και στο όνομα εμπαιγμός από τα μέλη αυτού του Φόρουμ; ας σταματήσουμε να επιβεβαιώνουμε σε κάθε ευκαιρία την ιδιότητα των Ελλήνων στη γκρίνια...

  3. #1483

    Προεπιλογή Πλάκα κάνεις....

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από fourtounakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα και στο όνομα εμπαιγμός από τα μέλη αυτού του Φόρουμ; ας σταματήσουμε να επιβεβαιώνουμε σε κάθε ευκαιρία την ιδιότητα των Ελλήνων στη γκρίνια...
    Συγγνώμη φίλε μου, αλλά δεν κατάλαβα τι εννοείς. Απαγορεύεται, δεν μας επιτρέπεται να αναφέρουμε την γνώμη μας αν δεν είναι απαραιτήτως επιβραβευτική του οτιδήποτε συμβαίνει γύρω μας, θα πρέπει να λέμε απαραιτήτως σε όλα μπράβο, εύγε και ζήτω, γιατί αν δεν το κάνουμε θα είμαστε "γκρινιάρηδες ως Έλληνες" ??? Δεν μου αρέσει το νέο όνομα του πλοίου (ούτε και στο ίδιο τρέφω κάποια ιδιαίτερη συμπάθεια) και λέω την γνώμη μου ανοικτά. Εσένα σου αρέσει και μπράβο σου. Δεν κατάλαβα..... δεν μ' αρέσει το παστίτσιο γιατί προτιμώ τον μουσακά, αλλά δεν πρέπει να το λέω γιατί θα είμαι Έλλην γκρινιάρης ??? Ήμαρτον, τι θ' ακούσουμε ακόμα.....

  4. #1484

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από fourtounakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα και στο όνομα εμπαιγμός από τα μέλη αυτού του Φόρουμ; ας σταματήσουμε να επιβεβαιώνουμε σε κάθε ευκαιρία την ιδιότητα των Ελλήνων στη γκρίνια...
    εμ βεβαια..γιατι οταν καποτε η ΝΕΛ ονομαζε τα ακουα μαρια και ακουα τζουελ ηταν καλα και ωραια....αλλα στο ακουα αζουρο ξινιζουμε....πα πα πα πα...........

  5. #1485
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ktsim Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμ βεβαια..γιατι οταν καποτε η ΝΕΛ ονομαζε τα ακουα μαρια και ακουα τζουελ ηταν καλα και ωραια....αλλα στο ακουα αζουρο ξινιζουμε....πα πα πα πα...........
    Πρώτα από όλα δεν το ξεκίνησε η ΝΕΛ αλλά η Αλφα Φέρρις με την ονοματοδοσία του AQUA JEWEL. Όταν το ναύλωσε η ΝΕΛ θεώρησε καλό να μετονομάσει σε AQUA --- τα επόμενα που ναύλωσε. Τώρα το AQUA JEWEL το ναύλωσε η Σητζέτ και με την ίδια λογική (ή έλλειψη φαντασίας) ονοματίζει το επόμενο συμβατικό της ΑΚΟΥΑ...
    Δεύτερο και πιο σημαντικό, υπήρχε πάντα μια κριτική από μέρος του φόρουμ σε αυτά του τύπου τα ονόματα. Οπότε αυτό το "καλά και ωραία" δεν ξέρω που το στηρίζεις...
    Προσωπικά δεν μου αρέσουν καθόλου αυτά τα ΑΚΟΥΑ ΚΑΤΙ που με παραπέμπουν στο πόσιμο νερό και όχι στη θάλασσα.

  6. Προεπιλογή

    Το όνομα μου είναι αδιάφορο. Μην μένετε στο προφανές. Απλά να λέμε τη γνώμη μας με λιγότερο στόμφο. Αυτά. Με αγαπη πάντα.

  7. #1487

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από fourtounakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το όνομα μου είναι αδιάφορο. Μην μένετε στο προφανές. Απλά να λέμε τη γνώμη μας με λιγότερο στόμφο. Αυτά. Με αγαπη πάντα.
    Συμφωνώ απόλυτα φίλε μου, σαφώς λιγότερο (ή και καθόλου) στόμφο στις κρίσεις - επικρίσεις μας προς τα άλλα μέλη,

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από fourtounakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα και στο όνομα εμπαιγμός από τα μέλη αυτού του Φόρουμ; ας σταματήσουμε να επιβεβαιώνουμε σε κάθε ευκαιρία την ιδιότητα των Ελλήνων στη γκρίνια...
    αλλά επίσης σαφώς, με ακόμα περισσότερο στόμφο στα προφανέστατα χιουμοριστικά ποσταρίσματα μας.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο μεγαλεία η άγονη !!! Θα ακούει ο αλλοδαπός τουρίστας "AQUA AZZURRO" και θα νομίζει πως θα ταξιδέψει με κρουαζιερόπλοιο !!! Έτσι είναι, βαπτίζει το παξιμάδι ο πεινασμένος ....αστακομακαρονάδα και χορταίνει !!!

  8. Προεπιλογή

    Όχι εντάξει αυτό το τελευταίο με τον τουρίστα ήταν καλό!

  9. #1489
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Χωρις να θέλω να εμπλακώ σε ... καυγάδες, εγω θα χαρακτήριζα το όνομα του πλοίου πολύ άχαρο, διότι και να υποθέσουμε οτι ήθελαν να συνεχίσουν την ονοματοδοσία με το πρόθεμα Aqua, σε καμμία περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί το όνομα αυτό με προηγούμενα οπως Μαρία, Σπιριτ, Jewel κλπ.

  10. #1490

    Προεπιλογή

    καλοταξιδο να ειναι με οτι ονομα και να εχει.....και οσα αλλα αναστηθουν γιατι απο οτι φαινεται θα μας παρουν ολα τα καλα βαπορια και θα μεινουμε με τα παροπλισμενα...δεν θα με εκπληξη αμα δουμε να αναστενονται κανα πηνελοπη, μυτιληνη, european express κ.α...μεροκαματο να δινουν στους ναυτικους μας..

Σελίδα 149 από 208 ΠρώτηΠρώτη ... 4999139147148149150151159199 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας