Σελίδα 1 από 17 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 169

Θέμα: Dorival Caymmi [Παναγιώτης Δ]

  1. #1
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή Dorival Caymmi [Παναγιώτης Δ]

    Κόντρα στον καιρό ένα νέο αμφίπλωρο ferry boat έχει ξεκινήσει. Και αυτό στο ναυπηγείο Ατσαλάκη στο Πέραμα, όπως το Ποσειδών. Οι πρώτες λαμαρίνες ήρθαν στις 20/11/09 και αμέσως άρχισε η δουλειά. Οι κόκκινες λαμαρίνες είναι του Ποσειδών και οι γκρί του Παναγιώτης Δ. Πλοιοκτήτες του είναι αυτοί που έχουν το Θεολόγος Β και κατα τα λεγόμενα τους το καλοκαίρι θα είναι έτοιμο. Φαντάζεστε τι σκάφος θα βγεί. Προορισμός του η γραμμή Σαλαμίνας. Μήκος, πλάτος κ.α όταν μάθω. Σας προλαβαίνω γιατί θα αρχίσετε τις ερωτήσεις και μερικές φωτο. Οι τελευταίες τραβηγμένες 07/01/2010. καλά μας μπήκε το νέο έτος απο κατασκευές

    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Δ 03.jpg

    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Δ 07.jpg

    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Δ 11.jpg

    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Δ 18.jpg

    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Δ 19.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leo : 08-01-2010 στις 12:48

  2. #2
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Δυο απορίες, αν μου επιτρέπεται !
    Καταρχήν όταν λές ήρθαν οι λαμαρίνες, απο πού ήρθαν και εάν ήρθαν κομμένες και βαμμένες όπως φαίνονται στις φωτογραφίες ?
    Κατά δευτερον, ο πλαστικός μπλέ φουσκωτός σωλήνας σε τι χρησιμευει ?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
    [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][I]Mal du depart.[/I][/SIZE][/FONT]

  3. #3
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Φίλε a.molos. Ήρθαν οι λαμαρίνες εννοώ στο ναυπηγείο και κόβονται στο ναυπηγείο, δεν έρχονται κομμένες. Βαμμένες δεν ήρθαν, είναιτο χρώμα της λαμαρίνας αυτό και υπάρχουν τουλάχιστον 3-4 χρώματα, ώστε όταν γίνονται 2 κατασκευές μαζί να μην μπερδεύουν τις λαμαρίνες.
    ο μπλε σωλήνας είναι συνδεμένος με μοτέρ που τραβά τον αέρα για να φεύγουν οι αναθυμιάσεις απο τα κολήματα.
    Ελπίζω να απάντησα στα ερωτήματα σου

  4. #4
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ για την άμμεση απάντηση, αλλά θα επιμείνω στο πρώτο ερώτημα.
    Απο που ερχονται οι λαμαρίνες και εννοώ εάν είναι ελληνικής κατασκευής (χαλυβουργική, σιδενορ ή κάποια άλλη μεταλλουργία) ή εισαγωγή και απο ποιά χώρα ?
    [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][I]Mal du depart.[/I][/SIZE][/FONT]

  5. #5
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ελληνικές είναι, δεν ξέρω απο ποιά εταιρεία

  6. #6
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Ησουν αρκετά σαφής, διπλό όφελος για την ελληνική βιομηχανία, κατασκευές με υψηλή προστιθέμενη αξία, μακάρι να συνεχισθεί αυτή εξαιρετική δουλειά που γίνεται στο Πέραμα και την Σαλαμίνα.
    Παντελή σε ευχαριστώ(-ούμε) πολύ για την πληροφόρηση ( και με φωτό !!) που μας προσφέρεις, έγκυρα και έγκαιρα ( που λένε και στα μ.μ.ε!).
    [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][I]Mal du depart.[/I][/SIZE][/FONT]

  7. #7
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Όλο αυτό το καιρό κομμάτια του αμφίπλωρου Παναγιώτης Δ ετοιμάζονται στο ναυπηγείο Ατσαλάκη. Έπρεπε όμως να προχωρήσει πρώτα το Ποσειδών που φτιάχνεται μπροστά, για να ξεκινήσει απο πίσω να στείνετε το Παναγιώτης Δ.

    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Δ 20.jpg

    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Δ 22.jpg

    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Δ 23.jpg

    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Δ 24.jpg

    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Δ 25.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leo : 08-02-2010 στις 10:26

  8. #8
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Η αναμονή τελείωσε. Το Ποσειδών προχώρησε, η βάση που επάνω της θα στηθεί το Παναγιώτης Δ ετοιμάστηκε και ήδη τα πρώτα κομμάτια ξεπλακώνονται απο το γερανό, για να αρχίσει το μοντάρισμα. Οι τελευταίες φωτο τραβηγμένες 05-02-2010. Το Παναγιώτης Δ θα δρομολογηθεί στη Σαλαμίνα, οι πλοιοκτήτες είναι οι ίδιοι με το Θεολόγος Β.

    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Δ 26.jpg

    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Δ 27.jpg

    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Δ 30.jpg

    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Δ 31.jpg

    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Δ 32.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leo : 08-02-2010 στις 10:27

  9. #9

    Προεπιλογή

    Φιλε Pantelis 2009 θελω να σε ευχαριστησω για ολα τα ωραια που εχεις ανεβασει και ειδικα για τις step by step ναυπηγησεις.Το ονομα σου ειναι γνωστο και η αγαπη και οι γνωσεις σου για το αντικειμενο ειναι απεριοριστες.

  10. #10
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Φίλε BEN BRUCE ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Το step by step όντως είναι η ειδικότητα μου, γι' αυτό και έχω πάνω απο 25000 φωτο στο PC. Όσο για τις γνώσεις μου δεν είναι απεριόριστες όπως λες γιατί δεν είναι της δουλειάς. Ότι ξέρω μου το έχουν μάθει φίλοι καπεταναίοι, μηχανικοί και πλοιοκτήτες, που όταν τους βρίσκω τους ζαλίζω με τις ερωτήσεις μου.

Σελίδα 1 από 17 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας