Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 31

Θέμα: Ιωνία (2) [Bernicia, Ionia]

  1. #1

    Προεπιλογή Ιωνία (2) [Bernicia, Ionia]

    Ιωνία

    Προπολεμικο επιβατηγο της Ελληνικης Ακτοπλοιας. Ναυπηγηθηκε το 1923 και ειχε 1,839 τοννους και ταχυτητα 15 κομβων. Αρχικα χρησιμοποιηθηκε σαν επιβατηγο/φορτηγο στην γραμμη Newcastle −Λονδινου απο την εταιρεια Tyne-Tees Shipping Co

    Η Miramar γραφει

    Name Tons Change Registered Owner
    BERNICIA 1923 1839 Tyne-Tees Steam Sg
    IONIA 1944 1934 Hellenic Coast Lines


    IDNo: 1145530 Year: 1923
    Name: BERNICIA Launch Date: 1.5.23
    Type: Cargo ship Date of completion: 6.23
    Flag: GBR Keel:
    Tons: 1839 Link: 1491
    DWT: Yard No: 531
    Length overall: Ship Design:
    LPP: 86.0 Country of build: GBR
    Beam: 12.2 Builder: Hawthorn Leslie
    Material of build: Location of yard: Hebburn
    Number of screws/Mchy/ Speed(kn): 1T-15
    Subsequent History: 34 IONIA
    Disposal Data: wrecked Arcaki Islet, near Skiathos 14.12.44
    Schedule of the ship
    Tyne.jpg
    Source :http://www.timetableimages.com/maritime/images/tyne.htm

    Το πλοιο ηλθε στην Ελλαδα το 1934 και επεζησε του Δευτερου Παγκοσμιου Πολεμου αλλα χαθηκε κατα ενα απιθανα κακο τροπο.

    4/3/1945
    19450304 Ionia.jpg

    7/3/1945
    19450307 Ionia.jpg

    Ο Τζαμτζης παρουσιαζει αυτη την φωτογραφια... Ακομη προσπαθω να καταλαβω αν αυτο ειναι πραγματι το πρωτο Ιωνια η το πλοιο της ΕΛΜΕΣ με το ιδιο ονομα

    Ionia.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 19-09-2013 στις 07:27

  2. #2
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Η φωτογραφία είναι πράγματι του πρώτου ΙΩΝΙΑ. Και αυτό ήταν πλοίο τη Ελ.Μες η οποία να θυμίσω οτι είχε δραστηριοποιηιεί πρίν τον πόλεμο ως θυγατρική της Ακτ.Ελ.
    Για αυτό και έχει στο φουγάρο τα σινιάλα της Ελ.Μες.
    Φωτογραφίες του ως BERNICIA υπάρχουν εδώ και εδώ.

    Σε ότι αφορά το ναυάγιο, το πλοίο φαίνεται οτι έπεσε θύμα των καταστροφών που προκάλεσε ο πόλεμος στο φαρικό δίκτυο. Η θέση "Ρέπι" που αναφέρει το άρθρο, είναι ένα νησάκι στο οποίο υπήρχε φάρος, που είναι προφανώς δεν λειτουργούσε.
    Το "Αρκάκι" που επίσεις αναφέρεται ως τόπος βύθισης είναι ένα διπλανό νησάκι. Ίσως το ΙΩΝΙΑ να προσέκρουσε σε βράχια σε ένα από τα δύο νησάκια και να το προσάραξαν στην παραλία του άλλου.

    Μήπως ο φίλος Κώστας Θωκταρίδης, γνωρίζει περισσότερα για την τύχη του ναυαγίου; Αν τελικά βυθίστηκε εκεί ή αν το ανελκύσανε αργότερα για σκραπ;

    Να και ο σχετικός χάρτης, όπου το Ρέπι είναι το μικρό νησί στα ανατολικά από το μεγαλύτερο Αρκάκι. Έβαλα στο "περίπου" και τη σωστή και λάθος πορεία.

    ρεπι.jpg

  3. 16-01-2010, 15:04


  4. Προεπιλογή

    *
    Επιβατηγό ατμόπλοιο ΙΩΝΙΑ (πρώην BERNICIA), νηολογίου Πειραιώς 802, με ΔΔΣ: SZHZ, ολικ. χωρητ. 1978 κόρων και καθ. 863 κόρων, ναυπηγήσεως του 1923 στα ναυπηγεία HAWTHORN LESLIE AND CO. LTD του GLASGOW. Είχε μήκος 282 πόδες και εκινείτο με τρικύλινδρη παλινδομική μηχανή με ιπποδύναμη 547 ΝΗΡ. Το ΙΩΝΙΑ αγοράστηκε το 1934 από την ΑΚΤΟΠΛΟΪΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ Α.Ε. αντί του ποσού των 30.000 λιρών Αγγλίας και στη συνέχεια περιήλθε στις Ελληνικές Μεσογειακές Γραμμές (ΕΛΜΕΣ).
    Το ΙΩΝΙΑ είχε παράσχει πολύτιμες υπηρεσίες κατά τη διάρκεια του Ελληνοϊταλικού πολέμου τελώντας μεταφορές στρατιωτών από Κρήτη προς Αστακό και Πρέβεζα αλλά και μεταφορά τραυματιών.
    Στη συνέχεια πραγματοποίησε ταξίδια Αλεξάνδρειας για τη μεταφορά ¶γγλων αλλά και Αυστραλών στρατιωτών.
    Το πλοίο το 1941 ακολούθησε τον Ελληνικό Στόλο στην Αίγυπτο και κατά τη διάρκεια του πολέμου χρησιμοποιήθηκε μαζί με το ΚΟΡΙΝΘΙΑ ως έδρα των Υπηρεσιών του Πολεμικού Ναυτικού στην Αλεξάνδρεια.
    Μετά την επιστροφή του στον Πειραιά το 1944 διατέθηκε για την εξυπηρέτηση των ακτοπλοϊκών συγκοινωνιών.
    Τη 14η Δεκεμβρίου 1944 κατά το δρομολόγιο Θεσσαλονίκης-Πειραιά, προσάραξε και βυθίστηκε στη νησίδα Αρνάκι.
    Από τους 90 επιβάτες απωλέστηκαν 3.
    * Από το βιβλίο ΤΑ ΝΑΥΑΓΙΑ ΣΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ
    1900 – 1950 ΤΟΜΟΣ Α έκδοση 2000 ISBN 960-86590-5-1
    Αντιναυάρχου ΝΤΟΥΝΗ σελίδα 280 – 281.
    Εκεί υπάρχει και μια ακόμη φωτογραφία του πλοίου.


    Έχω την εντύπωση ότι από BERNICIA ως Iωνία έκανε μια σειρά μετασκευών ειδικά στις πρύμνες υπέρκατασκευές.
    Το βαπόρι είχε προσαράξει και στην συνέχεια έγινε ανέλκυση & σκραπ.
    Είχα ένα φίλο που μου έλεγε την ιστορία από την Σκίαθο.
    Πανέμορφο νησί, πεντακάθαρα νερά.
    Τα υπόλοιπα νησάκια & βραχονησίδες της Σκιάθου ανατολικά της είναι : Μυρμιγκονήσια (Μυρμήγκια), Σιδεριές, Αρκο, Μαραγκός, Ασπρονήσι, Αραπάκια, Πνιγμένος.




  5. #4
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    *
    * Από το βιβλίο ΤΑ ΝΑΥΑΓΙΑ ΣΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ
    1900 – 1950 ΤΟΜΟΣ Α έκδοση 2000 ISBN 960-86590-5-1
    Αντιναυάρχου ΝΤΟΥΝΗ σελίδα 280 – 281.
    Εκεί υπάρχει και μια ακόμη φωτογραφία του πλοίου.

    Έχω την εντύπωση ότι από BERNICIA ως Iωνία έκανε μια σειρά μετασκευών ειδικά στις πρύμνες υπέρκατασκευές.
    Φίλε Κώστα, εδώ ο ναύαρχος έκανε ένα από τα λίγα λάθη που έχει το έργο του, βάζοντας μια φωτογραφία του μεταπολεμικού ΙΩΝΙΑ.
    Το ΙΩΝΙΑ που ναυάγησε στη Σκιάθο είχε πράγματι δεχτεί μια μικρή μετασκευή (ίσως και πριν έρθει στην Ελλάδα) κατά την οποία η γέφυρα ανέβηκε ένα ντεκ ψηλότερα και στην αρχική θέση της δημιουργήθηκε σαλόνι.

    Γνωρίζεις πότε έγινε η ανέλκυση;

  6. Προεπιλογή

    Έχεις απόλυτο δίκιο.
    Δυστυχώς δεν έχω στοιχεία για τις ημερομηνίες ανέλκυσης.
    Το μοναδικό αξιόλογο στοιχείο είναι ότι το ναυάγιο μετά το 1949 είχε ιδιοκτήτη τον κ. Σταυρίδη.
    Πάντως ο φιλαράκος μου από την Σκίαθο μου είχε πει ότι αρκετά αντικείμενα από το πλοίο βρίσκονται στην Σκίαθο.

  7. #6
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    ¶ρα κάπου στη δεκαετία του '50 θα έγινε η δουλειά.
    Σου είπε τελικά σε ποιό από τα δύο νησάκια είχε προσαράξει, Ρέπι ή Αρκάκι;

  8. #7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...........
    Πάντως ο φιλαράκος μου από την Σκίαθο μου είχε πει ότι αρκετά αντικείμενα από το πλοίο βρίσκονται στην Σκίαθο.

    Οπως ισως ξερεις, λεγεται οτι κατοικοι απο την Σκιαθο λεηλατησαν το πλοιο. Μηπως ξερουν οι γνωστοι σου αν αυτο ειναι σωστο;

  9. Προεπιλογή

    Τον φιλαράκο μου τον χάσαμε σε τροχαίο πριν μερικά χρόνια 1998 ?.
    Υπηρετούσαμε μαζί στην ίδια μονάδα και με είχε βοηθήσει όταν είχα επισκεφθεί το νησί το 1997 ? με αντικειμενικό στόχο να εντοπισμό το ναυαγίου του Υ/Β ΚΑΤΣΩΝΗΣ.
    Τότε μου είχε αναφέρει μαζί με κάτι γέροντες την ιστορία για το ΙΩΝΙΑ.
    Δυστυχώς όμως αυτή την στιγμή δεν έχω περισσότερα στοιχεία για να απαντήσω στις απορίες σας.
    Σήμερα τηλεφώνησα σε ένα συνάδελφο που έχει κέντρο καταδύσεων στην Σκιάθο όμως δεν γνωρίζει κάτι για το ΙΩΝΙΑ.
    Μου είπε ότι αργότερα ένα ακόμη βαπόρι προσάραξε στο Λεχούνι και ότι υπάρχει ακόμα το άλμπουρο του εκεί.

    Ένα συμπληρωματικό στοιχείο είναι ότι τότε εντόπισα ένα μικρό βαποράκι που είχε πέσει σε νάρκη (εντόπισα και το αγκυροβόλιο της νάρκης λίγα μέτρα από το ναυάγιο) είχε διαλυθεί όλη η πλώρη και βρίσκεται στο μπουγάζι μεταξύ Σκιάθου και ακτών Πηλίου σε βάθος 80 μέτρα. Ποτέ δεν κατάφερα να μάθω το όνομα του.
    Μήπως γνωρίζεται κάτι ?




  10. Προεπιλογή

    Δυστυχώς όμως αυτή την στιγμή δεν έχω περισσότερα στοιχεία για να απαντήσω στις απορίες σας.
    Σήμερα τηλεφώνησα σε ένα συνάδελφο που έχει κέντρο καταδύσεων στην Σκιάθο όμως δεν γνωρίζει κάτι για το ΙΩΝΙΑ.
    Μου είπε ότι αργότερα ένα ακόμη βαπόρι προσάραξε στο Λεχούνι και ότι υπάρχει ακόμα το άλμπουρο του εκεί.


    Τελευταία Νέα ...
    Το βαπόρι στο Λεχούνι, (είναι ένας κόλπος βόρεια).. γύρω στο Ά90 προσάραξε ένα φορτηγό με φορτίο σίδερα.
    Ο Παππούς του φίλου μου είπε ότι όντως ήταν στο Αρκο (Αρκάκι) το ναυάγιο.

  11. #10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον φιλαράκο μου τον χάσαμε σε τροχαίο πριν μερικά χρόνια 1998 ?.
    Υπηρετούσαμε μαζί στην ίδια μονάδα και με είχε βοηθήσει όταν είχα επισκεφθεί το νησί το 1997 ? με αντικειμενικό στόχο να εντοπισμό το ναυαγίου του Υ/Β ΚΑΤΣΩΝΗΣ.
    ..........

    Φιλε Κωστα

    Οταν μπορεσεις σε παρακαλω να μας πεις αν εχεις βρει τιποτε απο τον Λαμπρο Κατσωνη. Οντας Ελευσινιος, εχω μεγαλο θαυμασμο για τον Βασιλη Λασκο που ηταν Ελευσινιος και φιλος του πατερα μου, και για το θρυλικο αυτο υπιβρυχιο μας. Κοιταξε εδω
    http://www.nautilia.gr/forum/showpos...63&postcount=9

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας