Σελίδα 10 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 8910
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 91 έως 92 από 92

Θέμα: INTERNET ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ

  1. #91
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Καλά μην περιμένετε συγκλονιστικές αλλαγές..! Όποιος είχε την τύχη διαβάσει μια σχετική σειρά δημοσιεύσεων ένος συναδέλφου στην Πλοιαρχική Ηχώ πριν από περίπου τέσσερα χρόνια, όπου ανέλυε εμπειριστατωμένα την εν λόγω σύμβαση, το γνωρίζει.
    Ειδικά αυτό το απόσπασμα για το ιντερνέτ ανήκει στο τμήμα των guidelines της σύμβασης και συνεπώς είναι στην διακριτική ευχέρεια του κράτους σημαίας να το περάσει ως υποχρεωτικό στην νομοθεσία του ή όχι. Λίγα πράγματα προσθέτει ουσιαστικά η εν λόγω σύμβαση και αυτά δεν είναι κατ' αρχήν σχετικά με το ιντερνέτ στα πλοία...

    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  2. #92

    Προεπιλογή

    Οπως σας ειχα πει προ ημερων επανερχομαι για περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με το ιντερνετ στο πλοιο που ειμαι.Εχουμε και λεμε:
    α) Ο παροχος που εχουμε εδω ειναι Νορβηγος (αν θελετε σας δινω και το site του). Η ταχυτητα που εχουμε ειναι 128 Kb/s - οσο και μια ISDN-. Οταν ηρθα στο πλοιο ειχα δει στο site του οτι εδινε 128 , 256 , 512 Kb/s. Προχτες που μπηκα ειδα οτι δινει μεχρι και 2 ΜΒ/s.
    β) Υπαρχουν 2 συστηματα το KU band και το C band. Εχω επισυναψει Coverage maps και των 2 συστηματων. Οι διαφορες ειναι εμφανεις και δεν χωρανε και πολλα σχολια. Εμεις εχουμε ΚU band - φανταζομαι ειναι πιο φτηνο απο το αλλο- και η κεραια που εχουμε ειναι ιδια σε μεγεθος με μια του INM-B. To C band θελει αλλη κεραια για να δουλεψει - υπολογιζω 5-8 φορες μεγαλυτερη - και η εγκατασταση της γινεται ειτε στο bridge deck ειτε στο compass deck και ουσιαστικα η βαση της ειναι σαν υπερκατασκευη. Ειδα ενα του τσακου με αυτο το συστημα.
    γ) Σε γενικες γραμμες τους 4 μηνες που ειμαι εδω συνολικα να εχουμε μεινει 2-3 μερες χωρις ιντερνετ κι αυτο γιατι ο δορυφορος κρυβεται καμια φορα απο το radar mast.
    δ) Εχουν ολοι προσβαση μεσω των pc στα καπνιστηρια κι ο καπετανιος με τον πρωτο εχουν και στις καμπινες.Μιλαμε κανονικα μεσω skype με οικογενεια ,φιλους κτλ και επισης εχει εγκατασταθει και voip τηλεφωνο στη γεφυρα με κοστος 0,07$ ανα λεπτο για σταθερα και 0,60$ για κινητα.

    Για οποιαδηποτε αλλη ερωτηση ειμαι στη διαθεση σας
    Ελπιζω να βοηθησα
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nkatech : 28-06-2010 στις 12:46

Σελίδα 10 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 8910

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας