Σελίδα 7 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 61 έως 70 από 83

Θέμα: Regina Prima (Regina, President Hoover, Panama)

  1. #61
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Από ένα σλάιντ του 1970, τo REGINA στον Πειραιά με ένα από τα ΠΗΓΑΣΟΣ/ΕΡΜΗΣ δεμένο πλώρα του
    regina.jpg
    πηγή: e-bay

  2. #62

    Προεπιλογή REGINA ( PRIMA )

    Διαβαζω απο την υπηρεσια του πατερα μου , για το κορυφαιο μαλλον πλοιο της εταιρειας του Μιμη Χανδρη CHANDRIS CRUISES.

    ΑΓΙΟΣ ΦΡΑΓΚΙΣΚΟΣ 1964 ΡΕΓΓΙΝΑ ΚΟΧ 10603 ΝΑΥΤΗΣ 2/12/64 ΕΩΣ 18/2/65 .
    Απο αυτο βλεπουμε οτι ηταν στην αποστολη που το εφεραν απο ''Σαν Φραντζισκο''.
    Μετα παλι απο 18/ΝΟΕΜ/1967 εως 19/ΟΚΤ/1970 συνεχως για 3 χρονια SAM_6160.jpgακομη και ως ''βατσιμανης'' .
    Ταξειδια στην διασημη απο τοτε << ΚΑΡΑΒΑ'Ι'ΚΗ >> οπως την ελεγαν τοτε ολοι οι ναυτικοι .
    Σχετικη φωτο .

  3. #63

    Προεπιλογή REGINA ( PRIMA )

    Στο ιδιο θεμα Καραιβικη 1967-70 REGINA .Ο αξιωματικος που φαινεται στην κουπαστη , πρεπει να ειναι αρχιλογιστης της εταιρειας , τον οποιο βρηκα εγω μετεπειτα στο ROMANZA .

    SAM_6517.jpgSAM_6522.jpgSAM_6524.jpg

  4. #64

    Προεπιλογή REGINA ( PRIMA )

    H πλεον ''πολυτιμη'' φωτο μου , μεσα απο την γεφυρα του REGINA . Χαρακτηριστικο το κλασσικο πηδαλιο και η ξυλινη βαση που παταει ο ναυτης .

    Πιστευω πως δεν κανω λαθος , εκανα προσεκτικες παρατηρησεις και παμε συμπερασματικα . Με δεδομενη την υπηρεσια του και το ασπρομαυρο της φωτο , πρεπει να ειναι 1965 εως αρχη 1971 .
    Αποκλειοντας τα ROMANTICA ,FIESTA , FANTASIA , τα οποια ειχαν μικρη γεφυρα με λιγα παραθυρα , μενουν τα REGINA . ROMANZA και REGINA MAGNA . Koινο χαρακτηριστικο τους ειναι τα πολλα τετραγωνα παραθυρα , με λεπτα χωρισματα μεταξυ τους . Απο εκει και επειτα ενω ταιριαζει πολυ με ROMANZA , δεν δενει χρονικα . Ηταν πλεον υπολοστρομος , οπως και με το MAGNA . Εδω ειναι ναυτης και μαλιστα με την ναυτικη φανελα , η οποια γραφει ''CHANDRIS CRUISES'' οπως στις προηγουμενες φωτο . (και οχι πχ. με την ακομη πιο ομορφη που εγραφε ''ROMANTICA'' και που ηθελα να την φοραω και στο σχολειο ).
    Ως ναυτης στο ROMANZA , ηταν μονο στην παραλαβη απο ΓΕΝΟΒΑ το 1971 .Ομως δεν στεκει να φοραει , την καλοκαιρινη λευκη φανελα Φλεβαρη μηνα και χωρις επιβατες .
    REGINA.jpg
    Αν καποιος νομιζει κατι διαφορετικο , ας βοηθησει .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tripontikas : 09-04-2017 στις 16:09

  5. #65
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Και εγώ νομίζω οτι μεταξύ των τριών, το πιο πιθανό να είναι το ΡΕΓΓΙΝΑ. Το ΡΕΓΚΙΝΑ ΜΑΓΚΝΑ είχε μεγαλύτερη γέφυρα και προς το φτερό είχε και ένα φινιστρινι που δεν υπάρχει στη φωτογραφία. Μεταξύ ΡΕΓΓΙΝΑ και ΡΟΜΑΝΤΙΚΑ λέω το πρώτο γιατί η εικόνα μου φέρνει πιο πολύ σε γέφυρες αμερικάνικων πλοίων της εποχής.
    Με την ευκαιρία να ανεβάσω και μερικές σελίδες από μπροσούρα με το ΡΕΓΓΙΝΑ.

    regina 72.jpg
    regina.jpg

  6. #66

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ νομίζω οτι μεταξύ των τριών, το πιο πιθανό να είναι το ΡΕΓΓΙΝΑ. Το ΡΕΓΚΙΝΑ ΜΑΓΚΝΑ είχε μεγαλύτερη γέφυρα και προς το φτερό είχε και ένα φινιστρινι που δεν υπάρχει στη φωτογραφία. Μεταξύ ΡΕΓΓΙΝΑ και ΡΟΜΑΝΤΙΚΑ λέω το πρώτο γιατί η εικόνα μου φέρνει πιο πολύ σε γέφυρες αμερικάνικων πλοίων της εποχής.
    Με την ευκαιρία να ανεβάσω και μερικές σελίδες από μπροσούρα με το ΡΕΓΓΙΝΑ.

    regina 72.jpg
    regina.jpg
    Σίγουρα δεν είναι του ROMANTICA. Το ROMANTICA είχε συνολικά 9 ορθογώνια παράθυρα εκ των οποίων τα άκρα αριστερά-δεξιά ήταν εκτός γέφυρας στους ανεμοθώρακες που ήταν προέκταση της γέφυρας. Η παραπάνω φωτογραφία έχει τουλάχιστον7 μέχρι την μέση άρα περί τα 14 σύνολο και τετράγωνα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TSS QUEEN ANNA MARIA : 10-04-2017 στις 15:47

  7. #67

    Προεπιλογή REGINA ( PRIMA )

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ νομίζω οτι μεταξύ των τριών, το πιο πιθανό να είναι το ΡΕΓΓΙΝΑ. Το ΡΕΓΚΙΝΑ ΜΑΓΚΝΑ είχε μεγαλύτερη γέφυρα και προς το φτερό είχε και ένα φινιστρινι που δεν υπάρχει στη φωτογραφία. Μεταξύ ΡΕΓΓΙΝΑ και ΡΟΜΑΝΤΙΚΑ λέω το πρώτο γιατί η εικόνα μου φέρνει πιο πολύ σε γέφυρες αμερικάνικων πλοίων της εποχής.
    Με την ευκαιρία να ανεβάσω και μερικές σελίδες από μπροσούρα με το ΡΕΓΓΙΝΑ.

    regina 72.jpg
    regina.jpg
    1.Συνεχισα την προσπαθεια και οπως εχω γραψει αποκλειονται τα FIESTA , ROMANTICA , FANTASIA επειδη ειχαν μικρες γεφυρες .
    2.Το ROMANZA αποκλειεται και για αλλους λογους , περα της υπηρεσιας ως υπολοστρομος . Ειδα επι πλεον βιντεo στο γιουτιουμπ ,οπου φαινεται η γεφυρα απο μεσα . Χειριστηρια και οργανα ειναι πισω πισω και αφηνουν διαδρομο μπροστα τους .Eδω συμβαινει το αντιθετο . Ολα ειναι πολυ μπροστα στα παραθυρα και ο διαδρομος πισω απο τον ναυτη . Θυμηθηκα αοριστα (και φαινεται απο φωτογραφιες ) , πρεπει η πορτα για το φτερο του ROMANZA, να ηταν μεγαλη φαρδια ,ισως συρομενη βαρια ξυλινη . Επισης παραθυρα και πορτα ειναι στο ιδιο υψος .
    3.Εδω εχουμε σιγουρα REGINA .Η πορτα για το φτερο δειχνει σχετικα στενη και εχει αλλο υψος απο τα παραθυρα . .

  8. #68

    Προεπιλογή REGINA ( PRIMA )

    Στις 4 φωτο του REGINA φαινεται η διαφορα υψους παραθυρων και πορτας .
    PresidentHoover-01.jpg prima.jpg Regina2.jpg IMG_20170409_125000.jpg

    Η φωτο του ROMANZA δειχνει ισα υψη και μαλλον μικρο παραθυρακι διπλα στην πορτα .
    IMG_20170412_115339.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 18-04-2017 στις 11:40 Αιτία: αποκατάσταση φωτογραφιών

  9. #69

    Προεπιλογή REGINA ( PRIMA )

    H μεγαλη διαφορα στις γεφυρες φαινεται απο τις προχειρες φωτο που τραβηξα με το κινητο .Ειναι απο το βιντεο στο γιουτιουμπ .
    IMG_20170409_125000.jpg
    SAM_6645.jpgSAM_6647.jpgSAM_6648.jpg

    Eαν καταφερω καλυτερη ποιοτητα θα τις βαλω στις αναρτησεις για ROMANZA και με τον τιτλο του σχετικου βιντεο .

  10. #70

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από tripontikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    H μεγαλη διαφορα στις γεφυρες φαινεται απο τις προχειρες φωτο που τραβηξα με το κινητο .Ειναι απο το βιντεο στο γιουτιουμπ .
    IMG_20170409_125000.jpg
    SAM_6645.jpgSAM_6647.jpgSAM_6648.jpg

    Eαν καταφερω καλυτερη ποιοτητα θα τις βαλω στις αναρτησεις για ROMANZA και με τον τιτλο του σχετικου βιντεο .
    ¶λλωστε τα παράθυρα της γέφυρας των άλλων καραβιών είναι ορθογώνια. Του Regina Prima είναι τετράγωνα όπως στην φωτογραφία.

Σελίδα 7 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας