Σελίδα 8 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 71 έως 80 από 126

Θέμα: Α/Τ ΒΕΛΟΣ (D-16)

  1. #71
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Καλά το λες, μάλιστα διάβασα εδώ μια πολύ σωστή - κατά τη γνώμη μου - πρόταση για το ΒΕΛΟΣ, από τον τέως διοικητή της ΥΙΝ.
    Υπόψην τα άλλα τρία Fletcher που διασώζονται παγκοσμίως είναι τα USS KIDD, THE SULLIVANS και CASSIN YOUNG στις ΗΠΑ.

  2. #72
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Οι Αμερικανοί έχουν κάνει επιστήμη το θέμα Πλοία-Μουσεία. Τα περισσότερα εμβληματικά τους πλοία είναι σε άριστη κατάσταση ως επισκέψιμα εκθέματα.
    Μακάρι να είχαμε κάποιο κάλεσμα του ΠΝ σε εθελοντισμό για την συντήρηση και διατήρηση των πλοίων, ή να υπήρχε κάποιος σύλλογος αντίστοιχος
    με τους αμερικανικούς, πρώτος θα έτρεχα να συνδράμω σε ότι μπορούσα στον ελεύθερο χρόνο μου.
    Το Βέλος το πρόλαβα στα στερνά του στον Στόλο, και εμένα αυτό που μου έχει μείνει είναι οι ιστορία από το κίνημα του Ναυτικού.

    Ένα ωραίο βίντεο με το The Sullivans και την ιστορία του.


  3. #73

    Προεπιλογή

    Υπάρχει και πρόταση να μείνει στο λιμάνι της Κύμης , όπου γεννήθηκε και έχει ταφεί ο Ναύαρχος Παππάς . Χώρος υπάρχει , υπάρχει και η Ακαδημία Ε.Ν. που θα μπορούσε να το συντηρεί . Δεν είναι μόνο Αθήνα και Θεσσαλονίκη η χώρα . Υπάρχουν και μικρές πόλεις που έχουν μεγάλη ναυτική Ιστορία .

  4. #74
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    692

    Προεπιλογή

    ZZZZ 78770.jpg

    Xθες ανεβαίνοντας για Πειραιά με το Πάτμος, πετύχαμε την νηοπομπή. Λίγο μακρινή φωτογραφία..

  5. #75
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από threshtox Εμφάνιση μηνυμάτων
    ZZZZ 78770.jpg

    Xθες ανεβαίνοντας για Πειραιά με το Πάτμος, πετύχαμε την νηοπομπή. Λίγο μακρινή φωτογραφία..
    Συγκίνηση να βλέπεις ένα Fletcher "εν πλω",μόνο το ντουμάνι λείπει από τις καπνοδόχους.Εμείς οι παλιότεροι πολεμικοκαραβολάτρες γαλουχηθήκαμε με αυτά κ εν συνεχεία κάποιοι στη θητεία μας,όπως άλλωστε γενιές κ γενιές στελεχών του ένδοξου ΠΝ μας.

  6. #76
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από basi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει και πρόταση να μείνει στο λιμάνι της Κύμης , όπου γεννήθηκε και έχει ταφεί ο Ναύαρχος Παππάς . Χώρος υπάρχει , υπάρχει και η Ακαδημία Ε.Ν. που θα μπορούσε να το συντηρεί . Δεν είναι μόνο Αθήνα και Θεσσαλονίκη η χώρα . Υπάρχουν και μικρές πόλεις που έχουν μεγάλη ναυτική Ιστορία .
    Αν μπορεί να είναι ασφαλές από καιρούς σε αυτό το λιμάνι ένα σκάφος που επιπλέον είναι ήδη 76 ετών...
    Κ δεν νομίζω ότι είναι μέσα στις δυνατότητες της ΑΕΝ να το συντηρεί.
    Ο υποφαινόμενος κατάγεται από ναυτική περιοχή κ είναι απόφοιτος Ακαδημίας ΕΝ.

  7. #77
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Joyrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι Αμερικανοί έχουν κάνει επιστήμη το θέμα Πλοία-Μουσεία. Τα περισσότερα εμβληματικά τους πλοία είναι σε άριστη κατάσταση ως επισκέψιμα εκθέματα.
    Μακάρι να είχαμε κάποιο κάλεσμα του ΠΝ σε εθελοντισμό για την συντήρηση και διατήρηση των πλοίων, ή να υπήρχε κάποιος σύλλογος αντίστοιχος
    με τους αμερικανικούς, πρώτος θα έτρεχα να συνδράμω σε ότι μπορούσα στον ελεύθερο χρόνο μου.
    Το Βέλος το πρόλαβα στα στερνά του στον Στόλο, και εμένα αυτό που μου έχει μείνει είναι οι ιστορία από το κίνημα του Ναυτικού.
    Φίλε Joyrider δυστυχώς στη χώρα μας με εξαίρεση την αρχαιολογία λείπει η μουσειακή κουλτούρα κ φυσικά τα χρήματα.
    Κάτι πάει να γίνει αλλά απέχουμε πολύ από χώρες σαν τις ΗΠΑ ή την Βρετανία.Στις ΗΠΑ ο κάθε σύλλογος βετεράνων διασώζει κ συντηρεί πλοία που δεν έχουν κ ιδιαίτερη ιστορική αξία.Συμφωνώ μαζί σου γιά τον εθελοντισμό.
    Πρόλαβα τα Fletcher στις δόξες τους,περιλαμβανομένων κ των λίγο διαφορετικών όπως ήταν τα τύπου "Θύελλα" ή τα "γερμανικά".
    Στο ΒΕΛΟΣ εκπαιδεύτηκα να γεμίζω σε τμήμα πυροβόλου 3"/50 RF το οποίο υπάρχει στο μεσόστεγο.

  8. #78
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Ίσως μια από τις τελευταίες του εμφανίσεις εν ενεργεία, ανοικτά της Πειραϊκής.

    ΒΕΛΟΣ.jpg

  9. #79
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Ενα συναισθηματικά φορτισμένο κείμενο εδώ για τον απόπλου του πλοίου, αναμενόμενο για αυτούς που έζησαν το πλοίο.

  10. #80
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα συναισθηματικά φορτισμένο κείμενο εδώ για τον απόπλου του πλοίου, αναμενόμενο για αυτούς που έζησαν το πλοίο.
    Πραγματικά συγκινητικό κ γιά όσους υπηρετήσαμε στο ΠΝ αλλά όχι στο καράβι.Με την ορολογία του ΠΝ η οποία σε πολλούς στα εμπορικά είναι άγνωστη όπως εκείνα τα "πρόσω ηρέμα","ανάποδα ηρέμα"...

Σελίδα 8 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας