Σελίδα 6 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 51 έως 60 από 126

Θέμα: Α/Τ ΒΕΛΟΣ (D-16)

  1. #51
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Στη Ναυτική Εβδομάδα του 82 ήμουν κ εγώ φίλε,στο Α/Γ ΚΩΣ! Στρατεύσιμος κστής (τηλ) κληρουχία 81Δ,αναμνήσεις!
    Η φωτό σου μιά χαρά,ωραίο κοντινό πλάνο δεν πειράζει που δεν είναι όλο το καράβι!

    Μιά φορά μας είχαν πάει στο ΒΕΛΟΣ γιά εκπαίδευση επειδή είχαμε τα ίδια δίδυμα πυροβόλα,τα 3άρια.

    Το καράβι είναι από τα ελάχιστα σωζόμενα Fletcher στον κόσμο,έστω χάρις σε εκείνο το κίνημα.,

  2. #52

    Προεπιλογή Α/Τ ΒΕΛΟΣ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από tripontikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να καταθεσω μια ''αποτυχημενη'' φωτο που τραβηξα οταν υπηρετουσα στο Α/Τ ΑΣΠΙΣ .

    Ναυτικη Εβδομαδα του 1982 στο Φαληρο .Το ιστορικο Α/Τ ΒΕΛΟΣ . Το ηρωικο πλοιο του ΝΑΥΑΡΧΟΥ ΝΙΚΟΥ ΠΑΠΠΑ και ολου του πληρωματος του . Ο ΝΑΥΑΡΧΟΣ αναφερει σε μαρτυριες του τον ενθουσιασμο και την θετικη σταση, ολου του πληρωματος .
    Ιδιαιτερη στιγμη νομιζω ειναι , οταν ο ΝΑΥΑΡΧΟΣ , ενημερωνοντας τον Τουρκο αρχηγο της Νατοικης ασκησης για την προθεση του , πηρε την απαντηση . ''GOOD LUCK NICK'' .
    Συνημμένο Αρχείο 182217
    Βλεποντας την φωτο ,θυμηθηκα οτι η προσπαθεια μου ηταν να φωτογραφισω και το ελικοπτερο , οχι μονο το Α/Τ ΒΕΛΟΣ . Ετσι δεν καταφερα να βαλω ολο το πλοιο στην φωτο .Ελικοπτερα αν θυμαμαι σωστα ειχαν μερικα ''ΦΡΑΜ'' .Εκεινη την εποχη μολις θα παραλαμβαναμε την πρωτη φρεγατα Φ/Γ ΕΛΛΗ και λιγο αργοτερα την Φ/Γ ΛΗΜΝΟΣ , αν θυμαμαι σωστα .

  3. #53
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από tripontikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλεποντας την φωτο ,θυμηθηκα οτι η προσπαθεια μου ηταν να φωτογραφισω και το ελικοπτερο , οχι μονο το Α/Τ ΒΕΛΟΣ . Ετσι δεν καταφερα να βαλω ολο το πλοιο στην φωτο .Ελικοπτερα αν θυμαμαι σωστα ειχαν μερικα ''ΦΡΑΜ'' .Εκεινη την εποχη μολις θα παραλαμβαναμε την πρωτη φρεγατα Φ/Γ ΕΛΛΗ και λιγο αργοτερα την Φ/Γ ΛΗΜΝΟΣ , αν θυμαμαι σωστα .
    Φίλε,νομίζω ότι το ελικόπτερο δεν είναι του ΠΝ αλλά ένα ΑΒ205 του Στρατού.Ελικόπτερα έπαιρναν τότε ο ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ,ο ΜΙΑΟΥΛΗΣ,η ΝΑΥΚΡΑΤΟΥΣΑ,τύπου ΑΒ212 κ εναλλακτικά Αlouette III. Το ΕΛΛΗ ήλθε τέλος του 81 κ το ΛΗΜΝΟΣ ένα χρόνο μετά.Μάλιστα έπαιζε να πάω στο δεύτερο.Ευτυχώς γιατί είχε πολύ τρέξιμο,μιά χαρά ήμουνα στο Κωσάκι.

  4. #54

    Προεπιλογή Α/Τ ΒΕΛΟΣ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε,νομίζω ότι το ελικόπτερο δεν είναι του ΠΝ αλλά ένα ΑΒ205 του Στρατού.Ελικόπτερα έπαιρναν τότε ο ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ,ο ΜΙΑΟΥΛΗΣ,η ΝΑΥΚΡΑΤΟΥΣΑ,τύπου ΑΒ212 κ εναλλακτικά Αlouette III. Το ΕΛΛΗ ήλθε τέλος του 81 κ το ΛΗΜΝΟΣ ένα χρόνο μετά.Μάλιστα έπαιζε να πάω στο δεύτερο.Ευτυχώς γιατί είχε πολύ τρέξιμο,μιά χαρά ήμουνα στο Κωσάκι.
    Τα θυμασε καλυτερα απο εμενα .Ηθελα να παω και εγω Ολλανδια λογω μισθοδοσιας και εμπειριας .Ομως καποιος φιλος μου ειπε πως οι προηγουμενοι της Φ/Γ ΕΛΛΗ ,ξοδευαν αρκετα χρηματα για διαβιωση και ενοικιο .Ετσι δεν εκανα αιτηση .Εκ των υστερων εμαθα , οτι κανονικα εμενες εντος ναυπηγειου και χαλαγες μονο για εξοδους. Καποιοι νοικιαζαν εξω κλπ και ετσι δεν τους εφθανε ο μισθος .
    Ηρωικο το Α/Τ ΑΣΠΙΣ , αλλα ξαναγραψα , οτι ειναι καλυτερα να μην αναφερω πως ηταν τα πραγματα εντος (και σε ασκησεις).
    Κληρουχας φιλος , οταν ηρθαν απο Ολλανδια στον ΝΣ με την Φ/Γ ΛΗΜΝΟΣ , ηρθε να με βρει κατω στο πρυμνιο υποφραγμα .Οπως συζητουσαμε μου λεει ξαφνικα .
    ''Σε παρακαλω , παμε πανω στο καταστρωμα , δεν αντεχω εδω κατω , κατι θα παθω .''
    Συμπερασμα (κελευστες Τ/ΠΒ και οι δυο) , πως αυτος ηταν σε ''κρουαζιεροπλοιο'' και εγω σε ''κατεργο''.

    Νομιζω καπως καλυτερη αποτυπωση της φωτο με Α/Τ ΒΕΛΟΣ .
    Συνημμένο Αρχείο 182476Συνημμένο Αρχείο 182477

  5. #55
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από tripontikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα θυμασε καλυτερα απο εμενα .Ηθελα να παω και εγω Ολλανδια λογω μισθοδοσιας και εμπειριας .Ομως καποιος φιλος μου ειπε πως οι προηγουμενοι της Φ/Γ ΕΛΛΗ ,ξοδευαν αρκετα χρηματα για διαβιωση και ενοικιο .Ετσι δεν εκανα αιτηση .Εκ των υστερων εμαθα , οτι κανονικα εμενες εντος ναυπηγειου και χαλαγες μονο για εξοδους. Καποιοι νοικιαζαν εξω κλπ και ετσι δεν τους εφθανε ο μισθος .
    Ηρωικο το Α/Τ ΑΣΠΙΣ , αλλα ξαναγραψα , οτι ειναι καλυτερα να μην αναφερω πως ηταν τα πραγματα εντος (και σε ασκησεις).
    Κληρουχας φιλος , οταν ηρθαν απο Ολλανδια στον ΝΣ με την Φ/Γ ΛΗΜΝΟΣ , ηρθε να με βρει κατω στο πρυμνιο υποφραγμα .Οπως συζητουσαμε μου λεει ξαφνικα .
    ''Σε παρακαλω , παμε πανω στο καταστρωμα , δεν αντεχω εδω κατω , κατι θα παθω .''
    Συμπερασμα (κελευστες Τ/ΠΒ και οι δυο) , πως αυτος ηταν σε ''κρουαζιεροπλοιο'' και εγω σε ''κατεργο''.

    Νομιζω καπως καλυτερη αποτυπωση της φωτο με Α/Τ ΒΕΛΟΣ .
    Συνημμένο Αρχείο 182476Συνημμένο Αρχείο 182477
    Mισθοδοσία είχε μόνο από την στιγμή που το πλοίο σήκωνε ελληνική σημαία,σε συνάλλαγμα εννοείται.Λόγω παραλαβής είχε πάρα πολύ τρέξιμο.
    Γνωρίζω τις συνθήκες διαβίωσης στα παλιά Α/Τ.
    Επειδή το είχα δει καραβολατρικά κ μπορούσα να επιλέξω πλοίο, ζήτησα να πάω σε FRAM κ το "μέσο" μου στη ΔΝΕ μου είπε "μη πας,είναι μαυρίλα".
    Η επόμενη επιλογή ήταν το Α/Γ ΚΩΣ στο οποίο αν κ παλιό,οι συνθήκες ήταν ανθρώπινες,άνετα troops (υποφράγματα) με κάτι air condition γαϊδούρια.
    Σήμερα το θυμάμαι με πολλή πολλή αγάπη κ νοσταλγία.Ίσως κάποια στιγμή να του κάνω αφιέρωμα.

    Τα συνημμένα δεν ανοίγουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 18-04-2017 στις 07:59

  6. Προεπιλογή Το Βέλος πήγε για δεξαμενισμό.

    Χθες ήρθε και η σειρά του Βέλους να αφήσει τη θέση του στο Τροκαντερό και να ρυμουλκηθεί στον Ναύσταθμο για δεξαμενισμό. Οι πληροφορίες λένε ότι οι επισκευές θα διαρκέσουν 2 μήνες. Βίντεο από την ρυμούλκηση υπάρχει στο on alert.

  7. #57
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Α)Τ ΒΕΛΟΣ.jpg Τροκαντερό 29-5-11
    Ευτυχώς που σώθηκε γιά να θυμόμαστε οι παλιότεροι κ να το θαυμάζουν οι νεώτεροι.
    Τα Fletcher ήταν από τις πιό επιτυχημένες κλάσεις Α/Τ του Β' ΠΠ. Μεταπολεμικά χιλιάδες στελεχών κ στρατευσίμων του ΠΝ "γαλουχήθηκσν" σε αυτά αφού
    συνολικά επανδρώθηκαν 6 σκάφη τα οποια παραλήφθηκαν από τις ΗΠΑ κ 2 από την πρώην Δυτ. Γερμανία.

    B1.jpg B2.jpg 6-9-16
    Πολύ καλό κ λεπτομερές ομοίωμα του πλοίου στην αίθουσα αναμονής του ΚΤΕΛ Χίου. Δυστυχώς ο χώρος κ ο φωτισμός δεν επέτρεπαν φωτό από τα πλάγια.
    Παρακαλώ τους mods να τις φέρουν στα ίσα τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 12-09-2017 στις 19:44

  8. #58
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Mιά Φ/Γ τύπου S είναι. Θα μας το κλείσουν το μαγαζί...

  9. #59
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Nα το ΒΕΛΟΣ στη θέση που έχει δέσει στο Ν.Σ., μάλλον δεν συνήθιζε να δένει εκεί όταν ήταν μάχιμο.

    IMG_84082.jpg

  10. #60
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Στην Π10 έχει δέσει κοντά στα συνεργεία, ανάμεσα στο synchrolift και τις δεξαμενές, συνήθως εκεί έδεναν (προφανώς και δένουν) οι μεγάλες μονάδες του στόλου στις επισκευές ή για να αδειάσουν οι αναχωρηγίες των πυρομαχικών πριν να ανέβουν δεξαμενή. Το Βέλος περιμένει την Kortenaer να πέσει από τη δεξαμενή κάποια στιγμή την ερχόμενη εβδομάδα για να ανέβει αυτό. Προς το παρόν ξεκίνησαν κάποιες εργασίες από τα συνεργεία του Ν/Σ που δεν απαιτούν δεξαμενή.

Σελίδα 6 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας