Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 56

Θέμα: Σπίριτ οφ Άθως [Spirit Of Athos]

  1. #31
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Στο SPIRIT OF ATHOS οι δουλειές συνεχίζονται και η καθέλκυση του απ' ότι έμαθα θα γίνει μετά το Πάσχα.
    Το πλοίο έξω με το Ταξιάρχης να βγαίνει από πίσω του, το πλοίο τριμμένο από κάτω, ο καταπέλτης έχει βγει για αλλαγή στις λαμαρίνες, όπως έχει βγει και το Bow Thruster.

    SPIRIT OF ATHOS 05 20-03-2015.jpg SPIRIT OF ATHOS 06 21-03-2015.jpg SPIRIT OF ATHOS 07 21-03-2015.jpg SPIRIT OF ATHOS 08 27-03-2015.jpg SPIRIT OF ATHOS 09 27-03-2015.jpg


  2. #32
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    224

    Προεπιλογή

    Αν δεν απατώμαι, το bow thruster τώρα πρωτο-τοποθετείται. Στο προηγούμενο σετ φωτογραφιών σου φίλε Παντελή, δεν υπάρχει καθόλου...

    ΜΦΧ

  3. #33
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Για να γίνεται τοποθέτηση bow thruster, είναι πιθανών για πρώτη φορά στην καριέρα του να δρομολογείτε σε κάποια ακτοπλοϊκή γραμμή (αφού είναι υποχρεωτικό απο το νόμο). Σε αυτό το καραβάκι κρύβω μια αγάπη αφού μου χάρησε μια όμορφη βόλτα στην βραδυνή Θεσσαλονίκη πρίν ακριβώς 17 ολόκληρα χρόνια (τρόμαξα μόνο που το έγραψα!) τότε που τελείωνα τα εκεί Σωστικα πρίν ακόμα γράψω μία μέρα υπηρεσίας στο φυλάδιο μου... Πέρασαν νεράκι...

  4. #34
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Όντως έχεις δίκιο φίλε Blitz-X, έγινε παρανόηση στην πληροφορία. Ενώ μου είπαν μετασκευή για Bow Thruster εγώ έγραψα στο Bow Thruster.
    Οι πληροφορίες ότι μετά το Πάσχα που θα πέσει (Πέμπτη μάλλον) έχει να κάνει δοκιμαστικό πείραμα ευστάθειας και όταν τελειώσει με τις εργασίες και τα χαρτιά θα επιστρέψει στην Κρήτη.
    Θα ακολουθήσουν Απόστολε και φωτο από μέσα ....για να σου θυμίσουν ακόμη περισσότερο τα νιάτα σου.

  5. #35
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    224

    Προεπιλογή

    Πάντως, είναι όντως πολύ συμπαθητικό καραβάκι. Μόλις το συμμαζέψουν και πέσει, θα είναι κούκλα !!!

    ΜΦΧ

  6. #36

    Προεπιλογή

    Το όμορφο καραβάκι εξακολουθεί να βρίσκεται στο ναυπηγείο Ατσαλάκη. Όπως βλέπουμε, οι εργασίες στα ύφαλα και η τοποθέτηση bow thruster έχουν ολοκληρωθεί, και πιθανότατα την ερχόμενη εβδομάδα θα έχουμε την καθέλκυση του.

    IMG_0360.jpg__IMG_0363.jpg__IMG_0394.jpg
    Πέραμα - 17/04/2015

    Αυτό που μου έκανε εντύπωση, είναι το μεγάλο μήκος των καταπελτών επιβίβασης στην πρύμη. Τους υπολόγισα -πρόχειρα είναι η αλήθεια- γύρω στα δέκα μέτρα, και μου φαίνονται κάπως "υπερβολικά μεγάλοι".

    IMG_0391.jpg__IMG_0377.jpg
    Πέραμα - 17/04/2015

  7. #37
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Για τους καταπέλτες επειδή ρώτησα και γω, η απάντηση είναι ....ότι σε ορισμένες παραλίες που πηγαίνει τον κόσμο για μπάνια στα νερά υπάρχουν βράχια και έχει χαλάσει πολλές φορές τις προπέλες του. Έκανε λοιπόν μεγάλους καταπέλτες για να εξυπηρετεί τους πελάτες του και να μην χαλά τις προπέλες του.
    Και αφού ο φίλος Γιώργος δεν ανέβηκε επάνω.......ας δούμε παλαιότερες όταν γινόταν η προσθήκη στο άνω deck, τις νέες σκάλες που μπήκαν και το Bow.

    SPIRIT OF ATHOS 11 31-03-2015.jpg SPIRIT OF ATHOS 16 03-04-2015.jpg SPIRIT OF ATHOS 17 03-04-2015.jpg

  8. #38
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ZAKYNTHOS
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    ένα φοβερό καράβι με μεγάλη ιστορία.εγώ δούλεψα σε αυτο τρία χρόνια και έμαθα πολλά.Κάναμε πολλές εργασίες ετσι ώστε να μπορέσει να κάνει κρουαζιέρες στην περιοχή πουθέλαμε. Σήμερα βλέπω ότι του έκαναν εργασίες στα καταστρώματα κατι που το κάνει ακόμα πιο όμορφο. την εποχή που δούλευα εγώ είχε μίνι πισίνα όπου αργότερα αφαιρέθηκε. Είνα φοβερά καλοτάξιδο στο καιρό και με μεγάλο προτόκωλο.Το προπελάκι στη πλώρη το χρειαζόταν διότι ειναι ψηλό καράβι και το παίρνει εύκολα ο αέρας. Ο καταπέλτης πρύμα το ασχημαίνει πολύ αλλά αν είναι για τις ανάγκες της περιοχής που δουλεύει τωρα τότε καλά έκανα. Όπως η δεξιά σκάλα που τοποθετήθηκε το 2002 για τισ ανάγκες τις τότε.Αυτό που του λείπει αν δεν του έχουν βάλει είναι ένα βίντζι στη πρύμη. Ένα καράβι με πολλές αναμνήσεις για εμένα που μου σημάδεψαν τη ζωή....

  9. #39
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Καμιά φωτο από το εσωτερικό του, τότε που δούλευες ....δεν έχεις!!!!!!

  10. #40
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Στο Spirit of Athos σήμερα έγινε η καθέλκυση του και πλέον είναι στο υγρό στοιχείο. Οι πληροφορίες λένε ότι θα κάνει κάποια στιγμή το πείραμα ευστάθειας και θα παραμείνει στο ναυπηγείο Ατσαλάκη για ακόμη 15 μέρες περίπου για να τελειώσει τις εργασίες και τα χαρτιά του. Καλή συνέχεια σε πλήρωμα και πλοίο.
    Ας δούμε το BAR που υπάρχει στο άνω deck και πως φαίνεται η πλώρη έξω από τη γέφυρα.

    SPIRIT OF ATHOS 39 07-04-2015.jpg SPIRIT OF ATHOS 40 07-04-2015.jpg

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας