Σελίδα 12 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 2101112131422 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 111 έως 120 από 381

Θέμα: Έλληνες Ναυτικοί - Υπάρχουν ή δεν υπάρχουν δουλειές;

  1. #111
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Λημνος
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Eλληνας ναυτικος=και καλυτερος ειναι απλα ενα τραγικο λαθος.Εγω πρωτος το λεω.
    Οσο για τις γενικευσεις,εγω δεν κανω τετοιου ειδους αναφορες απλα λεω τα πραγματα με το ονομα τους,σε αλλους αρεσει σε αλλους οχι.Ο λαος λεει και το οποιος ειναι εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια ξερει!!!!
    Εγω τους ζω αλλοι πολυ απλα εχουν ακουσει!!!!
    Και εγω μπορει να εχω γνωμη και αποψη για το στρατευμα π.χ αλλα δεν ειμαι και στρατηγος!!!
    Εαν ημουν πολιτικο προσωπικο στο υπουργειο εθνικης αμυνας θα ειχα και σωστη γνωμη-αποψη για τους στρατιωτικους,και θα την ελεγα ετσι,γιατι καπου ακουσα κατι!!!
    Για ονομα...........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Ποσοι απο εσας που ειστε στα πληρωματα εχετε παρει συνεντευξη απο αλλοδαπους?
    Δεν ειμαι μονο ναυτικος αλλα εχω δουλεψει και σε γραφειο,και αυτο το θεμα δεν ειναι προσωπικο ειναι σοβαρο θεμα που απασχολει ολη την Ελληνικη ναυτιλια.
    Ειναι βλεπεις κοροιδα πλοιοκτητες οπως ο Κωνσταντακοπουλος που εχει και Ελληνικη σημαια και Ελληνες στα πλοια του!!!
    Και φυσικα και αλλες σοβαρες εταιριες (Danaos,Eletson,Seres,Αγγελικουσης,Χανδρης........ ...)και αλλοι πολλοι!!!
    Ας βγουμε ολοι μαζι τοτε και να τους κραξουμε που ειναι τοσο μεγαλα κοροιδα!!!!!!Και ας κανουμε τα πλοια εναν μικρο ΟΗΕ.
    Γιαυτο θα πρεπει ολοι να δουμε τα πραγματα με αλλο ματι,και οχι ανευθυνα γιατι ετσι καπου ακουσα κατι.
    Εαν δειτε μια μερα τα Ελληνικα ναυτιλιακα γραφεια με αλλοδαπους γιατι το κοστος ειναι μικροτερο τι θα λεγαμε σημερα οτι ο Ουκρανος μεσιτης,λογιστης ακουσαμε οτι πολυ καλος αρα κανει καλη δουλεια και γιαυτο τον προσλαβαμε!!!!!
    Sorry petros αλλα τετοια αποψη μονο ενας κτηνοτροφος θα ειχε,και οχι καποιος που εχει σχεση με την ναυτιλια.
    Οσο γνωριζω απο αρμεγμα αλλο τοσο ξερει και ενας κτηνοτροφος για πλοια και ναυτικους.
    Ισως εισαι νεος ακομα,δεν γνωριζω τιποτα για σενα,γιαυτο θελω να σε ακουσω κι αλλο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη HARIS.L : 27-06-2006 στις 17:52

  2. #112
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Προεπιλογή

    Νομίζω οτί τελικά... όλοι συμφωνούμε ;;

    Χάρη, για να κάνεις την υπέρβαση στην δουλειά, πρέπει να έχεις και κίνητρο. Οι περισσότεροι σήμερα είναι "μέρα μπάινει - μέρα βγαίνει". Και μπορεί σαν αρχιμηχανικό ή αρχιηλεκτρολόγος να παίρνεις τα εύσημα όταν ληθεί κάποιο πρόβλημα (πολύ σωστά) αυτοί όμως θα πάρουν τα @#$%!^ τους. Και τελευταία κόβουν και τις υπερωρίες.

    Ο πλοιοκτήτης, δίνει ποτέ μπόνους στα καλύτερα μέλη του πληρώματος;

    Αν βάλουμε και άλλο παράδειγμα, σε παλιότερη περίπτωση με Φιλιπινέζους (ξέρεις, οι λεγόμενες "μαϊμούδες" από κάτι Ελληνάρες συνταξιούχους καπετάνιους) όταν τους μιλούσα ευγενικά και έλεγα και κάνα "μπράβο" μόνο που δεν κατεβήκανε να σπρώξουνε..

  3. #113
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Λημνος
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Kyriako εχεις δικιο αλλα εγω δεν τα βαζω με τους αλλοδαπους,τα βαζω με την νοοτροπια που υπαρχει στα γραφεια.
    Πολλοι πλοιοκτητες εχουν λαθος συμβουλατορες που στον βωμο του κερδους τους προτεινουν αλλοδαπους.
    Ποιο πανω ανεφερα παραδειγμα με το γνωστο μου πλοιοκτητη,που οχι μονο δεν ειχε κερδος,αλλα και πλοιο χρεπι.Και εγω σου λεω εαν θελει αυριο να δωσει το πλοιο θα εχει το ιδιο οφελος με το εαν ηταν σε καλυτερη κατασταση?
    Οχι και σε αυτην την περιπτωση χαμενος ειναι.
    Το παραδειγμα ειναι 1000% ΑΛΗΘΙΝΟ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη HARIS.L : 27-06-2006 στις 18:19

  4. #114
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Προεπιλογή

    Ααα γειά σου. Τώρα μάλιστα!!

    ¶ρα δεν είμαστε εμείς. Οι συμβουλάτορες πρέπει να δουν τί πάει να πει καράβι.

    Και ούτε τα αλλοδαπά πληρώματα. γιατί και οι καλοί αλλοδαποί ζητάνε λεφτα. και ένας καλός Ουκρανός στην MSC πληρώνεται καλύτερα και από ακριβό Έλληνα.

    Στο τέλος της ημέρας, εσύ έλυσες το πρόβλημα, αφού σου έβγαλαν τα ξύγκια, και όλα ωραία και καλά. Ίσως όχι στο συγκεκριμένο παράδειγμα, αλλά συνήθως έτσι γίνεται. ¶ρα μείον ο μισθός του Α΄ Μηχ, συν η αμοιβή σου, κερδισμένος είναι.

    όσο για την κατάσταση του καραβιού ..όταν πουληθεί... κάπως θα τους κοροϊδέψουμε..

  5. #115

    Question

    καλησπερα σε ολουσ!σιγουρα ο καθενασ απο σασ εχει ζησει διαφορετικεσ εμπειριεσ και ειναι απολυτοι σε μερικα πραγματα λογω των εμπειριων τουσ!!παντου υπαρχουνε κακοι και αχρηστοι!αυτο γινετε παντου και σε ολεσ τισ δουλειεσ!!!τωρ ατο θεμα ειναι αν περνεισ εναν αλλοδαπο απλα για να συμπληρωσεισ το πληρωμα του καραβιου η τον περνεισ για να εχει καποιο ρολο σοβαρο εκει μεσα!!!πιστευω οτι ειναι κατα ποσο θελει ο καθε πλοιοκτητησ να εχει εσοδα αντι για εξοδα και ενα καλο ονομα!!!!τωρα για το οτι ητανε τελωνιακοσ ενα μηχανικοσ σε πλοιο αυτο ειναι πολυ σοβαρο!!!μηπωσ θα πρεπει να κοιτανε περισσοτερο την εμπειρια και να ζητανε ολα τα απαραιτητα χαρτια για να δουνε τισ γνωσεισ του καθενωσ!δοξα το θεω γιάυτο υπαρχουνε τα τμηματα ανθρωπινου δυναμικου για να ελεγχουνε τισ προσληψεισ!!!!τωρα αν δεν κανουνε και αυτοι σωστα την δουλεια τουσ πρεπει να ψαξουμε απο που ξεκιναει το κακο!!!παντωσ γενικα πρεπει να προσεχουνε τα παντα γιατι τα ναυτικα ατυχηματα ειναι παρα πολλα!!!και ειδικα αυτο με το ποτο που ειδα ειναι απεριγραπτο!!!η ολικη καταστροφη!!!!
    [COLOR=navy]ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΖΩΓΡΑΦΙΣΟΥΜΕ ,ΤΩΝ ΝΑΥΤΙΚΩΝ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ....[/COLOR]
    [COLOR=#000080]ΠΙΑΣΕ ΠΙΝΕΛΑ ΑΝ ΘΕΣ ΕΣΥ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΛΟΓΙΑ ΜΟΝΟ ....[/COLOR]

  6. #116
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Ελπίδα δεν ξέρω πως δουλεύουν οι άλλες ναυτιλιακές πάντως σε αυτή που δούλευα πάνε και αρκετά χρόνια βέβαια είχε 27 βαπόρια και ενα καπετάνιο στα πληρώματα με μια κοπέλα βοηθό εστελνε το σήμα στην Μανίλα και ερχόντουσαν οι ΄΄παραγγελίες'' δεν τους έβλεπε κανείς στα πληρώματα, στο ανώτερο πλήρωμα ή μάλλον μόνο για τον καπετάνιο έπερνε και συστάσεις και προτιμούσε αυτούς που γνώριζε... αυτό ήταν το crew ελπίζω να μην είναι αυτή η γενική εικόνα και να είναι η εξαίρεση.

    Οσο για τους ξένους και τους ελληνες δεν είμαι η αρμόδια να κρίνω πάντως όταν ήμουν στα ανταλλακτικά το μόνο που ήξεραν να κάνουν είναι παραγγελίες όταν έμπαιναν μέσα στα δύσκολα... αλλα στα πολύ δύσκολα έλληνες για να βγάλουν το φίδι απο την τρύπα και να μην μείνει το βαπόρι καραβοφάναρο έβρισκαν την λύση χωρίς τρελά έξοδα ... αυτό λοιπόν που ξέρω σίγουρα να πώ είναι οτι οταν ο ξένος σηκώνει τα χέρια ψηλά ο ελληνας τουλάχιστον το παλεύει .

  7. #117
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Λημνος
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Υπαρχουν και καλοι αλλοδαποι δεν λεω,αλλα το ξαναπα στους 100 οι 10 ειναι ΟΚ.
    Στους Ελληνες απο τους 100 οι 70 ειναι ΟΚ.
    Ο Ελληνας ειναι ναυτικος (στο μεγαλητερο ποσοστο) που αγαπα την δουλεια του και πονα το βαπορι.Ειναι μεσα στο DNA του Η ΘΑΛΛΑΣΑ.
    Οι νεοι αξιωματικοι ειναι και ποιο καλοι χαρακτηρες και εχουν και καλυτερη κουλτουρα.Το κακο ειναι οτι οσοι αποφοιτουν απο τις ΑΕΝ λιγοι ειναι αυτοι που κανουν καριερα στην θαλασσα.
    Κyriako σε μια εταιρια μας εδιναν τα διπλασια extra και bonus απο αλλες εταιριες και για να παρουμε αυτα τα παραπανω δεν βλεπαμε ηλιο,και αυτο ηταν επιλογη μας.Τα βαπορια ηταν σε τετοια αριστη κατασταση που ενω ηταν 6-7 ετων ferrie
    τα πουλησαν σε τιμη καινουργιου.Ο πλοιοκτητης δεν κοροιδο που μας τα εδινε.Ετσι δεν ειναι?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη HARIS.L : 28-06-2006 στις 00:13

  8. #118
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από HARIS.L
    Eλληνας ναυτικος=και καλυτερος ειναι απλα ενα τραγικο λαθος.Εγω πρωτος το λεω...
    Καλημέρα σας,

    Πέφτουν οι τόνοι λίγο γιατί το κάναμε βουλή το site.

    Από ό,τι καταλαβαίνω δεν διαφωνούμε όπως λέει και ο Κυριάκος, ίσως όπως εκφραζόμαστε διαφέρει και μου φαίνεται ότι υπάρχει και μια προκατάληψη σχετικά με το τι ξέρει ο καθένας και ποιός είναι ειδικός κτλ. (και οι ίδιοι να μην είμαστε ειδικοί μπορεί να πιάσαμε και μια κουβέντα με κάποιον που έχει 35 χρόνια προυπηρεσία στο τμήμα πληρωμάτων με πληρώματα Έλληνες και ξένους και ναυτική υπηρεσία).

    Όσο για ανευθυνότητα και κτηνοτρόφους κτλ κτλ ισχύει αυτό που αναφέρω περί προκατάληψης και είναι αυτό που αρχίζει τις παρεξηγήσεις.

    Sorry αλλά και εγώ λέω τα πράγματα με το όνομά τους...και ας είμαι 'μικρός'.

    Έχω εκτιμήσει πόλυ τον Έλληνα ναυτικό (ειδικά αξιωματικό) βλέπωντας το εύρος των γνώσεων την υπευθυνότητα και τις ικανότητες που πρέπει να έχει για να φέρει σε πέρας τα καθήκοντά του.(Εκπλήσσομαι πως τα καταφέρνουν όλα αυτά οι καλοί ναυτικοί ειλικρινά!)

    Συμφωνώ με τις απόψεις του Κυριάκου καθώς και με τα παρακάτω από Ελπίδα και Έφη:

    'τωρ ατο θεμα ειναι αν περνεισ εναν αλλοδαπο απλα για να συμπληρωσεισ το πληρωμα του καραβιου η τον περνεισ για να εχει καποιο ρολο σοβαρο εκει μεσα!!!'

    'εστελνε το σήμα στην Μανίλα και ερχόντουσαν οι ΄΄παραγγελίες'' δεν τους έβλεπε κανείς στα πληρώματα, στο ανώτερο πλήρωμα ή μάλλον μόνο για τον καπετάνιο έπερνε και συστάσεις και προτιμούσε αυτούς που γνώριζε... αυτό ήταν το crew ελπίζω να μην είναι αυτή η γενική εικόνα'

    Χρειάζονται προβλεπόμενες από την εταιρεία Screening διαδικασίες, αυστηρός έλεγχος και σωστή προσαρμογή του ναυτικού κτλ κτλ κτλ για τα πληρώματα όλων των εθνικοτήτων.

  9. #119
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Λημνος
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Σε ένα δημοκρατικό forum όπως αυτό εδώ ,που φιλοξενεί όλους εμάς ,ο καθένας από μας έχει και την άποψη του ,η οποία όμως πρέπει να ειπωθεί με υπευθυνότητα και πόσο μάλλον σε θέμα όπως αυτό που συζητάμε εδώ.
    Petro o τρόπος με τον οποίο προσεγγίζεις το θέμα των Ελλήνων η των αλλοδαπών ,με κάποια ελαφρότητα ,σε έναν ακροατή όπως είμαι εγώ ,αυτή η στάση σου δεν μπορεί παρά να με εξοργίσει ,για ένα και μόνο λόγο που είναι η ελαφρότητα προσέγγισης!
    Εάν τίθεται θέμα Έλληνες σε Ελληνικά πλοία vs. αλλοδαποί σε Ελληνικά πλοία η δική γνώμη είναι υπέρ της πρώτης επιλογής και αυτό για τους παραπάνω λόγους τους οποίους θα ήταν υπερβολή να τους ξανά αναφέρω.
    Το τι αναφέρει ο ISM σχετικά με τα κριτήρια πρόσληψης ανθρωπινου δυναμικού στα πλοία ,δεν εχω τον κατάλληλο χώρο σε αυτό το forum για να σου τον αναλύσω ,παρά θα σου πω ότι είναι παρά πολύ αυστηρά ,και σχεδόν καμία εταιρία δεν μπαίνει στον κόπο να τα εφαρμόσει παρά μόνο στη περίπτωση των Ελλήνων ,και αυτό γιατί? Ίσως γιατί προσπαθούν να γλιτώσουν το δέντρο και χάνουν το δασός .Καμία εταιρία δεν περνά από κόσκινο τους υποψήφιους αλλοδαπούς αξιωματικούς και κατώτερο πλήρωμα ,το μόνο που κάνουν είναι πριν τους στείλουν στο πλοίο να κοιτούν απλά τα διπλώματα τους και τα πιστοποιητικά τα οποία έχουν έρθει λίγες μέρες πριν στο γραφείο μέσο fax η email και αυτό είναι όλο .Κανένας στο τμήμα πληρωμάτων δεν τους έχει δει ζωντανούς μπροστά τους .Για αυτούς δεν είναι τίποτα παραπάνω από μια φωτογραφία και ένας τραπεζικός λογαριασμός κάπου στην Μανίλα ,στο Κίεβο ,στην Μόσχα ,στην Κωνστανζα ,και από όπου αλλού θες. Η πλειονότητα από αυτούς έχει διπλώματα και πιστοποιητικά μαϊμού ,πόσοι ήταν μανάβηδες στην πατρίδα τους και πήγαν στο πλοίο ως Γ η Β πλοίαρχοι και μηχανικοί ?Πόσοι ήταν τορναδόροι στην πατρίδα τους και μπάρκαραν ως Α μηχανικοί?
    Δεν θα σου πω εγώ αλλά κάποιος άλλος εάν θέλει γιατί εγώ όπως θα πεις ίσως είμαι προκατειλημμένος.
    Όταν ο Έλληνας ναυτικός πάει σε κάποια εταιρία για να μπαρκάρει πρέπει να έχει μαζί του και μια βαλίτσα διπλώματα και πιστοποιητικά και δεν του φτάνουν, συστάσεις από προηγούμενες εταιρίες που έκανε,(μην σου πω ότι τον κοιτούν και στα δόντια )και τα χαρτιά του κατά 99,99% είναι γνήσια.
    Υπάρχουν όμως και εταιρίες που σέβονται πάνω από όλα την ίδια τους την ύπαρξη μέσα στον ναυτιλιακό κόσμο και ενεργούν τελείως διαφορετικά, δες την Costamare,Arcadia, για παράδειγμα .
    Για τελευταία φορά θα πω ότι όλοι οι αλλοδαποί δεν είναι σκάρτοι αλλά όμως η συντριπτική πλειοψηφία δεν είναι ανάλογη των αναγκών και των περιστάσεων.
    Ναι σε αλλοδαπούς αλλά με κριτήρια ανάλογα με τα οποία κρίνονται οι Έλληνες ναυτικοί.
    Παίζονται πολλά και στον χώρο των εταιριών που φέρνουν αυτού του είδους τους ναυτικούς δεν θα το θίξω παρά πάνω αυτό το ζήτημα γιατί είναι(( πολλά τα λεφτά ¶ρη…..)) Καλογηρου speaking . Και δεν θέλω να βρεθώ τσιμεντομενος στον Σαρωνικό.
    Όταν έχεις ζήση καταστάσεις και έχεις φάει κάτι απίθανους τύπους που ήρθαν στο πλοίο ως <<<ναυτικοί>> και ακούς από κάποιους άλλους ότι υπερβάλεις και ότι κανείς γενικεύσεις λογικό είναι να ανέβουν οι τόνοι.
    Petro είπα ότι δεν ξέρω την σχέση σου με την ναυτιλία και γι αυτό δεν έπρεπε να σε κρίνω τόσο αυστηρά. Δεν υπάρχει προκατάληψη, υπάρχει μόνο αγάπη για αυτό που κάνω εγώ και που έκαναν οι προγονοί μας αιώνες τώρα, και κάποια νέα παιδία που σπουδάζουν ναυτιλιακά στην Ελλάδα και εξωτερικό, δεν έχουν γνωρίσει αυτά τα παιδία την ρομαντική ίσως πλευρά του χώρου και τα βλέπουν όλα αριθμούς .Η ναυτική αυτοκρατορία των Ελλήνων δεν θεμελιώθηκε πάνω σε αριθμούς αλλά πάνω σε ψυχές, και τα κοκάλα κάποιων πρωτοπορών θα τρίζουν όταν βλέπουν το τι κάνουν οι γιοι τους .Θαυμάζω τον Κωνσταντακοπουλο που του γιους του τους είχε μπαρκαρισμένους τα καλοκαίρια και όχι στην Μύκονο.
    Anyway αυτά που λέμε τώρα εδώ σε αυτό το forum δεν θα τα ακούσετε σε κανένα αμφιθέατρο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη HARIS.L : 29-06-2006 στις 00:24

  10. #120
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από HARIS.L
    Anyway αυτά που λέμε τώρα εδώ σε αυτό το forum δεν θα τα ακούσετε σε κανένα αμφιθέατρο.
    Ορθότατον!!!

    Χάρη νομίζω οτί ήσουν σαφέστατος και ξεκαθάρησες απόλυτα την θέση σου που εγώ τουλάχιστον ποτέ δεν παρεξήγησα.

    οπότε πάμε στο επόμενο...

    Πώς μπορούμε ο καθένας από την θέση του να βοηθήσει ώστε να μπαίνουν σωστά πληρώματα στα καράβια;

Σελίδα 12 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 2101112131422 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας