Σελίδα 13 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 3111213141523 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 121 έως 130 από 381

Θέμα: Έλληνες Ναυτικοί - Υπάρχουν ή δεν υπάρχουν δουλειές;

  1. #121
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Πάλι δεν βλέπω που διαφωνούμε αλλά τέλος πάντων. Ποτέ δεν θα έθιγα τους Έλληνες ναυτικούς (εξήγησα και σε άλλα μην). Σαν πιό άπειρος που είμαι σχετικά με τα πληρώματα, όπως προανάφερα απλά συμφωνώ με τον Κυριάκο που έχει κατά την γνώμη μου πιό αντικειμενική άποψη.

    Συγνώμη που θα ακουστεί περίεργο αλλά να αποφεύγεις να εξάπτεσαι και να εξαπολύεις υποτημιτικές εκφράσεις αν κάποιος δεν συμφωνεί μαζί σου, έστω και αν κάνει λάθος. Μπορεί να μην ήμουν και Έλληνας δεν το γνωρίζεις αυτό...

    Ελπίζω να τα λέμε σε πιό καλό κλίμα, με τις συζητήσεις αυτές βγαίνουν καλά συμπεράσματα (τουλάχιστον για μένα).

  2. #122
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Προεπιλογή

    Εφόσον οι συζήτησεις γίνονται από προσωπικές εμπειρίες, είναι φυσικό να περιέχουν και λίγο από το συναισθηματικό βίωμα του καθενός...

  3. #123
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Λημνος
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    ¶σχετο. Θα γούσταρα τρελά να δουλεύω με τον Kyriako και θα γούσταρα τρελά να κάνω παρέα με τον Petro.
    Petro εδώ οι Αθηναίοι εξοστράκισαν τον Θεμιστοκλή που τους έσωσε από τους Πέρσες, και έδωσαν κώνειο στον Σωκράτη, τώρα θα μου πεις τι θελω να πω?
    Ο νoων νοητό.Εγω έχω δηλώσει την ιδιότητα μου στο δημόσιο προφίλ, και έχω φωτογραφήσει τον εαυτό μου πολλάκις , τώρα αυτό είναι καλό η κακό δεν ξέρω.
    Κyriako ,επιτέλους όλοι όσοι είμαστε εμπλεκόμενοι με αυτό που αποκαλούμε Ελληνική ναυτιλία θα πρέπει να δούμε τα πράγματα με άλλο μάτι.
    Το Α και το Ω στην ναυτιλία είναι το ανθρώπινο δυναμικό, και σε αυτό πρέπει όλοι μας με τον έναν η τον άλλο τρόπο να βάλουμε την σφραγίδα μας. Αυτό που λέω δεν είναι πομπώδες αλλά η ψυχρή αλήθεια.
    Θα επικεντρωθώ στον τεχνικό τομέα γιατί για άλλους τομείς υπάρχουν ποιο κατάλληλα άτομα για να το κάνουν.
    Όταν εργαζόσουν στο τεχνικό τμήμα ναυτιλιακής εταιρίας σου έφερναν σίγουρα να εξετάσεις αυτούς που πέρναγαν πρώτα από την Σκύλα (διευθυντής πληρωμάτων) και ερχόντουσαν στην Χάρυβδη που ήσουν εσύ .Εσύ πλέον έκρινες εάν ήταν ικανός για την ανάλογη θέση. Θα υπήρξαν ίσως και φορές που ενώ εσύ έκρινες ακατάλληλο κάποιον αλλά παρά αυτά αυτόν τον προσέλαβαν γράφοντα σε στα ποιο παλιά των υποδημάτων τους είτε γιατί ήταν βύσμα τους είτε γιατί τα έπαιρναν από αυτούς. Για αυτό θα πω τα εξής .
    Α)Διαφάνεια και αξιοκρατία στις προσλήψεις και να σταματήσει πλέον το αλισβερίσι μεταξύ πληρώματος και γραφείου πληρωμάτων
    Β)Προσωπικά εγώ προτιμώ κάποιον που δεν πιάνει αετούς στον αέρα αλλά να είναι καλός χαρακτήρας .Δεν συγχωρείτε κάποιος που είναι και άσχετος και παλιοχαρακτηρας .Προτιμώ να δουλεύω λίγο παραπάνω παρά να τσακώνομαι εγώ η και άλλοι μαζί του κάθε πρωί ,έτσι χάνεται το καλό κλίμα που είναι προς όφελος του πλοίου πάντα γιατί οι καλές σχέσεις είναι πάντα υπέρ τις υπηρεσίας του πλοίου.
    Γ)Να γίνετε καλύτερος έλεγχος των διπλωματών και πιστοποιητικών των αλλοδαπών και να συνοδεύεται και από συστατική επιστολή .Καθώς επίσης εάν δεν υπάρχει η δυνατότητα προσωπικής συνέντευξης (μικρες εταιριες),ο αρχιμηχανικός να κάνει την αξιολόγηση μέσα στο πλοίο όταν θα το επισκεφθεί .Εάν αντιλήφθη ότι είναι ακατάλληλος να τον στείλει σπίτι του χωρίς η εταιρία να λογαριάσει το κόστος επαναπατρισμού του .Μην ξεχνάμε ότι παρά πολλά ατυχήματα έγιναν λόγο ακατάλληλου πληρώματος και στο τέλος τους κόστισε ο κούκος αιδονι
    Δ)Να εφαρμόζετε ο ISM ευλαβικά σε αυτό το θέμα (αλκοτέστ-drag test σε τακτά χρονικά διαστήματα) και η αξιολόγηση από τους πρώτους μηχανικούς να διασταυρώνεται ,και να μην την θεωρούμαι ντεφακτο αλλα ντεγιουρε.Ποσοι και ποσοι απο αυτους δεν καταστρεφουν καριερες νεων ανθρωπων και δεν δινουν λογαριασμο σε κανεναν?Το γραφειο πρεπει να να διασταυρωνει της πληροφοριες του και να εχει ιδιαν αποψη.
    Ε)Όταν ξεμπαρκάρουν να τους εκπαιδεύουμε τόσο σε νέες τεχνολογίες ,όσο και στους νέους κανονισμούς .Ποσά πρόστιμα έχουν πληρώσει Ελληνικές εταιρίες γιατί το πλήρωμα δεν είχε ενημερωθεί για νέους κανόνες η τους αγνοούσε επιδεικτικά πολλες φορες.
    Ζ)Να μπορούμε να τους δίνουμε κίνητρα για καλύτερη παραγωγικότητα και καλύτερη διαβίωση μέσα στο πλοίο
    Εάν εφαρμόσουμε αυτες τις 5 προτάσεις τότε θα δούμε και καλύτερα πληρώματα αλλά και καλύτερα πλοία, ποιο ασφαλή.
    Το κόστος είναι μηδαμινό μπρος τα οφέλη που θα έχουν οι εταιρίες τόσο άμεσα οσο και μελλοντικά. .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη HARIS.L : 28-06-2006 στις 21:22

  4. #124
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Λημνος
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Τα ποιο πάνω αναφερόμενα μου φυσικά και είναι μόνο δικές μου προτάσεις και σκέψεις .Αυτό δεν σημαίνει ότι και είναι αποδεκτές από όλους .Με χαρά θα ήθελα να ακούσω και άλλες προτάσεις όπου θα μας έκαναν να σκεφτόμαστε καλύτερα και να ενεργούμε καλύτερα πάνω σε αυτό το θέμα.
    Ακόμα και οι αιρετικές απόψεις μέσα από διάλογο μπορούν να φέρουν το επιθυμητό αποτέλεσμα (Petros).
    Γιατί καλύτερα πληρώματα = καλύτερα πλοία = καλύτερα ναυλα = καλύτερη άξια μεταπώλησης και επίσης χαμηλότερα ασφάλιστρα, λιγότερες παρατηρήσεις από τους επιθεωρητές(Κyriakos) και πρόσβαση σε όλους τους λιμένες.
    Όλα αυτά πηγάζουν μέσα από το καλύτερο ανθρώπινο δυναμικό των πλοιων.
    Υπάρχει επίσης και ο αθέμιτος ανταγωνισμός ανάμεσα στους Έλληνες ναυτικούς ο οποίος καλλιεργείτε και μέσα από τα γραφεία με αποτέλεσμα οι εταιρίες να χάνουν τα καλύτερα πληρώματα τους και να πελαγοδρομούν με φελλούς .Όλα αυτά βέβαια γυρίζουν πίσω σαν μπούμερανκ και όταν καταλάβουν το λάθος τους είναι αργά. Το πούλι πέταξε και πήγε σε άλλο κλουβί. Αυτά τα λέω για να τα ακούν κάποιοι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη HARIS.L : 28-06-2006 στις 21:24

  5. #125
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Προεπιλογή

    Χάρη, η δικιά μου άποψη είναι ως εξής:

    Καταρχήν καταλαβαίνω οτί έχεις όρεξη για δουλειά και αλλαγές. Βλέπεις κάτι στραβό και θέλεις να το βελτιώσεις

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από HARIS.L
    Εγω έχω δηλώσει την ιδιότητα μου στο δημόσιο προφίλ, και έχω φωτογραφήσει τον εαυτό μου πολλάκις , τώρα αυτό είναι καλό η κακό δεν ξέρω.
    Ειναι εξ' ορισμού σωστό.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από HARIS.L
    Κyriako ,επιτέλους όλοι όσοι είμαστε εμπλεκόμενοι με αυτό που αποκαλούμε Ελληνική ναυτιλία θα πρέπει να δούμε τα πράγματα με άλλο μάτι.
    Νομίζω οτί ήδη τα βλέπουμε με άλλο μάτι...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από HARIS.L
    Α)Διαφάνεια και αξιοκρατία στις προσλήψεις και να σταματήσει πλέον το αλισβερίσι μεταξύ πληρώματος και γραφείου πληρωμάτων
    Αυτό λέγεται δουλεμπόριο. Επιπλέον είναι κατά του συμφέροντος της εταιρίας και ο υπεύθυνος θα έπρεπε να εξοστρακιστεί από την ναυτιλία.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από HARIS.L
    Β).... ,έτσι χάνεται το καλό κλίμα που είναι προς όφελος του πλοίου πάντα γιατί οι καλές σχέσεις είναι πάντα υπέρ τις υπηρεσίας του πλοίου

    όλα για το πλοίο φίλε, όλοι δουλεύουμε για το καλό του πλοίου

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από HARIS.L
    .
    Γ)Να γίνετε καλύτερος έλεγχος των διπλωματών και πιστοποιητικών των αλλοδαπών και να συνοδεύεται και από συστατική επιστολή .Καθώς επίσης εάν δεν υπάρχει η δυνατότητα προσωπικής συνέντευξης (μικρες εταιριες),ο αρχιμηχανικός να κάνει την αξιολόγηση μέσα στο πλοίο όταν θα το επισκεφθεί .Εάν αντιλήφθη ότι είναι ακατάλληλος να τον στείλει σπίτι του χωρίς η εταιρία να λογαριάσει το κόστος επαναπατρισμού του .Μην ξεχνάμε ότι παρά πολλά ατυχήματα έγιναν λόγο ακατάλληλου πληρώματος και στο τέλος τους κόστισε ο κούκος αιδονι
    α) Πως μπορεί να γίνεται καλύτερος έλεγχος των διπλωμάτων;
    β) Ο αρχιμηχανικός / αρχικαπετάνιος θα πρέπει να είναι πολύ προσεκτικός. Θα κρίνει έναν άνθρωπο από μία μέρα, που μπορεί να είναι και η στραβή του. Αν είναι όμως σίγουρος, να έχει ευθύνη της γνώμης του, γιατί πολλές φορές όταν ζητάς κάτι κρίνουν και από τον τρόπο που το λες. έχω παράδειγμα, όπου ο εφοπλιστής μου είπε "ναι, μου το είπες, αλλά δεν φόναξες για να καταλάβω πόσο σοβαρό είναι" (!)

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από HARIS.L
    .
    Δ)Να εφαρμόζετε ο ISM ευλαβικά σε αυτό το θέμα (αλκοτέστ-drag test σε τακτά χρονικά διαστήματα) και η αξιολόγηση από τους πρώτους μηχανικούς να διασταυρώνεται ,και να μην την θεωρούμαι ντεφακτο αλλα ντεγιουρε.Ποσοι και ποσοι απο αυτους δεν καταστρεφουν καριερες νεων ανθρωπων και δεν δινουν λογαριασμο σε κανεναν?Το γραφειο πρεπει να να διασταυρωνει της πληροφοριες του και να εχει ιδιαν αποψη
    .
    Σωστόν. ¶ρα όσοι διαβάζουν και ασχολούνται με το ISM, ας ενισχύσουν το σύστημα και τους ελέγχους

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από HARIS.L
    .
    Ε)Όταν ξεμπαρκάρουν να τους εκπαιδεύουμε τόσο σε νέες τεχνολογίες ,όσο και στους νέους κανονισμούς .Ποσά πρόστιμα έχουν πληρώσει Ελληνικές εταιρίες γιατί το πλήρωμα δεν είχε ενημερωθεί για νέους κανόνες η τους αγνοούσε επιδεικτικά πολλες φορες.
    Γιατί όταν ξεμπαρκάρουν; επί τόπου.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από HARIS.L
    Ζ)Να μπορούμε να τους δίνουμε κίνητρα για καλύτερη παραγωγικότητα και καλύτερη διαβίωση μέσα στο πλοίο
    Εάν εφαρμόσουμε αυτες τις 5 προτάσεις τότε θα δούμε και καλύτερα πληρώματα αλλά και καλύτερα πλοία, ποιο ασφαλή.
    Το κόστος είναι μηδαμινό μπρος τα οφέλη που θα έχουν οι εταιρίες τόσο άμεσα οσο και μελλοντικά.
    ...όταν βγαίνει ο λογισταράς και λέει "αν τους κόψουμε την φέτα, θα γλιτώνουμε $1500 δολλάρια τον μήνα" σηκώνεται κανείς να τον μπακάρει;

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από HARIS.L
    Τα ποιο πάνω αναφερόμενα μου φυσικά και είναι μόνο δικές μου προτάσεις και σκέψεις .Αυτό δεν σημαίνει ότι και είναι αποδεκτές από όλους .Με χαρά θα ήθελα να ακούσω και άλλες προτάσεις όπου θα μας έκαναν να σκεφτόμαστε καλύτερα και να ενεργούμε καλύτερα πάνω σε αυτό το θέμα.
    Φυσικά και θα ακούσεις πολλά (ελπίζω). αλλά προς το παρόν είμαστε τρείς εδώ. Ο κούκος; που είναι ο κούκος;

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από HARIS.L
    Ακόμα και οι αιρετικές απόψεις μέσα από διάλογο μπορούν να φέρουν το επιθυμητό αποτέλεσμα (Petros).
    Γιατί καλύτερα πληρώματα = καλύτερα πλοία = καλύτερα ναυλα = καλύτερη άξια μεταπώλησης και επίσης χαμηλότερα ασφάλιστρα, λιγότερες παρατηρήσεις από τους επιθεωρητές(Κyriakos) και πρόσβαση σε όλους τους λιμένες.
    Αυτό το αντιστρέφω λίγο. Σαν αποτέλεσμα βάζεις τις παρατηρήσεις από τους επιθεωρητές. Εγώ, με το καπελάκι του επιθεωρητή (γιατί που και που αλλάζω) πως θα μπορούσα να βοηθήσω;

  6. #126
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Πώ πώ, φωτιά έχει πάρει το σάιτ...

  7. #127
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Λημνος
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Φιλε Kyriako ο έλεγχος των διπλωμάτων μπορεί να γίνει και με τους πιο κάτω τρόπους.
    Όταν μια εταιρία ενδιαφέρετε για μια συγκεκριμένη εθνικότητα, να κοιτά πρώτα από όλα εάν έχουν επίπεδο οι ακαδημίες τους. Αυτό μπορούν να το δουν από κατάλογους που υπάρχουν στο διαδίκτυο η του ITF η και του LLSREG η και από τις εδώ πρεσβείες. Όλα τα πτυχία , διπλώματα, πιστοποιητικά έχουν αύξοντα αριθμό, εάν έχει εκδοθεί κάποιο από τα παραπάνω με τον ίδιο αριθμό και διαφορετικό όνομα σημαίνει ότι είναι τσικιτα. Εάν στείλουμε ένα email στην ακαδημία από όπου εκδόθηκε αυτόματος θα ξέρουμε εάν είναι τσικιτα η όχι.
    Λόγο που οι περισσότερες εθνικότητες δεν έχουν τα αντίστοιχα με τα δικά μας ναυτικά φυλλάδια όπου αναγράφετε η υπηρεσία τους, στην φόρμα που συμπληρώνουν και αναγράφουν την υπηρεσία τους σε (εταιρίες και πλοία) να στέλνουμε ένα email σε αυτούς(πρώην εργοδότες) και να μαθαίνουμε εάν είναι πραγματική η υπηρεσία τους και να μαθαίνουμε εάν ήταν σωστοί στην διάρκεια τις συνεργασίας τους. Μπορούμε εάν έχουμε αυτήν την δυνατότητα να στέλνουμε κάποιο βοηθό από το τμήμα πληρωμάτων και να τους πάρει συνέντευξη επιτόπου.
    Εάν έχουμε κάποιον συνεργάτη-πράκτορα στην χώρα αυτή, να βάζουμε σαν έναν από τους όρους συνεργασίας μας(συμβόλαιο συνεργασίας)να μπαίνει και ο όρος - ποινική ρήτρα ότι αυτός ο εργαζόμενος τον οποίο μας στέλνει εάν δεν πληροί τις προδιαγραφές μας τις οποίες θα έχει αποδεχθεί ,θα αναλαμβάνει όλα τα έξοδα επαναπατρισμού του και όλα τα έξοδα σε (περίπτωση που ο εργαζόμενος κάνει καταγγελία κατά της εταιρίας) να τα καταβάλει ο ίδιος(ο πράκτορας δηλαδή)τις τυχών απαιτήσεις του εργαζόμενου, και επίσης να καταβάλει όλα τα έξοδα αυτού που θα στείλει σε αντικατάσταση. Τότε θα δούμε εάν και οι πράκτορες θα στέλνουν μέσα στο πλοίο μανάβηδες για αξιωματικούς γέφυρας η μηχανής.
    Το να δημιουργηθεί μια παγκόσμια μαύρη λίστα με εργαζόμενους με βρίσκει τελείως αντίθετο, γιατί ίσως υπάρχει κάποια τέτοια σκέψη από νοσηρά μυαλά, και αυτό γιατί εάν κάποιος έχει αδικηθεί θα ήταν τραγικό λάθος αυτή η αδικία να των κατατρέχει μια ζωή.
    Οι αρχιμηχανικοί καλό θα ήταν να πηγαίνουν όσο ποιο πολλές φορές μπορούν στα πλοία και να μένουν όχι για μια μέρα αλλά παραπάνω ,και εάν έχουν κάποια καταγγελία να ακούν όλες τις πλευρές και όχι μόνο αυτού που κάνει την καταγγελία.
    Βέβαια ήταν παράληψη μου στο θέμα της εκπαιδεύσης το ότι δεν ανέφερα και την εκπαιδεύσει στο πλοίο η οποία είναι απαραίτητη.
    Όσο για την συμπαθή συντεχνία των λογιστών κατά τα αλλά, τους δίνω την ευχή να τους κάτσει η φέτα στο στομάχι και τα 1500$ να τα φανέ σε ληγμένα βιαγκρα . Γραμματείς και φαρισαίοι.
    Ερώτημα. Οι επιθεωρητές είναι φίλοι και σύμμαχοι των ναυτικών η ο διάολος μεταμορφωμένος? Υπάρχουν ευτυχώς παρά πολλοί λίγοι που έχουν το ύφος καρδινάλιου και είναι<σατανάδες> και γράφουν μα#$%^&*νες παρατηρήσεις όταν δεν βρουν κάτι ουσιώδες ενώ η συντριπτικοί πλειοψηφία είναι θαυμάσιοι άνθρωποι όπου μαθαίνεις πολλά από αυτούς και φυσικά είναι φίλοι και σύμμαχοι των ναυτικών. Απλά σε αυτό εδώ το forum έχω συνδέσει τον επιθεωρητή με εσένα Kyriako.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη HARIS.L : 29-06-2006 στις 18:34

  8. #128
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Λημνος
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Petro το ελαβες το pm?

  9. #129
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Προεπιλογή

    Από την πλευρά του επιθεωρούμενου, όταν είχα λάβει "no comments" από USCG σε βαπόρι του 73 (την μηχανή... άσε) και καμμία παρατήρηση απο external Auditor του ABS στο τεχνικό, ήταν γαμάτα.

    Από την άλλη σε βαπόρι που έκανα επιθεώρηση και ήμουν επιεικής (αυτοί βέβαια ήθελαν να τα σβήσω όλα..) τους εξήγησα οτί αν στείλω ρεπόρτο χωρίς καμμία απολύτος παρατήρηση σε βαπόρι του ΄70, η σκέψη τους θα είναι ως εξής (με σειρά προτεραιότητας):

    1) Με λαδώσανε
    2) Δεν έκανα επιθεώρηση
    3) Είμαι άσχετος
    4) Το βαπόρι είναι όντως καλό

    Συνήθως, ξεκινάς και "γράφεις" αυτά που χτυπάνε πιο πολύ. Αν αυτό είναι οτί δεν δουλεύει η Em. Pump ή ότι έλειπε ένα "no smoking" sign, κρίνεται αναλόγως.

    Πάντως, κακά τα ψέματα, ο επιθεωρητής είναι μια μορφή -προσωρινής- εξουσίας και όπως κάθε έξουσία θέλει προσοχή στον χειρισμό. Ιδιαίτερα σε συνδιασμό με την μικρή ηλικία και την μή προϋπηρεσία ως ναυτικός.

    Οποιεσδήποτε παρατηρήσεις για τους επιθεωρητές είναι ευπρόσδεκτες...

    Αυτά που λες για τον έλεγχο των διπλωμάτων, αν και δεν ξέρω καλά αυτά τα θέματα, μου φαίνονται λογικά.

    -Κανένας από Crew που μπορεί να τα εφαρμόσει;

  10. #130
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Kyriakos
    Αυτά που λες για τον έλεγχο των διπλωμάτων, αν και δεν ξέρω καλά αυτά τα θέματα, μου φαίνονται λογικά.

    -Κανένας από Crew που μπορεί να τα εφαρμόσει;
    Καλημέρα παιδιά!

    Χάρη το έλαβα το μην. επίσης διάβασα και τα περί ελέγχου πληρωμάτων και manning agencies στο θέμα. Από την πλευρά μου το μόνο που έχω να πω σχετικά με απαιτήσεις για δ/ξ (δεν ξέρω πότε/αν θα ακολουθήσουν τα υπόλοιπα πλοία) από oil-majors (tmsa) είναι ότι όλα αυτά (έλεγχος διπλωμάτων επίσημα, training programs, έλεγχος manning agents κτλ που αναφέρετε) θα γίνουν σύντομα υποχρεωτικά και θα ελέγχονται αυστηρά. Μεγάλη βαρύτητα δίνεται φυσικά στη διαχείριση αυτού του τομέα.

    Οπότε όποιοι θέλουν να μείνουν ανταγωνιστικοί (εκτός από το θέμα ασφάλειας που εννοείται για μια σωστή εταιρεία) θα πρέπει να τα σκεφτούν σοβαρά.

    ''Κανένας από Crew που μπορεί να τα εφαρμόσει;''

    Γιατί έχω την αισιόδοξη ψευδαίσθηση ότι όλα γίνονται αν είναι απαραίτητα για το καλό όλων? Οι crew πρέπει να επέμβουν στην κουβέντα...

    Σχετικά με τα TMSA KPI'S κτλ. σκέφτομαι να ανοίξω ενότητα να τα λέμε πιο συγκεκριμένα.

Σελίδα 13 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 3111213141523 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας