Σελίδα 5 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 381

Θέμα: Έλληνες Ναυτικοί - Υπάρχουν ή δεν υπάρχουν δουλειές;

  1. #41
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    "δύσκολα" αλλα θα έβρισκαν (όχι όλοι)!
    ξέρεις πόσοι λοστρόμοι έρχοντα κάθε μέρα απο΄δω για μπάρκο? πόσοι ναύτες....
    έχει σπρωχτεί με τον ένα ή άλλο τρόπο πολύς κόσμος έξω από το επάγγελμα..
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  2. #42
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    μαυρα χάλια η κατάσταση :!:

  3. #43

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από natasa
    . Απλά επισημαίνω οτι δεν υπάρχουν μεγάλα περιθώρια για να επιβληθεί αυτή η άποψη στους πλοιοκτήτες, πόσο μάλλον και να εφαρμοστεί. Και βέβαια οτι πρέπει η Ελλάδα να διατηρήσει τη πρωτιά της στη ναυτιλία ακόμα κι αν χρειστούν υποχωρήσεις απο την πλέυρά του κράτους γιατί νομίζω οτι ο τελικός απολογισμός θα είναι προς ώφελος όλων.
    Οσο και αν ακούγεται λογικό αυτό που λές , ότι δηλαδή αν ωφεληθούν οι εφοπλιστές θα ωφεληθούν και οι εργαζόμενοι , ξέρουμε πολύ καλά ότι τα συμφέροντα των δύο αυτών πλευρών στην πραγματικότητα είναι σχεδόν πάντα συγκρουόμενα . Με χαμένους βεβαίως ξέρετε ποιούς....Το ότι οι ναυτικοί δεν αμοίβονται όσο θα έπρεπε και σίγουρα πολύ χειρότερα απο ο,τι στο παρελθόν νομίζω είναι αδιαμφισβήτητο . Οσο για αυτό που είπες "Για ένα πράγμα όμως που δεν ακούω "κιχ" απο κανέναν, είναι για το αν εσείς, στη θέση των πλοιοκτητών, θα μοιραζόσασταν τα κέρδη σας όσο μεγάλα κι αν ήταν, με οποιονδήποτε. Οχι βέβαια! Αυτά είναι ωραίες θεωρίες για τους άλλους" εκφράζω την αγανακτησή μου . Ειλικρινά λυπάμαι πολύ που ένας νέος άνθρωπος όπως εσύ Νατάσα νοιώθει την ανάγκη να υπερασπιστεί το συμφέρον των εφοπλιστών .
    \"Between the five of us there was the strong bond of the sea , and also the fellowship of the craft ,which no amount for enthousiasm for yachting ,cruising and so on can give ,since one is only the amusement of life and the other is life itself\"

  4. #44

    Προεπιλογή

    Olive πρίν προχωρήσεις σε κρίση έπρεπε να διαβάσεις όλα όσα έγραψα. Πήγαινε λοιπον σ'αυτά της Τετάρτης και της Πέμπτης , διάβασέ τα καλά, δές αν πράγματι υποστηρίζω τους πλοιοκτήτες, και μετά μπορείς να λυπάσαι για λογαριασμό μου όσο θέλεις. Εγώ δεν έθιξα κανεναν επι προσωπικού απλά παρουσίασα μια στυγνή παραγματικότητα όπως τη διδάχτηκα στο πανεπιστήμιο. Αν τώρα αυτή δεν σου αρέσει και νόμίζεις οτι με χαρακτηρισμούς σε βάρος μου μπορείς να την αλλάξεις, τί να σου πώ, προσπάθησε και ίσως τα καταφέρεις.

  5. #45
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    έχει γίνει παρεξήγηση παιδιά calm down!
    Ας μην το συνεχίσει καμμιά πλευρά παρακαλώ και γενικά ας αποφεύγουμε χαρακτηρισμους.
    Η συζήτηση έχει κινηθεί σε άριστο επίπεδο με την συμμετοχή και τις γνώσεις (ο καθένας από την πλευρά του) όλων μας.
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  6. #46

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από natasa
    Olive πρίν προχωρήσεις σε κρίση έπρεπε να διαβάσεις όλα όσα έγραψα. Πήγαινε λοιπον σ'αυτά της Τετάρτης και της Πέμπτης , διάβασέ τα καλά, δές αν πράγματι υποστηρίζω τους πλοιοκτήτες, και μετά μπορείς να λυπάσαι για λογαριασμό μου όσο θέλεις. Εγώ δεν έθιξα κανεναν επι προσωπικού απλά παρουσίασα μια στυγνή παραγματικότητα όπως τη διδάχτηκα στο πανεπιστήμιο. Αν τώρα αυτή δεν σου αρέσει και νόμίζεις οτι με χαρακτηρισμούς σε βάρος μου μπορείς να την αλλάξεις, τί να σου πώ, προσπάθησε και ίσως τα καταφέρεις.
    8) 8) 8) 8)
    Δηλαδή το "αυτά είναι ωραίες θεωρίες για τους άλλους" τι ακριβώς σήμαινε Νατάσα? Δεν ήταν λίγο επιθετικό σα να επρόκειτο να υπερασπιστείς τα δικά σου συμφέροντα ?Και στην τελική δε με ενδιαφέρει και τόσο τι άλλο είπες , δεν τα αμφισβητώ , αφού σας τα είπαν στο πανεπιστήμιο σωστά θα είναι .Το ύφος σου είναι που ενοχλεί , διότι δεν καταλαβαίνεις ότι εσύ μιλάς για αυτά που διάβασες στα βιβλία ή άκουσες σε ένα αμφιθέατρο σε ανθρώπους που τα έζησαν στην -στυγνή- 8) πραγματικότητα . Η οποία είναι περισσότερο στυγνή απο ο,τι νομίζεις .
    ΥΓ . Morgan εγώ δεν πρόσβαλα κανένα . Δεν έχω δικαίωμα να εκφράσω την αγανάκτησή μου ? Ούτε έχω τίποτα με τη Νατάσα , διαφωνώ ριζικά με το ύφος της και αυτό είπα και μόνο . Το πολύ πολύ στην τελική να ζωντανέψει λίγο το φόρουμ..... :lol: :lol:
    \"Between the five of us there was the strong bond of the sea , and also the fellowship of the craft ,which no amount for enthousiasm for yachting ,cruising and so on can give ,since one is only the amusement of life and the other is life itself\"

  7. #47
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Olive μην μου πείς οτι δεν είμαστε ζωηροί... :lol: :lol: :lol:

    θερμή παράκληση και απο εμένα να κρατήστε όμως τους τόνους χαμηλά :wink:

  8. #48

    Προεπιλογή

    Γιατί φοβάστε τόσο πολύ βρε παιδιά?Τίποτα κάφροι είμαστε να αρχίσουμε να βριζόμαστε? 8) Με τη Νατάσα έχουμε μια διαφωνία η οποία είμαι σίγουρη ότι θα λυθεί ...Μέχρι να γίνει αυτό θα αναπτύξουμε και οι δύο τις αντιρρήσεις μας...
    \"Between the five of us there was the strong bond of the sea , and also the fellowship of the craft ,which no amount for enthousiasm for yachting ,cruising and so on can give ,since one is only the amusement of life and the other is life itself\"

  9. #49
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    ...καλά δεν ξέρεις ποτέ τι γίνεται!!!! :lol: :lol: :lol:

    για να βλέπω αντιρρήσεις...!
    αν και στην ουσία απλά νομίζω ότι το βλεέπει ο καθένας μας από μια άλλη σκοπιά, αυτό είναι όλο. "Πρόβλημα" υπάρχει καθώς η δική σου, η δική μου σχέση με το ναυτικό επάγγελμα είναι πιο, άμεση, θεωρητικά είμαστε πιο ευαίσθητοι αλλά και δυστυχώς (μάλλον) πιο αδιάλλαχτοι...
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  10. #50

    Προεπιλογή

    Παιδιά μην ανησυχείτε δεν θα βγάλουμε και μαχαίρια. Η Οlive υπερασπίζεται τα συμφέροντα του άντρα της και κάνει πολύ καλά-γιατί αυτό οφείλει- κι εγώ λέω αυτά που με πολύ κόπο και προσπάθεια έμαθα. Επίσης μπορεί να τα άκουσα σε αμφιθέτρα και αίθουσες αλλά είχα και συμφοιτητές και διδάκτορες που είχαν υπάρξει ναυτικοί και παρουσίαζαν νομίζω μια πολύ αντικειμενική εικόνα της κατάστασης-δεν έχω δηλαδή μονόπλευρη άποψη. Η συζήτηση όμως απο πλέυράς μου τελειώνει εδω γιατί δεν έγινα μέλος του site για να τσακώνομαι αλλά για να ανταλλάσω απόψεις και να μαθαίνω απο άτομα με μαγαλύτερη εμπειρία. Αυτά για το θέμα,ΤΕΛΟΣ.

Σελίδα 5 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας