Σελίδα 3 από 39 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 381

Θέμα: Έλληνες Ναυτικοί - Υπάρχουν ή δεν υπάρχουν δουλειές;

  1. #21
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Νάξο - Άνδρο
    Μηνύματα
    4.998

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από natasa
    To θέμα είναι να μήν ακολουθήσει η Ελληνική αναυτιλία την τύχη της Ναυπηγικής μας βιομηχανίας. να μη γεμίσει δηλαδή ο ελληνόκτητος με ξένα πληρώματα (στο βαθμό που αυτό δεν έχει ήδη γίνει), Φιλιππινέζους καπετάνιους (που λέγεται πως κάνουν τη δουλειά τους αξιοπρεπώς) και ανεβάσει ΟΛΟΣ σημαίες Παναμά και Λιβερίας η οποία μάλιστα ετοίμάζεται ν' αναβαθμιστεί εναρμονίζοντας τους κώδικες ISM και ISPS με τις ευλογίες των πλοιοκτητών. Το πρόβλημα είναι αφενός εργατικού κόστους, αυτό ακριβώς που λέει ο Morgan, αλλά και της ελληνικής σημαίας η οποία επιβάλει ένα συγκεκριμένο ποσοστό Ελλήνων ναυτικών επι του συνόλου του πληρώματος. Δεδομένου οτι οι Έλληνες που ακολουθούν το ναυτικό επάγγελμα μειώνονται, ή οι όροι της σημαίας θ'αλλάξουν κάνοντάς την παράλληλα και πιο ανταγωνιστική, ή θα δούμε την μόνη (σοβαρή) ελληνκή βιομηχανία να ''Σαλπάρει" για ανατολικότερες και μάλλον πιό "κίτρινες" χώρες. Να είμστε σίγουροι πάντως πως οι μόνοι που δεν θα χάσουν είναι οι Έλληνες εφοπλιστές.
    Θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σας .
    Τι πιστεύετε θα έπρεπε να γίνει για να μην οδηγηθούμε εκεί ?

  2. #22
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από natasa
    To θέμα είναι να μήν ακολουθήσει η Ελληνική αναυτιλία την τύχη της Ναυπηγικής μας βιομηχανίας. να μη γεμίσει δηλαδή ο ελληνόκτητος με ξένα πληρώματα (στο βαθμό που αυτό δεν έχει ήδη γίνει), Φιλιππινέζους καπετάνιους (που λέγεται πως κάνουν τη δουλειά τους αξιοπρεπώς) και ανεβάσει ΟΛΟΣ σημαίες Παναμά και Λιβερίας η οποία μάλιστα ετοίμάζεται ν' αναβαθμιστεί εναρμονίζοντας τους κώδικες ISM και ISPS με τις ευλογίες των πλοιοκτητών. Το πρόβλημα είναι αφενός εργατικού κόστους, αυτό ακριβώς που λέει ο Morgan, αλλά και της ελληνικής σημαίας η οποία επιβάλει ένα συγκεκριμένο ποσοστό Ελλήνων ναυτικών επι του συνόλου του πληρώματος. Δεδομένου οτι οι Έλληνες που ακολουθούν το ναυτικό επάγγελμα μειώνονται, ή οι όροι της σημαίας θ'αλλάξουν κάνοντάς την παράλληλα και πιο ανταγωνιστική, ή θα δούμε την μόνη (σοβαρή) ελληνκή βιομηχανία να ''Σαλπάρει" για ανατολικότερες και μάλλον πιό "κίτρινες" χώρες. Να είμστε σίγουροι πάντως πως οι μόνοι που δεν θα χάσουν είναι οι Έλληνες εφοπλιστές.
    Συμφωνώ και σίγουρα όπως λές μόνο οι Ελληνες εφοπλιστές δεν θα χάσουν άλλωστε σε αυτό το επίπεδο ακόμα και αν είναι Ελληνες ναυτικοί οι εφοπλιστές γίνονται επιχειρηματίες.

  3. #23
    lamainmusain Guest

    Προεπιλογή

    Μακαρι ολα να πανε καλα γιατι δεν μας βλεπω καλα :? :? βλεπω να ξαναπερναμε την κριση του 80 :cry: :cry:

  4. #24

    Προεπιλογή

    Nίκο μπορεί να σου φανεί ακραίο, ίσως και σουρρεαλιστικό, αλλά νομίζω οτι χρειάζονται δραστικές αλλαγές στο καθεστός της Ελληνικής σημαίας. Ο υπαχρεωτικός αριθμός Ελλήνων στα πληρώματα πρέπει να μειωθεί. Νομίζω σήμερα είναι στα 2/3, θα μπορούσε να περιορίζεται μόνο στους αξιωματικούς. Και να μειωθούν δραστικά οι ασφαλιστικές εισφορές των εφοπλιστών στο ΝΑΤ. Ξέρω οτι αυτό εκ πρώτης όψεως φαίνεται ακραίο και αντιεργατικό όμως δεν είναι ακριβώς έτσι. Τα ασφαλιστικά ταμεία στη χώρα μας δεν κάνουν τίποτα άλλο απο το να κακοδιαχειρίζονται-για να μην πω καταχράζονται, κοινώς "τρώνε"- τα λεφτά των ασφαλισμένων. Εσείς θα ξέρετε καλύτερα οτι ένας καπετάνιος που θαλασσοδέρνεται για χρόνια βγαίνει στη σύνταξη με ένα γελοίο ποσό, ενώ όλα αυτά τα χρόνια χρυσοπληρώνει τόσο αυτός όσο και ο εργοδότης του το ελληνικό κράτος. Όσο για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη τα πράγματα είναι εξίσου χάλια. ¶ν λοιπόν οι εργοδοτικές εισφορές μειώνονταν δραστικά και μέρος αυτών των χρημάτων δινόταν στους ναυτικούς απευθείας ως μισθολογική αύξηση πσιετύω οτι θα ήταν όλοι ευχαριστιμένοι. (Με την προϋπόθεση βέβαια οτι το ποσό της αύξησης θα ήταν στο σύνολό του μικρότερο απο τη μείωση των εισφορών γιατί μόνο τότε θα συνέφερε τους εφοπλιστές). Εδώ αξίζει να σημειώσω οτι μια απο τις μεγαλύτερες πληγές της Ναυπηγοεπισκευαστικής είναι οι εισφορές στο ΙΚΑ, ενδεικτικά σας αναφέρω οτι σε κάποιες μονάδες υπάρχει άνθρωπος που δουλειά του είναι να συλλαμβάνεται γι αυτά τα χρέη που εννοείται δεν πληρώνονται ποτέ . Βλέπετε οτι το παράδειγμα είναι μπροστά στα μάτια της πολιτείας, το θέμα είναι να μην αφήσει την ιστορία να επαναληφθεί γιατί σ' ο,τι αφορά τη Ναυτιλία "ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ''.

  5. #25
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    παρακολουθώ με ενδιαφέρον την συζήτηση και θέλω να κάνω μια παρατήρηση σε αυτά που γραψε η Νατάσα.
    Νατάσα επέτρεψε μου να πώ ότι οι εφοπλιστές θέλουν τόσα πολλά που ότι και να γινει δύσκολα θα είναι ικανοποιημένοι. Ακόμα και οι εισφορές να μειωθούν , τότε οι "αυξήσεις" που εδ'ω συζητάμε θα είναι απειροελάχιστες.

    Επιπλέον, μικρότερος αριθμός ναυτικών δεν σημαίνει και αυτόματα μεγαλύτερη ανεργία?

    Την ίδια αυτή την ανεργία χρησιμοποιούν οι εφοπλιστές ως "απειλή" με την προειδοποίση για μεταφορά των πλοίων σε άλλα νηολόγια.

    Δίνουν πολλά- Παίρνουν πολλά....Αλλά.....ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΡΗ!!
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  6. #26

    Προεπιλογή

    Morgan έχεις δίκιο στο θέμα της ανεργίας αλλά είναι αδύνατο να έχουμε τον μεγαλύτερο εμπορικό στόλο στον κόσμο, χωρίς αυτός να λειτουργεί με οικονομικά κριτίρια. Ή λοιπόν οι εφοπλιστές θα πάρουν κάποια απο αυτά που ζητάνε και θα διατηρηθούν τα πλοία υπο Ελληνική σημαία με τα ωφέλη που αυτό σημαίνει για τη χώρα τα οποία είναι τεράστια (μερικές δεκάδες δις δολλάρις το χρόνο για την ακρίβεια και τη σημαντικότερη πηγή πλούτου για τη χώρα) ή ο ελληνόκτητος θα περάσει σε κάποιες σημαίες ευκαιρίας και , αντί για λιγότερους Έλληνες ,στα ελληνικά πλοία δεν θα υπάρχουν καθόλου Έλληνες και τότε να δείς πού θα πάει η ανεργία. Οπότε στην προκειμένη περίπτωση ισχύει ''το μή χείρον βέλτιστο".

  7. #27
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    συμφωνώ 100% για τα οικονομικά κριτήρια και την οικονομική σκέψη,
    το βλέπω όμως κάπως πιο ρομαντικά.
    ότι ας πούμε θα μπορούσαν οι εφοπλιστές απλά να περιορίσουν τα κέρδη τους (που πάλι είναι τεράστια) , γιατί όταν μιλάμε για ανθρώπους πόσο μπορεί να χει εφαρμογή το μη χείρον βέλτιστον...! :?:
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  8. #28

    Προεπιλογή

    Μorgan έχεις το ίδιο πρόβλημα με όλους τους εμποροπλοίαρχους που θυμάμαι απο τη σχολη, σκέφτεσαι σαν ναυτικός και όχι σαν οικονομολόγος. Όταν κάποιος λειτουργεί μια επιχείρηση σε συνθήκες πλήρους και πολύ σκληρού ανταγωνισμού, σε ένα παγκοσμιοποιημένο περιβάλλον όπου τα κόστη (βλέπε καύσιμα) και τα ναύλα σκαμπανεβάζουν συνεχώς, οι δανειακές υποχρεώσεις στις τράπεζες τρέχουν και οι δυνατότητες που έχει για εκτίμηση της μελλοντικής κατάστασης της αγοράς είναι σχεδόν ανύπαρκτές το πιό λογικό είναι να προσπαθεί να μειώσει τά κόστη που μπορεί να ελέγξει. Ο καθένας αυτό θα έκανε, δεν έχει να κάνει με τους ανθρώπους αλλά με τις συνθήκες. Όσο για τα κέρδη δεν νομίζω εσύ στη θέση τους να τα χάριζες σε κανέναν, άλλωστε το κέρδος είναι συνάριση του ρίσκου κι είναι λογικό αυτός που ρισκάρει τα περισσότερα να κερδίζει και τα πιό πολλά. Αν θές όμως δες το κι αλλιώς, όσο αυτοί υπάρχουν κι ευημερούν τόσο εσείς θα έχετε τη δυνατότητα να μπαρκάρετε.

  9. #29
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Αν επιτρέπεται να εκφράσσω και εγώ κάποιες απόψεις επι του θέματος.
    Συγχωρέστε με αλλά θα αρχίσω κάπως προκλητικά: έχετε δει πολλούς εφοπλιστές τα τελευταία χρόνια να χρεικοπούν και να οδηγούνται σε προσωποκράτηση;
    'Ισως να υπάρχουν και κάποιοι, αλλά εγώ προσωπικά δεν έχω κανέναν υπ' όψη μου...
    ¶ρα μάλλον καλά τα πάνε με τα οικονομικά τους.
    Βέβαία είναι γεγονός πως η ναυτιλία (η ποντοπόρος, που αποτελεί και το 95%) δραστηριοποιείται σε διεθνές επίπεδο σε καθεστως αρκετά ελεύθερου ανταγωνισμού και συνεπώς ενίοτε σκληρού ανταγωνισμού. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει οι εφοπλιστές να παίρνουν σχεδόν τα πάντα και να μην δίνουν σχεδόν τίποτα. Αν ανατρέξει κανείς στα αρχεία των εφημερίδων και περιοδικών θα διαπιστώσει πως από την εποχή του Βενιζέλου τα ίδια που ζητούν και τώρα ζητούσαν και τότε και με τις ίδιες απειλές (αλλαγή σημαίας κλπ). Σαν επιχειρηματίες ζητούν το μέγιστο κέρδος. Όμως όταν το ζητούν πρέπει κανονικά να σκέπτονται και τι έχουν ήδη παρει και τις επικρατούσες συνθήκες που έχουν πλέον αλλάξει.
    Κάποτε οι Έλληνες ναυτικοί θα ήταν πολύ ευχαριστημένοι με καθημερινή τροφή, δωρεάν ξυραφάκια, σαπούνια και λίγα σε σχέση με τον ναύλο λεφτά, αρκετά όμως λεφτά για τα δεδομένα της τότε ελληνικής οικονομίας και του συναφούς βιοτικού επιπέδου. Ενδεικτικά ο μισθός του Πλοιάρχου ήταν σχεδόν ίσως με αυτόν του διοικητή της Τράπεζας της Ελλάδος. Σήμερα γνωρίζετε ποιά είναι η διαφορά; Αν ναι, καταλαβαίνετε τι εννοώ, αν όχι κάντε τον κόπο και ερευνήστε το... Σε ονομαστικές τιμές οι μισθοί των Ελλήνων ναυτικών μας έχουν αυξηθεί σε πραγματικές τιμές όμως έχουν υποστεί δραματική μείωση. Συνάμα ο φόρτος εργασίας, οι ευθύνες και η ανάγκη για εξειδικευμένες γνώσεις και δεξιότητες έχουν αυξηθεί επίσης δραματικά. Το βιοτικό επίπεδο στην χώρα μας έχει ανέβει και είναι φυσικό οι νέοι να προτιμούν να σταδιοδρομήσουν σαν manager σε μια πολυεθνική με υψηλότερες απολαβες και προνόμια παρα ως ναυτικοί αξιωματικοί.
    Οι βόρειες χώρες πως μπορούν δηλαδή;
    Γιατί δεν αφήνονται οι ελεύθεροι οι έλληνες ναυτικοί να σταδιοδρομήσουν και σε ξένα πλοία;

  10. #30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από natasa
    To θέμα είναι να μήν ακολουθήσει η Ελληνική αναυτιλία την τύχη της Ναυπηγικής μας βιομηχανίας.
    Μου άρεσε αυτό το "αναυτιλία"¨.... 8) 8) Γλώσσα λανθάνουσα αλήθεια λέγει.........
    \"Between the five of us there was the strong bond of the sea , and also the fellowship of the craft ,which no amount for enthousiasm for yachting ,cruising and so on can give ,since one is only the amusement of life and the other is life itself\"

Σελίδα 3 από 39 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας